Открытый урок по английскому языку
в 6-м классе по теме "Английская еда"
Тип занятия: Обобщающее повторение.
Тема урока: English food
Цель урока: Контроль усвоения и активизация пройденного лексико- грамматического материала.
Задачи урока:
1. Образовательные:
• формирование лексических умений и навыков в устной речи;
• отработка произносительных навыков.
2. Развивающие:
• продолжать развивать умение общаться на иностранном языке;
• строить высказывание по образцу и самостоятельно;
• развивать навыки аудирования и чтения.
3. Воспитывающие:
• прививать любовь и интерес к иностранному языку;
• воспитывать умение работать самостоятельно;
• воспитывать умение вежливо обращаться с людьми.
Технологии: игровая, здоровьесберегающая, ИКТ.
Оснащение урока: компьютер, мультимедийный проектор, экран, дидактический материал.
План – конспект урока.
| Этапы урока | Деятельность учителя | Деятельность ученика | Время (мин.) | ||||||
| 1. 2. | Организационный момент. Сообщение темы и целей урока. | Приветствие учеников: – Good morning, dear children. – I'm glad to see you. – Sit down, please. - Look at the screen. There are a lot of pictures on the screen. These words are well – known for you.
WORD BOX (СЛАЙД 1): orange, cheese, ham, bananas, ham, sandwiches, apples, carrot, honey, sweets, a piece of cake. Now say me, please, what is the theme of our lesson? - Yes, today we continue to speak about food Определение темы и целей урока. - Do you want to know more about England and the English people? Let’s talk about some English traditions, exactly about the traditional English breakfast and English tea. And about good table manners too. (Хотите узнать больше об Англии и англичанах? Давайте поговорим об английских традициях, а именно о традиционном английском завтраке и об английской традиции чаепития. А еще о хороших манерах за столом.) | Приветствие учителя: - Morning, teacher. – We are glad to see you too.
-Yes, we do | 2 мин. | |||||
| 2. | Фонетическая зарядка. Речевая зарядка. | Listen and repeat after me: She sells sea shells on the seashore Вкуснотища – Very good! Пищу называют – food. Это вовсе не каприз, сыр мы называем – cheese. Мясо жарится, шкварчит, мясо по-английски – meat. Арбуз предпочитаю сливам, арбуз иначе – water-melon. Узнали все впервые, что груша – это pear Масло нужно всем ребятам. Масло по-английски – butter. Без соли борщ не лезет в рот Соль по-английски – просто salt. Ведро воды не принесете? Вода, водичка будет – water. Слива тут и слива – там. Слива по-английски – plum. Виноград мы съели весь. Виноград – иначе grape. |
Ученики повторяют вслед за учителем слова и выражения | 3 мин. | |||||
| Основная часть. Повторение и закрепление изученного материала | |||||||||
| 3. | Повторение лексики - Фронтальный опрос класса: | First of all we’ll repeat the words. WORD BOX (СЛАЙД 3, приложение 1): tomato, cucumber, orange, cheese, milk, apple juice, butter, ham, eggs, coke, tea, bananas, coffee, mineral water, yogurt, pears, sausages, meat, ham, sandwiches Read and translate this words. Then we shall do the exercises and answer the questions. - Dear boys and girls, answer my questions - What do you like to eat for breakfast? - What do you like to drink for breakfast? etc. Which is your favorite food? - Open your exercise - books, please. Make a list of six things (My favorite food is …). |
Учащиеся читают и переводят слова. I like to eat cheese and bread for breakfast. I like to drink coffee for breakfast. My favorite food is sandwiches. Ham, eggs, juice, sausage, potatoes, apples | 5 мин. | |||||
|
4. |
Письмо Writing
| -- Now open your notebooks, write the date, class work. Look at the screen. There are a lot of words on the screen cheese, milk, apple juice, sugar, snow, book, butter, tree, boy, bread, ice, cream Write the words on your list in two columns: eatable and uneatable. Read this word. Look at the screen. In this exercise you must put the words in the right order to make sentence. |
cheese, milk, apple juice, sugar, butter, bread, cream snow, book, tree, boy, ice
I eat porridge in the morning She does not drink coffee with milk They like hamburgers with cheese We do not eat fish or salad for breakfast I would like orange juice for supper Lizzy does not drink mineral water Дети выполняют задания в группах и проверяют выполнение упражнения другой группы
| 7 мин. | |||||
|
5. | Чтение Reading |
Look at the blackboard. There are some good manners for you. Read them and translate. |
| 6 мин.
| |||||
| 6. | Физминутка | Are you tired, children? Let`s have a rest. |
Ученики выполняют движения со слов учителя и по презентации. | 1 мин. | |||||
| 7. | Устная речь Speaking | - Well, children, now look at the screen, there are some questions on it. I will read them and you will translate. Who likes ham? Who likes cheese? Who likes bananas? Who likes fish? Who else? |
A cat likes milk A fox likes fish | 4 мин | |||||
| 8. | Аудирование | Listen the story and say What do English people like for breakfast? Now we shall divided into groups of four 1. Let’s see a film and say true or false: (Посмотрите фильм и скажите, верны или не верны следующие высказывания) (фильм об английской семье приложение 1) a) English people don’t like tea. b) At tea-time they drink tea and eat sandwiches, cakes, biscuits and sweets. c) English people drink tea at work and at home. d) They have “a tea-break” at 9 o’clock in the morning and at 6 o’clock in the afternoon. e) They invite their friends for breakfast. f) When children come to see their friends they usually have tea and have a lot of fun together. | Traditional Drinks in England
English Puddings and Desserts They like Pudding. A pudding is the dessert course of a meal. Bread and butter pudding is old English favourite food. Favourite Children Food British teenagers enjoy eating bacon sandwiches, baked beans, cheddar cheese and curry. Many British teenagers still like drinking a nice cup of tea in the morning. English people like sandwiches In 1762 sandwich was invented in England.
| 10 мин | |||||
| 9. | Подведение итогов. | – Very good! Вы хорошо поработали. Давайте оценим свою работу за урок. Каждый скажет, как он работал на уроке. Оценки за урок …. Our lesson is over. Good-bye!
| Каждый ученик выставляет свою оценку за работу и объясняет почему так оценил свою работу. – Good bye, teacher! | 2 мин. | |||||
I. Организационный момент.
II. Сообщение цели урока.
Teacher: Today we continue to speak about food. First of all we’ll repeat the words.
(А начнем мы с волшебного сундучка, полного всяких вкусностей.)
- Now, look at the screen. There are a lot of pictures on the screen. These words are well – known for you.
| WORD BOX (СЛАЙД 3, приложение 1): tomato, cucumber, orange, cornflakes, cheese, milk, apple juice, sugar, butter, ham, eggs, coke, tea, bananas, coffee, mineral water, yogurt, pears, sausages, meat, ham, sandwiches. |
Then we shall do the exercises and answer the questions.
- Dear boys and girls, answer my questions (фронтальный опрос класса):
- What do you like to eat for breakfast?
- What do you like to drink for breakfast? etc. Which is your favorite food?
- Open your exercise - books, please. Make a list of six things (My favorite food is …).
- Do you want to know more about England and the English people? Let’s talk about some English traditions, exactly about the traditional English breakfast and English tea. And about good table manners too. (Хотите узнать больше об Англии и англичанах? Давайте поговорим об английских традициях, а именно о традиционном английском завтраке и об английской традиции чаепития. А еще о хороших манерах за столом.)
III. Фонетическая зарядка по теме «Еда».
IV. Речевая зарядка:
Listen to me and repeat:
Вкуснотища – Very good!
Пищу называют – food.
Это вовсе не каприз,
сыр мы называем – cheese.
Мясо жарится, шкварчит,
мясо по-английски – meat.
Арбуз предпочитаю сливам,
арбуз иначе – water-melon.
Узнали все впервые,
что груша – это pear.
Масло нужно всем ребятам. Масло по-английски – butter.
Без соли борщ не лезет в рот
Соль по-английски – просто salt.
Ведро воды не принесете? Вода, водичка будет – water.
Слива тут и слива – там. Слива по-английски – plum.
Виноград мы съели весь. Виноград – иначе grape.
V.Тренировка материала: повторение местоимений SOME and AN Y
- Now we remember the pronouns some and any. Tell me please, when do we use some and when any? Now look at the sentences and fill in the gaps with SOME and ANY.
- They have … milk.
- My aunt doesn’t read … newspapers.
- Do you have … questions?
- We need … eggs and … milk.
- He doesn’t have … water.
- I have … potatoes.
- Do you buy … butter?
- Kate doesn’t have … water in the jug.
VI. – Let is repeat once again when we use Some and when Any. Look at the blackboard.
VII. And now we do the next exercise. Look at the screen, you must say and write the words connecting with such words: Drinks, Vegetables, Fruits, Other foot, Sweat food.
VIII. Физминуткa
6. Физпауза. Игра «Поварята»(учащиеся повторяют за учителем различные движения: мыть руки,
одеть колпаки, резать лук, мешать суп. Всё это можно делать пританцовывая, похлопывая,
потопывая. Всё зависит от фантазии учителя)
T: Are you tired, children? Let`s have a rest.
Look at me and do what I say.
Stand up, hands up,
Hands to the sides,
Bend left, bend right,
Hands on hips,
Hands down, sit down.
One, two, three – hop,
One, two, three – stop.
IX. Speaking.
- Well, children, now look at the screen, there are some questions on it. I will read them and you will translate.
Who likes milk? (A cat likes milk)
Who likes honey? (A bear likes honey)
Who likes ham? (A dog likes ham)
Who likes carrots? (A rabbit likes carrots)
Who likes cheese? (A mouse likes cheese)
Who likes bananas? (A monkey likes bananas)
Who likes fish? (A cat likes bananas)/ Who else? (A fox likes fish)
Who likes juice? (I like juice)
Who likes butter? (I like butter)
Who likes sweets? (I like sweets)
Who likes cake? (I like cake)
Who likes bread? (I like bread)
Well done!
X.Let is repeat countable and uncountable nouns. And now the task for you is to write the words into two columns: countable and uncountable nouns. Don’t forget to add –s (-es) with countable nouns.
Bread, apple, water, cheese, sugar, egg, orange, carrot, meat,, tomato, porridge, hamburger, sweet, milk, potato,butter.
XI.Writing.
- Open your notebooks, write the date, class work. Look at the screen. In this exercise you must put the words in the right order to make sentence.
1. eat, in the morning, porridge, I
2. She, milk, with, coffee, drink, does not
3. hamburgers, they, with, like,cheese
4. We, eat, for breakfast, do not, salad, fish, or
5. For supper, would, I, orange, like,juice
6. Does not, Lizzy,mineral, drink,water
XII.Reading
- Look at the blackboard. There are some good manners for you. Read them and translate.
- Never read while eating
- Don’t put your elbows on the table
- Don’t speak with your mouth full
- Don’t lick your spoon
- Use a napkin to wipe your lips and hands
- Behave yourself
- Be polite
- Sit straight
LISTENING AND WATCHING VIDEOS “English food”
Работа в группах:
Now we shall divided into groups of four
1. Let’s see a film and say true or false: (Посмотрите фильм и скажите, верны или не верны следующие высказывания) (фильм об английской семье приложение 1)
a) English people don’t like tea.
b) At tea-time they drink tea and eat sandwiches, cakes, biscuits and sweets.
c) English people drink tea at work and at home.
d) They have “a tea-break” at 9 o’clock in the morning and at 6 o’clock in the afternoon.
e) They invite their friends for breakfast.
f) When children come to see their friends they usually have tea and have a lot of fun together.
XIII.Home work.
-Open your diaries and write your home work. At home you must repeat all the words about FOOD.
XIV.Ending the lesson. Marks.
- Our lesson is coming to the end. You were very active today. I am very glad of your work. Thank you. Good-buy.
THE AIMS OF THE LESSON (ЦЕЛИ УРОКА)
to develop language competence and speaking skills on the topic “Food” (развитие лексических навыков и навыков говорения по теме «Еда»);
to go on training listening comprehension (продолжить развитие навыков аудирования);
to widen the knowledge about the history and culture of Great Britain (расширение знаний об истории и культуре Великобритании).
THE NESSESARY EQUIPMENT (НЕОБХОДИМОЕ ОБОРУДОВАНИЕ)
a computer presentation of the lesson (компьютерная презентация урока) (приложение 1);
a set of cards with the words (набор тематических карточек) -the poster “GOOD MANNERS” (постер «Хорошие манеры»);
the served table for a tea party (сервированный стол для чаепития);
videos “IN THE SHOP” (видеосюжет «В магазине», компьютер, проектор);
a tape recorder and a cassette with the song “HOCKEY-POCKEY” (магнитофон и кассета с песней);
a set of work-sheets with the texts on the topic (тексты для чтения «Традиционный английский чай», «Английский завтрак»).
THE STEPS OF THE LESSON (ЭТАПЫ УРОКА)
I. GREETING. (Приветствие)
II. WORD BOX. (Лексическая разминка)
III. LISTENING AND WATCHING VIDEOS “IN THE SHOP”. (Аудирование: видео «В магазине»)
IV. READING: texts “TRADITIONAL ENGLISH TEA”; “ENGLISH BREAKFAST”; a poster “GOOD MANNERS”. (Чтение: тексты «Традиционный английский чай», «Английский завтрак», постер «Хорошие манеры»)
V. DRAMA: “TEA-TIME” ( prepared beforehand by pupils). (Сценка «Чаепитие»)
VI. PLAY TIME: “HOCKEY-POCKEY” (Время играть: разучивание танца «Хокки-покки»)
Ход урока
I. GREETING (ПРИВЕТСТВИЕ) (СЛАЙД 1, 2, приложение 1)
TEACHER: (учитель)
- Hello, boys and girls!
Do you want to know more about England and the English people? Let’s talk about some English traditions, exactly about the traditional English breakfast and English tea. And about good table manners too. (Хотите узнать больше об Англии и англичанах? Давайте поговорим об английских традициях, а именно о традиционном английском завтраке и об английской традиции чаепития. А еще о хороших манерах за столом.)
So open your note-books and write down the date and the topic. (Откройте тетради и запишите дату и тему урока.)
II. WORD BOX. (А начнем мы с волшебного сундучка, полного всяких вкусностей.)
| WORD BOX (СЛАЙД 3, приложение 1): tomato, cucumber, orange, cornflakes, cheese, milk, apple juice, sugar, butter, ham, eggs, coke, tea, bananas, coffee, mineral water, yogurt, pears. |
THE TASK IS:
- WRITE THE WORDS IN THREE COLOMNS. (Разбейте слова на три колонки.)
READING:”TRADITIONAL ENGLISH TEA”; “ENGLISH BREAKFAST” (приложение 3) (СЛАЙД 5, приложение 1)
Teacher: Now let’s read and speak about traditional English meals. It’s not a secret that English people like to have tea. So the task is: (А теперь давайте поговорим об английской традиции чаепития. Не секрет, что англичане любят пить чай. Итак задание:
1. Read the text and say true or false: (Прочитайте текст и скажите, верны или не верны следующие высказывания) (СЛАЙД 6, приложение 1)
a) English people don’t like tea.
b) At tea-time they drink tea and eat sandwiches, cakes, biscuits and sweets.
c) English people drink tea at work and at home.
d) They have “a tea-break” at 9o’clock in the morning and at 6o’clock in the afternoon.
e) They invite their friends for breakfast.
f) When children come to see their friends they usually have tea and have a lot of fun together.
2. Take a very close look at this text again. Then you’ll have another sheet of paper where some elements of the text disappear. Please, fill in the gaps. (Еще раз внимательно прочитайте текст. Затем вы получите другие листки с этим же текстом, где некоторые его элементы исчезнут. Ваша задача – заполнить пропуски.) (приложение 4)
Now read the text “English breakfast”. (А теперь прочитаем текст «Английский завтрак»).
The task: Составьте слова из слогов на карточках. Слова, обозначающие традиционные английские блюда на завтрак.
WORKING WITH THE POSTER: “GOOD MANNERS”. (СЛАЙД 7, приложение 1) (Работа с постером «Хорошие манеры»)
TEACHER: It’s very important for us to have good manners at table. Look at the poster “GOOD MANNERS”. Let’s read it together and put the sentences in the right column of the table. (Очень важно иметь хорошие манеры за столом. Перед вами постер «Хорошие манеры». Давайте прочитаем его вместе и распределим правила в две колонки таблицы.
| DOS | DON’TS |
|
|
|
(Приложение 5) (СЛАЙД 8, приложение 1)
READ WHILE EATING.
USE NAPKIN TO WIPE YOUR LIPS AND HANDS.
LICK YOUR SPOON.
BEHAVE YOURSELF.
SIT STRAIGHT.
BE POLITE.
PUT YOUR ELLBOWS ON THE TABLE.
SPEAK WITH YOUR MOUTH FULL.
V. DRAMA “TEA-TIME”. (Three pupils have prepared the drama at home). (Сценка «За чашкой чая») (СЛАЙД 9, приложение 1)
Teacher: Please, listen to the dialogue and let us learn good manners at table. (Пожалуйста, послушайте разговор за столом. Назовите хорошие манеры, которые демонстрируют участники беседы за столом.)
(Приложение 6)
Task 1: Find in the dialogue next phrases and write them down. (Найдите в диалоге следующие фразы и выпишите их.)
- Угощайся.
- Нет, спасибо.
Спасибо, это вкусно.
Task 2: Let’s imagine a situation. (Давайте представим ситуацию.)
Вы в гостях у Джона и Джейн. Они угощают вас сладостями. Вежливо откажитесь от предложенных угощений. Попросите другое. Поблагодарите.
Тема: "Food and health" ("Еда и здоровье")
Цель урока: обобщить и систематизировать знания учащихся по теме "Food and health".
Задачи урока:
Образовательные: развитие навыков говорения, аудирования, чтения, письма по теме "Food and health"; отработка произносительных навыков.
Развивающие: развитие мотивации к изучению иностранного языка, навыка языковой догадки, интеллекта, памяти, совершенствование внимания.
Воспитательные: cоздание условий для формирования ясных представлений школьника о здоровом питание; воспитание умений работать в парах, группах, самостоятельно.
Ход урока
I. Организационный момент.
Учитель: Good morning, dear girls and boys!
Учащиеся: (все вместе) Good morning, Good morning, Good morning to you, Good morning, Good morning, We are very glad to see you!
Учитель: I am glad to see you, too! Sit down, please. How are you?
Учащиеся: We are fine, thank you. And how are you?
Учитель: I’m OK too. Who is on duty today? Who is absent today? What date is it today? What day of the week is it today? What season is it now?
II. Сообщение цели урока. (Слайд № 1)
Учитель:
- Today we shall have a lesson according to our topic “Food and health” and we shall speak about tasty, healthy and useless food.
- And now let’s start our work.
III. Фонетическая зарядка. (Слайд № 2)
Учитель:
- Let’s train our tongues and practice the English sounds. Look at the screen carefully and read the words with sounds.
IV. Речевая разминка.
Учитель:
- Now, remember the words according to our topic. (Повторение лексики по слайдам) (Презентация № 2)
- Let’s continue warming up our vocabulary. Listen to me and try to complete some sentences using necessary words. (Учитель демонстрирует правильный ответы, используя презентацию) (Презентация № 3)
– Listen to me and finish:
И сказал нам дядя Круз:
Сок отличный, сок…. juice
Яиц десяток купила Пег
Яйца по-английски… eggs.
Что как рыба ты молчишь?
Рыба по-английски… fish.
Любит мёд братишка Даня,
Мёд конечно будет… honey.
Чаем с сахаром угощу я друга,
Сахар по-английски… sugar.
Очень любит хлеб Фред,
Хлеб по-английски… bread.
При виде мяса кот урчит,
Мясо по-английски… meat.
Бутерброд с ветчиной я ем,
Ветчина конечно… ham.
Кило сыра съел кот Маркиз,
Сыр, сырочек будет … cheese.
Колбаса любима нами,
Колбаса – это … salami.
V. Развитие навыков устной речи по теме «Food and health».
Учитель:
- Now, look at the screen. There are a lot of pictures on the screen. These words are well – known for you.
(Слайд №3)
- Dear boys and girls, answer my questions (фронтальный опрос класса):
- Do you like milk? Do you like ice – cream? etc. Which is your favorite food?
- Open your exercise - books, please. Make a list of six things (My favorite food is …). (Слайд № 4)
Учитель:
- Then write the words on your list in two columns: healthy and unhealthy food (Учитель раздает заранее подготовленные шаблоны таблицы) (Cлайд № 5)
- Let’s try to compare you answers.
For example: I think pizza is healthy but coke is unhealthy. (фронтальный опрос класса)
Учитель:
- Complete the table with the words from the box. (Слайд № 6)
| Keep your healthy |
|
| Give you energy | Help you to grow and make you strong | Empty foods |
| 1…. 2…. | cereals 3…. pasta 4…. | cheese 5…. 6…. fish | 7…. cola 8…. |
Words: bread, butter, meat, sugar, sweets, fruit, chips, vegetables.
VI. Музыкальная пауза с физкультминуткой.
VII. Совершенствование навыков чтения вслух.
Учитель:
- Now, read about the food we eat and check your guesses. (Слайд № 7).
- Do you eat all of the “seven important things”?
- Look at the screen and correct your answers if they are wrong . (Слайд №8)
Answers: fruit and vegetables – keep your healthy, bread and sugar – give you energy, butter and meat - help you to grow and make you strong, sweets and chips – empty foods.
- Read the statements on the screen and say true or false. (Cлайд № 9)
* All foods are good for you.
* Vitamins and minerals help you to keep healthy.
* Fruit and vegetables are full of sugar and fat.
* Sweets, chips and coke keep you healthy.
* You should eat a variety of foods to stay healthy and grow big and strong.
- Compare the table and your list of six favorite things.
- Answer my questions:
1) Is your favorite food healthy?
2) Were you right?
3) Was your partner right?
- Say what kind of food we should / shouldn't eat a lot.
VIII. Творческое задание. Работа в группах.
Учитель:
- And now I have a special task for you. You need to make and draw healthy menus for breakfast, lunch and dinner. Work in groups. (Слайд № 10)
IX. Рефлексия.
Учитель:
- Now, do you know what food is healthy and unhealthy for you?
- Let’s try to value your impressions after our lesson. (анкетирование)
| 1.На уроке я работал
| активно / пассивно |
X. Подведение итогов урока.
Учитель:
- Dear children! You work hard today: You spoke English, wrote, read and did different tasks and you have good results!
- The lesson is over. Goodbye!


Открытый урок Food (147.5 KB)

