Материал на украинском языке.
Мета уроку: узагальнити й поглибити знання учнів; систематизувати вивчений матеріал з тем «Культура Давнього Єгипту» (історія ) та «Дроби» (математика), при виконанні проекту ознайомити учнів із геометричною фігурою - піраміда; показати роль жрецтва в нагромадженні й збереженні наукових знань; ознайомити учнів із філософським тлумаченням деяких пам'яток культури Давнього Єгипту; формувати вміння застосовувати математичні знання для розв'язання практичних завдань; розвивати пізнавальну активність учнів, уміння працювати із джерелами інформації, логічними схемами, опорнимконспектом, картою, ілюстраціями й таблицями, довідковими даними ; розвивати логічне й абстрактне мислення, інтерес до вивчення історії й математики; показати силу й велич людського розуму, виховувати любов і повагу до людей праці, почуття колективізму.
Обладнання: карта «Передня Азія і Єгипет у давнину»; макети і каркаси пірамід, інформаційні картки з повідомленнями з теми, комп'ютерні слайди.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань.
Форма проведення уроку: інтегрований урок – проект
Хід уроку:
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Учитель історії.
Африка - єдина область світу, де в хронологічній послідовності й без перерви засвідчені всі стадії розвитку людини.
Людина – істота складна. Ми вкрай мало знаємо про себе, про закладену в нас генетичну інформацію.
Пряма послідовність розвитку на Африканському континенті рослин, тварин, людини, здатного мислити і вдосконалюватись, що тривав сотні мільйонів років, забезпечила нагромадження в Давньому Єгипті первозданної інформації «пам'яті» про минуле Всесвіту, Землі, життя на планеті і людини. Деякі вчені вважають, що вся історія людства починалася в Африці: «Греки не винайшли нічого нового. . . . »
Проблемні запитання уроку:
Єгипет - батьківщина давньої цивілізації?
Які таємниці приховує Єгипет?
Який скарб найдорожчий?
ІІІ. Актуалізація опорних знань з історії
Вчитель: Сьогодні ви побуваєте в ролі дослідника.
Основні правила дослідника:
1. Спостерігай;слухай;запам'ятовуй.
2. Умій виділити головне, бачити другорядне.
3. Головне (імена, дати, факти, формули) записуй.
4. Терміни і поняття записуй у словник.
5. Умій доводити свою точку зору, адже
в суперечці народжується істина.
6. Умій вислухати точку зору, яка суперечить твоїй.
(Тема і план уроку записані на дошці).
Вчитель ставить перед учнями завдання: «Знайдіть ключове слово в темі уроку й поставте до нього запитання» (культура)Що означає культура?
План уроку:
1. Писемність і освіта.
2. Наукові знання.
З. Архітектура і мистецтво Давнього Єгипту.
Слово вчителя: У розвитку будь - якого стародавнього суспільства настає час, коли воно не може рухатись уперед, розвиватися, якщо йому невідома писемність.
Як єгиптяни винайшли писемність? (пояснення термінів піктографія, ієрогліф)
Завдання на карточках
(додаток 1): прочитати ієрогліфи (робота в групах)(
Чи сприяла писемність на розвиток освіти і науки у Давньому Єгипті? Доведіть це. Учням роздаються малюнки(робота в групах )
Haкарті - річка Ніл(знання про астрономію )
Єгиптяни об'єднували зірки в сузір'я, які нагадували їм обриси тварин. Наприклад, сузір'я Великої Ведмедиці Єгиптяни називали Ногою Бика і малювали його у вигляді бичачої ноги.
Показ малюнків: мумія (медицина). Поясніть вислів: «Таємниця лікаря - знання ходу серця».
ІV. Актуалізація опорних знань з математики
Учитель математики.
Найвідомішими пам’ятками архітектури Давнього Єгипту є піраміди. Для того, щоб звести такі споруди, необхідні були математичні знання.
Дробові числа (Слайд № 1);
Математичний папірус Рінда (Ахмеса) (Слайд №2);
Ієрографічний запис рівняння (Слайд №3);
Задача з папірусу Рінда (Ахмеса) (Слайд №4).
Завдання учням:
Використовуючи макети й каркаси, дайте відповідь на запитання: із чого складається піраміда?
Покажіть: основу, вершину, ребра, грані, висоту. (Слайд 7)
Назвіть формули: периметра й площі квадрата, об’єму піраміди.
Розв’язування задач.
Задача 1. Відстань від основи до вершини Великої піраміди – 136, 2 м. сторона її квадратної основи дорівнює 233м. (Слайд8)
- Знайдіть площу основи Великої піраміди, округліть її до тисяч.
- Обчисліть об’єм Великої піраміди, результати округліть до сотень тисяч.
Задача2. На будівництві Великої піраміди використали 2 300 000 кам’яних блоків, об’єм кожного – 1 м3, маса - 2, 5т.
Знайдіть масу піраміди.
Весь материал - смотрите документ.