Բաց դաս (Նար-Դոսի «Ես և նա» պատմվածքի ամփոփում)
Նար-Դոսի Ես և նա պատմվածքի ամփոփում:
ՆՊԱՏԱԿՆԵՐԸ`
1. Գրական երկը ընթերցելու, դրա հիմնական միտքը ընկալելու կարողության զարգացում:
2. Պատմվածքի բովանդակության իմացություն և գործողությունների զարգացման ընթացքը վերարտադրելու կարողության զարգացում:
3. Կերպարների բնավորության բացահայտում, նրանց գործողությունների, հոգեբանական շարժառիթների ընկալում և մեկնաբանություն:
4. Արտահայտչամիջոցները գտնելու և տարբերակելու կարողության զարգացում:
5. Պատկերավոր արտահայտչամիջոցների դուրսգրում և աղյուսակների կազմում:
Ուսումնական նյութեր`դասագիրք, կպչուն թերթիկներ, նկարներ, գունավոր մարկերներ, պաստառ` Նար-Դոսին նվիրված, քարտեր, համակարգիչ` power point ծրագրով կազմած հարցերով, ստեղծագործությունների ծառ:
Կիրառվող մեթոդներ` պրիզմա, երեք աստղիկ և մեկ դրոշակ, Tաձև աղյուսակ, Վենի դիագրամ:
Խթանման փուլ
1.Որն է դասի թեման:
2.Ով է Ես և նա պատմվածքի հեղինակը:
Կառուցել պրիզմա Նար-Դոս սկզբնաբառով:
3.Որտեղ և որ թվականին է ծնվել Նար -Դոսը:
4.Ինչ գիտեք Թիֆլիսի մասին: Ինչ հայտնի թիֆլիսահայերի գիտեք:
5.Ինչ կրթություն է ստացել Նար-Դոսը: Հուշեր նրա ուսումնառության տարիների մասին:
6.Ով է եղել նրա բախտակից ընկերը: Ցուցադրել նկարը:
7.Նար -Դոսի գրական և հասարակական գործունեությունը:
8.Ներկայացնել Նար-Դոսի ստեղծագործությունների ընդհանուր բնութագիրը:
9.Ստեղծագործությունների ծառի վրա կպչուն թերթիկներով փակցնել Նար -Դոսի վեպերի, պատմվածքների, նովելների, բանաստեղծությունների վերնագրերը:
10.Արտասանել Նար-Դոսի բանաստեղծություններից որևիցե մեկը:
Իմաստի ընկալման փուլ
1.Դեպքերն ու իրադարձությունները որտեղ են ծավալվում Նա հատվածում:
2.Ինչ գիտեք Վենեցիայի մասին:
3.Ինչ երաժշտական գործիք էր նվագում Անտոնիոն :
4.Ինչպիսի երաժշտական գործիք է ջութակը: Ինչ գիտեք այդ գործիքի մասին:
.Հանձնարարել աշակերտներին պատմել դասը: Պատմելու ընթացքում ընդմիջել և մի քանի հատվածներ ներկայացնել բեմադրության տեսքով:
Պատմվածքը ներկայացնելուց հետո Ես-ի և Նա-ի հերոսներին ներկայացնել աշակերտների դատին: Հարցեր ուղղել նրանց, կամ քննադատել, կամ էլ արդարացնել, հարկ եղած դեպքում տալ խորհուրդներ:
Tաձև աղյուսակի միջոցով ներկայացնել երկու հերոսներին` նկարագրել և բնութագրել նրանց:
Անցկացնել քվեարկություն Ես-ի և Նա-ի միջև:
Դասարանը նախապես բաժանվել է խմբերի:
Խմբի ավագները ներկայացնում են իրենց խմբի անունը և անդամներին:
Տալ խմբերին կատարել քարտային աշխատանք:
I ԽՈՒՄԲ
1.Պատմվածքի Նա մասի սկզբի հատվածից դուրս գրել այն մակդիրներն ու համեմատությունները, որոնց օգտագործմամբ հեղինակը ներկայացնում է Ջուլետտայի գեղեցկությունը:
2.Ինչու Ես-ի հերոսը չի կարողանում իրագործել իր մտածած վրեժը:
3.Քեզ հավանական թվում է հերոսի կերծանման պատճառը:
4.Եթե դու լինեիր Ես-ի փոխարեն, ինչպես կվարվեիր:
5.Պատմվածքի քեզ դուր եկած հատվածը նկարիր:
II ԽՈՒՄԲ
1.Անտոնիոն խնամքով պահել ու մինչև կյանքի վերջը պահելու է Ջուլետտայի նվաստացնող գրությունը:Ինչու:Ինչ դեր է կատարել այդ երկտողը երաժշտի կյանքում, դուք հավատում եք դրան:
2.գրել հետևյալ բառերի բացատրությունները և կազմել նախադասություններ:
Մոգական, գամվել, վարանել, դյութիչ:
3.Գրել աքրոստիկոս Ես և Նա վերնագրով:
4.Եթե դու լինեիր Անտոնիոյի փոխարեն կներեիր Ջուլետտային:
5.Պատմվածքի քեզ դուր եկած հատվածը նկարիր;
III ԽՈՒՄԲ
1.Բնագրից դուրս գրել այն հատվածները, որտեղ հեղինակն իր կողմից ներկայացնելով կամ Ջուլետտայի հետ երկխոսությունների միջոցով ցույց է տալիս աղքատ երաժշտի հպարտությունն ու մարդկային բարձր արժանապատվությունը, նրա բնածին հանճարը:
2. Վենի դիագրամի միջոցեվ ներկայացնել Ես-ի հերոսուն և Ջուլետտային:
3.Ինչն օգնեց Անտոնիոյին անընդհատ վեր բարձրանալ և դրանով լուծել իր վրեժը ստացած վիրավորանքի համար:Դուք հավանական համարում եք դա:
4. Գրել հետևյալ բառերի բացատրությունները և կազմել նախադասություններ:
Նյուանս, պրպտել, անապաստան, անդրի:
5.Պատմվածքի քեզ դուր եկած հատվածը նկարիր;
IV ԽՈՒՄԲ
1.Եթե դուք լինեիք հերոսներից մեկի փոխարեն կներեիք հերոսուհիներին;
2.Վերև և ներքև ասելով ինչ եք հասկանում:
3.Գրել աքրոստիկոս Նար-Դոս վերնագրով:
4.Օգտագործելով պատմվածքի մակդիրներն ու համեմատություններւ` փորձիր փոքրիկ բանաստեղծություն գրել քո իրական կամ երևակայական սիրած աղջկա մասին:
5. Պատմվածքի քեզ դուր եկած հատվածը նկարիր;
V ԽՈՒՄԲ
1.Պատմվածքի Նա հատվածի հինգ մասերի համար առանձին վերնագրեր գրիր:
2.Եթե դու լինեիք պատմվածքի հեղինակը, ինչը կփոխեիք նրա բովանդակության մեջ: Շարադրեք:
3. Գրել հետևյալ բառերի բացատրությունները և կազմել նախադասություններ:
Տրագեդիա, սապատավոր, պալացցո, լակոնական,:
4.Պատմվածքն իր բովանդակությամբ ինչ ստեղծագործություն է ձեզ հիշեցնում:Այդ երկուսն ինչ նմանություններ և տարբերություններ ունեն: Համեմատիր:
5. Պատմվածքի քեզ դուր եկած հատվածը նկարիր;
ԿՇՌԱԴԱՏՄԱՆ ՓՈՒԼ
Կշռադատման փուլում ստուգել խմբերի կատարած աշխատանքները, կատարել համապատասխան ուղղումներ:
Գնահատել խմբերի աշխատանքները:
Կիրառել 3աստղիկ 1 դրոշակ մեթոդը:
Առանձնացնել պատմվածքի քեզ դուր եկած պահը:
Առանձնացնել պատմվածքի կարևոր պահը;
Ձևակերպել մեկ ցանկություն:
Ասել ասույթներ և աֆորիզմներ, որոնք առնչություն ունենան պատմվածքի բովանդակության հետ: