Сыныбы: 5 | Пәні: Информатика Пән мұғалімі: Бейсекова Ш.М. Павлодар облысы, Май ауданы, «Ақшиман негізгі орта білім беретін мектеп» ММ | |
Сабақтың тақырыбы: | Масштаб. Суреттің трансформациясы | |
Сілтеме | Оқулық Информатика 5-сынып Е.А.Вьюшкова, Н.В.Параскун, Б.Қ.Әбенов Астана: «Арман-ПВ» 2014 жыл | |
Мақсаты: |
| |
Күтілетін нәтиже: |
| |
Сабақтың түрі: | Аралас сабақ, практикалық | |
Негізгі дереккөздер: | Оқулық, интерактивті тақта, компьютер, плакат, интернет материалдары, көңіл күй дидары, топ ережесі, бағалау дискрипторлары мен бағалау парағы | |
Әдіс –тәсілдер: | Диалог, топтық жұмыс, сын тұрғысынан ойлау, RAFT стратегиясы, топтастыру стратегиясы, практикалық тапсырмалар, ББҮ түртіп алу стратегиясы, талдау, қорыту, формативті бағалау | |
Сабақтың барысы: | ||
І. Ұйымдастыру | - Оқушылармен сәлемдесу, танысу; - Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру; - Жағымды психологиялық ахуал туғызу; смайликті 4 бөлікке бөліп, жасырамыз. 1-бөлікте /бір,екі , үш/, 2-бөлікте /бойға жинап күш/ 3-бөлік /информатика сабағын бастаймыз/ 4-бөлік /білімнен біз қашпаймыз/.
Соңында смайлик толық ашылып, оқушылардан смайлик сияқты сабағымыз көңілді, қызықты, өткізуді тілейді. /2 мин/
- Оқушыларды топқа бөлу; /әр орындыққа суреттер жапсыру. 1. Монитор 2. Пернетақта 3. Маус, 4. Колонка, 5. Құлақ қап, 6. ноутбук, 7. Жүйелік блок, 8. Принтер.
Мұғалім қолындағы суретті жасырын түрде оқушыларға таңдатып, алған суреттері бойынша орындыққа отырады. Осылай топқа бөлінеді. Топ басшысын сайлайды. / 2 мин/ | |
ІІ. Ой қозғау
| Өткен тақырыпты My тест бойынша 6 сұраққа жауап береді. /6 мин/
| |
Сабақ кезеңдері | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
ІІІ. Қызығушылықты ояту |
|
Оқушылар суретке қарап отырып, өз ой-пікірлерін айтады. /2 мин/ |
ІV. Мағынаны тану |
|
|
| Компьютерде деңгейлік тапсырмалар
1-тапсырма «Теңіз балықтары» тақырыбында әр бағытта жүзіп жүрген бірнеше балықтардың суретін салыңдар.
2-тапсырма «Гүлге қонған көбелек» тақырыбында симметрия арқылы әр гүлге қонған бірнеше көбелектердің суретін салыңдар.
| Оқушылар компьютерде деңгейлік тапсырмалар орындайды / 7 мин / |
Сергіту сәті. | Сергіту сәті – «Байқағыштығыңды байқат». Экранда берілген суреттерден оқушылар 10 айырмашылықты табу керек.
| Оқушылар берілген суреттен 10 айырмашылықты тауып, айтып береді /2 мин/ |
V. Ойқозғау |
| Оқушылар берілген тапсырма бойынша топта талқылайды, пікірлеседі, ойларын постерге түсіреді Постерлерін қорғайды, пікір алмасады, топтар бірін-бірі толықтырады. /5 минут/ |
VІ. «Бағалау»
| Мына критерийлер арқылы бағалау ұсынылады. -Сурет үзінділеріне бейнелеу және бұру командаларын пайдалана алады – 1балл;
-Әр түрлі әдіспен сурет сала біледі – 1 балл;
Топ басшысының бағалау парағы
Бағалау парағындағы бағаларына қарай қорытынды бағалау /3 мин/ | Берілген критерийлер бойынша баллдарын есептеп, оны «5 баллдық» жүйеге ауыстырып топ басшысы бағалайды
1-2 балл – «2» 3 балл – «3» 4 балл – «4» 5 балл – «5»
|
Рефлексия | Оқушыларға кері байланыс жасау үшін түрлі-түсті стикерлер таратады. | Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын көңіл күй дидарына іледі. /2 мин/ |
Үйге тапсырма. | §17. Масштаб. Суреттің трансформациясы 146- беттегі «Өзіңді тексер!» тест жұмысын дәптерге орындау. /1 мин/ | Оқушылар күнделікке үй жұмысын жазып алады. |