Меню
Разработки
Разработки  /  Алгебра  /  Уроки  /  8 класс  /  "Квадрат теңсіздік"

"Квадрат теңсіздік"

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.4А Теңсіздіктер Мектеп: №37 жалпы орта білім беретін мектеп. Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Өтегенова.Т.С. Қатысқандар: 24 Қатыспағандар: Сабақтың тақырыбы Квадрат теңсіздік Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 8.2.2.8 квадрат теңсіздіктерді шешу; Сабақтың мақсаты квадрат теңсіздіктердің анықтамасын,ережесін білу: квадрат теңсіздіктерді шешуде ережелерін қолдану; квадрат теңсіздіктерге берілген есептерді шешу; Бағалау критерийі квадрат теңсіздіктердің анықтамасын, ережесін біледі. Квадрат теңсіздіктерді шешуге берілген есептерді шығара алады. Тілдік мақсаттар Лексика және терминология: Сан аралығы, қатаң және қос теңсіздік, интервал ұғымын қолданады Диалог пен жазу үшін қолданылатын сөздер: Квадрат теңсіздік дегеніміз. Квадрат ттеңсіздікті шешу жолдары. Құндылықтарға баулу Еңбек пен шығармашылық,ашықтық,өмір бойы білім алу Алдыңғы білім Квадрат теңдеу ұғымы мен теңдеулерді шешуді орындау. Сабақтың барысы Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жұмыс түрлері Бағалау Ресурстар Сабақтың басы (10мин): 2мин Өткен сабақты қайталау 2мин Үй жұмысын тексеру 1мин Жеке жұмыс 5 мин Оқушылармен амандасу. Туған күндеріне орай ( қыс,көктем,жаз, күз) топқа бөлу. Оқу мақсатын, сабақ мақсатын және күтілетін нәтижені хабарлау. Белсенді оқыту: Сұрақ қою, талқылау тәсілін қолданамын. -Теңсіздік деген не? - Теңсіздіктердің қандай қасиеттерін білесіңдер? - а0; а1 болса, а-ның осы қасиеттері не үшін керек? Белсенді оқыту: Көрсету, модельдеу әдісі бойынша (интербелсенді тақтадан дайын жауап көрсетіледі) №273. Квадрат теңдеудің түбірлерін табу а) х2+х-6 = 0 Жауабы: х1= -3, х2= 2 ә) 2х2+5х+2 = 0 Жауабы: х1= -4/3, х2= -1/3 Саралау әдісі : қажеттіліктеріне қарай (Тапсырма) №279 А деңгей Теңсіздікті квадрат теңсіздіктің жалпы түріне келтіріңдер:. 1. х²6-10х 2. х(х+5) ≤4х²- 2 3. (2х-1)² 0, Р(х) ≤0, Р(х) ≥ 0 түріне, жалпы түрге келтіреді. ҚБ: Мұғалім мен оқушы арасындағы кері байланыс ҚБ : Өзін өзі бағалау дайын жауап арқылы. Мұғалімнің кері байланысы Бақылау арқылы бағалау Презентация Слайд№1 Сабақтың ортасы 25 мин. Жұппен жұмыс Мағынаны ашу кезеңі: 10 мин Топпен жұмыс 7 мин 8 мин Сабақтың соңы 3мин Үйге тапсырма 2мин №302 В деңгей Белсенді оқыту: «Ойлан,жұптас,талқыла» әдісі, «Бекіту және қолданысқа енгізу», Саралау тәсілі: «Диалог және қолдау көрсету» әдістері қолданылады. .Теңсіздікті интервалдар әдісімен шеш: а) - 2х2-5x+3 0 г) -2х2-х+6 ≥ 0 Дескриптор: білім алушы 1. теңсіздіктің сол жағын нолге теңестіреді 2. коэффициентін анықтайды,дискриминантты табады; 3. теңдеудің түбірін табады 4. интервал әдісін қолданады; 5. жауабын жазады. Белсенді оқыту: «Топтық жұмыс» әдісі, Саралап оқыту: «Қорытынды» әдісі . Ойлан, бірік, бөліс: І топ: №308. а) (х-2)2 0 Дескриптор: білім алушы 1. коэффициенттің таңбасын анықтайды; 2. теңсіздіктің сол жағын нолге теңестіріп, түбірлерін табады; 3. интервал әдісін қолданады; 4. жауабын табады. ІV топ: г) х2+4х+4≤ 0 Дескриптор: білім алушы 1. теңсіздіктің сол жағын нолге теңестіріп, түбірлерін табады; 2. интервал әдісін қолданады; 3. таңбасы теңсіздіктің таңбасына сәйкес интервалды жауап етіп алып, жауабын табады. Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары Оқу мақсаты: 8.2.2.8 квадрат теңсіздіктерді шешу. Бағалау критерийі: Квадрат теңсіздіктерді шешуге берілген есептерді шығара алады. Ойлау дағдыларының деңгейлері: қолдану. 1-тапсырма (х-1)(х+4) ≥0 теңсіздігін шешіңіз. Дескриптор: білім алушы 1. көпмүшелерді көбейту ережесін пайдаланады; 2.теңсіздіктің сол жағын нолге теңестіріп, түбірлерін табады; 3. интервал әдісін қолданады; 4. жауабын жазады. 2-тапсырма ( х+3)2 - 2х( х-4 ) ≤ 49 теңсіздігін шешіңіз. Дескриптор: білім алушы 1. қысқаша көбейту формуласын пайдаланады; 2.жақшаны ашады; 3.теңсіздіктің сол жағын нолге теңестіріп, түбірлерін табады; 4. интервал әдісін қолданады; 5. таңбасы теңсіздіктің таңбасына сәйкес интервалды жауап етіп алып, жауабын жазады. Рефлексия: Жеке өзім үшін. а) Тақырыпты түсіндім ә) Есеп шығарып үйрендім б) Бүкіл өткен тақырыпты қайталадым Сізге сабақ уақытында есеп шығару үшін не кедергі болды? а) Білімім ә) Уақыт б) Ештеңе Сабақ кезеңінде қиыншылықты жеңуге кім көмек берді? а) Сыныптасым ә) Мұғалім б) Ешкім в) оқулық № 305,307 есептерді шығару. ҚБ: Жұппен бағалау Топтардың бір-бірін жұлдызшалар арқылы бағалауы 1 → 2 2 → 3 3 → 4 4 → 1 Топтың көшбасшылары қолдарындағы дайын жауаптар негізінде келесі топтың жұмысын: - дескрипторлардың негізінде есептерінің дұрыс шығарылуы; - жауаптардың дұрыстығын; -топ мүшелерінің барлығынын жұмыс жасауын бағалайды ҚБ: Тапсырма жауаптары тақтадан көрсетіледі. Өзін-өзі бағалайды Мұғалім кері байланыс береді Слайд№2 оқулық Слайд№3 Оқулық Слайд №4 оқулық Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау Сабақ барысында оқушыларға мүмкіндіктеріне қарай Саралау тәсілінің «Диалог және қолдану» әдісі мен «Қажеттілігіне қарай» әдісін жұптық, топтық жұмыста қолданатынын, «Қолдану» әдісі арқылы есептің шығарылу жолын түсінгендігін, оқу мақсатына жеткендігін байқаймын. Қолданылған бағалаудың түрлері: Бақылау арқылы бағалау, Жұппен бағалау, Топтардың бір-бірін жұлдызшалар арқылы бағалауы және топтың көшбасшылары қолдарындағы дайын жауаптар негізінде келесі топтың жұмысын: - дескрипторлардың негізінде есептерінің дұрыс шығарылуын; - жауаптардың дұрыстығын; -топ мүшелерінің барлығынын жұмыс жасауын бағалайды Қауіпсіздік техникасы ережелерінің сақталуын, партада дұрыс отыруын. Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
17.11.2020

Содержимое разработки

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.4А Теңсіздіктер


Мектеп: №37 жалпы орта білім беретін мектеп.

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Өтегенова.Т.С.

Қатысқандар: 24

Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы

Квадрат теңсіздік

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.2.2.8

квадрат теңсіздіктерді шешу;

Сабақтың мақсаты

квадрат теңсіздіктердің анықтамасын,ережесін білу:

квадрат теңсіздіктерді шешуде ережелерін қолдану;

квадрат теңсіздіктерге берілген есептерді шешу;

Бағалау критерийі

квадрат теңсіздіктердің анықтамасын, ережесін біледі.

Квадрат теңсіздіктерді шешуге берілген есептерді шығара алады.

Тілдік мақсаттар


Лексика және терминология:

Сан аралығы, қатаң және қос теңсіздік, интервал ұғымын қолданады

Диалог пен жазу үшін қолданылатын сөздер:

Квадрат теңсіздік дегеніміз......

Квадрат ттеңсіздікті шешу жолдары....

Құндылықтарға баулу

Еңбек пен шығармашылық,ашықтық,өмір бойы білім алу

Алдыңғы білім

Квадрат теңдеу ұғымы мен теңдеулерді шешуді орындау.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жұмыс түрлері

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы (10мин):

2мин





Өткен сабақты қайталау


2мин









Үй жұмысын тексеру

1мин













Жеке жұмыс


5 мин




Оқушылармен амандасу. Туған күндеріне орай ( қыс,көктем,жаз, күз) топқа бөлу. Оқу мақсатын, сабақ мақсатын және күтілетін нәтижені хабарлау.



Белсенді оқыту: Сұрақ қою, талқылау тәсілін қолданамын.

-Теңсіздік деген не?

- Теңсіздіктердің қандай қасиеттерін білесіңдер?

- а болса, а-ның осы қасиеттері не үшін керек?




Белсенді оқыту: Көрсету, модельдеу әдісі бойынша (интербелсенді тақтадан дайын жауап көрсетіледі)


№273. Квадрат теңдеудің түбірлерін табу

а) х2+х-6 = 0



Жауабы: х1= -3, х2= 2



ә) 2х2+5х+2 = 0



Жауабы: х1= -4/3, х2= -1/3





Саралау әдісі : қажеттіліктеріне қарай (Тапсырма)

279 А деңгей

Теңсіздікті квадрат теңсіздіктің жалпы түріне келтіріңдер:.

1. х²6-10х

2. х(х+5) ≤4х²- 2   

3. (2х-1)²

4. (3х+2)(х-4)≥ 9х²-х


Дескриптор:білім алушы

1. таңбаның ауысу қасиетін қолданады;

2. көпмүшені көбейту ережесін қолданады;

3 қысқаша көбейту формуласын пайдаланады;

4. Берілген теңсіздікті Р(х) Р(х) 0, Р(х) ≤0, Р(х) ≥ 0 түріне, жалпы түрге келтіреді.








ҚБ:

Мұғалім мен оқушы арасындағы кері байланыс






ҚБ :

Өзін өзі бағалау дайын жауап арқылы. Мұғалімнің кері байланысы








Бақылау арқылы бағалау











Презентация











Слайд№1

Сабақтың ортасы

25 мин.



Жұппен жұмыс


Мағынаны ашу кезеңі:


10 мин

















Топпен жұмыс

7 мин




























































8 мин


































Сабақтың соңы


3мин

















Үйге тапсырма 2мин

№302 В деңгей

Белсенді оқыту: «Ойлан,жұптас,талқыла» әдісі,

«Бекіту және қолданысқа енгізу»,

Саралау тәсілі: «Диалог және қолдау көрсету» әдістері қолданылады.

.Теңсіздікті интервалдар әдісімен шеш:


а) - 2х2-5x+3


б) 5х2-2х-3 ≤ 0

в) 2х2-7х+6 0


г) -2х2-х+6 ≥ 0



Дескриптор: білім алушы

1. теңсіздіктің сол жағын нолге теңестіреді

2. коэффициентін анықтайды,дискриминантты табады;

3. теңдеудің түбірін табады

4. интервал әдісін қолданады;

5. жауабын жазады.



Белсенді оқыту: «Топтық жұмыс» әдісі,

Саралап оқыту: «Қорытынды» әдісі

.

Ойлан, бірік, бөліс:


І топ: №308.


а) (х-2)2

Дескриптор: білім алушы

1. қысқаша көбейту формуласын пайдаланады;

2. теңсіздіктің сол жағын нолге теңестіріп, түбірлерін табады;

3. интервал әдісін қолданады;

4. таңбасы теңсіздіктің таңбасына сәйкес интервалды жауап етіп алып, жауабын жазады.


ІІ топ:


б) 3х2-8х+5 ≤ 0


Дескриптор: білім алушы

1 . теңсіздіктің сол жағын нолге теңестіріп, түбірлерін табады;





2. интервал әдісін қолданады;

3. жауабын жазады.


ІІІ топ:


в) -2х2+х+10


Дескриптор: білім алушы

1. коэффициенттің таңбасын анықтайды;

2. теңсіздіктің сол жағын нолге теңестіріп, түбірлерін табады;

3. интервал әдісін қолданады;

4. жауабын табады.

ІV топ:


г) х2+4х+4≤ 0


Дескриптор: білім алушы

1. теңсіздіктің сол жағын нолге теңестіріп, түбірлерін табады;

2. интервал әдісін қолданады;

3. таңбасы теңсіздіктің таңбасына сәйкес интервалды жауап етіп алып, жауабын табады.


Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары

Оқу мақсаты: 8.2.2.8

квадрат теңсіздіктерді шешу.

Бағалау критерийі: Квадрат теңсіздіктерді шешуге берілген есептерді шығара алады.

Ойлау дағдыларының деңгейлері: қолдану.


1-тапсырма

(х-1)(х+4) ≥0 теңсіздігін шешіңіз.


Дескриптор: білім алушы

1. көпмүшелерді көбейту ережесін пайдаланады;

2.теңсіздіктің сол жағын нолге теңестіріп, түбірлерін табады;

3. интервал әдісін қолданады;

4. жауабын жазады.

2-тапсырма

( х+3)2 - 2х( х-4 ) 49 теңсіздігін шешіңіз.


Дескриптор: білім алушы

1. қысқаша көбейту формуласын пайдаланады;

2.жақшаны ашады;

3.теңсіздіктің сол жағын нолге теңестіріп, түбірлерін табады;

4. интервал әдісін қолданады;

5. таңбасы теңсіздіктің таңбасына сәйкес интервалды жауап етіп алып, жауабын жазады.


Рефлексия:


Жеке өзім үшін ....

а) Тақырыпты түсіндім

ә) Есеп шығарып үйрендім

б) Бүкіл өткен тақырыпты қайталадым

Сізге сабақ уақытында есеп шығару үшін не кедергі болды?

а) Білімім

ә) Уақыт

б) Ештеңе

Сабақ кезеңінде қиыншылықты жеңуге кім көмек берді?

а) Сыныптасым

ә) Мұғалім

б) Ешкім

в) оқулық





№ 305,307 есептерді шығару.

ҚБ: Жұппен бағалау





















































Топтардың бір-бірін жұлдызшалар арқылы бағалауы

1 → 2

2 → 3

3 → 4

4 → 1

Топтың көшбасшылары қолдарындағы дайын жауаптар негізінде келесі топтың жұмысын:

- дескрипторлардың негізінде есептерінің дұрыс шығарылуы;

- жауаптардың дұрыстығын;

-топ мүшелерінің барлығынын жұмыс жасауын бағалайды













































ҚБ:



Тапсырма жауаптары тақтадан көрсетіледі.



Өзін-өзі бағалайды







Мұғалім кері байланыс береді

























Слайд№2


оқулық



















Слайд№3


Оқулық














































Слайд №4


оқулық





Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Сабақ барысында оқушыларға мүмкіндіктеріне қарай Саралау тәсілінің «Диалог және қолдану» әдісі мен «Қажеттілігіне қарай» әдісін жұптық, топтық жұмыста қолданатынын, «Қолдану» әдісі арқылы есептің шығарылу жолын түсінгендігін, оқу мақсатына жеткендігін байқаймын .

Қолданылған бағалаудың түрлері: Бақылау арқылы бағалау, Жұппен бағалау, Топтардың бір-бірін жұлдызшалар арқылы бағалауы және топтың көшбасшылары қолдарындағы дайын жауаптар негізінде келесі топтың жұмысын:

- дескрипторлардың негізінде есептерінің дұрыс шығарылуын;

- жауаптардың дұрыстығын;

-топ мүшелерінің барлығынын жұмыс жасауын бағалайды

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің сақталуын, партада дұрыс отыруын .


Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?


Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.


-75%
Курсы повышения квалификации

Развитие пространственных представлений школьников в обучении математике в условиях реализации ФГОС

Продолжительность 36 часов
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
3000 руб.
750 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
"Квадрат теңсіздік" (25.07 KB)
