Қысқа мерзімді жоспар
Сыныбы: 8
пәні: алгебра, информатика
Өтетілеу Айгүл - математика пәні мұғалімі
Күні:
Сабақтың тақырыбы
Квадрат теңдеу түбірлерінің жалпы формуласы
Мақсаты
Квадрат теңдеудің а,в,с - коэффициенттерін анықтап, түбірлерінің жалпы формуласын білу;
Дискриминанттың 3 жағдайын ажыратып, есеп шығаруда формулаларды қолдана білуге үйрету;
Тақырып бойынша квадрат теңдеудің а параметріне байланысты құзырлы тапсырмаларды орындай алу
Күтілетін нәтижелер
Барлық оқушы квадрат теңдеудің а,в,с - коэффициенттерін анықтап, түбірлерінің формуласын біледі;
Көпшілігі дискриминанттың 3 жағдайын ажыратып, осы формулаларды есеп шығаруда қолдануға үйренеді;
Кейбір оқушы осы тақырып бойынша квадрат теңдеудің а параметріне байланысты құзырлы тапсырмаларды орындай алады.
Керекті жабдықтар
Ламинад парағы, маркер, стикер, смайликтер, түрлі-түсті қағаздар, бағалау парақшалары
Қолданылатын әдіс-тәсілдер:
«Жұптарда өзара бағалау» (1-стратегия) , «Критериалды бағалау», «Ой қозғау», Топтық жұмыс, «Жеке жұмыс», «Жұптық жұмыс», «Түзетулерді орындау» (8-стратегия)
, Деңгейлік тапсырма
С а б а қ б а р ы с ы :
Сабақ
кезеңдері
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Кіріспе
7-мин
Саламатсыздар ма, балалар! Мен сендермен бірге сабақ өткізуге қуаныштымын.
Топқа бөлу:
Ортаға келіп, мына қағаздарда жасырылған квадрат теңдеулер бойынша 3 топқа бөлініңіздер.
Қандай теңдеу түрлері бойынша топқа бөліндіңіздер?
Үй тапсырмасын тексеру: №239 есепті ауызша тексеру.
Жауаптары: 1) -5;5 2) -;
3) -0,6; 0,6
4) ;
5)
;
; 6) -1; 1
Бағалау. Бақылаушының бағалау парағы бойынша бағалау жүргізіледі.
Әр жауаптың артында әріптер жасырылады. Жасырылған сөз "Дискриминант"
Мұғаліммен амандасады.
Оқушылар 3 топқа бөлінеді.
Толымсыз квадрат теңдеулердің 3 жағдайы бойынша топқа бөліндік.
Оқушылар үй тапсырмасы бойынша жауап береді. Есептің түбірлерін тауып, жасырын әріптерді табады.
Тұсаукесер
2-мин
Жаңа материалға тұсаукесер рәсімінде «Ой қозғау» әдісі арқылы сұрақ қою техникасы бойынша сұрақтар қойылады.
Түрткі сұрақтар
1. Балалар, қалай ойлайсыңдар неге "дискриминант" сөзін жасырдым?
Ендеше балалар бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы: «Квадрат теңдеу түбірлерінің жалпы формуласы». Дәптерге жазыңыздар. Енді бүгінгі сабағымыздың мақсатын, яғни "Табыс критериін" белгілейік.
Мүмкін осы сөзге байланысты жаңа тақырып өтетін шығармыз.
Сынып сабақтың мақсатын былай белгілейді:
1. Дискриминанттың формуласын білу
2. Квадрат теңдеу түбірлерінің жалпы формуласын білу
3. Осы формулаларды пайдаланып есептер шығара білу
Табыс критериі | ||||
І | Квадрат теңдеудің а,в,с - коэффициенттерін анықтап, түбірлерінің формуласын білемін. |
|
|
|
ІІ | Дискриминанттың 3 жағдайын ажыратып, есеп шығаруда формулаларды қолдануды үйрендім. |
|
|
|
ІІІ | квадрат теңдеудің а параметріне байланысты құзырлы тапсырмаларды орындай аладым |
|
|
|
Негізгі бөлім
10 мин
10-мин
10-мин
Балалар, егер а,в,с - коэффициенттері толық болғанда есепті қалай шығарамыз?
Осы сұраққа жауап беру үшін дайындалуға 5 минут беріледі. Жеке оқиды, жұппен талқылайды. Әр топтан бір оқушы шығып түсінгенін айтады.
Енді мысалдар келтірейік: (Топпен жұмыс)
І топ 1-мысал: 4х2-5х-21=0
Ж: х1= ; x2 =3
ІІ топ 2-мысал:3x2-2x+7=0
Ж: Түбірлері болмайды
ІІІ топ 3-мысал 9x2-12x+4=0
Ж: x1 =x2=
Бағалау. «Критериалды бағалау» арқылы өздерін бағалайды.
Оқулықпен жұмыс. №258 (тақтары)
1) х2-5х+6=0 Ж: х1= 2; х2=3
3) 2х2+х-3=0 Ж: х1= 1; х2=-1,5
5) 3х2-13х+14=0 Ж: х1= 2; х2=
7) у2-y-20=0 Ж: х1=-4; х2=5
Бағалау. Критериалды бағалау жүргізіледі.
Критерий | Дескриптор | Ұпай | |
Квадрат теңдеу түбірлерінің формуласын білу | Формуланы біледі, қолданып есепті дұрыс шығарған | 2 | |
Формуланы біледі, есепте қате бар | 1 | ||
Формуланы білмейді, есепті шығара алмаған | 0 |
Деңгейлік тапсырмалар
І деңгей
Теңдеудің түбірлерін табыңдар:
1) х2+7х-60=0 Ж: x1= 5; x2= -12
2) m2+m-90=0 Ж: x1=9; x2= -10
ІІ деңгей
Excel бағдарламасында есептің нәтижесін тексер:
1) 3x2+32x+80=0 Ж: x1= - 4; x2= - 6
2)3x2-6x+3=0 Ж: x1=x2=1
ІІІ деңгей
1) а-ның қандай мәнінде 2х2 - 4х + 2а=0 теңдеуінің 2 түбірі болады?
Ж: а1
2) а-ның қандай мәнінде 2х2 - 4х + 2а=0 теңдеуінің түбірі болмайды?
Ж: а1
3) а-ның қандай мәнінде 2х2 - 4х + 2а=0 теңдеуінің 1 түбірі болады?
Ж: a=1
Бағалау. Әрбір дұрыс есепке 1 ұпай
Оқушылар тақтаға шығып формулаларды жазады.
Әр топ А3 форматтағы ламинантталған параққа топтасып, мысалды шығарады
Оқушылар сол арқылы білімдерін бір жерге жинақтап, жаңа тақырыпты ұғып алады.
Оқушылар деңгейлік тапсырмаларды жеке орындайды.
Қорытын
ды
8-мин
1)Бекіту сұрақтары: Тест Activote
1) Берілген теңдеулердің қайсысы квадрат теңдеу болады?
A) х4-2,5х+7=0
B) 3х2+0.1х-5=0
C) 3.2х+х3 =0
Д) 6х2+0.1х3 +13=0
2) теңдеуінің коэффициенттері мен бос мүшесін атаңдар
A)
B)
C)
Д)
3) Берілген теңдеулердің арасынан келтірілген квадрат теңдеуді көрсетіңдер
A)
B)
C)
Д)
4) теңдеуінің дискриминантын есептеңдер.
A)
B)
C)
Д)
5) а=-3; в=8; с=5 болса, онда ах2+вх+с=0 теңдеуін жаз.
-
2) Табыс критериіне талдау жасау
3)Үйге тапсырма: №258, 259 (ж)
4)Бағалау: Сабақ барысындағы жұмыстануы бойынша, сабақ критерилеріне сәйкес оқушыларды сыныппен кеңесе отырып бағалаймын, бағаға түсініктеме беріп, жетілу жолдарын айтамын.
5)Рефлексия: Оқушы аты-жөні:________
Сіз үйренген үш жаңа нәрсені атаңыз:
«Не білдім?»
«Не үйрендім?»
«Не қиын болды?»
(рефлексия парақтарына түсіреді)
- Сабақ аяқталды!
- Сау болыңыздар!
Тақырып бойынша алған білімдерін қорытындылайды.
Тест жауаптарын Activote бағдарламасында белгілейді.
Тест жауаптары:
1. В
2. С
3. Д
4. С
5. С
Табыс критериі парақшасына мақсатқа жеткен,жетпегендіктерін күн, бұлттан шыққан күн, бұлт арқылы белгілеп көрсетеді.
Үй тапсырмасын түсіріп алады.
Оқушылар бағаланады.
Сабақтан алған әсерін баяндайды. Кей оқушы сыныпқа оқып береді.
Сабақтың өзіндік талдауы
Сабақ бойынша өзгертулер