Меню
Разработки
Разработки  /  Прочее  /  Уроки  /  11 класс  /  Конспект уроку "Зміст і завдання предмета «Професійна етика та культура спілкування» "

Конспект уроку "Зміст і завдання предмета «Професійна етика та культура спілкування» "

Розкриває основні поняття: етика, етикет, естетика, мораль. Актуальність знань професійної етики для працівників сфери побутового обслуговування.

23.01.2018

Содержимое разработки

Тема уроку: Зміст і завдання предмета «Професійна етика та культура спілкування»


Вступ. Актуалізація опорних знань. Закрійник – в сучасному розумінні цього слова – не просто реміснича професія, а поняття значно ширше. Професія передбачає постійне спілкування з людьми. Саме цей факт вимагає від працівників побутового обслуговування знання психології міжособистісних відносин. Клієнти цінують не тільки якість наданих послуг, але й культуру обслуговування. Курс «Основи професійної етики та культура спілкування» покликаний ознайомити учнів з особливостями спілкування з клієнтами в сфері побутового обслуговування населення, правилами поведінки з колегами. В наш час все більше професійних спільнот створюють свої етичні кодекси, задаючи моральні вимоги і етичну поведінку тих, хто належить до даної професії (юридична етика, медична, військова і т.д).

Етичні уявлення людини проявляються в спілкуванні, стилі поведінки, одязі тощо. Рівень моральності особистості та суспільства залежить від сукупності умов і чинників. Вивчення етики дає знання про моральні цінності, розуміння морального виміру поведінки особистості, дій соціальних суб’єктів, життя суспільства. Етичне вчення розширює етичний кругозір, формує культуру етичного мислення, кристалізує моральні почуття, сприяє виробленню моральних переконань, моральної самосвідомості людини, орієнтує на гуманістичні моральні цінності, допомагає в організації сфер і форм духовного життя на засадах загальнолюдських моральних цінностей, розвиває особистісний потенціал. Вивчення етики дає можливість усвідомити моральний досвід різних поколінь людства та розвинути свій внутрішній світ, спонукає до самовдосконалення людини і майбутнього фахівця.

Вивчення нового матеріалу. Якщо з’ясовувати походження професійної етики, то можна простежити зв’язок моральних вимог з поділом суспільної праці і виникненням професії. Першими кодекс отримали, ряд професій, що мають життєво важливе значення для всіх членів суспільства, виникли в глибокій древності, і тому, такі професійно-етичні кодекси, як «Клятва Гіппократа», моральні устави жерців, що виконували доленосні функції, відомі значно раніше. Поява професійної етики в часі передувала створенню наукових етичних вчень, теорій про неї. Повсякденний досвід, необхідність в регулюванні взаємовідносин людей тої чи іншої професії призводили до усвідомлення і оформлення певних вимог професійної етики. Професійна етика зародилась в рамках конкретних видів діяльності, виступивши в якості нормативного початку в поведінці спеціалістів. Вона створює стандарти професійної поведінки, які оформлюються у вигляді специфічних документів – клятв, уставів, кодексів.

Залежно від предмету праці всі професії поділяються на п'ять типів.

  • "Людина - природа"

  • "Людина - техніка"

  • "Людина - знакові системи"

  • Професії типу "людина - художній образ"

  • Професії типу "людина - знак"

  • "Людина - людина"

Головний, провідний предмет праці - люди.

Професії: лікар, учитель, закрійник, перукар, екскурсовод, менеджер, керівник художнього колективу тощо.

Для успішної роботи за професіми цього типу потрібно навчитися встановлювати і підтримувати контакти з людьми, розуміти людей, розбиратися у їхніх особливостях, а також опанувати знаннями у відповідній області виробництва, науки, мистецтва.

Короткий перелік якостей, які дуже важливі в роботі:

  • стійкий гарний настрій у процесі роботи з людьми;

  • потреба в спілкуванні;

  • здатність розуміти наміри, помисли, настрої людей;

  • уміння швидко розбиратися у взаєминах людей;

  • уміння знаходити спільну мову з різними людьми.

Слово «етика» виникло з давньогрецького «ethos», яке у різні часи мало різні значення. Спочатку воно означало місцезнаходження, спільне житло, потім - звичай, темперамент, характер, стиль мислення, а також усталену природу якогось явища.

Пізніше видатний мислитель античності Аристотель (384-322 pp. до н. е.) узявши за основу значення етосу як характеру, темпераменту, утворив прикметник «ethicos» -«етичний» для позначення особливої групи людських чеснот - мудрості, мужності, помірності, справедливості тощо - відрізняючи їх від доброчинностей розуму. Науку про етичні чесноти (особисті якості), достоїнства характеру людини Аристотель назвав «ethice» (етика). Так у IV ст. до н. є. етична наука дістала свою назву яку носить і сьогодні.

За аналогією, у латинській мові від терміну «mos» («moris») - крій одягу й мода, звичай і порядок, вдача і характер людини - давньоримський філософ Цицерон (106-43 pp. до н. е.) утворив прикметник «moralis» - «моральний», тобто такий, що стосується характеру, норову, звичаю. Від нього пізніше увійшов у вжиток термін «moralitas» - «мораль» як наука про людські характери. Ці поняття виникли не у стихії народної свідомості, а були створені філософами для позначення певної сфери дослідження.

Спочатку значення термінів «етика» й «мораль» в основному збігалися. Пізніше, з розвитком науки і суспільної свідомості, мораль стали розуміти як реальні явища (звичаї суспільства, усталені норми поведінки, оціночні уявлення про добро, зло, справедливість тощо). Етику почали розглядати як науку що вивчає мораль. Хоча у повсякденному слововживанні цієї різниці у значенні не завжди дотримуються

Професійна етика - система конкретизованих моральних норм і принципів з врахуванням особливостей тієї чи іншої професійної діяльності людей.

Професійна етика – це сукупність певних обов’язків і норм поведінки, що підтримують моральний престиж професійних груп в суспільстві.

Професійна діяльність, об'єктом якої виступають живі люди, утворює складну систему взаємозумовлених моральних стосунків. До цієї системи належать передусім:

а) ставлення спеціалістів до об'єкта праці (слідчий - обвинувачений, лікар - хворий, вчитель - учень);

б) стосунки спеціаліста з колегами;

в) ставлення спеціаліста до суспільства. Ці стосунки вивчаються професійною етикою.

Завдання професійної етики – вияв моральних норм оціно к, суджень і понять, що характеризують людей, представників певної професії. Етика покликана виховувати, допомагати людям правильно себе поводити з людьми, спілкуватися в робочому колективі і т. д. Професійна етика покликана регулювати відносини в сфері виробництва і обслуговування.

Культура побутового обслуговування – це рівень розвитку процесу обслуговування населення в психологічному, естетичному, організаційному аспекті. (Всі вони між собою пов’язані.)

- Поведінка з клієнтом

- Поведінка з колегами

- Наявність та знання професійного кодексу.

Курс «Основи професійної етики та культура спілкування» дасть знання з правил спілкування з клієнтами, поведінки з колегами. Розкриє процес спілкування з різних сторін, аналізуючи різні складові, які впливають на налагодження комунікації з оточуючими.


-75%
Курсы повышения квалификации

Педагог дополнительного профессионального образования

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Конспект уроку "Зміст і завдання предмета «Професійна етика та культура спілкування» " (21.07 KB)

Комментарии 0

Чтобы добавить комментарий зарегистрируйтесь или на сайт