Тема. Весна іде.
Мета:на прикладі літературних творів, народних традицій показати ознаки приходу весни;розвивати мовлення, удосконалювати навички правильного, свідомого, виразного читання; виховувати любов і шанобливе ставлення до природи; прищеплювати інтерес до української народної творчості.
Обладнання:ілюстрації весни, презентація «Весна іде»,опорні схеми.
Тип уроку:комбінований
Урок - зустрічі
I. Організаційний момент. Звучить весняна мелодія.
Доброго ранку, сонечко ясне!
Доброго ранку, земле прекрасна!
Доброго ранку, людям бажаємо!
Доброго ранку, Україну вітаємо!
II. Актуалізація опорних знань
1. Промовляння чистомовки.
Ла – ла – ла – квітка розцвіла.
Ля – ля – ля – зелене гілля.
Ли – ли – ли – липку полили.
Лі – лі – лі – рученьки малі.
Лю – лю- лю – Україну я люблю!
2. Відгадування загадки.
Тане сніжок, зеленіє лужок,
День прибуває – коли це буває?(весною)
III.Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні ми з вами спробуємо зустріти весну, так як зустрічали її наші предки - давні українці. Ми з теплом усіх вітаємо,весну – красну закликаємо.
III.Сприймання та усвідомлення нових знань
1.Хорове читання заклички.
Ми пришли весну стрічати!
Нумо весну закликати!
Весно – весно, весняночко,
Прийди, прийди, паняночко!
2. Театр весни
(Входить дівчинка – Весна.)
А ось і я!
Куди ступаю - сонце сяє.
Усе навколо оживає.
А ще пробуджую від сну
Я нашу землю чарівну.
3. Складання павутинки
- Що таке весна?
Веселі ігри та забави
Весняні роботи Весна Тепле сонечко
Приліт птахів Пробудження природи
4. Поетична сторінка про весну
- Назвіть ознаки весни.
Зійшли сніги, шумить вода.
Весною повіває.
Земля квіточки викидає,
Буяє травка молода.
Все мертве оживає.
Весняне сонечко блищить,
Проміння щедро ллє.
Гайок привітно шелестить,
Неначе кличе пригостить.
Струмочок виграє.
Із вирію летять пташки.
Ожили всі садки.
5.Розповідь про весну. Повідомлення дітей.
Весна – це сонце і тепло. Весна – це радість усьому живому, що про кинулося від зимового сну. Весна – це зелен - цвіт і пахощі квітів, весна – це надія. Жодна пора року не оспівана так весело і ніжно, як весна. З давніх - давен до зустрічі весни готувалися і дорослі і малі.
6. Робота за підручником
А) Читання вчителем вірша «До дітей» Олени Пчілки.
_ Які почуття викликав вірш?
До кого звертається автор?
Б) Довідкове бюро. Робота над словами.
Сповіщає воля чарівниця
щиро квітка гляньте
в) Читання вірша дітьми
- Гра «Дощик, дощ, злива»
- Гра «Актори»
Прочитати вірш: - захоплено,
- радісно,
- здивовано.
г) Бесіда за змістом вірша
Що сповіщає про прихід весни?
Які слова допомагають уявити весну як живу істоту?
Яку музику можна підібрати до вірша?
Які картини природи намалювала поетеса?
Чому радіє весняна природа?
7.Мовна кишеня весни.
Утворити спільнокореневі слова.
Весна – весняний – веснянки.
Що таке веснянка?
8.Повідомлення про веснянки - обрядові пісні.
Веснянка – це народна обрядова пісня з іграми і танцями, в якій оспівуються пробудження природи та надії на врожай.
Був у нашого народу звичай. З нетерпінням чекали весну і вважали, що це птахи на своїх крилах приносять її з вирію, проганяють люту зиму з її морозами та завіями. Жінки випікали з тіста пташок. А діти брали цих пташок, вибігали у двір, весело стрибали, підкидаючи їх вгору, співали пісні.
Цих випечених пташок називали жайворонками. Старі люди розповідали, що ніби ця пташка народилася із сонячного жару. Вона прокидається разом із сонечком і своїм дзвінким голосочком сповіщає про те, що вже весна пришла, в поле пора вийти, пора сіяти, орати, щоб восени врожай зібрати.
9. Театр весни
Вийди,вийди, Іванку!
Заспівай нам веснянку!
Зимували не співали -
Весну дожидали.
Весно, весною, наша весно,
Що ти нам принесла?
Весна: Всім хлоп’яткам по гудочку,
А дівчаткам – по віночку.
На дерева – цвіту,
А на поле жито.
На травичку – росу.
На дівчаток – красу,
А на хлопчиків – сили,
Щоб росли і міцніли.
10. Читання веснянки.
11.Інсценування веснянки.

Конспект урока "Весна идет" (18.44 KB)

