Предмет: | английский язык |
Класс: | 3 |
Тема: | «Metro». Mетро |
Цель: | 1.Ознакомить учащихся с новой лексикой по теме «Transport»: A lot of, every day, know, long, new, popular, station, visit, use, world. Научить их правильному произношению. 2. Познакомить учащихся с прилагательными : big-small, new-old, long-short. 3. Активизировать употребление структуры: I go to school by bus, ( by car, by bike, etc) |
Задачи: |
|
обучающая | Формирование коммуникативных умений и навыков через говорение, аудирование, чтение. |
развивающая | развивать языковую догадку, навыкам говорения, чтения и письма. |
воспитывающая | Углублять знания учащихся и расширять кругозор. Повышать интерес к изучению английского языка, воспитывать культуру языкового общения, уважительного отношения друг к другу, умению внимательно слушать собеседника. |
Тип урока: | Урок изучения нового материала |
Оборудование: | Компьютер, диск, рабочая тетрадь учащихся, предметные картинки, карточки со словами |
Ход урока
1. Организационный этап. | T: Good morning, children. Sit down, please. How are you? Who is on duty today? What date is it today? What day is it today? Is anybody absent?
|
2. Фонетическая зарядка | T: Now children listen to me and repeat after me some sounds: [t], [d], [w], [a], [i], [i:], [Һ], [Ө]. |
3. Повторение лексики и активизация употребления структуры | T: Look at this picture. Children, do you remember names of transport. P’s: a bus, a tram, a train, a bike, a car. T: Wonderful! T: How do you go to school? P’s: I go to school by car (by bus, by bike, ect) |
4. Усвоение новых знаний | 1)Введение и отработка лексического материала T: Children, look at the blackboard. You can see some pictures. How do you think what is the theme of our lesson? T: Children, look at the blackboard. 1. a lot of- много 2.every day- каждый день 3.to know- знать 4. long-длинный 5. new- новый 6. popular- популярный 7. station- станция 8.to visit-посещать 9.to use- пользоваться 10. world- мир 11. big- огромный 12. small- маленький 13. old- старый 14.short- короткий 15. metro- метро 2)Введение и отработка грамматического материала 1)Я нашел большущий гриб А большой иначе … big. 2)Маленький грибок нашел. Маленький иначе …small. 3) Был когда-то барон молод, А теперь он старый … old. 4) Я все новое люблю. Новый по-английски …new. 5) Зарос лесом горы склон. Длинный по-английски … long. 6) Короткая веревка удерживает бот. Коротенькое слово, читайте … short.
|
5. Физ минутка | T: Let’s do some exercises. Look and listen the song “ The wheels on the bus go round and round” |
6. Проверка понимания. | Работа с учебником А)Аудирование T: Children open your books on p.54, ex. 2 Track 41. Listen and read The metro in Kazakhstan. There is a metro in Kazakhstan. It’s in Almaty. It’s new. It’s small. There are only seven stations. The metro stations are very beautiful. A lot of people use the metro every day. They go to work and school by metro. The metro in London. The London metro is very, very old. English people call it the Underground. It’s the first metro in the world. It’s very big and long. There are many stations in it. Millions of people use the London metro every day. They go to work, to school and visit popular places in London. B) Говорение T: Answer the questions ex. 3. P. 55
|
7. Этап закрепления новых знаний. | 1) T: Children, open your Activity books -Page 48 exercise 1. Match the opposites. -Ex. 2. Complete these sentences with the words from the text in your Pupil’s book p. 54 -Ex. 3.p 48 Find the mistakes and write the correct sentences
|
8. Подведение итогов урока. Рефлексия | T: Children, open your diaries and write down your homework p 49 ex5 T: I want to ask you, if the lesson is interesting raise your right hand, if it is not interesting raise your left hands. OK. Thank you for your good work. The lesson is over. Good bye. |