Меню
Разработки
Разработки  /  ИЗО  /  Уроки  /  7 класс  /  Конспект урока по ИЗО по теме «Передача на малюнку лінійної об’ємності чашки»

Конспект урока по ИЗО по теме «Передача на малюнку лінійної об’ємності чашки»

Материал представлен на украинском языке. Відкритий урок з Рельєфного малюнку для дітей з проблемами зору (незрячих).
08.02.2015

Описание разработки

Материал представлен на украинском языке.

Мета: навчити дітей працювати з натуральною та зображувальною наочністю, зіставляти її; навчити дітей цілеспрямованого аналізування під час обстеження предметів з допомогою дотику; навчити визначати і розуміти форму, будову предмета, розмір; сформувати сенсорні еталони; навчити читати і правильно розуміти рельєфний малюнок, порівнювати його з натурою; сформувати в учнів уміння і навички графічного зображення предметів; збагачувати сенсорний досвід, розвивати мовлення та просторове мислення;

Обладнання: зразки виробів декоративно-ужиткових чашок (зі скла, глиняних та керамічних, з фарфору); літургійна чашка; фотографічні слайди; лінійні малюнки різних форм чашок, виконані на плівці; клас прикрашається у стилі народної української світлиці.

Музичний репертуар: аудіозапис українських народних пісень та колядок.

Хід заняття №1

Конспект урока по ИЗО по теме Передача на малюнку лінійної об’ємності чашки

І. Вступна бесіда.

Звучить українська народна пісня.

Клас прикрашений під Українську світлицю

- Я раді вітати усіх вас у нашій української світлиці. Усіх, хто любить наш край, хто пишається тим, що народив­ся на цій землі, усіх, кому небайдужі прадідівські традиції нашого народу, ми запрошуємо до нашої світлиці!

Полную информацию смотрите в файле. 

Содержимое разработки

КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД «ХАРКІВСЬКИЙ

СПЕЦІАЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНИЙ

КОМПЛЕКС ІМ. В.Г. КОРОЛЕНКА»

ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ





ВІДКРИТИЙ УРОК

З РЕЛЬЄФНОГО МАЛЮВАННЯ


на тему:


«Передача на малюнку лінійної об’ємності чашки.»


(для учнів 7/А класу)



Розробка вчителя

образотворчого мистецтва

Кубанської Н.В.











Харків

201

Передача на малюнку лінійної об’ємності чашки


Мета: навчити дітей працювати з натуральною та зображувальною наочністю, зіставляти її; навчити дітей цілеспрямованого аналізування під час обстеження предметів з допомогою дотику; навчити визначати і розуміти форму, будову предмета, розмір; сформувати сенсорні еталони; навчити читати і правильно розуміти рельєфний малюнок, порівнювати його з натурою; сформувати в учнів уміння і навички графічного зображення предметів; збагачувати сенсорний досвід, розвивати мовлення та просторове мислення;


Обладнання: зразки виробів декоративно-ужиткових чашок (зі скла, глиняних та керамічних, з фарфору); літургійна чашка; фотографічні слайди; лінійні малюнки різних форм чашок, виконані на плівці; клас прикрашається у стилі народної української світлиці.

Музичний репертуар: аудіозапис українських народних пісень та колядок.



Хід заняття №1

І. Вступна бесіда.

Звучить українська народна пісня.

Клас прикрашений під Українську світлицю

- Я раді вітати усіх вас у нашій української світлиці. Усіх, хто любить наш край, хто пишається тим, що народив­ся на цій землі, усіх, кому небайдужі прадідівські традиції нашого народу, ми запрошуємо до нашої світлиці!





Діти, нещодавно ми святкували Різдвяні свята. Пригадайте, які Різдвяні свята ви знаєте?

  • Різдво Христове.

  • Новий рік або Василя.

Наближається велике християнське свято. А що це за свято ви знаєте, діти?

- Водохреще.

Правильно, це свято Хрещення Господнього. Свято це пов'язане з хрещенням Ісуса Христа у річці Йордан. На екрані монітора з'являються слаїди з фотографіями ікон Хрещення Господнього. Хрестив Його Іоанн Хреститель (Предтеча). Під час хрещення Іоанном Предтечею люди занурювалися у воду річки Йордан і визнавали свої гріхи. Занурення у воду було обмиванням або очищенням від гріхів. Як брудне тіло обмивається водою і стає чистим, так і душа людини через таїнство Хрещення очищається і стає чистою від гріхів. Ось у чому сенс Іоаннового хрещення. Господь Ісус не потребував відпущення гріхів, оскільки не мав гріха. Однак Він прийняв хрещення у Йордані, щоб узяти на себе гріхи усього світу. У церквах цього дня освячують воду. Її так само беруть з найближчої річки або озера, прорубуючи отвір у кризі замерзлої водойми у формі великого хреста. Священик молиться над водою, опускаючи в ополонку церковний хрест, прихожани найближчої церкви співають псалми. Після усіх цих дійств вода у річці вважалася хрещеною. Її набирали у різні посудини і несли додому. Вірили, що така вода лікує від різних хвороб, додає бадьорості і здоров'я, тому поширився звичай занурюватися в ополонку.

Є такі народні традиції, пов'язані зі святом Хрещення Господнього. Наприклад, господарі після богослужіння прагнули прийти додому найпершими. Вважалося, що таким чином вони зберуть урожай також першими. Сіно, на якому під час Коляди стояла кутя, поступово віддавали домашнім тваринам як засіб проти хвороб. За погодою, яка стояла на Водохреще, люди намагалися визначити погоду майбутнього літа: якщо цього дня було холодно, то «жниво буде сонячним і спекотним». Якщо Водохреще видалося ясним, сонячним і морозним, то говорили про можливість настання спекотного літа.

А чи знаєте ви, діти, як хрестять немовлят у церкві? Як вас хрестили? (відповіді дітей) А чи пам'ятаєте ви, як ми з вами відвідували церкву і ви знайомилися з хрестильною чашею - Купіллю? На екрані монітора з'являються слаїди з фотографіями під час екскурсії дітей у храмі.

Діти, а хто мені скаже, що таке купіль? - Купіль - це чаша зі святою водою для здійснення таїнства Хрещення, яке у Православній церкві здійснюється триразовим зануренням з головою в ім'я Отця, і Сина і Святого Духа.

Людину створив Бог за образом і подобою Своєю. Він дав їй відчуття краси. Тому за своєю природою людина – художник. З давніх-давен нею ке­рувало бажання збагатити красою усе, що її оточувало й до чого тор­калися її руки.

Україна – край давньої та багатої культури, де з покоління в по­коління народний геній зберігав усе цінне. Мистецтво прикрашання предметів побуту називається «де­коративним» (від французького слова «декор» - «прикраса»). Це найпоширеніший вид мистецтва, бо його зразки можна зустріти у кожному помешканні.





II. Аналіз окремих видів декоративно-ужиткових чашок зі скла, глиняних та керамічних, з фарфору, літургійної чашки.

- Сьогодні ми з вами говорили про хрестильну чашу - Купіль. А з якою чашею ви ще познайомилися у храмі?

- З літургійною чашею.

- А що це за чаша?

- Її використовує священик під час святої Літургії.

- Він наливає до неї вино і ставить на вівтар.

- Священик читає спеціальну молитву і за допомогою Святого Духа вино стає кров'ю Христа.

- Вірні християни причащаються з цієї чаші.

- А які чаші ми зустрічаємо з вами у побуті?

- Чашки для напоїв, тобто для чаю і кави.

Українці, хоч і не англійці, але теж люблять чай: чай з цукерками, чай із печивом. На екрані монітора з'являються слайди з фотографіями, на яких учні наливають і п'ють чай. Звідки до нас дійшов чай? В Україні не вирощують чаю. Більшість чаю виготовляється сьогодні у Китаї, в Індії, Кенії і Шрі-Ланці. Бангладеш, В'єтнам та Індонезія також поставляють цей продукт на ринок. Елегантно пити чай навчили китайці. Саме у Китаї зародилися традиції проведення чайних церемоній.

Поет ЛуТунг писав багато століть назад: "Перша чашка змочує губи і горло. Друга позбавляє мене від самоти. Третя пронизує. Сьома чашка - ах, який жаль, що я більше не можу випити!"

Для китайця річ немислима, щоб не запропонувати гостеві чаю. Це перший знак дружнього ставлення. Із чашки чаю починаються не лише приятельські бесіди, а й ділові переговори. І, зрозуміло, напій має бути щойно приготовленим. З цього приводу є прислів'я: "Свіжозаварений чай - бальзам, чай, залишений на ніч, - змія".

Ще один популярний напій – це кава! Кава – дуже молодий напій порівняно з чаєм. Чай почали пити близько шести тисячоліть до нашої ери, тоді як каву п'ють приблизно шість століть.

А чи знаєте ви, як кава потрапила до України?

Український козак Юрій Кульчицкий під час одного з походів потрапив у турецький полон, де вивчив не лише турецьку мову та звичаї, а й... приохотився до кави, яку і привіз в Україну. Було це у XVII столітті.

А ось ще одна цікава версія. Отже, перша у Європі кав'ярня швидше за все з'явилася у кримському місті Феодосія (Кафа) в IX-X ст. Незабаром після Феодосії (Кафи) перші кав'ярні разом із першими вірменськими переселенцями з Криму з'являються у Львові завдяки князеві Данилу Галицькому. Першими мешканцями Львова були вірмени з Кафи, а вірменський монастир біля Високого замку існував задовго до виникнення Львова. Львів заснований у 1256, вірменський монастир Ачкатар з церквою Святої Ганни побудована у 1183 року. Таким чином,каву у Львові (до того ж не з вершками, а справжню) пили задовго до появи на історичній арені Турецької імперії як такої.

Тепер ми з вами розглянемо, з якого матеріалу виготовлені чашки, які ми використовуємо у побуті.


Демонстрація та аналіз наочних матеріалів.



III. Повідомлення учнів.


1-й учень. Керамічна чашка.


2-й учень. Скляна чашка.


3-й учень. Срібна чашка.


4-й учень. Фарфорова чашка.


5-й учень. Літургійна чашка.


Незрячі учні описують свої відчуття під пальцями і розповідають про форму даної чашки.

Вони уміють визначити її форму, матеріал. Уміють відрізнити кавову чашку від чайної.







IV. Завдання «Малюємо чашку».


Малювання з натури складається із спостереження предмета та його зображення. Учні з порушенням зору у процесі виконання такого малюнка виконують дидактичні прийомі, спрямовані на створення правильного образу предмета, що зображується. Це досягається за допомогою словесного опису натурального об’єкта вчителем, що поєднується з безпосереднім обстеженням учнями натуральної наочності, зіставленні її із зображувальною наочністю власним дотиком учня.

Учні користуються графічними опуклими малюнками чаш різної форми, виконаних у доступній для обстеження дотиком пальців.

Отриману інформацію передають на плівку, тобто створюють графічне лінійне зображення даного малюнка. Учень з порушенням зору малює грифелем на плівці так само, як зрячий олівцем на папері, з єдиною відмінністю у тому, що незрячому учневі потрібно видавити, а не намалювати даний малюнок на плівці.

Намалювавши контурне зображення чаші, приступаємо до його заштриховування. Це дозволить зробити малюнок чаші об'ємним, тобто опуклим. Штрихуємо зображення чашки, малюючи лінії паралельні одна одній усередині контура даного малюнка. Нагадуючи, щоб учні старалися не виходити за лінійний контур малюнка чашки. Ефект даної методики полягає у тому, що лінія малюнка чітко відчувається під пальцями і таким чином учень з порушенням зору може самостійно контролювати виконання свого малюнка.

V. Підведення підсумків.



Учні розглядають свої роботи. Виправляють помилки, якщо вони є.

Кожна робота учня оцінюється вчителем.

















Рельєфні малюнки виконані під час уроку.


Літургійна Чаша.

Дробна Настя.

13 років.













Чашка для кави.

Разуменко Ріта.

13 років.












Керамічна чашка.

Безсмерний Богдан.

13 років.









Чашка для кави.

Мирошніченко Денис.

13 років.









Чайна чашка.

Касінєц Аня.

13 років.










Чайна чашка.

Беленский Діма.

13 років.













VI. Коляда на Водохреще.


Звучить українська різдвяна колядка.

У клас входять ряджені (переодягнути колядники, хлопці та дівчата з 7/Б кл.).

Дійові особи: 1-ій Пастух, Ангел, Українець і Україночка.


1-ий Пастух:

Добрий вечір, господарю

Ми приходемо до хати,

Будьте добрі, нас прийняти –

Бог вам дасть заплату.


Ангел:

Приношу вам новину,

Що в місті Вифлеємі

Народилося Дитятко,

Мале Отрочатко!

На річці на Йордані Мати Його купає,
Гріх і біль наш змиває.
Освятив Йордан воду на щастя,

на здоров’я, на вашу вроду.
Цілий світ звеселився, Христос охрестився.

Українець:

Хай в вашій оселі радість панує,
Христос охрестився, мир світу дарує,
Щоб мали ви міцне здоров'я,
Щоб сповнилися мудрості і сил,
Щоб кожен день уже сьогодні,
Лиш тільки радість приносив!


Україночка:

Перед Богоявленням
Христа,
Дається вам вода свята.
Хай свята водичка
Скропить ваші личка,
І окропить ззовні ,
Щоб були здорові!
Хай окропить хату,
Щоб в ній зла не знати,
Скропить всю родину,
Щоб жила щасливо!
І всю Україну!
Колись на світанні,
Сам Христос хрестився у
річці Йордані!


Колядникі вручають усім присутнім іконки Хрещення Господнього.


-80%
Курсы повышения квалификации

Методики и технологии преподавания мировой художественной культуры в современной общеобразовательной школе в условиях реализации ФГОС

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Конспект урока по ИЗО по теме «Передача на малюнку лінійної об’ємності чашки» (22.27 MB)
