Цели урока:
1) актуализация лексических навыков по теме «Узнаём больше друг о друге» (черты характера, описание семьи, увлечения, профессии);
2) совершенствование навыков устной речи (монолог, диалог) по данной теме;
3) развитие навыков чтения; задания на догадку, мышления;
4) воспитание интереса учащихся к изучению английского языка;
5) воспитание уважения к семье.
Оборудование: компьютер, наглядный материал (фото Линды, письмо), проектор, УМК Биболетовой М. З. , раздаточный материал – приложения 1, 2, 3, проект «Our hobby» на ватмане.
Ход урока:
- Организационный момент. (Приветствие)
Слайд 1.
- Children! We have a letter from Linda.
- Do you know Linda? - Yes, we do.
- Who is Linda? - She is a student.
- Where does she study? –She studies at the British Local State School.
- Фонетическая зарядка. Слайд 2.
- She sent us a lot of task. (в конверте задания для детей: лото, загадки, текст о семье)
- At first, remember English sounds and words.
[ei] – main, creative;
[s] - sportsman, nurse;
[v] - very, clever, loving, talkative;
[p] - polite, typical,
[əu] - know, close, go, sociable;
[n] - naughty, independent, unfriendly, non – athletic;
[r] - rude, friendly, responsible;
- Речевая зарядка.
Children! Linda wants to know about you and your family.
Let’s answer some Linda’s questions. Yes, of course.
1. What is your hobby?
2. Have you got a lot of friends?
3. Do you play any musical instrument?
4. Is your family big or small?
5. What is your family like?
6. What does your mother do?
7. What does your father do?
8. What are your main characteristics?
9. Have you got any brothers or sisters?
10. What foreign languages do you speak?
11. Do you get on well with your sister/ brother?
Oh! I see you have answered Linda’s questions.
- Основная часть. Слайд 3. Приложение 1.
- Linda sent us the game:
1. - So let’s play ‘LOTO’.
Useful, cooking, conservative, hobby, hospitable, engineer, lazy, strong, traditional, close, writing, warm, sociable, nurse, driver.
(полезный, готовить, консервативный, хобби, гостеприимный, инженер, ленивый, сильный, традиционный, близкий, сочинительство, тёплый, общительный, медсестра, водитель)
(учитель читает слова, дети зачёркивают услышанное слово, затем читают слова, которые остались)
- What words have I missed? (Games, funny, rude, reading, dancing).
- The next task from Linda:
2. Read and translate the following words:
Brave, clever, polite, kind, shy, friendly, unfriendly, naughty, noisy, independent, serious, rude, sociable, intelligent, creative, loving, talkative, understanding, cruel, stupid, curious
Слайд 4.
3. Монологическая речь.
Слайды 5 - 6.
- Now, we have some photos of Linda’s friends.
- Look at them and try to describe their character.
- I think, …
4. And what about you? What kind of person are you? What are your main characteristics?
I think, I am …
5. What do you know about Linda’s family? Слайд 7.
(Монолог о семье Линды рассказывает 1ученик)
- Now, let’s tell Linda about your families.
(Презентации двух учеников о своих семьях).
Have you got questions for them? Дети задают вопросы
выступающим.
8. Физкультминутка.
Hands up! Clap, clap.
Hands on the hips! Step! Step!
Bend your left,
Bend your right,
Turn yourself around.
Hands up! Hands down!
Hands at sides and sit down!
9. Do you know any poems about family?
Recite the poems about family (3 ученика). Слайд 8. (пустой)
(Дети рассказывают стихи о семье из учебника Биболетовой)
Весь материал - смотрите документ.