- сабақ. Көбейту мен бөлуге берілгентеңдеулер
Тақырыбы:Қазақ халқының музыкалық аспаптары | Мектеп: №36МЛ | |||||
Күні:22.02.18 | Мұғалімнің аты-жөні: Тулеубаева М.К. | |||||
2-сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Оқыту мақсаттары | 2.2.2.2.Көбейту мен бөлуге берілген қарапайым теңдеулерді жəне х+(25-6)=38; (24-3)-х=8; а+6=7+80 түріндегі күрделі теңдеулерді шешу. х+(25-6) =38; (24-3) -х=8;а+6=7+80 | |||||
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар үшін: Көбейту мен бөлуге берілген қарапайым теңдеулерді шешу. | |||||
Көптеген оқушылар үшін: Көбейту мен бөлудің белгісіз компоненттерін қалай табуды түсіндіру. | ||||||
Кейбір оқушылар үшін: Көбету мен бөлуге берілген қарапайым теңдеулерді өздігінен құрастыру. | ||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: Көбейту мен бөлудегі белгісіз компонентті табу жолын түсіндіруді. Пəндік лексика жəне терминология: Теңдеу, түбір, теңдеулер, көбейту мен бөлу амалдары компоненттерінің атаулары. | |||||
| Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы Талқылау: Амалдың белгісіз компонентін табу жолын түсіндіре аласың ба? Көбейту жəне бөлу амалдары қалай байланысқан? Қосу мен азайту ше? | |||||
| Жазу: Теңдіктерді жазу. Теңдіктерді шешу. | |||||
Тірек білім, білік, дағдылар | Теңдеулер, көбейту мен бөлудің өзара байланысы, амалдардың компоненттерінің атаулары .. | |||||
Жоспар | ||||||
Жоспарланған уақыт (минут) | Жоспарланған іс-əрекет | Ресурстар | ||||
0-3 | Ұйымдастыру кезеңі 2 минут Топтарға бөлу. Музыкалық аспаптары бейнеленген карточкалар ұсыну. Оқушылар таңдаған аспаптарға сай топтарға бөлінеді. Қызығушылықты ояту. Мұғалім əртүрлі аспаптарда орындалған музыка қояды. Оқушылардан қандай музыкалық аспаптарды білетіндерін сұрайды.
| 1-топ: домбырашылар 2-топ: қобызшылар 3-топ: сыбызғышылар 4-топ:жетігеншілер 5-топ: сазсырнайшылар
| ||||
4-6 | Өзектендіру. –Топқа бөлу кезінде не тыңдадыңдар? – Неліктен оны тыңдадық? –Бөлімшенің тақырыбы Карточкамен жұмыс | Өрнектер жазылған қиықшалар. Құрастырмалы жинақ. | ||||
7-11 | Мақсат қою (проблемалық жағдаят). «Сені өзіммен бірге аламын» ойыны. Мұғалім :«Сені өзіммен бірге аламын» ойынын ұйымдастырады. Мен нысандарды қандай белгілері бойынша жинайтынымды табыңдар. Ол үшін маған математикалық жазбаларды ұсыныңдар, олар мен таңдағандарға ұқсас болуы керек, ал мен оны өзіммен бірге ала аламын ба, жоқ па, соны айтамын. –Сонымен, мен өзіммен х + 14 = 45 математикалық жазбаны аламын. Ал сендерде не бар? О: Мен өзіммен 25+у өрнегін аламын. М: мен сені өзіммен бірге алмаймын. О:Мен 64+у = 89 теңдеуін аламын. М: Мен сені өзіммен бірге аламын . О: Мен (12-9)+а=31 теңдеуін аламын . М: Мен сені өзіммен бірге аламын . О: Сіз өзіңізбен теңдеулерді аласыз ба? М: Иə! Сонымен біз нысандарды қандай белгі атауымен жинадық? Бұл –теңдеулер. Əр бағандағы теңдеулер жұбына қараңдар. Ұқсастығы мен айырмашылықтары не? –Бұл сабақта теңдеулердің қандай түрін шешуді үйренеміз? (Көбейту жəне бөлуге берілген теңдеулер. ) | Өрнектер жазылған қиықшалар. Құрастырмалы жинақ. | ||||
12–29 | Жаңаны ашу Оқулықтағы 1- тапсырма. Суреттер мен теңдеулер жазбасына қараңдар.
(Оқушылар ереже шығарады жəне оны оқулықтағы ережемен салыстырады). Түсіндіре отырып алғашқы бекіту Мұғалім оқушыларғажұптық жұмыс ұсынады. 5 х = 10 х: 7 = 2 түріндегі теңдеулер жазылған карточкалар беріледі. Оқушыларға жоспар бойынша түсініктеме беруарқылы жұмыс жасау ұсынылады: | Оқулық . Дəптер |
|
Өздік жұмыс Дəптердегі 1-тапсырма бағалау критерийлерімен орындалады. Мұғалім қай оқушы материалды қандай деңгейде меңгергенін анықтайды. Тапсырманы орындай алмаған оқушылар оқулықтағы 1-тапсырмаға қайта келеді де көбейту мен бөлуге берілген теңдеулердегі белгісіз компонентті қалай табуды қайталайды. | |
30–35 | Жаңаны қолдану. Оқулық пен дəптердегі 4- тапсырма үлгі бойынша тексерумен орындалады. «Қыз қуу» ойыны арқылы орындау Өткенді қолдану Мұғалім есептермен сараланған жұмыс жүргізеді. Бұл топтық жұмыс болуы мүмкін. Оқушылар есептер бойынша өрнектер жазады. Қандай санды берілгендерді пайдалануға болатынын талқылайды, есептердің шешуін жазады жəне өзара тексеруді орындайды. | |
35–40 | Рефлексия. Мұғалім оқушыларға бағалауды ұсынады, олар орындай ала ма:
| Жетістіктер жолағы |