Тема: Хто такі комахи
Мета: формувати у учнів поняття «комахи»; ознайомити з характерними ознаками комах, їх різновидами; розвивати , увагу, мислення, мовлення, пам'ять; виховувати дбайливе ставлення до тварин, любов до тварин, книги.
Обладнання: ілюстративний матеріал, схема, ІКТ, підручники, зошити з друкованою основою.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Форма проведення: урок з елементами нестандартності.
Хід уроку
І. Організація початку уроку.
1.Привітання
Продзвенів уже дзвінок.
Всім пора вам на урок.
Станьте, діти, всі рівненько,
Привітайтесь всі гарненько.
- Доброго дня! – всіх ми вітаєм.
- Доброго дня ! – людям бажаєм!
2.Фенологічні спостереження
— Яка зараз пора року?
— Який місяць?
— Яке число?
— Тепло чи холодно надворі?
— Який стан неба?
— Яка температура повітря?
— Чи були сьогодні протягом дня опади?
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1)У лісі біля пня
біготня, метушня
народ робочий
весь день клопоче.(Мурашка)
2) Летить – дзижчить.
Сяде – мовчить.
Жовто-чорне плаття має
Дуже боляче кусає. (Оса)
3)Цей господар на болоті
все своє життя в польоті
А якщо сідати мусить,
боляче когось укусить.
Вже до нас летить з під хмар
гість непроханий.(Комар )
4) Спала квітка та проснулась.
Більше спати не змогла
Стрепенулась, посміхнулась
І вже лине в небеса.(Метелик)
5)Маленьке, червоненьке,
Чорні плямки має,
Між листячком літає,
Попілець збирає.(Сонечко)





Комахи
(На екрані телевізора – презентація. З’являються малюнки комах, що є відгадками.)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1.Розповідь вчителя (з використанням слайдів презентації «комахи»)
- Комахи – невеликі за розміром тварини. Існує понад мільйон видів комах. Вони живуть скрізь, за винятком морських глибин. Комахи стрибають, бігають, повзають, літають. Більшість з них мають тіло, що складається з голови, грудей та брюшка. Всі комахи мають 6 ніг та одну-дві пари крил. (Показ схеми «Будова комахи»).
Але всі вони цікаві по-своєму.
Метелики—найгарніші представники комах.
Махаон, лимонниця, павичеве око - радують наші очі влітку. Та найцікавіше те, що деякі з метеликів здатні здійснювати міжконтинентальний перельоти з України до Африки, літаючи із швидкістю 60 км/год. Зокрема слід ще врахувати, що летять вони тільки в один кінець, там помирають, встигнувши відкласти яйця, а молоде покоління повертається назад. І летять за певним маршрутом, за яким рік у рік століттями літали комахи, повертаючись на рідну землю.
Бабки, немов яскраві вертольотики, літають над поверхнею річок. Ця комаха цікава тим, що її личинка розвивається у воді і бачить краще всіх комах. 
Бджоли – дуже працьовиті комахи. Влітку вони літають з квітки на квітку, запилюючи їх. Саме їм ми маємо бути вдячні за смачні плоди. За хвилину одна бджола може запилити 30-40 квіток, збираючи солодкий нектар.
Чайну ложку меду 200 бджіл відкладають за добу.
Мурахи – захисники лісу. Вони збирають безліч шкідників і несуть до своїх мурашників. Ці працівники можуть тягти ношу, що в 52 рази перевищує їх вагу.
В природі існує безліч жуків. Це сонечко, хрущ, жук-плавунець, тарган звичайний, прусак, жук-дроворуб, жук-олень, каларацький жук та інші.
Муха – шкідлива комаха, яка приносить на своїх лапках безліч шкідливих мікробів. Та цікава вона тим, що порушує всі закони земного тяжіння, бо ходить по стелі, не маючи ні кігтиків, ні присосків.

Коники можуть стрибнути у висоту і в довжину у сотні разів більше, ніж власний зріст. «Вуха» у них розташовані на нозі. Це вузька, довга щілина. Коник, що сидить у траві десь під Києвом може сприймати підземні поштовхи, що відбуваються в Японії.
Джмелі будують свої домівки в землі.
Комарі –живляться кров’ю.
V. Осмислення учнями знань.
1.Дидактичні ігри з використанням ІКТ.
1)«Що нас об’єднує?»






2)«Хто комаха?»




3)«Хто зайвий?»
2. Перегляд слайдів «Найбільша комаха».
3. Робота з підручником(ст.56-57)
1) Яких комах ви бачите?
2) Які комахи можуть літати?
3) Як комахи пристосовуються до життя в оточуючому середовищі?
4. Робота у зошиті з друкованою основою. (ст.25)
1) З’єднай стрілками частини тіла комахи з їхніми назвами.
2) Хто «зайвий»? Чому?
5.Фізкультхвилинка.
VІ. Узагальнення і систематизація знань.
Дидактична гра «Зоологічне лото»
1)Комаха - захисник лісу, яка може тягти ношу, що в 52 рази перевищує її вагу.
2)Комаха – стрибун, у якої вухо розташоване на нозі.
3)Комаха – красуня, що здатна здійснити міжконтинентальний переліт.
4)Комаха – трудівниця, що за 1хвилину може опилити 30-40 квіток, збираючи з них нектар.
5)Комаха – літун, личинка якої живе у воді.
6)Загадка:
Чорний, та не ворон.
Рогатий, та не бик.
Шість ніг без копит.
Летить – виє.
Сяде – землю риє
7)Чорний, пухнастий представник комах, що будує своє житло під землею.
8) Комаха, що порушує закони земного тяжіння, ходячи по стелі, не маючи ні кігтів, ні присосків.
VІІ. Робота із дитячою книгою.
1.Презентація книг про комах.
2.Інсценізація казки К.Чуковського «Муха-цокотуха». (Переклала з російської М.Пригара)
Муха-Цокотуха
Муха, Муха-Цокотуха,
Золотиста чепуруха!
Муха стежкою пішла
І копієчку знайшла.
Пішла муха на базар
І купила самовар.
"Ви, сусідоньки, приходьте,
Я вас чаєм пригощу!"
Таргани поприбігали,
Всі по склянці випивали,
А комашки -
По три чашки,
З молоком
І пиріжком.
Нині Муха-Цокотуха
Іменинниця!
От і кузочки-сестрички
Привезли ії черевички,
Із ясними передками
З золотими підківками.
Прилетіла з поля
тіточка бджола,
Мусі-Цокотусі
меду принесла.
"Метеличку, прошу -
Дати вам малини?
Може, нехороші
Наші іменини?"
Де не взявся тут старий
Павучок,
Нашу Муху упіймав
На гачок.
Хоче бідну задавити,
Цокотуху загубити!
"Ой, кохані гості, визволяйте!
Павука лихого зарубайте!
Годувала я вас,
Частувала я вас.
Не покиньте ж мене
В мій останній час!"
Та жуки, черв'яки
Налякалися -
По шпарках, по кутках
Поховалися.
Тарганці -
Під стільці,
Жовте сонечко -
Під віконечко,
А мурашки -
Геть із хати:
"Ми не хочем воювати!"
І ніхто на злодюгу не кинеться:
"Умирай, пропадай, імениннице!"
Ну, а коник-стрибунець,
Презавзятий молодець, -
Скік-скік!
І найперший утік
У куток під мосток,
І - мовчок!
А павук підступає,
Гострі зуби у зв'язану
Муху встромляє,
Крутить їй павутинками крила,
Смокче кров із гарячого тіла.
Муха криком кричить,
Надривається,
А злодюга мовчить,
Посміхається.
Раптом лине ізгори
Крихітний комарик,
І в руці його горить
Крихітний ліхтарик.
"Де катюга? Де павук?
Не боюсь павучих рук!"
Шаблю вихопив легку,
Швидко підлітає
І злодюзі-павуку
Голову стинає.
Потім Муху обійняв,
Край віконця з нею став:
"Я злодюгу зарубав,
Павучище покарав,
Хочу я після двобою
Одружитися з тобою!"
Тут мурашки із хрущами:
"Слава, слава комарові-
Переможцеві!"
Прилетіли світлячки,
Засвітили їм свічки.
"Де ви, любі гості?
Просимо до нас!
Гей, жуки рогаті,
Цвіркуни вусаті!
Кличте музикантів,
Підемо в танець!"
Музиканти прилетіли,
В барабани загриміли-
Бом-бом! Бом-бом!
Скаче муха з комаром.
А за ними жук, жук -
Чобітками стук-стук!
Таргани із черв'ячками,
Попелиці із вовчками.
А жуки цибаті,
Молодці вусаті,
Шапки підкидають,
З кузьками стрибають.
От знялася метушня,
Застрибала комашня.
Вся галявка гуде,
Муха заміж іде
За хороброго, меткого
Молодого комара.
А мурашка швидка
Витина гопака, -
Закаблуками постукує,
На комашечок погукує:
"Цвіркунці мої,
Молодці мої,
Тара-тара-тара-тара-тарганці мої".
Закаблуки стукотять,
Підошовочки риплять.
Веселись, комашня,
До самісінького дня!
Нині Муха-Цокотуха
Іменинниця!
VІІІ. Підсумок уроку
1.Підсумкова бесіда
2.Сенкан «Комахи».
1)Тема
2) Дві ознаки
3) Дві дії
4) Висновок
5) Що це для вас означає?. Асоціації, почуття.
Наприклад
Комахи.
Маленькі, корисні.
Літають, запилюють.
Без комах не було б плодів.
Корисні.
3.Прощання.