Сыныбы 6 | Күні 09.12.2016ж | |
Тақырыбы | Рационал сандарға амалдар қолдануды қайталауға арналған жаттығулар | |
Мақсаты | Рационал сандарға амалдар қолдануға арналғн есептерді шығара білу | |
Күтілетін нәтиже | А. Рационал сандарға қолданылатын амалдардың ережесін біледі В. Рационал сандарға қолданылатын амалдардың қасиеттерін есептер шығаруда қолдана алады С. Есептер шығара алады | |
Табыс критерииі |
| |
Керекті жабдықтар | Әдістемелік құралдар, кесте, түрлі бояулар,слайд, стикерлер | |
Сабақтың барысы | ||
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті |
Кіріспе 3мин | Оқушылармен амандасып, жағымды ахуал туғызып жүректен-жүрекке тренингі бойынша бүгінгі сабаққа сәттілік тілеу. Дайын жауап арқылы үй тапсырмасын тексеру. №632(2,4); №634(2,4) | Сәлемдесіп бір-біріне сәттілік тілейді. Жұп болады. Дайын жауап арқылы үй тапсырмасын тексеріп, өзін-өзі бағалайды. |
Тұсау кесер 5мин | Өткенді қайталау жұмысын ұйымдастыру. Оқушыларды жұптап жұмыстандыра отырып оларға тұжырымды жалғастыр тапсырмасын беру. Пилот және штурман әдісімен орындау I. Тұжырымды жалғастыр... ережелерді қайталау 1) Екі теріс санды қосу үшін ... 2) Таңбалары әртүрлі екі санды қосу үшін ... 3) Екі теріс санның қосындысы ... 4) Қарама-қарсы сандардың қосындысы ... 5) Таңбалары әртүрлі екі санды көбейту үшін ... 6) Таңбалары бірдей екі санды көбейту үшін ... 7) Таңбалары әртүрлі екі санды бөлу үшін ... 8) Таңбалары бірдей екі санды бөлу үшін ...
| Оқушылар жұптаса отырып қойылған сұрақты оқулық арқылы еске түсіріп талдау жасайды. Сабақтың мақсатын құрады. Жұптасып отырып пилот және штурман әдісі бойынша тұжырымды жалғастыр тапсырмасын орындайды. |
Негізгі бөлім
| Жұппен жұмыстана отырып Ойлан, Бірік,Бөліс әдісін қолданып жұптасып орындайды II. Ауызша есептер шығарады (Слайд арқылы)(4мин) III. Тест тапсырмасын орындайды (7мин) Тест тапсырмасы
А/15,9 В/ -7,1 С/-15,9 Д/ 7,1
А/ -1,6 В/ 7,8 С. 1,6 Д/ -7,8
А/ -1,5 В/ -0,15 С/ 15 Д/ 1,5
А/ -3 В/ 0,3 С/ 3 Д/ -0,3
А/ 2 В/ -2 С/ 0,5 Д/ -0,5
№ 638; 640; 641 есептерді шығарады Сергіту сәті.(3мин) Айтылған дұрыс тұжырым болса қолдарын жоғары көтереді, ал қате болса, екі жаққа созады.
| Содан кейін слайд арқылы ауызша есептер шығарады. Тест тапсырмасын слайд арқылы өзара бағалайды. Кітаптан №638.1)-31; 2)-2; 3)77; 4)-3; 5)-13; 6)20; 7)-2; 8)3; 9)32 №640. 1)-3,5 2)-8; 3)-2; 4)2; 5)-5; 6) |
Қортынды 5мин . | Бүгінгі сабағымызды қорытындылайық. Натурал сан, бүтін сан, рационал сандарды Эйлер – Венн дөңгелектерімен көрсетейік. Рационал сандарды оқып-үйрену қажет пе? Өмірде кездесетін мысалдарға назар аударайық. СМС арқылы рефлексия жазу. | Эйлер – Венн дөңгелектерін сызады. Үй тапсырмасын жазып алады. Ұялы телефон арқылы рефлексия жазады. |
Сабақтың табыс критерииі | |||||||
Оқушының аты-жөні: | |||||||
№ | Критерийлер | Ұпай | |||||
1 | Ережелерді білемін. | 0 | 1 | 2 | 3 | ||
2 | Рационал сандар туралы түсіндім | 0 | 1 | 2 | 3 | ||
3 | Рационал сандарды ажырата аламын | 0 | 1 | 2 | 3 | ||
4 | Рационал сандарға амалдарды орнымен қолдана аламын | 0 | 1 | 2 | 3 | ||
5 | Есептер шығара аламын | 0 | 1 | 2 | 3 | ||
Жалпы ұпай саны: |
| ||||||
13-15 ұпай | «5» | Сен керемет орындадың! | |||||
9-12 ұпай | «4» | Сен жақсы жұмыстандың! | |||||
4-8 ұпай | «3» | Сен жарадың! |
Бағалау парағы
Оқушының аты-жөні | Үй тапсырмасы | Тұжырымды жалғастыр | Ауызша есептер | Тест тапсырмасы | Есептер шығару | Барлығы | Баға |
Барлық ұпай саны | 4 | 2 | 2 | 2 | 5 | 15 |
|
Азамат |
|
|
|
|
|
|
|
Бағдат |
|
|
|
|
|
|
|
Камила |
|
|
|
|
|
|
|
Қадыр |
|
|
|
|
|
|
|
Ришат |
|
|
|
|
|
|
|
Тест тапсырмасы
1. Қосуды орында:-11,6+(-4,3)
А/15,9 В/ -7,1 С/-15,9 Д/ 7,1
2. Азайтуды орында: -4,7-(-3,1)
А/ -1,6 В/ 7,8 С. 1,6 Д/ -7,8
3. Амалды орында: -5*0,3
А/ -1,5 В/ -0,15 С/ 15 Д/ 1,5
4. Амалды орында: -1,2/(-4)
А/ -3 В/ 0,3 С/ 3 Д/ -0,3
5. Теңдеуді шеш: -5/х=-10
А/ 2 В/ -2 С/ 0,5 Д/ -0,5