| Ұзақмерзімдіжоспардың тарауы:8.1С Күні: Сынып:8 |
Мектеп: Оңғар орта мектебі |
Мұғалім: Шектибаева К.Т Қатысқандар: Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||||||
| Сабақтың тақырыбы | Металдардыңбелсенділікқатары | |||||||||||||||||||||||||
| Оқу мақсаты | 8.2.4.7 Эксперимент нәтижесі бойынша металдардың белсенділік қатарын құру және оны анықтама мәліметтерімен сәйкестендіру. 8.2.4.8-металдардың белсенділік қатарын қолданып металдардың таныс емес орынбасу реакцияларының жүру мүмкіндігін болжау | |||||||||||||||||||||||||
| Сабақтыңмақсаты | 1.
2. Металдардың қасиетін талдап түсіну. 3.Металдардың химиялық қасиетіне есептер шығару | |||||||||||||||||||||||||
| Бағалаукритерийі | 1.Эксперимент нәтижесібойыншаметалдардыңбелсенділікқатарын құрады және оны анықтамалықпен сәйкестендіреді. 2.Металдардың белсенділікқатарынқолданып реакция теңдеуін құрады. 3.Металдардың қасиетін талдап түсінеді. | |||||||||||||||||||||||||
| Ойлаудағдылары | Талдау | |||||||||||||||||||||||||
| Тілдікмақсаттар
| Пәнге тән лексика мен терминология
Диалог пен жазуүшінпайдалытіркестер Металдардыңбелсенділікқатарынқолданамын…………… ……………ығыстырыпшығарадысебебі,………………………………. | |||||||||||||||||||||||||
| Құндылықтарға баулу | Жауапкершіліктісезіну, білімалуғабейім болу, топтажұмысжасайбілу, өзойынанықжеткізу. арқылы зерттеу жұмыстарында оқушылардың өз бетімен жұмыс жасау, іздену, шығармашылық қабілеттері қабілеттері артады | |||||||||||||||||||||||||
| Пәнаралықбайланыс | Физика, математика, ағылшын тілі. | |||||||||||||||||||||||||
| Алдыңғы білім | 7.2.2.2. сұйылтылған қышқылдардыңәртүрліметалдарменреакцияларынзерттеу. | |||||||||||||||||||||||||
| Сабақбарысы | ||||||||||||||||||||||||||
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||
| Сабақтың басы 5мин | Сергітусәті. Өткенматериалдыпысықтау. «Ішкі және сыртқы шеңбер» әдісі. Ішкі шеңбер оқушылары, сыртқы шеңбер оқушыларына шеңбер бойымен алдыңғы тақырыптар бойынша сұрақтар қояды, сыртқы шеңбер оқушылары жауап береді, бастапқы жұбына қайтып келген кезде тренинг аяқталады. Мұғалім сыртқы шеңбер оқушыларынан өздеріне қандай сұрақтың ұнағанын сұрайды оқушылар өз ойын және сұрақ қойған оқушыны атап айтады. Ішкі шеңбер оқушылары қай жауаптың ұнағанын айтады. Оқушылар бірін –бірі бағалайды. Мұғалім сынып оқушыларын карточка түстеріне байланысты үш топқа бөледі Оқушылар карточкадан таңдап алады.
Na, K,Mg 1-топ Zn,Fe,Mn 2-топ Ag,Au,Cu 3-топ Оқушылар неліктен осы түсті таңдағандарын айтады. Оқушылар өздеріне берілген кеспедегі металдардың қасиеттерін сипаттайды. Мұғалім сұрақатар қоя отырып жаңа сабақтың тақырыбын ашады. Оқушылармен бірлесіп мақсатын анықтайды. | Стикерлер | ||||||||||||||||||||||||
| Сабақтыңортасы 30мин ; | Оқушыларға «Металдардың белсенділік қатарын салыстыру» тақырыбында бейнеролик көрсетіледі. Алдымен оқушыларға жеке тапсырма беріледі: 1. Бейнематериалды қарай отырып берілген металдар мен тұз ерітінділері арасындағы реакцияны бақыла, бақылау нәтижесін төмендегі кестеге толтыр.
2. Бақылау нәтижесі бойынша металдарды белсенділігіне қарай орналастыр. 3. Орындалған тапсырмадағы металдардың қатарын Металдардың электрохимиялық кернеу қатарымен салыстыр. Li K Ca Na Mg Al Zn Cr Fe Ni Sn PbH2Cu Hg Ag Pt Au Металдардың тотықсыздандырғыш қасиеті артады ← → кемиді Оқушылар тапсырманы топта талқылап бір бірін тексереді, бағалайды. Әр топ тапсырманың қиын және оңай тұстарын айтады. Мәтінмен жұмыс,.Оқушылар мәтінді жеке мына шартты белгілерді қолданып(+;!;?) оқиды.
Топта талқылайды, білетін мәліметтерін ортаға салып айтады, өздеріне жаңалық ретінде түртіп алғандарын топқа салады және өздері білмеген тапсырмаларды мұғалімге айтады, мұғалім оқушы ол мәліметті қалай және қай жерден іздеу керектігіне бағыт бағдар береді. | https://youtu.be/h_W8K87rDOg Видео және арқылы көрсету Түртіп алу әдісі. | ||||||||||||||||||||||||
| | Теориялық білімді бекітуге тапсырмалар 1 тапсырма( жеке жұмыс) 1.6,5 г мырыш тұз қышқылымен әректтескенде түзілген тұздың массасын есептеңіз. 2.9,8 г Күкірт қышқылымен әрекеттесетін металл Ca массасын табыңыз. Дескриптор: -Есептің шартын құрады. - Реакция теңдеуін жазады, теңестіреді. -Реакция нәтижесінде түзілген затты анықтайды. 2тапсырма Төменде келтірілген сөздерді таңдап алыңыз да, мүмкін болатын химиялық реакция теңдеулерін жазыңыз. ________+________-------______+___________ ________+________-------______+___________ Натрий, сутегі, мыс, сынап хлориді, натрий сульфиті, темір хлориді, мыс хлориді, натрий гидроксиді,магний, натрий фосфаты, магний карбонаты, темір, күкірт қышқылы, сутегі, фосфор қышқылы, сынап, сутегі. Дескриптор: -Әрекеттесетін заттарды таңдайды. -Реакция өнімдерін дұрыс анықтайды. - Реакция теңдеулерін жазады. | Карточкалар, интербелсенді тақта | ||||||||||||||||||||||||
| Сабақтың соңы 5мин | «ВЕЕР» әдісі Қағазды веер пішінінде бүктеп, бірінші оқушы бір бөлігіне сабаққа қатысты сұрақтар жазып шығады, екінші оқушы екінші бөлігіне қысқаша жауап жазып бір-біріне береді. | А4 қағазы | ||||||||||||||||||||||||
| | Мен үшін бүгін ........ құнды болды, себебі .........
Нені қайта қарау керек? | Стикерлер | ||||||||||||||||||||||||
| Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Сабақ мақсатына жету үшін Сабақтың басында«Ішкі және сыртқы шеңбер»әдісі арқылы барлық оқушыларыдың зейіні сабаққа аударылады және оқушылар арасынды ынтымақтастық орын алып, барлық оқушыны сабаққа жұмылдыру көзделеді. Әртүрлі деңгейдегі оқушыларды түгел қамту үшін«Түртіп алу» әдісін қолдану. | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? «Ішкі және сыртқы шеңбер» әдісі Сабақтың басында сергіту сәті және үй тапсырмасын пысықтау мақсатында алынды.оқушылар жеке бағалау түрлерін қолдану арқылы өзара бағалау жүргізіп отырды. Оқушылар арасында өздеріне сенім, сыныптасын сыйлау тыңдай білу қасиеттері туындады. Бұл жерде бағалау және белсенді оқу әдісі орын алады. Жеке жұмыс бағалау критериіне сай тапсырмалар орындағанда дескриптор бойынша бағалау жүреді. Топтық жұмыста, жеке жұмыста бірін- бірі бағалау; Мұғалімнің ауызша мадақтауы, ынталандыруы жүреді. | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. | ||||||||||||||||||||||||
| Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? | ||||||||||||||||||||||||||
Қосымша1
| Бөлім/Тақырып | 8.1СМеталдардыңбелсенділікқатары
|
| Оқу мақсаты | 8.2.4.7 Эксперимент нәтижесі бойынша металдардың белсенділік қатарын құру және оны анықтама мәліметтерімен сәйкестендіру. 8.2.4.8-металдардың белсенділік қатарын қолданып металдардың таныс емес орынбасу реакцияларының жүру мүмкіндігін болжау |
| Бағалау критерийі | Металдардың белсенділік қатарын қолданып реакция теңдеуін құрады. Металдардың қасиетін талдап түсінеді.
|
| Ойлау дағдылары | Талдау |
| Тапсырма | ( жеке жұмыс) 1.6,5 г мырыш тұз қышқылымен әректтескенде түзілген тұздың массасын есептеңіз. 2.9,8 г Күкірт қышқылымен әрекеттесетін металл Ca массасын табыңыз.
|
| Дескриптор | -Есептің шартын құрады. - Реакция теңдеуін жазады, теңестіреді. -Реакция нәтижесінде түзілген затты анықтайды. |
Қосымша2
| Бөлім/Тақырып | 8.1СМеталдардыңбелсенділікқатары
|
| Оқу мақсаты | 8.2.4.7 Эксперимент нәтижесі бойынша металдардың белсенділік қатарын құру және оны анықтама мәліметтерімен сәйкестендіру. 8.2.4.8-металдардың белсенділік қатарын қолданып металдардың таныс емес орынбасу реакцияларының жүру мүмкіндігін болжау |
| Бағалау критерийі | Эксперимент нәтижесі бойынша металдардың белсенділік қатарын құрады және оны анықтамалықпен сәйкестендіреді.
|
| Ойлау дағдылары | Талдау |
| Тапсырма | ( жеке жұмыс) Төменде келтірілген сөздерді таңдап алыңыз да, мүмкін болатын химиялық реакция теңдеулерін жазыңыз. ________+________-------______+___________ ________+________-------______+___________ Натрий, сутегі, мыс, сынап хлориді, натрий сульфиті, темір хлориді, мыс хлориді, натрий гидроксиді,магний, натрий фосфаты, магний карбонаты, темір, күкірт қышқылы, сутегі, фосфор қышқылы, сынап, сутегі.
|
| Дескриптор | -Әрекеттесетін заттарды таңдайды. -Реакция өнімдерін дұрыс анықтайды. - Реакция теңдеулерін жазады.
|








Қысқа мерзімді жоспар (52.59 KB)

