ҚОСАРАЛ ОРТА МЕКТЕБІ
Сабақтың тақырыбы:
«Қазақстанның ірі көлдері»
Өткізген :География пәні мұғалімі
Изтелеуова Эльвира Темирболатовна
2016-2017 оқу жылы
Атырау облысы
Махамбет ауданы
Қосарал орта мектебі
География пәні мұғалімі
Изтелеуова Эльвира Темирболатовна
«ҚАЗАҚСТАННЫҢ ІРІ КӨЛДЕРІ» (8- сынып)
Мақсаты | Көл және оның түрлері, пайда болу ерекшеліктері және олардың географиялық орнын анықтай білуге үйрету | |||||||||||||||||||
Сабақтың түрі | Аралас сабақ | |||||||||||||||||||
Күтілетін нәтижелер |
| |||||||||||||||||||
Керекті жабдықтар | Ресурстық парақтар, тақырыптық карталар, атлас, кескін карталар, бағалау парақтары және видеокөрсетілім | |||||||||||||||||||
Қолданылатын әдістер мен тәсілдер | Жеке, диалогтік оқытудағы топтық әңгіме,критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау, «Еркін талқылау» әдісі арқылы топтық өзара бағалау, рефлексия парағы | |||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
| |||||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | ||||||||||||||||||
Ұйымдастыру | 1.Тұлғааралық байланысты орнату. 2. Сыныппен амандасу 3. Сыныпты топқа бөлу (оқушыларға өзендер, көлдер, бөгендер аттары жазылған үлестірмелер таратылады. Жер- су аттарының аталымы бойынша 3- топқа жайғасады) | Оқушылар алдағы бірлескен жұмысқа әзірленеді және сәйкес жағдайға икемделеді | ||||||||||||||||||
Үй тапсырмасын тексеру | «Блум түймедағы » әдісі арқылы гүл парақшаларына жазылған сұрақтар арқылы сұрақтарға жауап береді. Өзендер тақырыбы бойынша сұрақтар тізілімі:
| Оқушылар өздері орындап болған соң, өзгенің тапсырмасын орындайды | ||||||||||||||||||
Жаңа сабақ | Оқушылар қызығушылығын ояту мақсатында Жер планетасының шар тәрізді бейнесі көрсетіледі. Аталған видео бойынша географиялық қабық және гидросфера қабатының құрамдас бөліктерін қайталай отырып, жер шарының көп бөлігін су алып жатқанын дәлелдейді. Мұғалім жаңа сабақты айқындау үшін «Каспий толқыны» күйінен үзінді орындайды.
Қазақстанның ірі көлдері туралы кім не біледі?
| Оқушылар мұғалімнің нұсқауы бойынша сабақ тақырыбын дәптерге түсіреді.
Топтық талқылау жүреді. Оқушылар күйді сипаттау арқылы жаңа сабақ тақырыбын табады. | ||||||||||||||||||
Негізгі бөлім | «Еркін талқылау» әдісі арқылы топтық жұмыстар жүргізіледі. Мәтін мазмұнын,идеясын меңгерту мақсатында 3- топқа тапсырмалар беріледі.
Сергіту сәті. Видеокөрсетілім
Проблемалық сұрақтар:
| Бағдаршам стратегиясы арқылы топтарда өзара бағалау жүреді. Бағалау критерийлері:
| ||||||||||||||||||
Қорытынды | 3-бөлім «Өзіңе сен, өзіңді алып шығар білімің мен еңбегің екі жақтап ». «Кубизм стратегиясы»
| Осыдан соң мұғалімнің қорытынды бағалауы жүреді. Оқушылар өз шешімдерін айтады | ||||||||||||||||||
Кері байланыс | «Сөйлемді аяқтау» Мен бүгін көп нәрсені үйрендім... Мер үшін қиын болды... Мен тапсырманы ... Мен үйрендім... Мен түсіндім... Алдағы уақытта... Мен бүгін сабақта... Алған білімінің сен үшін қандай маңызы бар... Сабақ басында қойылған міндеттерді толық орындадың ба? | О қушылар өз ой- тұжырымдарын кері байланыс парағын толтыру арқыл өздерінің бүгінгі сабақ бойынша түйгендерін ,тапсырмаларды орындау кезіндегі қиындықтар мен оны қандай жолдармен еңсергендігімен бөліседі | ||||||||||||||||||
Үйге тапсырма | Кескін картаға ірі көлдерді және оған құятын өзендерді картаға түсіру | | ||||||||||||||||||
Бағалау | Оқушылар өзінің бүгінгі сабақты қаншалықты меңгергендігі туралы қорытындылау үшінк Каспий теңізінің суреті ілінеді. Оның солтүстігі таяз- орталығы - орташа оңтүстігі- терең. Оқушылар үлестірмелі балықтар арқылы сабақты қорытындылайды Кімдерге бүгін сабақта «өте жақсы», «жақсы», «Орташа» баға қоюға болады? | Оқушылар бірін бірі өзара бағалайды |