УДК 37.01
Корнєва Д.М.,
практичний психолог,
м. Дніпрорудне
ВИКОРИСТАННЯ ІНФОРМАЦІЙНИХ ТА КОМУНІКАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ В РОБОТІ ПСИХОЛОГА З ОБДАРОВАНИМИ ДІТЬМИ
Анотація. У статті представлені рекомендації використання ІКТ та пропонуються психологічні механізми, які можна використовувати в роботі з обдарованими дітьми.
Ключові слова: обдарована дитина, tabula rasa, психологічні механізми саморозвитку особистості.
Аннотация. В статье представлены рекомендации использования ИКТ и предлагаются психологические механизмы, которые можно использовать в работе с одаренными детьми.
Ключевые слова: одаренный ребенок, tabula rasa, психологические механизмы саморазвития личности.
Abstract. The paper presents the use of ICT and recommendations offered psychological mechanisms which can be used to work with gifted children.
Keywords: gifted child, tabula rasa, psychological mechanisms of self-identity.
Обдарована дитина – це та дитина, яка виділяється яскравими, явними, іноді видатними успіхами в тому чи іншому виді діяльності. Англійський філософ Джон Локк писав, що народжена людина - це чиста дошка (tabula rasa), на якій виховання може написати будь-які тексти [1; с.189].
На теперішній час більшість практичних психологів уважають, що рівень, якісна своєрідність і характер розвитку обдарованості - це завжди наслідок складної взаємодії спадковості (природних задатків) і соціального середовища, опосередкованого діяльністю дитини (ігрової, навчальної, трудової). При цьому виняткову вагомість мають власна активність дитини та психологічні механізми саморозвитку людини, що лежать в основі формування і реалізації індивідуального обдарування. Німецький психолог Вільям Штерн вважає, що розумово обдарований тільки той, хто в змозі легко пристосуватися до нових вимог при різних умовах і в різних областях [2; 7].
Використання ІКТ допомагає учням отримати відповіді на ті питання, які їх хвилюють, змушують замислюватися над тими явищами, суть яких їм не зовсім зрозуміла, але цікава. В процесі роздумів над проблемою, виникають суперечки, а в суперечці, як відомо, народжується істина. Спираючись на ідеї А. Маслоу, Н.А. Бернштейна і інших відомих вчених, психолог В.С. Юркевич, виступаючи перед студентами в публічній лекції «Проблеми сучасної психології» доведе вибір способів роботи з обдарованими дітьми. Вона позначає групу розроблених спеціальних методів, які спираються на головну потребу обдарованого підлітка в самоактуалізації, і працюють в тій мірі, в якій вони вбудовані в його так званий «домінантний життєвий проект», тобто прийняту систему активних цілей.
Нею виділені три закони розвитку високих здібностей (обдарованості):
1. Розвиток здібностей відбувається тільки в тій діяльності, в якій дитина отримує позитивні емоції;
2. Для розвитку здібностей необхідно постійне підвищення складності основної діяльності дитини (як навчання, так і позаурочної діяльності);
3. Діяльність, щоб бути розвиваючої (як здатності, так і особистість дитини) повинна представляти для нього значну цінність (по внутрішній мотивації) [3; с. 3].
Одне із завдань школи полягає у створенні умов для розвитку здібностей і індивідуально-особистісних якостей учнів в процесі здійснення діяльнісного підходу, що створює умови для підготовки учня до безперервної освіти в ринкових умовах, забезпечує конкурентоспроможність завтрашнього випускника на ринку праці.
Однією із спільних цілей педагогів і учнів школи є - підвищення ІКТ - компетентності, вивчення досягнень педагогічної науки, її апробація в інноваційній діяльності, адаптація в соціумі, використання ІКТ в творчому саморозвитку особистості. Науково-дослідницька діяльність - це інструмент взаємодії вчителя і учня. У традиційних навчальних програмах розвиток креативності та комунікативних здібностей не є пріоритетним. Воно лише дозволяє набувати необхідних знань, вмінь та навичок. При навчанні обдарованих учнів необхідні принципово нові підходи, комп'ютерні навчальні та розвиваючі програми, методи і форми роботи із застосуванням ІКТ.
Одним із напрямків роботи з обдарованими дітьми є – робота факультативу з психології з використанням можливостей ІКТ. Нові навчально-методичні комплекти передових українських і зарубіжних авторів, конкурси англійської пісні, театральних постановок - все це підвищує мотивацію учнів, активізує їх пізнавальну діяльність.
Метою театральних конкурсів є посилення ролі театральної творчості в естетичному вихованні підростаючого покоління, творча самореалізація учнів. Використання в роботі вчителів навчальних програм і дисків, відеофільмів і роликів роблять уроки і позакласні заходи по-справжньому живими, цікавими, ефективними.
У п'ятих класах, коли учні вже мають досвід роботи в комп'ютерному класі, їм пропонується переглянути навчальний диск і вибрати вподобану казку. Працюючи з казкою, учні спочатку виконують письмовий переклад, потім створюють образи персонажів казки. Знайомство з комп'ютерними програмами: Word, Excel Corel Draw дає великий простір фантазії учнів у створенні презентацій в Power Point. Підбір ілюстрацій до дій казкових персонажів викликає бурю емоцій, а озвучування казки виливається у створення рольової гри, яка потім розігрується на сцені для малюків - вдячних глядачів-учнів груп продовженого дня.
У процесі роботи з учнями, формується група учнів, яка починає змагатися один з одним, намагатися виконати роботу якнайкраще, щоб заслужити похвалу вчителя. Як вважає академік В.І. Андрєєв, формулюючи психологічні закони творчого саморозвитку, необхідно шукати собі такого Учителя - творчу особистість! Ваш творчий саморозвиток і становлення як творчої особистості можливо не інакше, як через співтворчість з талановитою, творчою особистістю.
Перед психологом школи стоять 3 основні завдання:
1. Розробити теоретичну, практико-орієнтовану систему роботи з обдарованими дітьми;
2. Провести діагностику та моніторинг раннього виявлення обдарованості учнів в школі і створити електронний банк даних;
3. Використовувати застосування отриманих даних у профорієнтаційній роботі класних керівників з батьками, а також в щоденній роботі психолога.
Реалізація поставлених цілей і завдань можлива в умовах цілісності освітнього процесу, при максимальному використанні засобів урочної та позаурочної діяльності школярів.
З огляду на вікові особливості учнів, а також змісту навчання і виховання на кожній з трьох ступенів освіти школярів, виділяються завдання для кожної.
Завдання першого ступеня освіти школярів:
визначення і розвиток творчого потенціалу молодших школярів;
формування стійкого інтересу до навчальної діяльності;
розвиток інтересу до дослідницької діяльності;
формування основ теоретичного мислення;
формування елементів самостійної діяльності;
розвиток образного сприйняття і елементів уяви як основи творчої діяльності;
формування позитивного ставлення до себе, до людей;
формування ціннісного ставлення до світу, життя, суспільства.
Завдання другого ступеня освіти:
розвиток інтелектуального та творчого потенціалу школярів;
формування стійкого мотиву до навчальної та творчої діяльності;
оволодіння елементами дослідницької діяльності;
формування основ теоретичного мислення;
формування основ самостійної діяльності;
розвиток уяви;
формування ціннісного ставлення до себе як особистості, до особистості людини;
розвиток ціннісного ставлення до світу, життя, суспільству.
Завдання третього ступеня освіти:
розвиток інтелектуальної і творчої активності старшокласників;
формування стійкої мотивації до навчальної та творчої діяльності;
формування потреби до самоосвіти;
оволодіння методу дослідницької діяльності;
розвиток самостійної інтелектуальної і творчої діяльності;
реалізація здібностей образного сприйняття і уяви;
реалізація в поведінці ціннісного ставлення до себе як особистості і особистості людини взагалі;
здатність адекватного сприйняття життєвих ситуацій і їх вирішення.
Робота з обдарованими і талановитими школярами здійснюється в 2-х напрямках:
1. Навчальні програми і навчальний план школи складені з урахуванням багатопрофільного навчання на третьому ступені освіти і реалізує базовий, регіональний і шкільний компоненти на всіх щаблях освіти;
2. Максимальне використання інтелектуальних, матеріально-технічних можливостей школи для організації позакласної та позашкільної творчої діяльності школярів:
«Тайфун» секція спорту і бойового мистецтва СПАС;
«Чисті роси» вокальна студія;
«Перші спроби пера» літературна студія;
музейна справа;
студія декоративно-ужиткового мистецтва;
«Народна іграшка» ліплення;
факультатив з психології;
пошукова робота;
підготовка учнів до олімпіад та МАН;
індивідуальні заняття.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ:
1. Локк Д. Мысли о воспитании. Т.З. – М.: Мысль, 1985. – 533 с.
2. Штерн В. Умственная одаренность. – СПб.: Союз, 1997. – 127 с.
3. Юркевич В.С. Проблемы современной психологии: Юркевич В.С. Проблемы современной психологии Юркевич В.С. Проблемы современной психологии: Публичные лекции // URL: http://childpsy.ru/media/129/
4. Малева Н.И. Школьники рассказывали сказки на английском // Марийская правда. – Й-Ола. – 2012. – № 73. – С. 4.