Меню
Разработки
Разработки  /  Английский язык  /  Мероприятия  /  9 класс  /  Игры со словами

Игры со словами

03.10.2021

Содержимое разработки


Игра - конкурс (английский язык + информатика) “Lets Have Fun

Цели:

  • закрепление материала по теме «Устройство компьютера». Формирование у учащихся умений использования иностранного языка как средства самореализации;

  • развитие интеллектуальных способностей учащихся, познавательных потребностей и интересов;

  • формирование и совершенствование уровня мотивации к овладению межпредметными знаниями;

  • совершенствование возможностей учащихся применять знания, полученные на уроках иностранного языка, в работе с компьютером;

Практические:

    • активизация употребления компьютерной лексики в речи;

    • совершенствование лексических навыков по теме «Устройство компьютера»;

    • мобилизация мыслительной деятельности школьников.

Развивающие:

    • развитие интереса к предмету;

    • расширение кругозора;

    • развитие логического мышления;

    • развитие языковых и познавательных способностей;

    • развитие навыков работы в коллективе;

    • развитие у учащихся способностей, умения ясно и кратко излагать свою мысль.

Воспитательные:

    • формирование партнёрских отношений в коллективе на основе творческой инициативы и самостоятельной работы школьников;

    • формирование коммуникативной культуры;

    • формирование уважения и интереса к изучаемому языку;

    • грамотное использование ПК;

    • воспитание внимательности, усидчивости.

Оборудование: компьютеры, мультимедийный проектор/экран/интерактивная доска, картинки компьютерного устройства, карточки.


Ход игры


Useful slave or a demanding master, a friend or a foe.


  1. Введение. Ознакомление с командами.


English teacher: Good morning. There are a lot of good and happy moments in our life. And today we have one of them. We are going to talk about computers and remember the history of Internet. I’m glad

to invite you to our Funny Game.

I’d like to introduce you our guests, participants of Funny Game – pupils of 9th form, teachers: Tatyana Anatolyevna – the teacher of information technology and the teacher of English is Natalya Ilyinichna.

Our participants are divided into two teams, which are called … and each of them has its own emblem.



You have to pass … rounds. Each round has … sections, in each section there are different tasks. According to their difficulty, each task may bring you from … to … points.

The right to answer the question belongs to the team which raises its emblem up first.



  1. Фонетическая разминка.


Tongue Twisters. Скороговорки.


Учитель раздает каждой команде скороговорки напечатанные на листах бумаги, которые каждый из участников команды по очереди должен быстро и четко проговорить. За быстрое и правильное чтение каждая команда получает балы.

English teacher: The first task is called “Tongue-twisters”. For each command I prepared tongue-twisters. You must read them as quickly as you can.

Tongue Twisters

  1. Peter Piper picked a peck(куча) of pickled peppers.

A peck of pickled peppers Peter Piper picked.


  1. Fat Pat had a fat cat.

Pat’s fat cat is in Pat’s black hat.


  1. Cob is Dob’s dog, Tob is Mob’s dog.


  1. Sid sees, Sid sees, Sid sees

Six trees, six trees, six trees.


  1. Robert Rowley rolled a round roll round.


  1. A tutor who tooted(трубить) the flute

Tried to tutor two tooters to toot.


  1. I’ll have a proper cup of coffee

In a proper coffee-pot.


  1. She sells sea-shells on the seashore of the Seychelles.


  1. If you, Sandy, have two candies,

Give one candy to Andy, Sandy.


  1. If you, Andy, have two candies,

Give one candy to Sandy, Andy.


English teacher: Our respected jury, will you tell us the results of the first round? ... Cheer up! It’s only the beginning of the game.


  1. Р ечевая зарядка.


Ответьте на вопросы. Answer the questions.


Участники команд отвечают на вопросы. Вопросы задаются учителем поочередно каждой команде. За каждый правильный ответ команда получает один балл.


English teacher: Nowadays we couldn’t live without computers, mobiles, Internet. What about you?


      • Do you use a computer?

      • When did you start using a computer?

      • Do you use a computer at home or at school?

      • What forms of the Internet communication do you use?

      • Do you like working with the computer? Why? Why not?


      • What do you use your computer for?

      • Who taught you to use a computer?

      • Are you connected to the Internet?

      • Do you communicate with your friends through the ICQ?

      • Do you like working with the computer? Why? Why not?
















  1. Captains’ Competition. Конкурс капитанов.


English teacher: A good captain is the flag of the team. Now our captains will tell us about their emblems.


  1. WW – World Web

  2. WA – World Adventures


За более полный ответ команда получает два балла, за менее полный ответ - один балл.



  1. Choose the right variant. Выберите правильный ответ.


English teacher: We live at the age of information technologies. Millions of people use computers at home for work and Internet. Choose the right variant.


Вопросы задаются учителем поочередно каждой команде.


Учитель информатики: Если команда не отвечает, вопрос переходит другой команде. За

каждый правильный ответ команда получает один балл.(Приложение1 «Интернет»)


  1. The founder of Internet is the agency:

    1. DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency)

    2. Valentino

    3. Adidas

2.  The developed network of computer communication was made by:

    1. Bill Gates

    2. Henry Ford

    3. Paul Baran

      1. 1971. Ray Tomlinson offers to use for created E- mail system the symbol:

        1. @

        2. :-)

      2. When did the term “Internet” appear?

    1. 1 983

    2. 1985

    3. 1989

5. 1988 is the birth of the first:

  1. hacker

  2. provider

  3. virus “worm”


6. When Internet became accessible to general public?

  1. 1990

  2. 1995

  3. 2000

  1. The search engine Google got its name from the word

    1. googol”

    2. goose

    3. goal

8. Yahoo! derived its name from the word

    1. yahoo”

    2. yoga

    3. yogurt

9.Yahoo! derived its name from the word “yahoo” coined by

        1. Jonathan Swift in Gulliver’s Travels

        2. Leo Tolstoy in “War and Peace”

        3. Charles Dickens in “Oliver Twist”

10.The very first web browser was created by

        1. Tim Berners-Lee, inventor of the “world wide web”

        2. William Shakespeare

        3. Karl Brullov



6.New technologies - new language. Новые технологии – новый язык.


English teacher: New technologies brought new language. Match the words in columns.

Карточки раздаются командам. За каждый правильный ответ каждая команда получает

один балл.(Карточка 1)


  • Б атон

  • Юзать

  • Комп

  • Жаба

  • Еж

  • Аська

  • Емеля

  • Компакт

  • Айпи

  • Висла

  • Барсик


  • Use

  • Button

  • Java

  • Computer

  • ICQ

  • E-mail

  • EDGE

  • ОС Windows Vista

  • Бейсик (Basic)

  • I P-адресс

  • CD




7.Computer and Internet. Компьютер и Интернет.


English teacher: Find and put advantages and disadvantages of computer and net into right places.



Правильно распределить «преимущества» и «неудобства» компьютера и сети интернет в нужные конверты. За каждый правильный ответ каждая команда получает один

балл. (Карточка 2)

Advantages

    1. Get information, keep people informed about current events, surf the net.

    2. Increase our knowledge about the outside world.

    3. Relax and enjoy our free time – watch films, listen to music, play games, etc.

    4. Save time – no need to go to the bookshops or libraries.

    5. Get in touch with your friends, relatives, partners no matter where they are with the help of e-mail.

    6. Online shopping.

    7. E-mail is delivered practically in no time.

    8. Do a lot of things, functions – book tickets, rent cars, keep bank accounts.

    9. Business world is impossible without computers.

Disadvantages

  1. Spend too much time in front of computes.

  2. Become dependent on them, be addicted, can’t do elementary things without them – calculate or write without mistakes.

  3. Stop reading, doing sport, communicating, prefer virtual friends.

  4. In case of blackout all the data will be lost. Your e-mail can be used by different companies and you’ll get a lot of spam.

  5. Expensive, not all people can afford to buy it.


8.Are you addicted to the Internet? Интернет-зависимы ли вы?

Учитель информатики: Этот тест нельзя назвать серьезным, но помните, что в каждой

шутке есть доля шутки. (Этот тест не оценивается.)


Ответьте да или нет.


  1. Вы используете смайлики в обычной, бумажной почте. _________

  2. Каждый раз, выключая модем, вы оказываетесь в ужасной пустоте и

испытываете колоссальное чувство вины, словно предали лучшего друга.______

  1. Новым знакомым вы представляетесь как «Вася @ мэйл точка ру». _________

  2. Ваше сердце начинает биться чаще, если в телевизионной рекламе вы видите адрес

сайта какой-либо компании. ________

  1. Вы видите сны на языке HTML. _______

  2. Вы находите себя усиленно думающим, чего бы еще поискать в Сети. _______

  3. Вы обходите квартиру и обнаруживаете, что ваши родные куда-то уехали, и вы

не представляете даже когда и как это случилось. _______

  1. Вы читаете книгу и ищете полосу прокрутки с правой стороны, чтобы прокрутить

текст дальше. _______

  1. Вы можете вспомнить адрес своей странички быстрее, чем номер телефона. _________


Подсчитайте количество ответов «ДА» и «НЕТ». Если преобладает число ответов ДА, то

советую вам задуматься…

Я надеюсь, что этот тест не выявил у вас никакой зависимости, что Интернет – это здорово, и

что нам с ним - по пути!








9.Give English equivalents. Проверка усвоения слов и терминов по теме «Компьютер».


English teacher: We all use computers. Can you give English equivalents? Look at the board. You can see some pictures. /Match them with their definitions. (Приложение 2)


За каждый правильный ответ каждая команда получает один балл.


1 ) Floppy disk-гибкий диск/дискета

2) Keyboard-клавиатура

3) Display monitor/monitor/screen-монитор/экран

4) Scanner-сканирующее устройство/сканер

5) Printer-принтер

6) Computer speaker / multimedia speaker-звуковая колонка

7) HDD, HMDD = Hard (magnetic) disk drive-жесткий диск

8) System unit / case - системный блок

9) LD = LaserDisc / CD-Rom - лазерный диск

10) DRAM = Random Access Memory / memory-оперативная память

  1. Устройство компьютера.

Учитель информатики: Определите устройство компьютера. Если команда не отвечает, вопрос переходит другой команде.


(Картинки компьютерного устройства).


За каждый правильный ответ команда получает один балл.


1) Устройство ввода информации - Keyboard-клавиатура

2) Устройство ввода графической информации - Scanner-сканирующее устройство/сканер

3) Устройство вывода информации - Printer-принтер

4) Устройство вывода звуковой информации - Computer speaker / multimedia speaker-звуковая колонка

5) Внешняя несменная память ПК - HDD, HMDD = Hard (magnetic) disk drive-жесткий диск

6) Устройство обработки информации - System unit / case - центральный обрабатывающий блок / системный блок

7) Можно разместить материал школьной программы по всем предметам - LD = LaserDisc / CD-Rom - лазерный диск

8) Внутренняя память ПК - DRAM = Random Access Memory / memory-оперативная память

9)

10)


11. Проверь себя. Работа с компьютерной лексикой (тест в электронном варианте).

English teacher: In the world of computers we use some special words and expressions. They all have some meanings: from the general English and from the sphere of computers. So, let`s do exercise. Computers will put you marks. (Приложение 3)

Учитель информатики: Прошу вас занять места за компьютером. Тест проводится в электронном варианте (в среде Excel). Команда, получившая наибольшее количество правильных ответов, получает один балл.





VOCABULARY:

A mousea) мышь; b) мышка; c) подбитый глаз (сленг)

To surfa) заниматься серфингом; b) бродить по Интернету; c) прибой (n)

A flamea) яркий свет; b) пламя; c) неприветливое (грубое) письмо

To boot - a) стартовать; b) прошляпить; c) ударить ногой

A bug - a) ошибка; b) «жучок»; c) жук

A geek - a) фокусник; b) профессионал; c) заклинатель змей

    1. Write and send E-mail. Отправить письмо по E-mail.


English teacher: Let each team write a letter to its opponent. The text of the letter you have but with some mistakes. Your task is to correct the mistakes. (Приложение 4, 5)

Учитель информатики: На слайде виден текст, слова, в которых допущены ошибки, выделены цветом. Учащимся предлагается исправить допущенные ошибки и отправить письмо по адресу …

За быстро и правильно выполненную работу команда получает один балл.

Dear frends (friends)!

How are you? Thanks for your participation (participation). We are very glad to compete with you.



We are at the English lesson in our compyter (computer) class at the moment. It is an unuzual (unusual) lesson for us, becase (because) we have not got enouh (enough) computers in our school yet and cannot work with them at every lesson. So we email the letter for you on occasion (occasion). We send you our team photo and sights of our town.

Best wishes.

Love Students of 9th form.






    1. Clever computer. Угадай устройство. (Умный компьютер). (Приложение 6)

Учитель информатики: (Этот тест не оценивается.)

    1. Гимнастика для глаз.

У читель информатики:






15. Подведение итогов.


English teacher: Well, jury, it’s time to declare the winners of today’s game. Congratulations to all the members of … team. You were the best. And the other teams were also great. I’m sure next time you’ll be luckier!

Thanks a lot to everyone for taking an active part in our lesson. You really demonstrated your perfect knowledge of the topic “Computer and Net”. I hope you’ve had a nice time together ant learnt something new. Thanks to all of you!

Now it's time to give you the certificates. (Приложение 7)


Certificate

Issued to ... to state that she (he) graduated from the English courses for young businessmen at Molokovskaya school in 2012 and can be recommended for work at joint ventures where English is required.

Senior manager ... .

Manager … .







Thank you

for the lesson!































Mach the words



B rowser

программист, который дописывает или взламывает чужую программу

Web-site

основной способ связи в Internet; каждый абонент имеет свой личный почтовый адрес

Hacker

программа, которая саму себя встраивает в операционную систему и повреждает файлы

On-line

имя пользователя

Provider

поставщик сетевых услуг

Spam

программа, позволяющая просматривать ресурсы Всемирной паутины

User name

режим, когда Ваш компьютер соединен с хост-системой

E-mail

совокупность web-страничек, объединённых по смыслу и расположенных на одном сервере

Virus

массовая рассылка незапрошенной корреспонденции































МБОУ «Молоковская СОШ»














Интегрированный урок «Давайте поиграем»












Учитель английского языка:

Пужайкина Н.И.

Учитель информатки:

Старостина Т.А.









2012 г.

-75%
Курсы повышения квалификации

Исследовательская деятельность учащихся

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Игры со словами (397 KB)
