Сaбaқ жoспaры
Қысқa мeрзімді жоспардың тарауы: 5.4.С. Ежелгі Қазақстан тарихына шолу 4с Күні: Сынып: 5 Мeктeп: Чернышевский oрта мeктeбі Мұғалім aты-жөні: Касымов Рауан Кенжебекович | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Ежелгі Қазақстан адамдарының антропологиялық тұрпаты қалай өзгерді? | |||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты | 5.1.1.2. Ежелгі Қазақстан адамдарының антропологиялық тұрпатын анықтау | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар:
Оқушылардың басым бөлігі:
Кейбір оқушылар:
| |||||||||||||||||||||||||||||
Ойлау деңгейі | Білу, түсіну, қолдану | |||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
| |||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Негізгі сөздер: Талқылауға арналған тармақтар:
Жазылым бойынша ұсыныстар:
| |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақта қажетті терминдер: Антропология, тайпа, нәсіл, әлеуметтік топтар | ||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Қоғамдағы ұлттық бірлік,бейбітшілікпен келісім құндылығына өзін қандай да бір ұлттың өкілі ретінде сезінуді дамыту арқылы баулу. | |||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Жаратылыстану: Ежелгі адамдардың қоныстанған жерлерін картадан көрсетеді, нәсілдерге бөліну. Биология: Ежелгі Қазақстан адамдарының бет-әлпеттерін, антропологиясын ерекшеліктерін аңықтап жазады. | |||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Алғашқы адамдардың антропологиясын біледі, Қазақстан территориясындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтады; | |||||||||||||||||||||||||||||
Сaбaқ бaрысы | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сaбaқтың жoспaрлаған кeзeңдeрі | Сaбaқтaғы жoспaрлаған жaттығу түрлeрі | Рeсурстaр | ||||||||||||||||||||||||||||
Сaбaқтың бacы 3 мин
6 мин
6 мин
| Ұйымдастыру кезеңі
Сыныпта психологиялық ахуал туғызу.
Балалар ортаға шеңбер құрып, өлеңді хормен айтады. Aрмысың, көк аспан! Армысың, алтын күн! Армысың Жер-ана! Армысың жан досым! Міне, менің қолым бос, Жүрегіме жылу қос. Үй жұмысын тексеру «Екі шындық бір жалған» әдісі. «Ойлан ,жұптас, бөліс» әдісі арқылы жұптар бір-бірін тексереді.
Тақырыпты ашу үшін балаларға бейнебаянның үзіндісі көрсетіледі. «Стоп-кадр» әдісі арқылы, суретке қатысты балалар тақырып жайында өз пікірлерін айтады, мақсаттарды анықтайды. |
| ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 18 мин
Сергіту сәті (1 минут)
| (Б) 1 тапсырма. «Кинометафора» әдісі: Тақырып ашу мақсатында оқушыларға Жер шарындағы тұратын түрлі халықтар туралы бейнебаян көрсетеледі. Көрсетілім барысында өздеріне таныс емес терминдерді түртіп жазып алу. (4 мин) Оқушылар тақырыптысұрақтарға жауап беріп ашады:
Дескрипторлары: Тайпалардың нәсілдерге бөліну себептерін түсінеді, Қазақстанды мекендеген тайпаларды картадан дұрыс көрсетеді. Көрсетілім барысында өздеріне таныс емес терминдерді түртіп жазып алады. Топқа бөлу. Стикерлер беріледі,түрлі-түсті қағаз бойынша бөлінеді. (1 мин) 1-топ Сақтар 2- топ Үйсіндер сыныпты екі топқа бөлу.
2-тапсырма: « Ойлан, жұптас, бөліс » әдісі Оқушыларға мәтін таратылады. Топ ішінде мәтінді оқи отырып, мәтін бойынша сұрақтар құрастырады және оларға басқа топ жауап береді. 1 топтың тақырыбы «Тайпаларды нәсілдік ерекшеліктеріне қарай қалай ажыратуға болады? 2. Тайпалардың нәсілдерге бөліну себептері неде? Тақырыптары бойынша балық қаңқасын толтырады, сол бойынша талқылайды топ ішінде, басқа топқа түсіндіреді Қалыптастырушы бағалау: «Саусақ »әдісі арқылы бағалау.
ЖТ.3-тапсырма. Тарихи диктант.
Бір-бірінің тапсырмасын тексереді. Дұрыс болса, оларға смайликтер беріледі.
Дескриптор: Тарихи диктанттың дұрыс жауаптары:
сопақта,тайқылау, сүйегі,қабақ
Кері байланыс. Смайликтер арқылы тапсырмаға баға береді.
( Ж :4-тапсырма:Кестені толтыр:
Бір-бірінің тапсырмасын тексереді. Әр жауап дұрыс болса, оларға смайликтер беріледі (1 смайлик – 1 ұпай).
| https://youtu.be/6eCwQBAhFSU Фото суреттер (нәсілдік ерекшеліктеріне байланысты) сыныпты екі топқа бөледі.
| ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 6 мин | Рефлексия Бағалау шәкілі (әр оқушының алдында болды). Оқушылар сабақты түсінгенін сандар арқылы белгілейді. Соған жинаған смайликтерін жабыстырып алады. 1-3 – «орташа», 4-6 – «жақсы», 7-10 – «өте жақсы».
Кері байланыс:
Үй тапсырмасы: Ежелгі тайпалардың нәсілдері туралы таңдау бойынша қосымша материал дайындау. (эссе,баяндама)
|
|