Меню
Разработки
Разработки  /  Английский язык  /  Уроки  /  8 класс  /  Holidays in Britain and Belarus

Holidays in Britain and Belarus

Тип урока:совершенствование навыков говорения (по классификации Е.И.Пассова).

Методы: стимулирование обучения, метод проблемных вопросов, наглядно-визуальный метод, обыгрывание реальной ситуации общения.

Тема: Праздники в Британии и Беларуси

Цель урока: формирование коммуникативной компетенции в рамках темы “Праздники в Британии и Беларуси”

Образовательная цель: активизация лексики по теме «Праздники, систематизация материала по теме «Праздники».

Сопутствующие задачи: 1. совершенствование лексических навыков; 2. совершенствование навыков аудирования; 3. развитие навыков устной речи.

Развивающая цель: развитие языковой догадки, развитие внимания, логического мышления, умения сравнивать и систематизировать, развитие навыков работы с мультимедийными технологиями.

Воспитательная цель: создать условия для воспитания интереса и уважения к праздникам и традициям страны изучаемого языка.

Формирование компетенций: коммуникативной, общекультурной, личностного самоопределения. Методы: коммуникативный, интерактивный, аудио-визуальный, объяснительно-иллюстративный

Речевой материал урока: лексика по теме «Праздники в Британии и Беларуси».

Оснащенность урока:

- Английский язык: учеб.пособие для 8-го кл. oбщеобразоват. yчреждений с рус. яз. обучения: (с электронным приложением) / Л.М. Лапицкая. – Минск: Выш. шк., 2016. – 270 с. : ил.+1 электрон. опт. диск (CD)

Оборудование урока: компьютер, телевизор, Интернет-ресурсы.

Stage

Этап

purpose

цель этапа

time

время

course of lesson

ход урока

blackboard, notes

доска, примечания

Организационный момент. Создание атмосферы иноязычного общения.

  • введение в атмосферу иноязычного общения;
  • определение цели урока.

2 min

T. Good morning, dear students! Welcome to our lesson! Look at the screen! Try to guess the name of the lesson. What shall we speak about?

PPs отвечают на вопросы и определяют цель урока.

That’s OK. We’ll speak about the Holidays in Britain and Belarus

slide 1

Облако слов по теме «Праздники»

Актуализация знаний

Повторить лексический материал по теме

3 min

T: On the screen you can see some expressions about the holidays. Your task is to guess what holiday it is.

slide 2

What holiday is it?

5 min

T. Great. And now look at the blackboard, please. Your task is to guess what holiday we celebrate in such a way.

Slide 3-4

Match the holiday with the date.

Результат учащиеся проговаривают полностью, повторяя правило устного оформления даты.

Восприятие и понимание устной речи на слух

Совершенствовать навыки восприятия и понимания иноязычной речи на слух;

12 min

T: Look at the screen please. These are the questions to the video you are going to watch.

And now let’s watch the video and find the answers to the questions

slide 5-7

Questions to the video “History of St. Valentine’s day”.

Разбираем вопросы, смотрим видео, отвечаем на вопросы и обсуждаем видеоo (https://www.youtube.com/watch?v=JdKZepHMFWE)

Речевой практикум.

Совершенствовать навыки монологической речи

15

T.: Well done. I know some of you have prepared information about Belarusian holidays. Would your share it with us?

slide 8-13

ответы детей по теме

Закрепить изученный материал по теме

T.: And now it’s time for fun. Let’s see what you remember about the holidays we have learnt.

slide 14

Викторина по теме “Holidays” в программе Kahoot (https://play.kahoot.it/#/k/43602fe7-562f-4724-87dc-6d075aa9600d)

Подведение итогов, рефлексия.

5 min

T: Our lesson is coming to an end. Did you like today’s lesson? What was interesting/exciting/difficult? Did you like to work with Kahoot? What have you learned today? Thanks a lot.

The lesson is over, good-bye.

01.12.2017

Содержимое разработки

It celebrates the end of the Second World War. Parades of Veterans are held in big cities. This day marks the birth of Christ. It is celebrated with all-night services in church. On this day people send Valentine cards and presents to their husbands, wives, boy-friends and girl-friends. On this spring day people prefer to go out into the streets and take part in all kinds of outdoor activities.
  • It celebrates the end of the Second World War. Parades of Veterans are held in big cities.
  • This day marks the birth of Christ. It is celebrated with all-night services in church.
  • On this day people send Valentine cards and presents to their husbands, wives, boy-friends and girl-friends.
  • On this spring day people prefer to go out into the streets and take part in all kinds of outdoor activities.
Witches, black cats, skeletons, spiders and pumpkins with lighted candles in them are the symbols of this holiday. It is the main religious festival. Children colour eggs. Churches hold special services on this day. This is a day off. Men and young boys try to please their mothers, sisters and friends by giving them flowers, presents and chocolates. This day is celebrated with present-giving by Father Frost, decorating New Year trees and Joyful parties.
  • Witches, black cats, skeletons, spiders and pumpkins with lighted candles in them are the symbols of this holiday.
  • It is the main religious festival. Children colour eggs. Churches hold special services on this day.
  • This is a day off. Men and young boys try to please their mothers, sisters and friends by giving them flowers, presents and chocolates.
  • This day is celebrated with present-giving by Father Frost, decorating New Year trees and Joyful parties.
a. May 9 th  1. Christmas b. February 20-26 th (2017) 2. Thanksgiving Day c. the fourth Thursday of November 3. Bonfire Night d. July 3 rd  4. Kupalle e. November 5 th  5. St. Valentine’s Day f. July 6-7 th  6. Victory Day g. December 25 th  7. Independence Day h. February 14 th  8. Maslenitsa

a. May 9 th

1. Christmas

b. February 20-26 th (2017)

2. Thanksgiving Day

c. the fourth Thursday of November

3. Bonfire Night

d. July 3 rd

4. Kupalle

e. November 5 th

5. St. Valentine’s Day

f. July 6-7 th

6. Victory Day

g. December 25 th

7. Independence Day

h. February 14 th

8. Maslenitsa

The questions to the video (https://www.youtube.com/watch?v=JdKZepHMFWE) When did the story take place? Where did the story take place? Who was Valentine? Why was he prisoned? Who did he meet in the prison? What miracle did he make? Why do people write

The questions to the video (https://www.youtube.com/watch?v=JdKZepHMFWE)

  • When did the story take place?
  • Where did the story take place?
  • Who was Valentine?
  • Why was he prisoned?
  • Who did he meet in the prison?
  • What miracle did he make?
  • Why do people write "from your Valentine" on the cards?
https:// www.youtube.com/watch?v=JdKZepHMFWE

https:// www.youtube.com/watch?v=JdKZepHMFWE

The questions to the video (https://www.youtube.com/watch?v=JdKZepHMFWE) When did the story take place? Where did the story take place? Who was Valentine? Why was he prisoned? Who did he meet in the prison? What miracle did he make? Why do people write

The questions to the video (https://www.youtube.com/watch?v=JdKZepHMFWE)

  • When did the story take place?
  • Where did the story take place?
  • Who was Valentine?
  • Why was he prisoned?
  • Who did he meet in the prison?
  • What miracle did he make?
  • Why do people write "from your Valentine" on the cards?
 https://play.kahoot.it/#/k/43602fe7-562f-4724-87dc-6d075aa9600d

 https://play.kahoot.it/#/k/43602fe7-562f-4724-87dc-6d075aa9600d

-75%
Курсы повышения квалификации

Методика обучения английскому языку как второму иностранному

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Holidays in Britain and Belarus (16.49 MB)
