Ես աշխարհի մի մասնիկն եմ
օրինակելի դասղեկական դաս
5-րդ դ ա սարան
Ստեփանավանի վ. թեքեյանի անվան 6-րդ դպրոց
ուսուցիչ՝Ն.Միկոյան
դեկտեմբեր 2017 թ.
ՕՐԻՆԱԿԵԼԻ ԴԱՍՂԵԿԱԿԱՆ ԴԱՍ
ԵՍ ԱՇԽԱՐՀԻ ՄԻ ՄԱՍՆԻԿՆ ԵՄ
դասարան- 5-րդ
թեմա- Մարդու իրավունքներ
տևողությունը-45ր.
մեթոդներ-գծակարգեր, քարտային աշխատանքներ
կահավորում-տեսանյութ, նկարներ, հեքիաթ, քարտային աշխատանքներ
թուղթ, գրիչ
նպատակ-գիտակցեն ՝ կարիքներն ու պահանջները, կարող
են դիտարկվել, որպես իրավունքներ
տեսնեն՝ իրավունքների և
պարտականությունների փոխկախվածությունը
բացահայտեն՝ իրավունքների նշանակությունը կյանքում
դասի ընթացք
խ ուսուցիչը մինչ դասը սկսելը շնորհավորում է ներկաներին մարդու իրավունքների օրվա կապակցությամբ:
Այնուհետև բոլորի ուշադրությունը բևեռում է այն փաստի վրա, որ տեղի է ունենում ՄԱԿ-ի անդամ պետությունների ներկայացուցիչների հանդիպում,որի ընթացքում քննարկվելու է
:
.Եվ մինչ հանդիպման առանցքային հարցերին անդրադառնալը ստուգվում է ներկաների նախնական իմացությունը:Այդ նպատակով բաժանվում է քարտեր, որոնք պետք է լրացնեն.
| ֆրանսիացի | անգլիացի | գերմանացի | ճապոնացի | հնդիկ | չինացի |
հաշվա պահ |
|
|
|
|
|
|
դռնա պահ |
|
|
|
|
|
|
հավա քարար |
|
|
|
|
|
|
խոհա րար |
|
|
|
|
|
|
տնօրեն |
|
|
|
|
|
|
վարսա վիր |
|
|
|
|
|
|
Այդ նպատակով նախապես պատին փակցված նկարների վրա /տարբեր երկրների ներկաըացուցիչներ/ երեխաները կպչուն թղթերի օգնությամբ նշում են ,թե որ երկրի ներկայացուցչին ինչ մասնագիտություն կտան;
.վերջում տեղի է ունենում քննարկում,որի արդյունքում բոլորով գալիս են այն եզրակացության, որ մարդու իրավունքնրը ազգություն չեն ճանաչում:
ԻԱյնուհետև տեղի է ուննում կարճ դասախոսություն՝ իրավունք-պահաջմունք թեմայով:
սննդի հագուստ ընտանիք մեքենա
.լրացնել երեխաների օգնությամբ
Վեջում երեխաներին տրվում է քարտեր որոնց վրա նկարված են ծառեր , երեխաները պետք է քարտերի վրա գրեն իրենց իմացած իրավունքները և տեղադրեն գրպանիկների մեջ :
Երեխաներն իրենց աշխատանքները փակցնում են պատին և տեղի է ունենում քննարկում,
որի ավարտից հետո անց է կացվում օդապարիկ վարժությունը՝
խմբային աշխատանքի միջոցով, ընդ որում յուրաքչյուր պետություն կլինի մեկ առանձին խումբ:
Երեխաները պատկերացնում են ,թե օդապարիկով ճանապարհորդում են:Օդապարիկում են գտնվում 10 ծանրոցներ, որոնցից յուրաքանչյուրն մի իրավունք է խորհրդանշում:օրը հաճելի է,բայց հանկարծ եղանակը վատանում է օդապարիկը սկսում է ընկնել:Անկումից խուսափելու համար երեխաները պետք է հերթով հրաժարվեն ծանրոցներից վերջում թողնելով իրենց համար ամենակարևորը:
Գրատախտակին նախորոք փակցված պետք է լինի այն իրավունքների ցանկը, որից պետք է երեխաները հրաժարվեն:
| 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 | |||||||||
առանձին սենյակ ունենալու իրավունք |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
մաքուր օդ շնչելու իրավունք |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
գրպանի փող ունենալու իրավունք |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
սիրո և քնքշանքի իրավունք |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ուրիշներին չենթարկվլու իրավունք |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
տարբեր լինելու իրավունք |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
արձակուրդ ունենալու իրավունք |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
սննդի և ջրի իրավունք |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
խաղալու իրավունք |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
լսված լինելու իրավունք |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
.Յուրաքնչյուր խմբից մեկ ներկայացուցիչ մոտենում է գրատախտակին և ներկայացնում իր խմբի տեսակետը:
.Այնուհետև գրատախտակի մոտ են հրավիրվում 2 աշակերտ , որոնք կատարում են անհատական աշխատանքներ
.Մինչ նրանց կատարելը մնացած խմբերի համար ուսուցիչ կարդում է հեքիաթ, որտեղ խախտվել է երեխայի իրավունքները:Երեխաների խնդիրն է գտնել այն իրավունքները,որոնք խախտվել են:
ԿՎերջում դասն ամփոփել երեխաների հետ խաղալով լոտո:
ºë ³Ûë ³ß˳ñÑÇ ÙÇ Ù³ëÝÇÏÝ »Ù,
»õ »Ã» ϳñáÕ »Ù µ³ñ»öáË»É ÇÙ ÏÛ³ÝùÁ,
áõñ»ÙÝ Ï³ñáÕ »Ù öáË»É Ý³»õ ³Ûë ³ß˳ñÑÁ,
áñï»Õ ³åñáõÙ »Ù: