Меню
Разработки
Разработки  /  Английский язык  /  Уроки  /  6 класс  /  Going Green 8 конспект урока 10 класс

Going Green 8 конспект урока 10 класс

Урок усвоения новых знаний

Научить использовать приобреиенные ЛЕ, способствовать формированию устной и письменной речи

20.09.2017

Содержимое разработки

Предмет: английский язык

Класс: 10

УМК: «Spotlight 10»(«Английский в фокусе 10») О.В.Афанасьева, Д.Дули, И.В.Михеева и др.

Тема: Going Green 8

Тип урока: Урок усвоения новых знаний

Цели:

Образовательная

-научить использовать приобретённые лексические знания в устной речи (диалогической, монологической) в игровой ситуации

-расширять лингвистический кругозор по теме в устной и письменной речи

Воспитательная

-обеспечить условия по формированию внимательного отношения к окружающей среде

Развивающая

- развитие умений грамотно, четко и точно выражать свои мысли

-перенос лексиксического материала урока в ситуации речевого общения

Задачи:

-прочитать и изучить секторную диаграмму

-прочитать текст и заполнить пропуски в нём(словообразование)

-разобрать значение новых слов из текста

-подготовить монолог по теме на 2 минуты ,используя текст

-провести игру-обобщение по теме в форме конференции

-подготовиться к проекту по теме

Ход урока

Этап

Деятельность учителя

Деятельность учеников

Примечания

1 этап

Орг. момент

(2 мин.)

-Good morning, everybody! Sit down, please.


-Let’s start our English class. Who is absent today? What did we do the previous time? What was your homework for today’s lesson? What are our plans for today?

Приветствуют учителя, садятся на свои места.

Отвечают на вопросы учителя.


2 этап

Основная часть

(3 мин.)

(2 мин.)

(2 мин.)

(3 мин.)

(2 мин.)

(4 мин.)

(3 мин.)

(4 мин.)

(4 мин.)

(10 мин.)

(5 мин.)

- Yes, you’re right. Today we're going  to check your homework, then we are going to start a new lesson, Going Green 8 and to do some tasks. So, let’s check what you’ve done at home first.

-Well done. Let’s move on. We are starting a new lesson, Going Green 8. Open your SB. Go to p. 153, please. First of all, let’s do ex.1. (Name), read the task, please.

-Ok. What is being represented? Which is the highest percentage?

-Right you are. Now let’s do ex.2a. (Name), read the task, please.

-Well, look at the pictures, title and subtitles in the text. What information about alternative energy are interested in? Think of some questions on the topic. What are they?

 

-Ok. Now, let’s read the text silently and see whether you could find answers to your questions.

-Have you found answers to your questions? What else have you learnt from the text?

-Great. Now, let’s do ex.2b.(Name), read the task, please.

-Is the task clear? You have 4 minutes to do it. Check your answers in pairs. Then we will listen to the recording and check it.

-Ok. Now could you guess from the context what do these words in bold mean? Let’s discuss their meanings one by one.

-Great. Let’s do ex.3 .(Name), read the task, please.

-Now you should note down the key words and phrases from each paragraph. Make sure that you have included all the main points. Well, is the task clear? You have

4 minutes to do this task. Then we’re going to listen to two of you presenting your monologues

-Ok. Let’s listen to some volunteers..

-Good job. The next task is the following: imagine that you are at a conference which is devoted to the environmental protection using different types of alternative energy. Discuss which of them are easy and effective to use and which are not. Explain your point of view. You may use some ideas from the texts.

-Is the task clear? Let’s do it at once. I will start the conference as a mediator: Ladies and gentlemen! Welcome to our conference «Save the planet together 2015»! The planet Earth is our common home. Everything is connected on the Earth. If something goes wrong in some parts of the world everybody suffers. But what should we do to prevent this? Of course, protect our planet changing our lives somehow. So today’s topic is «Types of alternative energy». We’re starting. What types of alternative energy could you suggest? How do they work? What type is the best?

-Ok. Our time is up. We have discussed many alternative sources of energy. All of them are good and helpful to protect our planet. I hope that each of you has learnt something new from this lesson and probably will use these new knowledge practically. Thank you for your work!

-Now let’s look at the quotation. .(Name), read it, please.

-How do you understand it? Do you agree or disagree with it? Why? Can you remember any similar quotations or proverbs in Russian?

Проверяют домашнее задание. Задают вопросы при необходимости.

Один учащийся зачитывает задание.

Кто-либо из учащихся отвечает:

-The percentage of energy sources’ usage to produce electricity is being represented. According to the pie chart, the world uses fossil fuels the most to produce electricity.(64%)Of these, coal is used the most(39%).

Один учащийся зачитывает задание.

Учащиеся смотрят на изображения к тексту, заголовок и подзаголовки. Придумывают интересующие их вопросы. Некоторые из учащихся озвучивают их.

Учащиеся самостоятельно читают текст.

Учащиеся отвечают на вопросы учителя.

Один учащийся зачитывает задание.

Учащиеся выполняют задание самостоятельно и проверяют его в парах, затем проверяют его по аудиозаписи.

Учащиеся по желанию объясняют значение данных слов, придумывая им дефиницию без использования словаря:

To pollute=to make impure, dirty

To power=to provide the energy for something to operate

Solar cells=devices that convert sunlight directly to electricity

To convert=to change the nature, purpose, or function of something

A dam=a barrier constructed to contain the flow of water or to keep out the sea

To trap=to hold or prevent from moving

To flow=to move continuously at a steady rate

Один учащийся зачитывает задание.

Учащиеся выполняют задание, затем по желанию двое отвечают свои монологи по теме

Двое учащихся отвечают свои монологи по теме

Учащиеся принимают активное участие в обсуждении вопроса, отвечая на вопросы учителя и друг друга, а так же оспаривают точки зрения друг друга, приводя свои доказательства

Один учащийся зачитывает высказывание.

Учащиеся отвечают на вопросы учителя, участвуют в обсуждении

*Учитель помогает с дефинициями учащимся, в том случае если они не могут выполнить задание самостоятельно: 1)To pollute=to make air,water,soil etc. dangerously dirty and not suitable for people to use

2)To power=to supply power to a vehicle or machine

3)A solar cell=a piece of equipment for producing electric power from sunlight

4)To convert=to change or make something change from one form, system, or purpose to a different one

5)A dam=a special wall built across a river, stream etc. to stop the water from flowing, especially to make a lake or produce electricity

6)To trap=to hold and keep gas, water etc. so that it can be used later

7)To flow=to move in a steady continuous stream

*Учитель может попросить оценить класс ответы учащихся и поставить оценки

*После вступительного слова учитель может занять позицию наблюдателя

*Учитель может поставить оценки особо активным учащимся за участие в конференции

3 этап

Завершающий

(1 мин.)

-That's all for today. Put down your homework, please. At home you should prepare a project in groups of three or four. You can present your findings in a form of a similar pie-chart or a PowerPoint presentation.

- The lesson is over. You may go now. Goodbye!

Записывают домашнее задание, прощаются

Д/З на доске:

1)SB ex.4 p.153-проект



-75%
Курсы профессиональной переподготовке

Учитель, преподаватель английского языка

Продолжительность 300 или 600 часов
Документ: Диплом о профессиональной переподготовке
13800 руб.
от 3450 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Going Green 8 конспект урока 10 класс (18.69 KB)
