Меню
Разработки
Разработки  /  Физика  /  Уроки  /  10 класс  /  Электр өрісінің кернеулігі

Электр өрісінің кернеулігі

Электр сыйымдылығының физикалық мағынасын түсіну, формуласын есеп шығаруда қолдану

26.02.2018

Содержимое разработки

Электр өрісі

Күні:

Сынып: 10


№ 203 орта мектеп

Мұғаліммнің аты-жөні: Шатенова Салтанат

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Электр өрісі. Электр өрісінің кернеулігі.Электр өрісінің күш сызықтары.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

электрсыйымдылығының физикалық мағынасын және оның фарад өлшем бірлігін білу және түсіну

қарапайым электр тізбегіндегі конденсатордың ролін түсіну;

Сабақ мақсаттары

E= Q/4πε0r2 вакуумда нүктелік заряд үшін кернеуліктің формуласын білу және қолдану

Жетістік критерийлері

E= Q/4πε0r2 формуласын пайдалана алады.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар зарядты орын ауыстырған электр өрісініӊ жұмысы туралы ұғымға ие болады. Зарядты орын ауыстырған электр өрісініӊ жұмысын есептей біледі.

Арнайы пәндік лексика және терминология:

Заряд- charge

Оң заряд- positive charge

Теріс заряд- negative charge

Зарядтың сақталу заңы- The law of conservation of charge

Электроскоп- electroscope

Электрометр- electrometer

Электр өрісі - Electric field

Электр өрісініӊ кернеулігі-Tension of electric-field

Электр өрісініӊ күш сызықтары-Lines of tension of electric-field

Диалог үшін пайдалы баянды сөйлемдер:

Кез келген зарядталған дене өзініӊ айналасында электр өрісін пайда етеді.

Құндылықтарды дарыту



Алынған нәтижені талқылау барысында креативті, сыни тұрғыдан талқылау. Оқушылардың жұппен, топпен жұмыс жасауы, мұғаліммен біріге отырып жаңа білім алуға әрекет етуі олардың өзара , және мұғаліммен қарым қатынасын нығайтады,Олар өз пікірін айтуға дағдыланады.Тілдік дағдылары қалыптасады

Пәнаралық байланыстар

Математика

АКТ қолдану дағдылары

Презентация, видео арқылы білімдерін дамыту.

Бастапқы білім


Кулон заңы

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


Электр өрісі мен гравитациялық өрістерді салыстыру және шамалар арасындағы ұқсастық.

Электр өрісіндегі өткізгіштер мен диэлектриктер.

Өткізгіштерді жалғау түрлерін еске түсіру.

Үйге берілген есептердің шығарылу жолдарын тексеру.


Сабақтың ортасы

Электр зарядының сақталу заңы:

Кулон заңы:

Электр өрісінің күштік сипаттамасын беретін шаманы электр өрісінің

кернеулігі деп атайды.

Нүктелік заряд өрісінің кернеулігі:

Суперпозиция принципі

Зарядтың беттік тығыздығы

Олай болса,


Q заряды шектелген S ауданы бар жазық конденсатордың өрісі:

Қабырғалары l болатын квадраттың төбелерінде бірдей оң q зарядтар орналасқан. Квадраттың бір қабырғасының ортасындағы электр өрісінің кернеулігін анықтаңдар.

Шешуі:

l

2

3


r

α

A

E0

E3

E2

E4

E1

α

1

4







Шаршының бір қабырғасының ортасында тұрған А нүктесінде төрт өріс қосылады, қорытқы өрістің суперпозициясы Е0 болады. Өріс кернеуліктері Е1 және Е2 өрістері бірін-бірі толықтырады, ал Е0 қалған өрістердің векторлық қосындысы болады.

Өрістердің кернеулігі:

Косинус α бұрышы:

Сонда


Бірдей шар тәрізді су тамшылары бірдей φ1 потенциалға дейін зарядталаған. Кішкене тамшылардың N-сандарының қосылуы нәтижесінде алынған үлкен шар тәрізді тамшының потенциалын анықтаңдар.

Шешуі:

Үлкен тамшының көлемі барлық кіші тамшылардың көлемдерінің қосындысына

тең:

Шардың көлемі:

Кіші тамшының потенциалы:

Бірақ үлкен тамшының заряды барлық кіші тамшылардың зарядтарының

қосындысына тең:

үлкен тамшының радиусының мәнін қойсақ:

жауабы:


Сабақтың соңы

Қалыптастырушы бағалау:

  1. Электр өрісінің кернеулігінің бірлігі қандай?

  2. Зарядтардың арасындағы әсерлесу күші берілсе, өріс кернеулігін қалай анықтаймыз?

  3. Бір нүктеге келген бірнеше өрісті қосу үшін қандай принцип орындалады? Сызып көрсетіңіз?

  4. Q зарядтан r қашықтықтағы электр өрісінің кернеулігін қалай анықтаймыз?

Үйге тапсырма беру: есептер жинағынан есептер шығару, өзіндік жұмыс. Жеткілікті деңгей 5-8, жоғары деңгей 1-4


Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілет жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлау


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Өздік жұмыс тапсырмаларынан жеткілікті және жоғарғы деңгей тапсырмаларын беру арқылы.

Ауызша сұрақтар қою және есепті дұрыс шығару деңгейлеріне байланысты бағалау жүргізуді жоспарлаймын.

Физика кабинетіндегі

ережені сақтауын қадағалаймын.

Сергіту сәттерін ұйымдастырамын.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланам. Сабақ туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беру.


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?






-80%
Курсы повышения квалификации

Интерактивные методы в практике школьного образования

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Электр өрісінің кернеулігі (86.44 KB)
