Қысқа мерзімді жоспар
| Пән: | Мектеп: № 57 жалпы орта мектеп | ||||
| Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Саяхат | ||||
| Күні: | Мұғалім аты-жөні: Ибадулаева Ш.С. | ||||
| Сынып: 1 «В» | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспаған оқушылар саны: | |||
| Сабақ тақырыбы: | Ә дыбысы мен әрпі | ||||
| Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 1.2.9.1. әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестен-діру. 1.2.1.2.оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетінсөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану. | ||||
|
Сабақтың мақсаттары
| Барлық оқушылар: Әріпті таниды, оқиды, дыбыспен сәйкестендіреді. Оқушылардың басым бөлігі: Сөздерді тұтас оқиды. Кейбір оқушылар: Мәтіндерді түсініп оқиды және мағынасын түсіндіреді. | ||||
| Бағалау критерийлері | 1.Әріпті таниды, ажыратады және дыбыспен сәйкестендіреді. 2. Буындық, дыбыстық талдау жасайды. 3. Сөздерді тұтас оқиды, сөйлем құрастырады. | ||||
| Ойлау дағдылары
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты лексикология мен терминалогия Дыбыс, әріп, талдау, сөйлем, сөз. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Дыбыстық талдау Буындық талдау Сөйлем құрастыру | ||||
| Пәндік лексика және терминдер: Қой – баран – chip Ит – собака – dog Піл – слон – elephant Түлкі – лиса – fox Қасқыр – волк – wolf Керік – жираф – giraf Тасбақа – черепаха – tortoies Жолбарыс – тигр – tiger Арыстан – лев – lion | |||||
| Диалогқа қатысты сөз тіркестер:
| |||||
| Құндылықтарға баулу | Бір – бірімен қарым – қатынас жасау адамгершілік құндылықтары.
| ||||
| Пәнаралық байланыс | Ағылшын тілі, орыс тілі, дүниетану.
| ||||
| АКТ қолдану дағдылары | Слайд, бейнефильм. | ||||
| Бастапқы білім | З дыбысы мен әрпі | ||||
| Сабақ барысы | |||||
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||
| Сабақтың басы
| Психологиялық ахуал: Армысың досым, Кел, маған қосыл. Алақанға салып алақан, Шеңберге бірге тұрайық. Жер шарындай айналып, Әлемге жарық сыйлайық. Қолымызды созайық, Күннен жылу алайық. Күннен алған жылуды, Жүрекке әкеп салайық. Жүректегі жылуды, Бір – бірімізге сыйлайық.
Топқа біріктіру: Топ атауларын атап, топ басшысын сайлау, бағалауды айтып кету. Әр топ басшысы өз тобындағы топ мүшесін бағалап отырады, яғни берген жауаптарына қарай ұпай жап-сырып отырады. 1-топ: «Сөз» 2-топ: «Буын» 3-топ: «Сөйлем» 4-топ: «Әріп»
«Доп лақтыру» әдісі
| Шаттық шеңбері
| |||
| Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы | Жаңа сабақ. «Миға шабуыл»
1. Бұрып қойған сағаттай, Айғайлайды таң атпай. Бұл не? (Әтеш)
Быж – быж етіп тұншығар. Тақиясы селкілдеп, Танауынан бу шығар. (Шәйнек)
Шыныдан тұттым қос перде. (Көзәйнек)
Басына айдар тақтым. (Сәбіз)
-Әже, әке, әтеш – сөздері қандай дыбыстан басталып тұр? -Ә дыбысымен басталып тұр.
- Ә – қандай дыбыс екен?
Ә – дыбысы қазіргі қазақ әліпбиіндегі 2 – ші әріп.Ауыздың мол ашылып, тіл мен иектің төмен түсуінен пайда болатын жіңішке дауысты дыбыстың таң-басы. Ә-дыбысы сөздің көбіне бірінші буынында кездеседі. М: әже,әке,әпке,ән,сән,дән. Ә – дыбысының баспа, жазба түрлерімен таныстыру. Ә – дыбысы келетін, кездесетін сөздерді балаларға айтқызу және сөздің қай буында кездесетінін сұрау.
Сергіту сәті
Оқулықпен жұмыс. Бағандағы сөздерді хормен оқыту. Сөздік жұмысы. 1 – тапсырма. «Деңгейлік тапсырма»
Дескриптор. 1.Сөздерді оқиды 2. Дыбыстық талдау жасайды. 3.Буындық талдау жасайды. 4.Адасқан әріптерден сөз құрайды. Қалыптастырушы бағалау -Жарайсың -Керемет -Смайликтер
«
Жануарларды буын санына қарай пойыз купесіне отырғыз. 1 – купе: ит, қой, піл. 2 – купе: түл – кі, ке – рік, қас – қыр. 3 – купе: а – рыс – тан, жол – ба – рыс, тас – ба – қа.
Жануарлардың аттарын 3 тілде айту Қой – баран – chip Ит – собака – dog Піл – слон – elephant Түлкі – лиса – fox Қасқыр – волк – wolf Керік – жираф – giraf Тасбақа – черепаха – tortoies Жолбарыс – тигр – tiger Арыстан – лев – lion Қалыптастырушы бағалау -Жарайсың -Керемет -Смайликтер
2 – тапсырма. «Мюнстенберг» әдісі. Ә дыбысы қай жерде орналасқан?
Дескриптор. 1.Ретсіз орналасқан әріптерден ә дыбысына байланысты сөздер табады. 2. Ә дыбысы қай жерде орналасқанын түсін-діреді. Қалыптастырушы бағалау -Жарайсың -Керемет -Смайликтер
«Топтастыру стратегиясы»
|
| |||
| Кері байланыс: Р
|
| ||||
| Дифференциалды оқы-ту-көбірек қолдау көрсе-ту үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушы ларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылар-дың берілген мате-риалды меңгеру деңге-йін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс денсаулық және қауіпсіздік ережелері АКТ Құндылық-тармен байланыс (тәрбиелік элемент) | |||
| 7 | Смайлик |
| |||
| Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқу-шылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлан-ған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жос-парыма қандай түзетулер енгіздімжәне неліктен? 6.Түзету/Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспар-лайсыз? Сіз қабілеті жоға-ры оқушыларға тапсыр-маны күрделендіруді қа-лай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті төмен оқушы-ларға тапсырма беруді қалай жоспарлайсыз? | Күтілетін нәтижемен салыстырмалы түрде Білім сапасы: Үлгерімі: Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. «Доп лақтыру» әдісі 2. «Миға шабуыл» Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. «Мюнстенберг» әдісі 2. «Жануарлар саяхаты» | ||||
| Қорытынды бағалау Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? | |||||



Жануарлар саяхаты»









ефлексия:
Ә дыбысы мен әрпі (473 KB)

