Бөлім: 6.3В Энергия және қозғалыс | Мектеп: Ақкемер ЖББОМ | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 20.02.19ж | Мұғалімнің аты-жөні: Түркан М.Б. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 6 «ә» |
| | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Біз қалай энергия алмасамыз? | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.5.1.2 энергияны шығарумен және оның жұтылуымен байланысты үдерістерді атау және мысалдар келтіру | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: - Энергияны шығару және жұтылу үдерістерін атайды; - Энергияны шығару және жұтылу үдерістерін ажыратады; - Энергияны шығару және жұтылу үдерістеріне күнделікті өмірден мысалдар келтіреді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар: - Энергияны шығару және жұтылу үдерістерін атай алады; - Энергияны шығару және жұтылу үдерістерін ажыратады; - Энергияны шығару және жұтылу үдерістеріне күнделікті өмірден мысалдар келтіре алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: - Энергияны шығару және жұтылу үдерістерін ауызша және жазбаша түрде талқылай алады. - Энергияны шығару және жұтылу үдерістерін ауызша түсіндіре алады. - Энергияны шығару және жұтылу үдерістеріне өмірден нақты мысалдар келтіреді. Пәнге тән лексика мен терминология: Энергия, энергияның жұтылуы, энергияның бөлінуі, булану, конденсация, жылу мөлшері. Айтылымға қажетті сөздер мен сөз тіркестер: Энергия жұтылу дегеніміз… Энергия бөлу дегеніміз... Глоссарий
| ||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Сабақ тақырыбы энергия бөлу және жұту болғандықтан, тақырып физика курсымен байланысты оқытылады. Табиғаттағы процесстерді сипаттау биология және экология пәндерімен байланыс қарастырылады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интернетті арқылы оқыту ақпаратты іздеу және тиімді пайдалану. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім
| 5 сынып, Жаратылыстану 5.5.1.1 энергия түрлерін ажырату 5.5.1.2 температура мен жылу энергиясын ажырату 5.5.1.6 энергияның өзара айналымына мысалдар келтіру | ||||||||||||||||||||||||||||||||
ЖОСПАР | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||
0-1 мин 2-6 мин 7-9 мин 10 мин | 1.Топқа бөлу. Мозайка бөліктерін алу арқылы 3 топқа бөлінеді. 2.Үй тапсырмасы. Интерактивті тақтадан «энергия қайдан алынады", «адамға энергияның қандай түрлері белгілі» , «температур мен жылу энергиясының арасындағы айырмашылықтар неде» тақырыптарына байланысты суреттер көрсету арқылы сұрақтар қойылады.
3.Ой қозғау Ой қозғау сұрақтары арқылы сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындау. Оқушылардың алдына бірнеше сөздер бар қиындылар беріледі «Таныс-таныс емес» әдісі арқылы оқушылар өздерінетаныс сөздердің анықтамасын айтып, таныс емес сөздердің мағынасын ашуға тырысады
4. Глоссариймен жұмыс Оқушылармен бірге энергия, энергияның жұтылуы, энергияның бөлінуі, булану, конденсация, жылу мөлшері ұғымдары талқыланып, үш тілде мағыналары түсіндіріледі.
| Слайд 1 Слайд 2-12 Слайд 13 Слайд 15 | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 11-15 мин 16-25 мин 26-28 мин 29-33 мин 34-37 мин
36-37 мин | 5. Жаңа ұғымдарды игеру Оқушылар кітаптағы мәтінді оқып, ұғымдардың анықтамансын түсіндіріп кетеді. 6. Топтық зерттеу Қауіпсіздік ережесі атап, ескерту. Тәжірибе Мәселелік сұрақ: 1-топ: қыздыру және суыту үдерістері әр түрлі заттарда қалай жүреді 2-топ: жылы су мен мұз салынған мезеттегі судың температурасы қалай өзгереді 3-топ: сұйықтық буланған кездегі температураны анықтау 7. Топтардың қорытындысы: Әр топ өз тәжірибесін шығып басқа топ мүшелеріне көрсетеді.Оқушылар тәжірибе нәтижесін кестеге жазып алады.
8. Сұрақтар мен тапсырмалар: өздік жұмыс Қалыптастырушы бағалау: 9. Сабақты қорытындылау
Қорытындылау сұрақтары:
Оқушылар ойланып сұрақтарға жауап береді. Бірін-бірі толықтырады. Қажет болған жағдайда мұғалім бағыт-бағдар береді. 10.Бағалау. Шоколад арқылы бағалау. 11.Үй тапсырмасы: 75 беттегі тәжірибені орындау. | Слайд 16 Слайд 17 Мақта, иіс су, су, бетінің ауданы әр түрлі ыдыстар, Ыстық су,термометр Кесте Слайд 18-20 Слайд 21 Слайд 22 Слайд 23 Слайд 24 | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 38-40 мин | 11. Кері байланыс « жетістіктер сатысы» әдісі Оқушылар өздері тұрған сатыға стикер жабыстырады, мұғалім кері байланыс жасап өздерін жоғары сатыдан көрсеткен оқушыларға сұрақтар қойылады. | Кері байланыс | |||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар Энергияны шығару және жұтылу үдерістерін атай алады; Оқушылардың көпшілігі Энергияны шығару және жұтылу үдерістерін ажырата алады; Өмірден мысалдар келтіре алады. Кейбір оқушылар Энергия үдерістерін сипаттап, оны түсіндіре алады. Өмірден мысалдар келтіреді. Булану жылдамдығының ортадағы шамаларға (температура, аудан, сұйықтың тегіне) тәуелділігін анықтайды. |
| Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақ барысындағы қауіпсіздік техникасының ережелерін еске сақтау Эксперименттік тапсырмалар барысында қауіпсіздік ережесінің сақталуын мұқият қадағалау (ыстық су, шыны ыдыстар, әйнекпен жұмыс). | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
Энергия |
Энергияның жұтылуы |
Энергияның бөлінуі |
Конденсация |
Булану |
Жылу |
Балқу |
Қатаю |
Жаңғырмалы энергия |
Жаңғырмайтын энергия |
Энергия көзі |
Килокалория |