Меню
Разработки
Разработки  /  Математика  /  Уроки  /  6 класс  /  Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесі

Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесі

Сабақтың мақсатына қол жеткізу үшін, мен оқушылардың проблеманы өздері шешу үшін өз идеяларын қымсынбай еркіндік ұстамын ұстану арқылы жеткізіп, өзгенің идеясына кері немесе құптайтын дәлелдер келтірулеріне мүмкіндік беремін, яғни мен ол әрекетім «Ойлан-жұптас-бөліс» - "Топтық жұмыс","Жеке жұмыс" әдістерінде көрініс табады. Сонымен қатар өзін-өзі бағалауына, өзінің біліміне қай тұстан өзгерту енгізу керектін ұғынуына қолдау жасаймын. Ол әрекет өзі-өзі бағалау парағын беруде, топтар арқылы тексеру, саралау тапсырмаларын беруде жүзеге асырамын. Қабілетті оқушыларға қосымша тапсырма ұсынамын және олардың көмегін басқа оқушыларға ЖАДА құруда пайдаланамын.

30.03.2019

Содержимое разработки

Математика және ағылшын тілі пәндері бойынша кіріктірілген сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп: №18 жом

Күні: 16.02.19 ж.

Мұғалімдердің аты-жөні:

Досболова Д., Сванова С.

Сынып: 6 а

Қат-дар:

Қатысп-дар:

Сабақтың тақырыбы

Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.2.14бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу;

Сабақтың мақсаты

Барлығы: бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктің, оның шешімінің анықтамасын біледі;

Басым бөлігі: бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздікті шешу алгоритімін біледі, бір айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесінің шешімдерін таба алады;

  • Кейбірі: табылған шешімдерді бір сан түзуінде кескіндейді және

сан түзуінен жүйедегі теңсіздіктердің ортақ шешімдерін таба алады;

Бағалау критерийі

бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктің, оның шешімінің анықтамасын біледі;

бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздікті шешу алгоритімін біледі, бір айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесінің шешімдерін табады;

  • табылған шешімдерді бір сан түзуінде кескіндейді және

сан түзуінен жүйедегі теңсіздіктердің ортақ шешімдерін табады;

Тілдік мақсаттар


Терминология: сан аралығы, интервал, кесінді, сәуле, жартылыай интервал, ашық сәле, айнымалы, бос мүше, теңсіздік, теңсіздік жүйесі...

Диалог: ... сан аралығы д.а., бір айнымалысы бар теңсіздікті шешу үшін..., бір айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесінің шешімі деп...

Ойлау дағдылары

Білу, түсіну, қолдану

Құндылықтарға баулу

Қазақстандық патриотизмге және азаматтық жауапкершілікке баулу;

Еңбекке және шығармашылыққа, ынтымақтастық пен өмір бойы білім алуға қалыптастыру;

Пәнаралық байланыс

Информатика, қазақ тілі

Алдыңғы білім

Бір айнымалысы бар теңсіздіктерді шешу

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин


  • Ұйымдастыру кезеңі:

а) сәлемдесу- келген қонақтармен амандасамыз, бір-бірімізді таныстырамыз;

ә) оқушыларды түгелдеу;

  • Ынтымақтастық атмосферасын құру:

а) оқушыларды топқа бөлу - оқушыларға түрлі-түсті қауырсыны бар гүлдер таратамыз, оқушылар сол гүлдердің қауырсының түсіне қарай таңдайды;

ә) сабаққа деген көңіл-күйді жақсарту үшін сабақтың ұранын айтады; «Білім қуған жастармыз»

Ағылшын тіліндегі өлең жолдары

Презентация

Сабақтың ортасы

3 мин




4 мин














4 мин









7 мин




























3 мин




7 мин








Сыныппен жұмыс:

1) үй жұмысы «Бағдаршам» әдісі бойынша тексеру;

«жасыл» - бәрі дұрыс

«сары» - қателері бар

«қызыл» - дұрыс емес

а) өткен материалды пысықтау (теориялық сұрақтар)

1) сызбадағы аралықты атаңыз? (а және b сандарының аралығы)

2) (2;7) – сан аралығы қалай аталады? (интервал)

3) [-4; 3] – сан аралығы қалай аталады? (кесінді)

4) х ≥ 8 теңсіздігін қанағаттандыратын сан аралығы қалай аталады? (сәуле)

5) А ∩ В аралығы А және В сан аралықтарының ____________деп аталады. (қиылысуы)

6) жалпы түрде жазылған бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздікті көрсетіңіз?

( ax b, ax b, а, b-қандай да бір сандар, х-айнымалы)

ә) «Сәйкестендіру тапсырмалары» -терминология (оқушылар берілген сөздерді «куб» макетіне сәйкестендіре отырып жабыстырады)

Қазақша Орысша Ағылшынша

«сан аралығы» «числовые промежутки» «numeric spacing»

«интервал» «интервал» «interval»

«кесінді» «отрезок» «segment»

«сәуле» «луч» «beam»

«бірігуі» «объединение» «integration»

«қиылысуы» «пересечение» «intersection»

«теңсіздік» «неравенство» «inequality»

«айнымалы» «переменная» «variable»

2) Топтық жұмыс:

1. Теңсіздіктер жүйесін шешіңдер және шешімін координат түзуіне салып, жауабын аралық түрінде беріңдер:


1)

2)




Бағалау критерийлері

Дескриптор

Теңсіздіктер жүйесін шешеді

-теңсідктердің шешімдерін бір координаталық түзуге салады;

-жүйені қанағаттандыратын аралықты анықтап, жауабын жазады;





2. Теңсіздіктер жүйесін шешіңдер:

1) ;






2) ;


Бағалау критерийлері

Дескриптор

Теңсіздіктер жүйесін шешеді

-жүйедегі әрбір теңсіздікті шешеді;

-екі теңсіздікке ортақ шешімдерді анықтайды;

-жауабын жазады;

Тапсырманы постерде орындайды, «айналмалы бекет» әдісі

бойынша топтар өз ара тексереді, критерийлер бойынша алған баллын айтады.

3) «Сергіту сәті»

Тақтада әртүрлі түсті фигураға жазылған түрлі түсті сөздерді жазылуы бойынша емес, түстері бойынша ағылшын тілінде бірінші фигураның түсін, сосын сөздің түсін оқып айтады.

4) Жұптық жұмыс: «Ойлан-жұптас-бөліс»

(деңгейлік тапсырмалар)

А деңгейі

2 балл

В деңгейі

3 балл

С деңгейі

4 балл

Жауаптары: 1) ( 11; +∞) 2) [-2;2) 3) [-4; 6]

Тақтадағы көрсетілген жауаптар бойынша өзін-өзі тексереді және бағалайды.


«Бағдаршам» көздері

Слайд №3



Plikers бағдарламасы









Сөздер жинағы, үш түрлі «куб» фигураларының макеті

Слайд №4








Постерлер, маркерлер

Слайд №5



























Слайд №6




Слайд №7










Сабақтың соңы

7 мин





















3 мин


«Кім жылдам!» - Тест жұмысын «кахут» бағдарламасы арқылы орындау.

1. Теңсіздікті шешіңдер: 2 – 5х


А. (0,4; + ∞) Б. [0,4; + ∞) В. (- ∞; 0,4)

2. а-ның қандай мәнінде 12 – а екі мүшесі оң мән қабылдайды?


А. а 12 Б. а - 12 В. а

3. х

х ≥ 5 теңсіздіктер жүйесінің шешімі болатын барлық натурал сандарды тап.

А. 5;6 Б. 5;6;7 В. 6;7

4. [- 2,5; 2,4] аралығына тиісті сан …


А. – 2,6 Б. 0 В. 3

5. Теңсіздіктер жүйесінің шешімін табыңдар:

А. (-3; 2) Б. В.

Жауаптары: 1) А; 2) В; 3) А; 4) Б; 5) Б; 6) А.

Оқушылар әр кезең бойынша алған ұпайларын «бағалау парағына» жазып отырады және қорытынды балын шығарады

Үйге тапсырма: № 1030

Кері байланыс: «Циптограмма»

«kahoot» бағдарламасы
















Слайд №8

Рефлексия смайликтері

Саралау – Сізқандайтәсілменкөбірекқолдаукөрсетпексіз? Сізбасқаларға қарағанда қабілетті оқушыларғақандайтапсырмалар бересіз?

Сабақтың мақсатына қол жеткізу үшін, мен оқушылардың проблеманы өздері шешу үшін өз идеяларын қымсынбай еркіндік ұстамын ұстану арқылы жеткізіп, өзгенің идеясына кері немесе құптайтын дәлелдер келтірулеріне мүмкіндік беремін, яғни мен ол әрекетім «Ойлан-жұптас-бөліс» - "Топтық жұмыс","Жеке жұмыс" әдістерінде көрініс табады. Сонымен қатар өзін-өзі бағалауына, өзінің біліміне қай тұстан өзгерту енгізу керектін ұғынуына қолдау жасаймын. Ол әрекет өзі-өзі бағалау парағын беруде, топтар арқылы тексеру , саралау тапсырмаларын беруде жүзеге асырамын. Қабілетті оқушыларға қосымша тапсырма ұсынамын және олардың көмегін басқа оқушыларға ЖАДА құруда пайдаланамын.

Бағалау – Сізоқушылардыңматериалдыигерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлапотырсыз?

Материалды меңгеру деңгейін анықтау үшін, мен бағалау парағын үлестіремін. Өзін-өзі бағалауды және өзгені бағалауды ұйымдастырамын. тапсырмаларға бағалау критерийлері мен дескрипторлар түземін.

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасынсақтау

Оқушылардың көңіл – күйіне назар аударамын, АКТ мен жұмыс жасауда техника қауіпсіздігін сақтауын қадағалаймын

Сабақ бойынша рефлексия

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

Тексерілді: __________





















-80%
Курсы повышения квалификации

Система работы с высокомотивированными и одаренными учащимися по учебному предмету

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесі (47.28 KB)
