| Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: «Адамгершілік – асыл қасиет» бөлімі | Мектеп:
| ||||
| Күні:
| Мұғалімнің аты-жөні:
| ||||
| Сынып: 5 Қазақ әдебиеті
| Қатысқандар:
| Қатыспағандар:
| |||
| Сабақтың тақырыбы | Б.Соқпақбаев «Менің атым Қожа» | ||||
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 5.А/И4. Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға, шығарма кейіпкеріне хат жазу, өлең жазу | ||||
| Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: шығармадан алған әсерін қағаз бетіне түсіріп, кейіпкерге хат жазады | ||||
|
| Оқушылардың көпшілігі орындай алады: авторға арнап шығармадан мысал келтіре отырып, өз ұсыныстарын жазады | ||||
|
| Кейбір оқушылар орындай алады: шығармадан бір оқиғаны алып,ХХІ ғасырға сәйкес етіп қайта жазады, кейіпкерге арнап өлең жазады | ||||
| Бағалау критерийі | ∙ шығармадан өзі таңдаған бір кейіпкерден алған әсері туралы кейіпкерге хат, өлең жазады ∙ хат құрылымын сақтайды ∙ ұйқасты өлең құрайды | ||||
| Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: Б.Соқпақбаевтың «Менің атым Қожа» хикаятынан алған әсерін сипаттапбере алады, кейіпкерге немесе авторға хат жаза алады | ||||
|
| Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:жолдама, ағаттықтың азабы, қаулы, жұмыр жер, қыршаңқылық | ||||
|
| Талқылауға арналған сұрақтар: «Түбінде адам болатын бала» деген пікірді қалай түсінесіңдер? Қожа бойындағы қасиеттер адамгершілікке жата ма? Неліктен? Шығарманың қандай тәрбиелік мәні бар? | ||||
| Құндылыққа баулу | «Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының «Зайырлы қоғам және жоғары руханият» атты тармағындағы идеялар Б.Соқпақбаевтың «Менің атым Қожа» хикаятында адамгершілік қасиеттер Қожа бейнесі арқылы оқырманға жеткізілген | ||||
| Пәнаралық байланыс | Қазақ тілі | ||||
| Алдыңғы оқу 7 минут | Қызығушылықты ояту. «Менің атым Қожа» фильмінен үзінді көрсете отырып, әр кейіпкер бойындағы қасиеттер туралы толық мәлімет беру. «Шеңберге жиналу уақыты» әдісі арқылы өткен сабақты пысықтауға арналған сұрақтарға жауап береді | ||||
| Жоспар | |||||
| Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | |||
| Сабақтың басы 5 минут | С. «Кім сұрақ қояды?» ойыны Сабақтың мақсаттары мен критерийлерімен таныстыру
| Геометриялық фигуралар арқылы | |||
| Сабақтың ортасы 28 минут
(5+5=10 мин)
(8 мин жазу, 5+5 қорғау) | Ж. Автормен сырласу хаты ∙Оқушылар шығарма кейіпкері көзқарасы тұрғысынан авторға хат жазады ∙Кейіпкерге хат жазады Хат жазудың критерийі:
Т. І, ІІІ топ: «Бес жолды өлең» «Ақылдылық», «Тәкәппарлық» сөзіне байланысты өлең жазу Өлең жазу критерийі Зат есім – 1 Сын есім – 2 Етістік – 3 Нақыл сөз Синоним
ІІ, ІV топ: «Креативті жазу» Шығармадан бір оқиғаны алып, ХХІ ғасырға сәйкес етіп қайта жазады. Мұғалім деңгейі төменге қолдау көрсетеді. Үздігі сыныпта оқылады және мектепішілік газетке шығарылады.
|
Интербелсенді тақта, видеоролик
Қалам, А4
А3, маркер
А3, маркер | |||
| Сабақтың соңы 5 минут | Кері байланыс: «Шыңға шығу» әдісі арқылы шығармадағы адамгершілік қасиеттерді шыңның басына төменнен жоғары қарай орналастырады. ҚБ
|
| |||
| Қосымша мәлімет | |||||
| Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) | |||
| Тапсырмаларды жүйелі түрде бере отырып, кейіпкерге немесе авторға хат жазуға бағыт беремін. Жеңілден күрделіге қарай тапсырманы беру арқылы қабілетті оқушылармен жұмыс жүргізіледі. Кейіпкерлер бойындағы жақсы-жаман қасиеттерді талдай отырып, адамгершілік қасиеттерге баулу. | «Бағдаршам», «Екі жұлдыз, бір тілек» әдістері арқылы бағалау жүзеге асырылады. | Жазылым дағдысы басым болғандықтан қазақ тілі пәнімен байланысады, АКТ-дан бейнероликтер мен жазбаша тапсырмалар ұсынылады. Адам бойындағы адамгершілік қасиеттерді дәріптеу және жалпыұлттық құндылығымызды жетілдіруге бағытталады. | |||
| Сабақ бойынша рефлексия ∙Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізеді ме? Егер оқу мақсатына қол жеткізбеген болса неліктен деп ойлайсыз? ∙Сабақ қалай және қандай деңгейде өтті? ∙Жоспарланған саралау дұрыс іске асты ма? (тапсырма сәйкес болды ма?) |
|
| |||




Топқа бөлу
«Бағдаршам», «Екі жұлдыз, бір тілек» әдістері арқылы бағалау

Бердібек Соқпақбаев "Менің атым Қожа" (41.9 KB)

