Меню
Разработки
Разработки  /  Начальные классы  /  Планирование  /  1 класс  /  Адамдар ғарышты қалай зерттейді?

Адамдар ғарышты қалай зерттейді?

ппппппппппппппппппппппппппппппппппппппппппппоооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооодддддддддддддддддддддддддддддддддддддддддджжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжзззззззззззззззззззззззззззззззззззшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшгггггггггггггггггггггггггггггггггггггггннннннннннннннннппппппппппппппппммммммммммммииииииииииттттттттттттттттттттбббббббббббббббббббббббббббббббббббббб

09.06.2019

Содержимое разработки





Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Тура және кері санауда қиналатын оқушылармен жеке және жұптық жұмыс жүргізу.

Сандарды кему ретімен жазуын бағалау.

Сергіту сәті және көзге арналған жаттығу жүргізу.

Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Күні:

Сынып: 1 «А»



Пәні: жаратылыстану



Мұғалімнің аты-жөні: Усенбекова Мадина

Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:



Күні:

Сынып: 1 «А»



Пәні: жаратылыстану



Мұғалімнің аты-жөні: Усенбекова Мадина

Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:

Тақырыбы

Қараңғы қай кезде қажет?

Оқу мақсаттары

1.5.2.1 жарық пен қараңғылықты салыстыру;




Бағалау критерийлері:


Барлық оқушылар:қараңғылық дегеніміз жарықтың жоқтығы екенін түсіну;

Оқушылардың басым бөлігі:қарапайым тәжірибелер жасау.

Кейбір оқушылар: жаңа сабақта алған білімдерін өмірде қолданады

Тілдікмақсаттар


Оқушылар: Табиғи және жасанды жарық көздері тақырыбына қатысты сөздер мен терминдерді біледі және қолданады:


  • Табиғи;

  • Жасанды;

  • Жарық көзі;

  • Жарық;

  • Қараңғы.


Құндылықтардыдарыту

Еңбек және шығармашылық

Пәнаралықбайланыстар

Дүниетану,өзін-өзі тану, физика пәндерімен байланысты

Алдыңғы меңгерілген білім


Оқушылар жарық көздері мен олардың түрлерін білуі тиіс.


Сабақ барысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтажоспарланғаніс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы



(Ұ)Ұйымдастыру кезеңі

Тереңғылымсананың,

Тегідөп ой саламын.

Маңызберіпоқимыз,

Жаратылыстану сабағын.

Сабақ басталмас бұрын оқушыларға көзге арналғанжаттығуды жасауды ұсынамын.


Айналаныңсұлулығын,

Көзіңмененкөресің.

Бүкіл көрген-білгеніңді,

Сөзіңменен өресің.

Зерделі адам зер салып,

Көзбен дүние таниды

Оқушыларға күн мен түннің суреттерін көрсетіп, сол бойынша әңгімелесу ұйымдатырамын.

-Суретке назар аударыңдаршы. Не көріп тұрсыңдар?

-Суретте қай мезгіл бейнеленген?

-Екі суретті салыстырып көрейік. Қандай ұқсастықтары мен айырмашылықтары бар?

-Қай суреттер көп, жарық кез бейнеленген бе, әлде қараңғы уақыт бейнеленген бе?

-Қалай ойлайсыңдар, сабақтың тақырыбы қандай болмақ?

/оқушылардың жауаптарын тыңдау/



Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

Қараңғы қай кезде қажет?

Жетістік критерийлерін анықтап, тақтаға жазу.




Көңілді әуен







Тақырыптық суреттер

Сабақтың ортасы


Суреттерді салыстыр. Оқушылар оқулықтағысуреттерді қарастыра отырып, оларды салыстыруы керек.


“Бірінші суретте көрсетілген заттардың қай­ сысы бөлмеде бар? Екінші суретте олар неге көрінбейді?” — деп сұраймын.



(Ұ,Қ) Диалог құру

-Жарық пен қараңғы жайлы сөйлесейік.Кімге жарық ұнайды?Неліктен?

-Кімге қараңғы кез ұнайды?Неліктен?

-Жарық пен қараңғының айырмашылығы неде?

-Бұл мезгілдердің қандай уқсастықтары бар?

-Қараңғы неден пайда болады?

Жарық сәулесі болмағандықтан қараңғы түседі. Жарық болмағанда қараңғы пайда болады.Түнгі уақыт (күн батқаннан таң атқанша) біздің ұйықтауымызға қолайлы мезгіл.

/оқушылардың жауаптарын тыңдау/

Оқушылардың жауаптарын мұқият тыңдап, бағалаймын.

Зерттейік. Оқушыларға әртүрлі заттарды таратамын: көрпе, жұп-жұқа мата. Сыныпты топқа бөлемін. Әр топ сыныпта өз қараңғы бұрышын жасайды. Оқушылар көрпенің қараңғы бұрыш жасауға ыңғайлы екенін түсінуі керек. Оқушылар өз бұрыштарына ойыншықтарын орналастыруы тиіс.


Әр топ өз бұрыштарына ойыншықтарын ор­ наластырып болған соң, оларға мынадай сұрақтар қоямын: “Қараңғы болу үшін не істедіңдер? Қараңғыдаөздеріңдіынғайлысезесіңдерме? Неге? Ойыншықтардыкөріптұрсыңдарма? Қараңғыдаойыншықтар неге ұқсайды? Егерқалташамменжарықтандырсақ, не болады?”


.

(Ұ) Ойын ұйымдастыру.Қараңғылық қажет пе? Сыныпты екі топқа бөлеміз. Бірінші топ параққа кез келген заттың суретін көздерін жұмып салады. Ал екінші топ сол затты көздерін ашып отырып салады. Нәтижелерін салыстыра отырып, оқушылар жұмулы көзбен тапсырманы орындау қиын екендігін түсінеді, қараңғыда ештеңе көрінбейтінін біледі. Оқушылардан “Қараңғыда тағы не істеу қиын? Қараңғылық қай уақытта қажет? Қандай жерлерде әрдайым қараңғы?” деп сұраймын

Жауабы:

Фотозертхана.

Қойылымды көру уақытындағы кинотеатр залы. Кейде ауруханада, ғылыми зертханаларда. Жатын бөлмесі.

Қараңғы — жарық. Оқушылар екінші суретті қарастырып, келесі сұраққа жауап береді: “Жарық болу үшін не істеуге болады?”.

Жауабы:

Жасанды жарық көздерін қосу керек.



Оқушының көздерін байлап, достарының нұсқауымен қойылған кедергілер алабын жүріп өтеді.

Қалыптастырушы бағалау. Суреттерді белгіле. Оқушылар қараңғылаукерек болатын жерді белгілейді. Тапсырманы орындау барысында қиналған оқушыларға назар аударамын. Мүмкін оларға адамдар және жануарлар тәуліктің жарық кезінде белсенді болатынын түсіндіру керек шығар.




Тақырыптық суреттер























Жұқа мата, көрпе





















парақшалар












Сабақтың соңы

Рефлексия:-Не білдім?

-Не қызықты болды?

-Қандай қиындықтар кездесті?

«Басбармақ» арқылы өздерін бағалайды.


Қосымша ақпарат

Дифференциация –

Энциклопедиямен жасау барысында және оқушылардың қараңғы туралы жақсы ойларын сұраймын.









Жергеқатысты сұрақтарға жауап іздеу.








Бағалау – оқушылардың білімдерін қадағалауды қалай

жоспарлайсыз?

Суретпен және карточкалармен жұмыс істеу барысында


Пәнара

лық байланыс
Денсау

лық пен қауіпсіздік сақтау шаралары





Ойын

Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1)

2)

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқуды да, оқытуды да)?

1) 2)

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім






-75%
Курсы профессиональной переподготовке

Учитель начальных классов

Продолжительность 300 или 600 часов
Документ: Диплом о профессиональной переподготовке
13800 руб.
от 3450 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Адамдар ғарышты қалай зерттейді? (28.75 KB)
