Алай районуна караштуу №3 Токтогул атындагы орто мекептин кыргыз тили жана адабияты мугалими Зикирова Альфиянын жаёы стандарт менен жазылган ачык сабактын иштелмеси.
Ът\л\\ч\ к\н\:______________________
Классы: 6
Предмети: кыргыз тил
Сабактын темасы: Терминдер
Сабактын максаты:
| Максаты: | Кърсътк\чтър: | К\т\л\\ч\ натыйжа |
Тилдик
| Терминдер жън\ндъ т\ш\н\к алышат, терминдердин жасалышын т\ш\н\шът, кън\г\\дъ берилген терминдин кайсы илимге таандык экендигин айтып беришет. | Терминдер жън\ндъ т\ш\н\шсъ, терминдердин жасалышы жън\ндъ т\ш\н\к алышса, кън\г\\дъ берилген терминдердин кайсы илимге таандык экендигин ажырата алышса. | 6. 3.1.1. Създ\н келип чыгуусу,жайылтылышы жана лексикалык маанисинин б\т\нд\г\ боюнча м\нъздъмъ берет |
Кептик | Мисалдарды окушат, т\ш\н\г\н айтып, берилген суроолорго туура жооп бер\\гъ аракеттенишет. | Миаслдарды окушса, т\ш\нд\ръ алышса,берилген суроолого туура жооп беришсе. | 6. 3 . 2. 1. Създърд\н келип чыгуусу жана айтылуу деёгээлине карай оозеки жана кепте колдонот, текстттин функциясына жана грамматикалык м\нъз\нъ карай ат атооч, сан атооту колдонот |
Социо-маданий | Берилген терминдердин маанисин т\ш\нд\р\шът, топтордо ынтымактуу иштешет. | Берилген терминдердин маанисин т\ш\нд\ръ алышса, топтордо ынтымактуу иштешсе. | 6. 3. 3. 1. Кыргыз маданиятынын жана кубулушунун кърсъткън създърд\н маанисин т\ш\нд\рът. |
Сабактын тиби: жаёы билимди ъздъшт\р\\.
Сабактын формасы: кичине топтордо иштъъ.
Колдонулуучу материалдар: окуу китеби А4 фоматындагы баракчалар, слайд, ноудбуг, баалоо светафорлору ( кызыл, жашыл, сары тегерекчелер) , класстер \ч\н ватман, т\ст\\ маркерлер, скочт.
Сабактын ж\р\ш\: (Блумдун таксономиясын колдонуп сабакты бъл\шт\р\\. Уюштуруу жана жагымдуу маанай т\з\\ ишине 5 минута, \й тапшырмасын текшер\\ \ч\н 5 минута, жаёы тема сабак башталгандан 10 минута ъткъндъ баштоо керек анткени , ошол учурда балдардын кабыл алуусу к\чъйт.Жаёы тема \ч\н 13 минута, кън\г\\ ишине 8 минута, бышыктоого 5 минута, \й тапшырмасын т\ш\нд\р\\гъ 5 минута, баалоого 4 минута.)
Сабактын этабы | Уба-кыт | Мугалимдин ишмерд\\л\г\ | Окуучунун ишмерд\\л\г\ | Эскерт\\ | ||||||||||||
Уюштуруу иштерине | 5 мин. | Саламдашат,тизме боюнча окуучуларды толуктап, сабакка даяр болууларын эскертет. | Саламдашышат, сабакка келбеген окуучуларды же толук экендиги жън\ндъ маалымат беришет, окуу куралдарын алып сабакка даяр болушат. |
| ||||||||||||
Жагымдуу маанай т\з\\ | 3 мин. | Окуучуларга атайын оюн даярдап келип , оюндун эрежесин , шартын т\ш\нд\рът. | Оюнга активд\\ катышышат. 3 топко бъл\н\п отурушат. |
| ||||||||||||
\й тапшырма-сын текшер\\ | 5 Мин. | Тъмънк\ кесиптерге байланыштуу терминдерди жазып келишкенин текшерет. А4 баракчалары берилген, ар бир топко. Балыкчылыкка Пахтачылыкка Дыйканчылыкка | Ар бир топ бирден окуп берет. 1-топ. Кайырмак, тор, ийне ж.б 2-топ. Чигит, гозо пая, 3-топ. Кетмен,орок,\рън, соко ж.б |
| ||||||||||||
|
| /й тпшырмасына алымча-кошумча маалыматтар айтылат , бааланат | Окуучулар ар бир топ экиге юъл\н\п 6 топко бъл\н\п отурушат. |
| ||||||||||||
Жаёы тема | 13 мин. | Сабактын максаты менен тааныштырат. 1-эреже менен тааныштырат. Белгил\\ бир т\ш\н\кт\н атын атоо \ч\н алынган , къб\нчъ бир мааниде колдонулган създър жана съз тизмеги термин деп аталат. Терминге тъмънк\ създър кирет. ( слайддан терминдер кър\нът) Мисалы: къз, \й, чатыр, бучтук, глобус, карандаш, сумка, ийне. ж.б
Окуучулар терминдерди окуп б\ткъндъ, мугалим ар бир кесиптин , предметтин ъз\нъ ылайык терминдер менен аталышын т\ш\нд\рът, талкуулайт. Суроолор берилет, жооп алынат, ар бир окуучунун оюн уга билет. Балдар слайдды окуу менен биргеликте тема жън\ндъ бир аз маалымат алдынар , эми мындан ары мисалдар менен иштеп дагы да кенен т\ш\н\к аласынар. | Дептерине теманы жазышат. Слайда късът\лгън терминдерди окуп чыгышат. Ар бир топтон 1 окуучу слайдды \н окуйт. 1-топ.Курулуш иштерине байланыштуу: дубал, терезе, такта, уста,терезе , чатыр, шып, мык, устун, туш кагаз, цемент, шпатель. 2-топ. Мал чарбасына байланыштуу: Музоо, торпок, кулун,тай,бээ, кунан, тайлак, эчки,улак, инген, атан, ирик. 3-топ. Тил илимине байланыштуу: тыбыш, тамга, кашаа, чекит, \т\р, суроо, сызыкча,ээ, баяндооч, зат атооч. Съз т\рк\мдър\, с\йлъм м\чълър\.съз, муун. 5- топ. Ънър жайга байланыштуу: текстиль, ийр\\, чыйратуу , токуу, бычуу. 6-топ. Биология илимине байланыштуу; ъс\мд\к, тамыр, жалбырак, дан, съёгък. |
| ||||||||||||
|
| 2- эреже (аныктама) Терминдердин пайла болушуна эки булак негиз болду. Кыргыз тилиндеги тъл създър: ээ, съз, басым, сызыкча, кошуу, алуу, бъл\\. Орус тилинен же ал аркылуу башка тилдерден кирген създър: фонетика, орфография, пунктуация, лексика, орфоэпия, грамматика, дидиктика.
| Угушат, т\ш\н\шът. |
| ||||||||||||
|
| Терминдер 3 жол менен жасалат: Морфологиялык: съз м\чън\н жардамы менен жасалат. Синтаксистик жол: сан атооч,сын атооч, боз \й, т\нд\к жабуу. Лексико-семантикалык: мурда ээ деген съз кожоюн деген т\н\кт\ берсе, азыр с\йлъмд\н бпш м\чъс\н\н бири. | Ар бирине мисал келтиришет. Баяндооч, айкындооч
Улуу Ата Мекендик согуш.
\нд\\, \нс\з, жънъкъй.
|
| ||||||||||||
|
| 133-кън\г\\. Алган билимди бышыктоо кън\г\\с\. Ватман , маркерлер таратылат. Ар бир топ тъмънк\ тъмънк\ терминдерди окуп чыгып, кайсы илимге таандык экендигине карап класстер т\р\ндъ жазышат. Ээ, баяндооч, аныктооч, толуктооч, фонетика, морфология, синтаксист, орфография, съз, уёгу, м\чъ. Алуу, кошуу, къбъйт\\, бъл\\, кемит\\, бирдик, ондук, \ч бурчтук, барабар , тик сызык, узун сызык. т\нд\к,т\шт\к, батыш, чыгыш, т\зд\к, ойдуё, кысык, деёиз, чъл, къл.
134-кън\г\\. Ъз алдынча билим алуу кън\г\\с\. Тъмънк\ терминдерди катыштырып с\йлъм т\зг\лъ. Топтордо иштоо. Татаал с\йлъм,жъндъмъ, кунан, бээ, уста, макал. Табышмак. | 133-кън\г\\. Мисалы:
134-кън\г\\н\ иштешет. Мисалы: Устанын тогоосу жок. Макал айтышып жатышып , къпч\л\кт\н къё\л\ ачылды. |
| ||||||||||||
|
| Мугалим даярдалган слайдды кърсътът.
Мугалим кошумчалап т\ш\нд\рът. | Окуучулар окуп чыгышат, ъз ойлорун айтышат. Терминдерге такталган бир мааанил\\ създър кирсе, термин эмес създъргъ къп мааниде колдонула бере турган създър кирет. |
| ||||||||||||
бышыктоо | 5 минут | Тъмънк\ суроолорду берет. Терминдер деген эмне? Кандай т\шунук алдыёар? Б\г\н эмнени \йрънд\к? Теманы ким канчалык деёгээлде т\ш\нгънд\г\н окуучулар ъздър\н\н алдындагы светафордон ( т\ст\\ тегерекчелер) бирден тандап кътър\шът. | Окуучулар т\ш\н\г\н айтып беришет, бири-биринин оюн толукташат.
|
| ||||||||||||
/й тапшырма-сын т\ш\нд\р\\ | 5 мин. | 136- кън\г\\. Ъз алдынча иштъъ кън\г\\с\. Терминдерди окуп чыккыла.морфологиялык, синтаксистик, семантикалык жол менен жасалган терминдерди таап, таблица т\р\ндъ жазгыла.
|
Т\ш\н\п жазып алышат. |
| ||||||||||||
баалоо | 4 мин. | Калыптандыруучу баалоо. Баалар угузулат.к\ндъл\ккъ коёт. | Алган бааларын к\ндъл\ккъ койдурушат. |
|