| Пән: биология | Мұғалімнің аты-жөні: Байзакова А.Б. | |||
| Күні: 27/11.2018 | Сынын: 10 а | Оқушы саны: | ||
| Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі | 3-бөлім. Тіршіліктің жасушалық емес формалары | |||
| Сабақтың тақырыбы | Вирустық аурулардың алдын алу | |||
| Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары | Вирустық аурулардың түрлерімен танысу барысында, алдын алу шараларын қолдана білуге баулу | |||
| Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар: 100% оқулықтағы берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды, жазба жұмыстарын жасайды, сұраққа жауап береді. Оқушылардың басым бөлігі: 70% топтық жұмысты бірлесе орындайды, өз бетінше жұмыс жасайды, сұраққа жауап береді. Кейбір оқушылар: 30% оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмаларды орындайды. Тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдемелер келтіре алады. | |||
| Бағалау критерийлері | Сұраққа жауап береді, жауаптарын дәлелдейді, жеке,топтық тапсырмаларын орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. | |||
| Тілдік мақсаттар | Оқушылар ... істей алады (оқылым)оқулықпен жұмыс, жеке жұмыс (айтылым) тақырыптан түсінгендерін қысқаша айтып беру ( тыңдалым) постер, класстер, дара шеңбер әдісі бойынша тапсырманы қорғау (жазылым) вирустар, иммунитет, бактериофаг, т.б.дегеніміз не? Пәнге қатысты сөздер мен сөз тіркестері: терминдер Гепатит, КГЛ, ИТИС, энцефалит, құтыру, тұмау(ОРВИ), қызылша, қызамық, жел шешек, аусыл, полиемилит, пневмониа. Сыныптағы диолог\жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер. Талқылауға арналған тармақтар: Вирустар мен бактериялар бір-біріне ұқсас, өйткені .... Сіз неліктен... екенін айта аласыз ба? Вирустық аурулар – У .... неліктен Ағзаларды өлім қаупіне дейін апарады. Жазылым бойынша ұсыныстар: Вирустар ... тіршілік құрылымы болып табылады. .... микроорганизмдердің, өсімдіктердің, жануарлардың, адамдардың жасушаларында көбейіп, тіршілік ете алады. Вирустардың көбеюінде ... басты рөл атқарады. | |||
| Құндылықтарды дарыту | Сабақтың тәрбиелік мәні: топпен жұмыс, ұжамшылдық, ортақ істің нәтижесіне жауапкершілік, ынтымақтастық, топтық жұмыста өзара көмек, сыйластық,жеке жұмыс- өмір бойы білім алуға ұмтылыс сияқты құндылықтарды дарыту | |||
| Пәнаралық байланыстар | Химия, өсімдіктану, жануартану, анатомия, микробиология, экология, қазақ тілі, әдебиет, диеталогия Топтық тапсарма барысында. Мәтінмен жұмыс барысында | |||
| Алдынғы білім | Вирустар және фагтар. ЖИТС (жүре пайда болған иммундық тапшылық синдромы) вирусы. Оның құрылысы мен тіршілігінің ерекшеліктері | |||
| Сабақтың барысы | ||||
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар | ||
| Сабақтың басы
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Амандасу. Оқушыларды топқа бөлу: Оқушылармен амандасу. Жағымды орта қалыптастыру. Топтарға бөлу Сабақ тақырыбын видео арқылы анықтау. Сабақ мақсаты мен бағалау критерийімен танысу. Үй тапсырмасы. Тест сұрақтарына жауап. Психологиялық ахуал. Миға шабуыл:Вирус ауруларының алдын алу . | Тақта, видио, тест, бағалау парағы, мақал-мәтелдер | ||
| Сабақтың ортасы
| Топпен жұмыс: Берілген мәтіндерді балалар оқиды.Алдын-ала дайындағғған хабарламаларға жүгінеді. 1 топ:Жануарлар ағзасындағы вирустық аурулардыі түрлері, жұқтыру жолдары, сақтандыру шаралары. 2 топ:Өсімдіктер ағзасы... 3 топ:Адам ағзасы... Қорғау: -постер -Кластер -Тірек сызбалары | Оқулық, қосымша материалдар, түрлі-түсті маркер, плакат | ||
| Бекіту | Қос шеңбер әдісі арқылы өткен тақырып бойынша салыстырып сипаттама беру. Бактериялық, вирустық аурулар. |
| ||
| Сабақтың соңы | Үйге тапсырма: Вирустық аурулардың алдын алу. Бағалау: бағалау парақшасы Рефлекция: Білім қадамы | Бағалау парақшасы, стикер | ||

10 класс. Биология. Вирустык аурулардын алдын алу (21.23 KB)

