Сабақтың тақырыбы: Жыл мезгілдері
Сабақтың мақсаты:
а)Түзете-дамыту: Жыл мезгілдері туралы мәлімет беру, жыл мезгілдерінде болатын өзгерістер туралы ұғым қалыптастыру, артикуляциялық, ұсақ моторика жаттығуларын орындату. Буындардан сөз құрауға үйрету, сауатты көшіріп жазу дағдыларын қалыптастыру. Сабақта АКТ-ны қолдану.
ә)Тәрбиелігі: адамгершілікке тәрбиелеу.
Көрнекілік: бояулар, буын топшамалары, магнитті әріптер, қиынды сөздер.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі
- Амандасу.
- Сабақтың тақырыбымен таныстыру.
ІІ.Негізгі бөлім
Ринолалия
Стрельникованың «Погончики» жаттығуы,
«Тыңдамайтын тіл» -тілді жалпақ етіп, қозғамай ұстап тұру үшін, ауызды кең ашып, тілді астыңғы ерінге қойып, шығарып ұстап пя-пя-пя деп 5-10 шейін санап айтқызу керек. Жаттығуды орындау кезінде мынаған көңіл бөлу қажет: тіл жалпақ, тілдің екі жағы ауыздың екі шетіне тиіп тұруы керек. Демді ұстап тұрмай, толық дем шығарған кезде пя-пя-пя деп бірнеше рет қайталау қажет.
«Тоқылдақ» тілді жоғары көтеріп ұстап, тілдің ұшын қатты таңдайға үнсіз соққылау. Нұсқау: тілдің ұшы үстіңгі азу тістердің артына қатты таңдайға тиеді, ауыз қуысынан шықпайды. Тілдің ұшын бүкпей, түзу ұстау керек. Астыңғы жақ пен ерін қимылдауы қажет.
«Күрекше»- жалпақ тілді ауыз қуысынан шығарып, төменгі ерінге салып 10-15 секунд ұстап тұру керек. Тілді қимылдатпай ұстап тұруын қадағалау керек.
[К], [Г], [Х], [Қ] дыбысынан басталатын сөздер ойлап айтуға үйрету. Мазмұнды суреттердің ішінен [К], [Г], [Х], [Қ] дыбыстарынан басталатын суреттерді тап.
ЖТК ІІ-ІІІ деңгейі
1. Берілген сөздердің ішінен жоғалған дыбысты тауып орнына қой. Мыс: К...з, сал...ын, жаң...ыр, таби...ат, қы..., ж..з, көк...ем, т.б.
Тақырыптарға байланысты буындардан сөз құрауға үйрету. Мыс:
Көк+тем, та +би +ғат, жаң+быр, т.б.
Дыбыстық жат жазу жұмысын жазып үйрету. (Дауыссыз дыбыстар қатары). Сауатты көшіріп жазуға үйрету
Тақырыптарға байланысты бір,екі буынды сөздерді қосып оқуға үйрету. Мыс: жыл мезгілі, қар жауды, күн күркіреді, т.б.
ІІІ. Сергіту сәті
Мынау - менің оң қолым.
Мынау – менің сол қолым.
Бір, екі, үш.
Демаламыз отырып.
ІV. Қорытынды бөлім
Бүгінгі сабағымызда не туралы әңгімелестік?
Сіздер сабақта қандай дыбыспен таныстыңдар?
Сабақ сіздерге ұнады ма?