Сабақтың тақырыбы: Жүздіктер. Мың. (186 бет)
Сабақтың мақсаты:
Білімділік Сандардың жаңа бірлігі жүздікті енгізу және соның көмегімен санау арқылы жүздіктерді алу, натурал сандар қатарының қасиетін пысықтай түсу. Яғни 1-ден, 10-нан, 100-ден үстеме және шегерме арқылы сандарды шығарып алу және атау.
Дамытушылық: Бірдей қосылғыштардың қосындысын табу және оған кері іс-әрекеттер; екі амалмен шығарылатын есепті шығаруды пысықтау; ауызша және жазбаша есептеу дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Балаларды білімділікке, адамгершілікке, жолдастық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Оқушылардың жаңа білімді меңгеру сабағы.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс.
Көрнекілік: Қосу және азайту кестесі, геометриялық фигуралар, бұрыш түрлері кестесі.
Жоспар:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру
ІІІ. Жаңа сабақ.
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту.
Ү. Қорытындылау, бағалау.
ҮІ. Үйге тапсырма.
.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Үй тапсырмасымен жұмыс:
Білімді жан-жақты тексеру кезеңі.
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
1) Бірліктермен санау: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
2) Ондықтармен санау: 10, 20, 30, 440, 50, 60, 70, 80, 90
бірл. = 1 онд.
10 см = 1 дм
10 онд. = 1 жүзд.
10 дм = 1 м теңдіктерін тақтаға жазу, естеріне түсіру.
10 бірл. = 1 онд. 10 онд. = 1 жүзд. 10 жүзд. = 1 мыңд.
Жаңа сабақ.
1 - тапсырма Түсіндірме мәтінмен жұмыс.
Мыңдық Ондық Жүздік Бірлік
5, 30, 10, 100, 100, 1000, 1000, 1000, 200, 500,000900,
2 - тап сырма Ауызша.
3 4, 5, 6, 7, 8, 9
10, 9, 8, 7, 6, 5
20, 30, 40, 50, 60, 70
90, 80, 70, 60, 50
200, 300, 400, 500, 600, 700, 800, 900
1000, 900, 800, 700, 600, 500, 400, 300, 200, 100, 0
3-тапсырма.
100, 200, 300, 400, 500, 600, 700, 800, 900
Сандардың аталуын және жазылуын салыстыр.
Ұқсастығы неде?
Айырмашылығы неде?
4-тапсырма.
500, 9, 83, 700, 100, 45, 0, 3, 90, 200, 77, 300, 6, 22, 2
Топтарға бөлу.
Ондықтар мен бірліктердің қосындысына жіктеуге болатын сандар. – 83, 45, 90, 77, 22
83 =80+3
45 =40+5
90 =90+0
22 =20+2
5-тапсырма.
Сиыр – 25 м.
? болса, сонша қой
Жылқы - ? м, одан 15-і кем
25+(25-15) =35 (м) – қой
Ж: қожалықта қой 35 мал.
Екінші бөлігін ауызша талдау.
Есептердің шартын, сұрағын, шешуін салыстыру
Неше амалмен шығардың?
Есепті бір амалмен шығарылатын есепке айналдыр.
Сол есептерді шығар.



6 - тапсырма
2+2 =4
4-2-2 =0
Шығ.тапсырма
1 және 3 қатардағы ыдыстарды салыстыру. Сонда 1 кесеге з стакан су кетеді.
2 және 36 қатардағы ыдыстарды салыстыру. Құмыраға екі кесе су кететіні тұжырымдалады.
Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.
Үйге тапсырма: 5–тапсырма (Ә)
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.

"Жүздіктер мен мыңдықтар" (15.13 KB)

