Меню
Разработки
Разработки  /  Математика  /  Презентации  /  5 класс  /  Жай бөлшектерге амалдар қолдану

Жай бөлшектерге амалдар қолдану

Жай бөлшектерге амалдар қолдану

19.12.2017

Содержимое разработки

№ 26 орта жалпы білім беретін мектеп  Айсина Дарига Куттыгалиевна Математика 5 сынып Күні: 14.11.2017 Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.2 А Жай бөлшектерге амалдар қолдану

26 орта жалпы білім беретін мектеп

Айсина Дарига Куттыгалиевна

Математика 5 сынып

Күні: 14.11.2017

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.2 А Жай бөлшектерге амалдар қолдану

Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру. Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру. (2 сабақ) Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) 5.1.2.16 Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру  Жай бөлшектерді аралас сандарды салыстыру Сабақтың мақсаты: Оқушылардың бәрі:  Жай бөлшектерді, аралас сандарды ортақ бөлімге келтіруді біледі. Жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіріп, координаталық сәуледе кескіндеуді біледі. Оқушылардың көпшілігі:  Бөлшектің негізгі қасиетін қолданады, бөлшектерді қысқартады және ортақ бөлімге келтіреді, талдайды. Кейбір оқушылар:  Ортақ бөлімге келтіруді, аралас сандарды салыстыруды шығармашылықпен қолданады, талдайды, жинақтайды.

Сабақтың тақырыбы:

Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру.

Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру. (2 сабақ)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:

(оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.16 Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру

Жай бөлшектерді аралас сандарды салыстыру

Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың бәрі: Жай бөлшектерді, аралас сандарды ортақ бөлімге келтіруді біледі.

Жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіріп, координаталық сәуледе кескіндеуді біледі.

Оқушылардың көпшілігі: Бөлшектің негізгі қасиетін қолданады, бөлшектерді қысқартады және ортақ бөлімге келтіреді, талдайды.

Кейбір оқушылар: Ортақ бөлімге келтіруді, аралас сандарды салыстыруды шығармашылықпен қолданады, талдайды, жинақтайды.

Бағалау критерийлері:

Білім алушы

  • Бөлшектердің ортақ бөлімін, ең кіші ортақ бөлімін анықтайды, жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіреді.
  • Бөлшектің негізгі қасиетін қолданып, бөлшектерді қысқартады және ортақ бөлімге келтіреді.
  • Кез –келген бөлшекті ортақ бөлімге келтіруді шығармашылықпен қолданады.

Тілдік мақсаттар:

Жай бөлшектің негізгі қасиетін қысқартуда және ортақ бөлімге келтіруде қолданады, салыстырады; Пәнге қатысты лексика мен терминология :Бөлшектің негізгі қасиеті, толықтауыш көбейткіш, ең кіші ортақ бөлім, ең кіші ортақ еселік, аралас санның бүтін бөлігі және бөлшек бөліктері қысқартылмайтын бөлшек. Диалогқа қатысты тіркестер: бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру үшін...керек: бөлшектерді салыстыру үщін ...керек. натурал санды жаңа бөлімге келтіру үшін...керек;

Құндылықтарға баулу:

  • Жалпыға бірдей еңбек қоғамы, қарым қатынас жасау қабілеті, жауапкершілік
  • Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке бағытталған құндылықтар ашықтық пен ынтымақтастықты қалыптастыру, өмір бойы білім алу.

Пəнаралық байланыс:

Алдыңғы білім:

Өткен тақырыптармен байланыс, өмірмен байланыс, қазақ тілімен байланыс және тарихи мағлұмат.

Дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажыратады, жай бөлшектердің негізгі қасиеті, бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыру және керісінше, бөлшектерді ортақ бөлімге келтіруді біледі, түсінеді.

Сабақтың барысы: Жоспарланған кезеңдері: Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Сабақтың басы: 1. Ұйымдастыру бөлімі. (10 мин) 2. Жағымды ахуал қалыптастыру. Қуанамын мен де, (өзімді көрсетемін) Қуанасың сен де, (жанындағы досымды көрсетемін) Қуанайық, достарым, (бір біріміздің қолымыздан ұстаймыз) Арайлап атқан күнге (қолдарымызды жоғары көтереміз) Эпиграф:  «Сен де бір кірпіш... Дүниеге кетігін тап та ,бар - қалан! »  Абай

Сабақтың барысы:

Жоспарланған кезеңдері: Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Сабақтың басы: 1. Ұйымдастыру бөлімі.

(10 мин) 2. Жағымды ахуал қалыптастыру.

Қуанамын мен де, (өзімді көрсетемін)

Қуанасың сен де, (жанындағы досымды көрсетемін)

Қуанайық, достарым, (бір біріміздің қолымыздан ұстаймыз)

Арайлап атқан күнге (қолдарымызды жоғары көтереміз)

Эпиграф:

«Сен де бір кірпіш... Дүниеге кетігін тап та ,бар - қалан! »

Абай

«Миға шабуыл» өткен сабақ бойынша  қайталау: 1-2 оқушыдан  Бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру алгоритмін тұжырымдау сұралады. Бөлшектерді жаңа бөлімге келтірудің әртүрлі жағдайлары бойынша топқа бөлу: 1. Бір бөлшектің бөлімі екінші бөлшектің бөлімінің бөлгіші : ЕКОЕ ( 24 ; 8) 2. Бөлімдері өзара жай сандар : ЕКОЕ (7; 9) 3. Бөлімдерінің ортақ бөлгіші бар: ЕКОЕ (6; 9) Құпия сөз! ( Жеке, топтық жұмыс) программаланған тапсырма орындау. Ң  1 топ 2 топ 1) Бөлшекті қысқартыңдар: 2) Аралас санға түрлендір 3 топ 1) Аралас санға айналдыр 3) Бұрыс бөлшекке түрлендір 2) Аралас санға айналдыр  1) Бөлшекті қысқартыңдар: 4)Қысқартып аралас санға айналдыр 3) 5 санын бөлімі 4 болатын жай бөлшекпен алмастыр  2) Аралас санның бөлшек бөлігін қысқартыңдар:  3) Бұрыс бөлшекке айналдыр 5) х-тің қандай мәнінде теңдік тура: 4) Қысқартып аралас санға айналдыр    4) Аралас санның бөлшек бөлігін қысқартыңдар: 5) бөлшегінің бөлімін 36-ға келтіру үшін нешеге көбейту керек?    5) Қысқартып аралас санға айналдыр:  6) 6 санын бөлімі 6 болатын жай бөлшекпен алмастыр;  7) ЕKОЕ (4,9) табыңдар

«Миға шабуыл» өткен сабақ бойынша қайталау: 1-2 оқушыдан Бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру алгоритмін тұжырымдау сұралады.

Бөлшектерді жаңа бөлімге келтірудің әртүрлі жағдайлары бойынша топқа бөлу:

1. Бір бөлшектің бөлімі екінші бөлшектің бөлімінің бөлгіші : ЕКОЕ ( 24 ; 8)

2. Бөлімдері өзара жай сандар : ЕКОЕ (7; 9)

3. Бөлімдерінің ортақ бөлгіші бар: ЕКОЕ (6; 9)

Құпия сөз! ( Жеке, топтық жұмыс) программаланған тапсырма орындау.

Ң

1 топ

2 топ

1) Бөлшекті қысқартыңдар:

2) Аралас санға түрлендір

3 топ

1) Аралас санға айналдыр

3) Бұрыс бөлшекке түрлендір

2) Аралас санға айналдыр

1) Бөлшекті қысқартыңдар:

4)Қысқартып аралас санға айналдыр

3) 5 санын бөлімі 4 болатын жай бөлшекпен алмастыр

2) Аралас санның бөлшек бөлігін қысқартыңдар:

3) Бұрыс бөлшекке айналдыр

5) х-тің қандай мәнінде теңдік тура:

4) Қысқартып аралас санға айналдыр

 

4) Аралас санның бөлшек бөлігін қысқартыңдар:

5) бөлшегінің бөлімін 36-ға келтіру үшін нешеге көбейту керек?

 

5) Қысқартып аралас санға айналдыр:

6) 6 санын бөлімі 6 болатын жай бөлшекпен алмастыр;

7) ЕKОЕ (4,9) табыңдар

Тарихи мағлұмат: 2014 ж17 қаңтарында Қазақстан жолы -2050 жолдауында «Мәңгілік ел »- бұл қазақстандықтарды біріктіретін жалпыұлттық құндылықтар және еліміздің болашағының іргетасын құрайды делінген. «Мәңгілік ел » идеясы қазақстандықтардың бойында патриоттық сезімі,әлеуметтік белсенділігі жоғары бәсекеге қабілетті тұлғаға тән қасиет сапаларды жетілдіруге бағытталған. БОЛАШАҚТЫҢ БАҒДАРЫ Талап, еңбек, терең ой Қанағат, рақым ойлап қой Бес асыл іс көнсеңіз .      Абай ҚБ: «Мадақтау» әдісі

Тарихи мағлұмат:

2014 ж17 қаңтарында Қазақстан жолы -2050 жолдауында «Мәңгілік ел »- бұл қазақстандықтарды біріктіретін жалпыұлттық құндылықтар және еліміздің болашағының іргетасын құрайды делінген. «Мәңгілік ел » идеясы қазақстандықтардың бойында патриоттық сезімі,әлеуметтік белсенділігі жоғары бәсекеге қабілетті тұлғаға тән қасиет сапаларды жетілдіруге бағытталған.

БОЛАШАҚТЫҢ БАҒДАРЫ

Талап, еңбек, терең ой

Қанағат, рақым ойлап қой

Бес асыл іс көнсеңіз .

Абай

ҚБ: «Мадақтау» әдісі

Сабақтың ортасы (20 мин) Оқулықпен жұмыс: Жаңа сабақты толық меңгерту үшін сыни тұрғыдан ойлаудың «Спиралдық оқыту» әдісі бойынша деңгейлік тапсырмалар.   А деңгейі «Ойлан. Жұптас. Бөліс» серіктестікті оқыту  әдісі дағдыны дамытуға арналған есептер шығарылады. № 462. Жұлдызшаның орнына тиiстi санды тауып, қойыңдар: және ; 2топ:және ; 3топ:және ;  Кері байланыс, ой толғаныс Себеп-салдарлық стратегия  ҚБ: « Бағдаршам» № 464 .(ауызша) Натурал санды берілген жай бөлшекпен бөлiмi бiрдей жай бөлшек түрiнде түрлендіріңдер:  7 және 2) 4 және 5 3) және 4  Қ Б: Жарайсыңдар!

Сабақтың ортасы

(20 мин)

Оқулықпен жұмыс: Жаңа сабақты толық меңгерту үшін сыни тұрғыдан ойлаудың «Спиралдық оқыту» әдісі бойынша деңгейлік тапсырмалар.

 

А деңгейі «Ойлан. Жұптас. Бөліс» серіктестікті оқыту әдісі дағдыны дамытуға арналған есептер шығарылады.

462. Жұлдызшаның орнына тиiстi санды тауып, қойыңдар:

және ; 2топ:және ; 3топ:және ;

Кері байланыс, ой толғаныс Себеп-салдарлық стратегия

ҚБ: « Бағдаршам»

464 .(ауызша) Натурал санды берілген жай бөлшекпен бөлiмi бiрдей жай бөлшек түрiнде түрлендіріңдер:

  • 7 және 2) 4 және 5 3) және 4

Қ Б: Жарайсыңдар!

В деңгейі №466. Бөлшектердi қысқартып, оларды ең кiшi ортақ бөлiмге келтiрiңдер:     1); 3) ҚБ: «Қошеметтеу» әдісі № 486 (топтық)  Жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіріп, координаталық сәуледе кескіндеңдер: ; 2) ; ; ; 3) ; ; ;  Бағыттаушы сұрақ: Бірлік кесінді неше бөлік болған жақсы?   Нәтиже : талқылайды, салыстырады, қорытынды шығарады. № 470. (шығармашылық жаттығу ) Мәдина гүлдер салынған 8 гүлсалғышты квадрат пішінді демалыс бөлмесінің әрбір қабырғасының тұсына 3 гүлсалғыштан қойды. Мәдина гүлсалғыштарды қалай орналастырды?   ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» № 471 О . Тапқырлыққа есеп: Әкесі үш ұлына мұраға 2 үйді қалдырып, оны тең бөліп алуды тапсырды. 2 үйді үлкен ұлы мен ортаншы ұлы алып, ең кіші ұлына олардың әрқайсысы 500 динардан ақша берді. Бір үйдің бағасы неше динар болған?  А. 2000 динар; В. 1500 динар; С. 1800 динар; D. 1200 динар;  ҚБ: « от шашу »

В деңгейі №466. Бөлшектердi қысқартып, оларды ең кiшi ортақ бөлiмге келтiрiңдер:

 

 

1); 3) ҚБ: «Қошеметтеу» әдісі

486 (топтық) Жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіріп, координаталық сәуледе кескіндеңдер:

  • ; 2) ; ; ; 3) ; ; ;

Бағыттаушы сұрақ: Бірлік кесінді неше бөлік болған жақсы?

Нәтиже : талқылайды, салыстырады, қорытынды шығарады.

470. (шығармашылық жаттығу ) Мәдина гүлдер салынған 8 гүлсалғышты квадрат пішінді демалыс бөлмесінің әрбір қабырғасының тұсына 3 гүлсалғыштан қойды. Мәдина гүлсалғыштарды қалай орналастырды?

ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек»

471 О . Тапқырлыққа есеп: Әкесі үш ұлына мұраға 2 үйді қалдырып, оны тең бөліп алуды тапсырды. 2 үйді үлкен ұлы мен ортаншы ұлы алып, ең кіші ұлына олардың әрқайсысы 500 динардан ақша берді. Бір үйдің бағасы неше динар болған?

А. 2000 динар; В. 1500 динар; С. 1800 динар; D. 1200 динар;

ҚБ: « от шашу »

С деңгейі зерттейді,  талқылайды, проблемалық жағдайды шешеді   № 472. Жай бөлшекпен жазыңдар:  бөлікте неше:үлес бар?  Мұғалім: Бағыттаушы сұрақтар қойылады:Бөлшек нені білдіреді? Оқушылар өмірмен байланыстырып шығарады.Мұндай қорытындыға қалай келдің? ҚБ: «Қошеметтеу» әдісі № 475 (қиынырақ есеп). Бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіріңдер: ; Қосымша есеп: ҚБ: «Қошеметтеу» әдісі Суретте ұзындықтары бiрдей үш кесiндi берiлген. Бiрiншi кесiндiнiң - сi, екiншi кесiндiнiң - сi, үшiншi кесiндiнiң сi боялған       Қай бөлшек үлкен, қай бөлшек кiшi? Бөлшектердi өсу ретiмен жазыңдар. Өз дәлелдеуіңді тұжырымда, бөліс  ҚБ: «Қошеметтеу» әдісі

С деңгейі зерттейді, талқылайды, проблемалық жағдайды шешеді

 

472. Жай бөлшекпен жазыңдар:

бөлікте неше:үлес бар?

Мұғалім: Бағыттаушы сұрақтар қойылады:Бөлшек нені білдіреді? Оқушылар өмірмен байланыстырып шығарады.Мұндай қорытындыға қалай келдің? ҚБ: «Қошеметтеу» әдісі

475 (қиынырақ есеп). Бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіріңдер:

;

Қосымша есеп: ҚБ: «Қошеметтеу» әдісі

Суретте ұзындықтары бiрдей үш кесiндi берiлген. Бiрiншi кесiндiнiң - сi, екiншi кесiндiнiң

- сi, үшiншi кесiндiнiң сi боялған

Қай бөлшек үлкен, қай бөлшек кiшi? Бөлшектердi өсу ретiмен жазыңдар. Өз дәлелдеуіңді тұжырымда, бөліс

ҚБ: «Қошеметтеу» әдісі

Сабақтың соңы:  (15 мин)

Тақырыптың түйіні ретінде « Тұжырымдамалық карта » ойыны ойналады 1 мин ішінде 5 сөйлем айту : Кез келген екі бөлшекті бірдей бөлімге, яғни ортақ бөлімге келтіруге болады.

Бөлшектер көбінесе ең кіші ортақ бөлімге келтіріледі. Жай бөлшектерді, аралас сандарды ең кіші ортақ бөлімге келтіруді білеміз.Ең кіші ортақ бөлім ең кіші ортақ еселік болады.

Рефлексия пирамидасы бойынша бірнеше оқушы ой қорытады.

Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары:

Бағалау критерийi

Бағалау критерийi

Дескриптор

Ойлау дағдыларының деңгейлері: қолдану, талдау,жинақтау.

Дескриптор

  1) - Ең кіші ортақ еселігін табуды біледі

1 нұсқа

  1) - Ең кіші ортақ еселігін табуды біледі

- Толықтауыш көбейткішті таба алады

- Толықтауыш көбейткішті таба алады

1) Бөлшектерді ортақ бөлімге келтіріңіз:

- Ең кіші ортақ бөлімге келтіруді біледі

- Ең кіші ортақ бөлімге келтіруді біледі

а) және

2) Жұлдызша орнына тиісті санды қойыңыз:

  2) - Бөлшектердің қасиетін қолдана біледі.

  2) - Бөлшектердің қасиетін қолдана біледі.

б) Натурал санды жай бөлшекке түрлендіріңіз: 7 және

- Ортақ бөлімге келтіруді қолданып есептің шешімін табады.

- Ортақ бөлімге келтіруді қолданып есептің шешімін табады.

 

 

 

3) бөлшектерін ортақ бөлімге келтіріңдер.

  3) – Бөлшектердің қасиетін қолданады

  3) – Бөлшектердің қасиетін қолданады

ә) бөлшектердің бөлімдерін 100-ге келтіріңдер

 

- Бірнеше санның ең кіші ортақ бөлімін таба алады

- Бірнеше санның ең кіші ортақ бөлімін таба алады

- Қорытынды шығарады,жауабын жазады.

- Қорытынды шығарады,жауабын жазады.

б) бөлшектердің бөлімдерін 1000-ға келтіріңдер

Саралау – Сіз қандай тəсілмен

Бағалау – Сіз

көбірек қолдау көрсетпексіз?

 

Қалыптастырушы бағалау әдістері:

оқушылардың

  • Критериалды бағалау бойынша Блум таксономиясының анықтаңыз, талқылаңыз, қорытындылаңыз деген сөздерімен нұсқау беріледі .
  • Белсенді оқыту тәсілдері:

Сіз басқаларға қарағанда

 

«Мадақтау» әдісі , «Бағдаршам»,

«Миға шабуыл», «Ойлан. Жұптас. Бөліс» серіктестікті оқыту әдісі , «Әр адам әрқайсысын оқытады» қолданылады.

қабілетті оқушыларға қандай

Денсаулық жəне

материалды игеру

«Екі жұлдыз, бір тілек» «Қошеметтеу» әдісі

  • Саралау бойынша оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында деңгейлік тапсырмалар орындалады.

Оқушылардың жас ерекшелігін ескере отырып АКТ құралы интербелсенді тақтаны денсаулыққа зияндылығын және нормативке сай 10 минут қолдану

тапсырмалар бересіз?

деңгейін қалай тексеруді

қауіпсіздік техникасын

жоспарлап отырсыз?

    

сақтау

  • Кері байланыс ретінде ой толғаныс: Себеп-салдарлық стратегия алынады.

Табыс пирамидасы: Еске сақтау керек маңызды бір нəрсе

 

 

Сіз көбірек білгіңіз келетін екі нәрсе

 

Сіз бұрыннан білетін үш нəрсе

   

 

Сіз үйренген төрт нəрсе

Сабақ бойынша рефлексия   Сабақ мақсаттары Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Белсенді оқыту тәсілі:саралау,оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру орындалды. « Тұжырымдамалық карта » ойыны барысында олар «Бір минут» тапсырмасын орындаған кезде алған барлық ақпаратты жинақтайды және құрылымдайды. немесе оқу Критериалды бағалау Блум таксономиясын қолданылады. мақсаттары шынайы, Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап қолжетімді болады. беріңіз. Әлеуметтік қарым-қатынас : оқушылар позитивтік ,конструктивтік, шығармашалық қағидаттарды ұстанады Барлық оқушылар оқу  мақсатына қол жеткізеді . Өзін –өзі бағалайды, топ басшысы бағалайды.  

Сабақ бойынша

рефлексия

 

Сабақ мақсаттары

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз.

Белсенді оқыту тәсілі:саралау,оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру орындалды. « Тұжырымдамалық карта » ойыны барысында олар «Бір минут» тапсырмасын орындаған кезде алған барлық ақпаратты жинақтайды және құрылымдайды.

немесе оқу

Критериалды бағалау Блум таксономиясын қолданылады.

мақсаттары шынайы,

Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап

қолжетімді болады.

беріңіз.

Әлеуметтік қарым-қатынас : оқушылар позитивтік ,конструктивтік, шығармашалық қағидаттарды ұстанады

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол

жеткізеді . Өзін –өзі бағалайды, топ басшысы бағалайды.

 

Назарларыңызға рахмет!

Назарларыңызға рахмет!

-80%
Курсы повышения квалификации

Журналист и его профессия

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Жай бөлшектерге амалдар қолдану (4.08 MB)
