Меню
Разработки
Разработки  /  Математика  /  Презентации  /  5 класс  /  Жай бөлшектерге амалдар қолдану

Жай бөлшектерге амалдар қолдану

Жай бөлшектерге амалдар қолдану

19.12.2017

Содержимое разработки

№ 26  орта жалпы білім беретін мектеп  Айсина Дарига Куттыгалиевна Математика 5 сынып Күні: 14.11.2017 Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:  5.2 А Жай бөлшектерге амалдар қолдану

26 орта жалпы білім беретін мектеп

Айсина Дарига Куттыгалиевна

Математика 5 сынып

Күні: 14.11.2017

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.2 А Жай бөлшектерге амалдар қолдану

Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру. Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру. (2 сабақ) Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) 5.1.2.16 Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру  Жай бөлшектерді аралас сандарды салыстыру Сабақтың мақсаты: Оқушылардың бәрі:  Жай бөлшектерді, аралас сандарды ортақ бөлімге келтіруді біледі. Жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіріп, координаталық сәуледе кескіндеуді біледі. Оқушылардың көпшілігі:  Бөлшектің негізгі қасиетін қолданады, бөлшектерді қысқартады және ортақ бөлімге келтіреді, талдайды. Кейбір оқушылар:  Ортақ бөлімге келтіруді, аралас сандарды салыстыруды шығармашылықпен қолданады, талдайды, жинақтайды.

Сабақтың тақырыбы:

Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру.

Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру. (2 сабақ)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:

(оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.16 Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру

Жай бөлшектерді аралас сандарды салыстыру

Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың бәрі: Жай бөлшектерді, аралас сандарды ортақ бөлімге келтіруді біледі.

Жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіріп, координаталық сәуледе кескіндеуді біледі.

Оқушылардың көпшілігі: Бөлшектің негізгі қасиетін қолданады, бөлшектерді қысқартады және ортақ бөлімге келтіреді, талдайды.

Кейбір оқушылар: Ортақ бөлімге келтіруді, аралас сандарды салыстыруды шығармашылықпен қолданады, талдайды, жинақтайды.

Бағалау критерийлері :

Білім алушы

  • Б өлшектердің ортақ бөлімін, ең кіші ортақ бөлімін анықтайды, ж ай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтір еді.
  • Бөлшектің негізгі қасиетін қолдан ып, бөлшектерді қысқартады және ортақ бөлімге келтіреді .
  • Кез –келген бөлшекті ортақ бөлімге келтіруді шығармашылықпен қолданады.

Тілдік мақсаттар:

Жай бөлшектің негізгі қасиетін қысқартуда және ортақ бөлімге келтіруде қолданады, салыстырады; Пәнге қатысты лексика мен терминология :Бөлшектің негізгі қасиеті, толықтауыш көбейткіш, ең кіші ортақ бөлім, ең кіші ортақ еселік, аралас санның бүтін бөлігі және бөлшек бөліктері қысқартылмайтын бөлшек. Диалогқа қатысты тіркестер: бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру үшін...керек: бөлшектерді салыстыру үщін ...керек. натурал санды жаңа бөлімге келтіру үшін...керек;

Құндылықтарға баулу:

  • Жалпыға бірдей еңбек қоғамы, қарым қатынас жасау қабілеті, жауапкершілік
  • Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке бағытталған құндылықтар ашықтық пен ынтымақтастықты қалыптастыру, өмір бойы білім алу.

Пəнаралық байланыс:

Алдыңғы білім:

Өткен тақырыптармен байланыс, өмірмен байланыс, қазақ тілімен байланыс және тарихи мағлұмат.

Дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажыратады, жай бөлшектердің негізгі қасиеті, бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыру және керісінше, бөлшектерді ортақ бөлімге келтіруді біледі, түсінеді.

Сабақтың барысы: Жоспарланған кезеңдері: Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Сабақтың басы: 1. Ұйымдастыру бөлімі. (10 мин) 2. Жағымды ахуал қалыптастыру. Қуанамын мен де, (өзімді көрсетемін) Қуанасың сен де, (жанындағы досымды көрсетемін) Қуанайық, достарым, (бір біріміздің қолымыздан ұстаймыз) Арайлап атқан күнге (қолдарымызды жоғары көтереміз) Эпиграф:  «Сен де бір кірпіш... Дүниеге кетігін тап та ,бар - қалан! »  Абай

Сабақтың барысы:

Жоспарланған кезеңдері: Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Сабақтың басы: 1. Ұйымдастыру бөлімі.

(10 мин) 2. Жағымды ахуал қалыптастыру.

Қуанамын мен де, (өзімді көрсетемін)

Қуанасың сен де, (жанындағы досымды көрсетемін)

Қуанайық, достарым, (бір біріміздің қолымыздан ұстаймыз)

Арайлап атқан күнге (қолдарымызды жоғары көтереміз)

Эпиграф:

«Сен де бір кірпіш... Дүниеге кетігін тап та ,бар - қалан! »

Абай

«Миға шабуыл» өткен сабақ бойынша  қайталау: 1-2 оқушыдан  Бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру алгоритмін тұжырымдау сұралады. Бөлшектерді жаңа бөлімге келтірудің әртүрлі жағдайлары бойынша топқа бөлу: 1. Бір бөлшектің бөлімі екінші бөлшектің бөлімінің бөлгіші : ЕКОЕ ( 24 ; 8) 2. Бөлімдері өзара жай сандар : ЕКОЕ (7; 9) 3. Бөлімдерінің ортақ бөлгіші бар: ЕКОЕ (6; 9) Құпия сөз! ( Жеке, топтық жұмыс) программаланған тапсырма орындау. Ң

«Миға шабуыл» өткен сабақ бойынша қайталау: 1-2 оқушыдан Бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру алгоритмін тұжырымдау сұралады.

Бөлшектерді жаңа бөлімге келтірудің әртүрлі жағдайлары бойынша топқа бөлу:

1. Бір бөлшектің бөлімі екінші бөлшектің бөлімінің бөлгіші : ЕКОЕ ( 24 ; 8)

2. Бөлімдері өзара жай сандар : ЕКОЕ (7; 9)

3. Бөлімдерінің ортақ бөлгіші бар: ЕКОЕ (6; 9)

Құпия сөз! ( Жеке, топтық жұмыс) программаланған тапсырма орындау.

Ң

Тарихи мағлұмат: 2014 ж17 қаңтарында Қазақстан жолы -2050 жолдауында «Мәңгілік ел »- бұл қазақстандықтарды біріктіретін жалпыұлттық құндылықтар және еліміздің болашағының іргетасын құрайды делінген. «Мәңгілік ел » идеясы қазақстандықтардың бойында патриоттық сезімі,әлеуметтік белсенділігі жоғары бәсекеге қабілетті тұлғаға тән қасиет сапаларды жетілдіруге бағытталған. БОЛАШАҚТЫҢ БАҒДАРЫ Талап, еңбек, терең ой Қанағат, рақым ойлап қой Бес асыл іс көнсеңіз .      Абай ҚБ: «Мадақтау» әдісі

Тарихи мағлұмат:

2014 ж17 қаңтарында Қазақстан жолы -2050 жолдауында «Мәңгілік ел »- бұл қазақстандықтарды біріктіретін жалпыұлттық құндылықтар және еліміздің болашағының іргетасын құрайды делінген. «Мәңгілік ел » идеясы қазақстандықтардың бойында патриоттық сезімі,әлеуметтік белсенділігі жоғары бәсекеге қабілетті тұлғаға тән қасиет сапаларды жетілдіруге бағытталған.

БОЛАШАҚТЫҢ БАҒДАРЫ

Талап, еңбек, терең ой

Қанағат, рақым ойлап қой

Бес асыл іс көнсеңіз .

Абай

ҚБ: «Мадақтау» әдісі

Сабақтың ортасы (20 мин)

Сабақтың ортасы

(20 мин)

Сабақтың соңы:   (15 мин) Тақырыптың түйіні ретінде « Тұжырымдамалық карта » ойыны ойналады 1 мин ішінде  5 сөйлем айту : Кез келген екі бөлшекті бірдей бөлімге, яғни ортақ бөлімге келтіруге болады. Бөлшектер көбінесе ең кіші ортақ бөлімге келтіріледі. Жай бөлшектерді, аралас сандарды ең кіші ортақ бөлімге келтіруді білеміз.Ең кіші ортақ бөлім ең кіші ортақ еселік болады.  Рефлексия пирамидасы бойынша бірнеше оқушы ой қорытады. Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары:

Сабақтың соңы:   (15 мин)

Тақырыптың түйіні ретінде « Тұжырымдамалық карта » ойыны ойналады 1 мин ішінде 5 сөйлем айту : Кез келген екі бөлшекті бірдей бөлімге, яғни ортақ бөлімге келтіруге болады.

Бөлшектер көбінесе ең кіші ортақ бөлімге келтіріледі. Жай бөлшектерді, аралас сандарды ең кіші ортақ бөлімге келтіруді білеміз.Ең кіші ортақ бөлім ең кіші ортақ еселік болады.

Рефлексия пирамидасы бойынша бірнеше оқушы ой қорытады.

Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары:

Саралау – Сіз қандай тəсілмен

көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда

қабілетті оқушыларға қандай

тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз

оқушылардың

материалды игеру

деңгейін қалай тексеруді

жоспарлап отырсыз?

 

  • Критериалды бағалау бойынша Блум таксономиясының анықтаңыз, талқылаңыз, қорытындылаңыз деген сөздерімен нұсқау беріледі .
  • Б елсенді оқыту тәсілдері:

Қалыптастырушы бағалау әдістері:

«Мадақтау» әдісі , «Бағдаршам»,

«Екі жұлдыз, бір тілек» «Қошеметтеу» әдісі

Табыс пирамидасы: Еске сақтау керек маңызды бір нəрсе

Сіз көбірек білгіңіз келетін екі нәрсе

Сіз бұрыннан білетін үш нəрсе

Сіз үйренген төрт н ə рсе

 

Денсаулық жəне

қауіпсіздік техникасын

сақтау

«Миға шабуыл», «Ойлан. Жұптас. Бөліс» серіктестікті оқыту әдісі , «Әр адам әрқайсысын оқытады» қолданылады.

Оқушылардың жас ерекшелігін ескере отырып АКТ құралы интербелсенді тақтаны денсаулыққа зияндылығын және нормативке сай 10 минут қолдану

    

 

 

 

   

  • Саралау бойынша оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында деңгейлік тапсырмалар орындалады.
  • Кері байланыс ретінде ой толғаныс: Себеп-салдарлық стратегия алынады.

 

Сабақ бойынша рефлексия   Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді бол ады. Барлық оқушылар оқу  мақсатына қол жеткіз еді . Өзін –өзі бағалайды, топ басшысы бағалайды. Белсенді оқыту тәсілі:саралау,оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру орындалды. « Тұжырымдамалық карта » ойыны барысында олар «Бір минут» тапсырмасын орындаған кезде алған барлық ақпаратты жинақтайды және құрылымдайды. Критериалды бағалау Блум таксономиясын қолданылады. Әлеуметтік қарым-қатынас : оқушылар позитивтік ,конструктивтік, шығармашалық қағидаттарды ұстанады  

Сабақ бойынша

рефлексия

 

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз.

Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап

беріңіз.

Сабақ мақсаттары

немесе оқу

мақсаттары шынайы,

қолжетімді бол ады.

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол

жеткіз еді . Өзін –өзі бағалайды, топ басшысы бағалайды.

Белсенді оқыту тәсілі:саралау,оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру орындалды. « Тұжырымдамалық карта » ойыны барысында олар «Бір минут» тапсырмасын орындаған кезде алған барлық ақпаратты жинақтайды және құрылымдайды.

Критериалды бағалау Блум таксономиясын қолданылады.

Әлеуметтік қарым-қатынас : оқушылар позитивтік ,конструктивтік, шығармашалық қағидаттарды ұстанады

 

Назарларыңызға рахмет!

Назарларыңызға рахмет!

-80%
Курсы повышения квалификации

Психология межличностных отношений и общения

Продолжительность 144 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
6000 руб.
1200 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Жай бөлшектерге амалдар қолдану (4.9 MB)
