Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер
Сабақтың мақсаты:1) Жай бөлшек, үлес, алым, бөлім ұғымдарын қалыптастыру, бүтін затты бірнеше бөлікке (үлеске) бөле білу, жай бөлшектерді оқу, жаза білуге үйрету.
2) оқушылардың ойлау, математикалық тілде сөйлеу , логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.
3) Оқушыларды топпен жұмыс істеуге, жауапкершілікке тәрбиелеу, ұжымшылдыққа, нақтылыққа тәрбиелеу.
Типі: бекіту сабағы
Түрі: аралас
Сабақтың әдіс-тәсілері: диалогтық, сұрақ-жауап, түсіндірмелі-иллюстративтік
Көрнекіліктері: Презентация, үлестірме материал
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі.
2. Мақсат қою (1-2 слайдтар)
3.Үй тапсырмасын тексеру 3 слайд
Жай бөлшек дегеніміз не?
Үлес дегеніміз не? Мысал келтір.
№786
4.Ауызша жаттығулар( 4-15 слайдтар)
5. «Тулар» атты математикалық диктант (16 слайд)
6.Математикалық диктант (17-19 слайдтар)
7. Оқулықпен жұмыс (20 слайд)
А –деңгейі (үлестірме материал)
А деңгейі
№1. Бөліндіні бөлшек түрінде жаз:
3:7;
17:54
108:325
1:21
№2.Бөлшектердің әрқайсысын бөлінді түрінде жаз.
№3.
1 мин; 30 мин сағаттың қандай бөлігін құрайды?
№4. Турист автомобильмен 450 км-дің 200 км-ін жүріп өтті. Турист жолдың қанша бөлігін жүрді?
В-деңгейі : №789, №791,№795 (1)
№789. AC=; AD=; AE=
№791. 1) 2)
3) 4)
№795. 4*5=20
С-деңгейі: №797,№798, №802
№797. 3+1+1=5
№798. 24: 2=12 (құмырға)
24-12=12 (қалғаны)
12:6=2 (банка)
24-(12+2)=10л (бидонда қалды)
№802. Барлығы-580 машина
Электр-
Аяқ тігін м - (қалғанының)
Қол тігін м – қалғаны
Қол тігін м-?
580:4=145 ( электр)
580-145= 435 (қалғаны)
435:5=87 (аяқ тігін м)
850-(145+87)=348 (қол тігін машинасы)
8. Логикалық тапсырма (21 слайд)
Үш рет кесу арқылы, сырды қалай тең 8 бөлікке бөлуге болады ? (22-23 слайдтар)
9.Үйге тапсырма беру
№790, №794,№800
10. Бағалау
11.Рефлексия