Меню
Разработки
Разработки  /  Биология  /  Уроки  /  11 класс  /  Збереження біологічного і ландшафтного різноманіття

Збереження біологічного і ландшафтного різноманіття

Материал на украинском языке. Мета: ознайомити учнів із основними заходами збереження біорізноманіття, формувати екологічну свідомість, етичне ставлення до живої природи; виховувати любов до рідного краю, бережне ставлення до неї.
05.07.2016

Описание разработки

Материал на украинском языке.

Мета: ознайомити учнів із основними заходами збереження біорізноманіття, формувати екологічну свідомість, етичне ставлення до живої природи; виховувати любов до рідного краю, бережне ставлення до неї.

Хід уроку.

І. Організаційний етап.

Учитель.Добрий день. Я хочу вам побажати:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно і плідно на уроці працювати!

ІІ. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.

Технологія «Асоціативний кущ»

Складіть асоціативний кущ до слова «біорізноманіття» (слайд 3)

Висновок: Біорізноманіття – різноманітність рослин, грибів, тварин і мікроорганізмів, що перебувають у наземних, морських та інших водних екосистемах та екологічних комплексах: воно включає різноманіття в межах видів між видами та між екосистемами.

Вправа «Мозковий штурм»(слайд 4)

1. Чи можна людину вважати одним з елементів біорізноманіття?

2. Чому треба зберігати біорізноманіття на планеті?

ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.

Вчитель. Збереження та поліпшення стану біосфери неможливе без збереження біорізноманіття організмів, які населяють нашу планету.

Хвилинка корисної інформації (слайд 5)

Збереження біологічного і ландшафтного різноманіття разработка урока

Наша держава володіє близько 35% біорізноманіття Європи, яке нараховує понад 72 000 видів флори, мікробіоти та фауни.

Флора та мікробі ота налічує понад 27 000 видів, у тому числі: гриби і слизовики – 15 000, водорості – 5 000, лишайники – 1 200, мохи – 800 і судинні рослини – 5 100 видів, включаючи найважливіші культурні види.

Фауна України налічує понад 45 000 видів, у тому числі: комахи – 35 000, членистоногі (не враховуючи комах) – 3 400, черви – 3 200, хребетні представлені рибами та круглоротими (170 видів і підвидів), земноводними (17 видів), плазунами (21 вид), птахи (близько 400 видів), ссавцями (108 видів).

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Розповідь учителя з елементами бесіди

Біологічне різноманіття є головним природним і генетичним ресурсом окремо взятої країни і планети в цілому, основою стабільності функціонування біосфери.

Біорізноманіття є цінністю, що має ключове екологічне, соціальне, економічне та естетичне значення. Збереження біорізноманіття належить до найголовніших у глобальній концепції стратегії і тактики виживання людства.

На сьогодні глибокі зміни природного середовища під впливом господарської діяльності порушують рівновагу, що склалася за тривалий період його розвитку.

Вони призвели до забруднення середовища, зникнення багатьох видів рослин і тварин, тобто до зменшення біологічного різноманіття, яке забезпечує функціонування екосистем, збереження ґрунтів, стабільність клімату. Крім того, біорізноманіття забезпечує населення продуктами харчування, ліками, сировиною для життя і здорове довкілля.

Варто зазначити, що головні загрози біорізноманіття обумовлені антропогенним чинником (діяльністю людини).

Запитання до учнів

- Наведіть приклади негативного впливу людини на біорізноманіття?

Висновок: Негативні впливи людини на біорізноманіття полягають у знищенні природних середовищ існування тварин і місць зростання рослин, їх фрагментації та деградації, у глобальній зміні клімату, екологічно-незбалансованій експлуатації видів людиною, поширенні чужорідних видів, розповсюдженні хвороб.

Весь материал - в документе.

Содержимое разработки

Урок

Тема уроку. Збереження біологічного і ландшафтного різноманіття

Мета: ознайомити учнів із основними заходами збереження біорізноманіття, формувати екологічну свідомість, етичне ставлення до живої природи; виховувати любов до рідного краю, бережне ставлення до неї.

Обладнання: малюнки живих організмів, Червона книга України, слайди мультимедійної презентація, мультимедійний комплекс.

Тип уроку: комбінований урок.

Базові поняття й терміни: біорізноманіття, деградація, забруднення, ландшафт, антропогенний чинник, заповідник, заказник, ландшафтний парк, природозаповідання, національні парки, державні пам’ятки природи. (слайд 1,2)


Хід уроку

І. Організаційний етап

Учитель. Добрий день. Я хочу вам побажати:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно і плідно на уроці працювати!

ІІ. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів

Технологія «Асоціативний кущ»

Складіть асоціативний кущ до слова «біорізноманіття» (слайд 3)

Висновок: Біорізноманіття – різноманітність рослин, грибів, тварин і мікроорганізмів, що перебувають у наземних, морських та інших водних екосистемах та екологічних комплексах: воно включає різноманіття в межах видів між видами та між екосистемами.

Вправа «Мозковий штурм» (слайд 4)

1.Чи можна людину вважати одним з елементів біорізноманіття?

2.Чому треба зберігати біорізноманіття на планеті?

ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів

Вчитель. Збереження та поліпшення стану біосфери неможливе без збереження біорізноманіття організмів, які населяють нашу планету.

Хвилинка корисної інформації (слайд 5)

Наша держава володіє близько 35% біорізноманіття Європи, яке нараховує понад 72 000 видів флори, мікробіоти та фауни. Флора та мікробі ота налічує понад 27 000 видів, у тому числі: гриби і слизовики – 15 000, водорості – 5 000, лишайники – 1 200, мохи – 800 і судинні рослини – 5 100 видів, включаючи найважливіші культурні види. Фауна України налічує понад 45 000 видів, у тому числі: комахи – 35 000, членистоногі (не враховуючи комах) – 3 400, черви – 3 200, хребетні представлені рибами та круглоротими (170 видів і підвидів), земноводними (17 видів), плазунами (21 вид), птахи (близько 400 видів), ссавцями (108 видів).

ІV. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя з елементами бесіди

Біологічне різноманіття є головним природним і генетичним ресурсом окремо взятої країни і планети в цілому, основою стабільності функціонування біосфери. Біорізноманіття є цінністю, що має ключове екологічне, соціальне, економічне та естетичне значення. Збереження біорізноманіття належить до найголовніших у глобальній концепції стратегії і тактики виживання людства.

На сьогодні глибокі зміни природного середовища під впливом господарської діяльності порушують рівновагу, що склалася за тривалий період його розвитку. Вони призвели до забруднення середовища, зникнення багатьох видів рослин і тварин, тобто до зменшення біологічного різноманіття, яке забезпечує функціонування екосистем, збереження ґрунтів, стабільність клімату. Крім того, біорізноманіття забезпечує населення продуктами харчування, ліками, сировиною для життя і здорове довкілля.

Варто зазначити, що головні загрози біорізноманіття обумовлені антропогенним чинником (діяльністю людини).

Запитання до учнів

- Наведіть приклади негативного впливу людини на біорізноманіття?

Висновок: Негативні впливи людини на біорізноманіття полягають у знищенні природних середовищ існування тварин і місць зростання рослин, їх фрагментації та деградації, у глобальній зміні клімату, екологічно-незбалансованій експлуатації видів людиною, поширенні чужорідних видів, розповсюдженні хвороб.

Руханка «Цунамі»

(Учитель називає умову, за якої учні міняються місцями.

Наприклад:

Поміняйтеся місцями ті учні, яким:

- подобається конвалія;

- бачили сон-траву;

- спостерігали за метеликами;

- чули спів жаби і т. д.).

Розповідь учителя

Україна є стороною великої кількості багатосторонніх угод, які стосуються збереження та збалансованого використання біорізноманіття. Серед них Конвенція про біологічне різноманіття і Картахенський протокол про біобезпеку до неї; Конвенція про охорону мігруючих видів диких тварин; Конвенція про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення та угоди до неї; Конвенція про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення; головним чином як середовища існування водоплавних птахів; Всеєвропейська стратегія збереження біо- та ландшафтного різноманіття, Європейська ландшафтна конвенція; Рамкова конвенція про охорону та сталий розвиток Карпат; Конвенція про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі.

Одним із головних механізмів збереження біорізноманіття є створення заповідних територій, оскільки саме вони виконують роль банку генофонду рослинного і тваринного світу, охороняють, зберігають і відтворюють поширені й рідкісні об’єкти флори і фауни.

Інтерактивна вправа (слайд 6)


Завдання: визначте логічні пари.

Природоохоронні території

 

Мета створення території

1

Біосферні заповідники

А

Для збереження рослин і тварин разом із місцем їхнього перебування, для туризму та відпочинку

2

Природні національні парки

Б

Люди вивчають рослин і тварин у звичайних для них умовах існування, проводять досліди

3

Заказники

В

Для вивчення взаємозв’язків між людиною та живою природою

4

Природні заповідники

Г

Охорона певної ділянки екосистеми з рідкісними або зникаючими видами

 

Правильні відповіді: (слайд 7)

1- Б

2- А

3- Г

4- В

Розповідь учителя з елементами бесіди (слайд 8)

На території України функціонує:

  • 19 природних і 4 біосферних заповідники;

  • 47 національних природних парків;

  • 2853 заказники;

  • 3203 пам'ятки природи;

  • 27 ботанічних садів;

  • 12 зоопарків;

  • 54 дендропарки;

  • 542 парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва;

  • 55 регіонально-ландшафтних парки;

  • 800 заповідних урочищ.

Показник заповідності в Сумській області становить 7,4% (в Укpaїнi пoкaзник зaпoвiднoстi – 5,7 %).

Основні об’єкти ПЗФ регіону: природний заповідник «Михайлівська цілина», НПП «Гетьманський» та «Деснянсько-Старогудський», заказники загальнодержавного значення «Середньосеймський», «Шалигинський», «Великий бір», «Банний яр», «Журавлиний», «Андріяшівсько-Гудимівський», «Климентівський», «Бакирівський», «Хухрянський» (слайд 9, 10).

Пам’ятки природи загальнодержаного значення: «Яблуня-колонія», «Урочище боромля», «Озеро Шелехівське» (слайд 11)

Повідомлення учнів про об’єкти ПЗФ Сумської області та України (випереджувальне завдання)

V. Узагальнення та систематизація знань

Вправа «Мозковий штурм» (слайд 12)

Учитель. Давайте відповімо на такі питання:

1. Які заходи зі збереження рідкісних рослин та тварин можна запропонувати?

2. Які ви знаєте природоохоронні території в Україні?

Гра-вікторина «Всезнайки» (слайд 13)

1. Рослини, які потребують охорони, заносять до …(Червоної книги).

2. Рослини, які охороняють в усіх країнах, занесені до… (Міжнародної Червоної книги).

3. Для охорони всієї сукупності організмів створено території, які називають … (Природоохоронні).

4. Природоохоронні установи, створені з метою збереження унікальних угруповань… (Заповідники).

5. Природні території, створені з метою збереження й відтворення природних комплексів або окремих організмів… (Заказники).

6. Природоохоронні території, де зберігаються всі види організмів… (Національні парки).

7. Особливу категорію становлять заповідники, що здійснюють міжнародні наукові та природоохоронні програми. Їх називають… (Біосферні).

8. Українські степові заповідники… (Чорноморський, Український степовий, Дніпровсько-Орловський).

9. Українські біосферні заповідники… (Асканія-Нова, Карпатський, Чорноморський, «Дунайські плавні»).

10. Заповідник, створений в Сумській області… (Михайлівська цілина).

Інтерактивна технологія «Діалог» (робота в групах)

Екологічна задача (слайд 14)

У багатьох заповідниках і національних парках проводять санітарні рубки й інші заходи, спрямовані проти короїдів. Чи може це вважатися з погляду екологічної етики правильним?

VІ. Підведення підсумків уроку

Вправа «Мікрофон» (слайд 15)

  • Сьогодні на уроці я дізнався…

  • Мені сподобалось …

  • Я був (-ла) вражений, тим, що…

  • Мій найбільший успіх на уроці – це …

  • Я відчув (-ла) труднощі …

Учитель: Таким чином, створення об’єктів природно-заповідного фонду екологічної мережі в Україні з метою збереження біологічного і ландшафтного різноманіття, хоч і набуває певного розвитку, але до вирішення проблеми є дуже далеко. Оскільки відомо, що країна може вважатися такою, що дійсно зберігає, захищає природу і здоров’я населення лише тоді, коли площа заповідних територій і об’єктів буде не менше 10% від загальної площі країни.

Закінчити урок я хочу словами П. Гвездослова: «Я зірвав квітку – і вона зав’яла, я спіймав жука – і він помер у мене в долоні. І тоді я зрозумів, що доторкнутися до краси можна тільки серцем» (слайд 16).

VІІ. Домашнє завдання (слайд 17)

1. Опрацювати матеріал конспекту уроків;

2. Підготувати повідомлення на тему «Шляхи енерго- та ресурсозбереження», «Шляхи поводження з відходами»;

3. Індивідуальне завдання: скласти кросворд до теми або написати міні-твір на тему: «Мій внесок в охорону біорізноманіття Сумщини».















Список використаної літератури

1. Офіційний сайт Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Сумській області. – [Електроний ресурс] – Режим доступу: www.eco.sumy.ua

2. Офіційний сайт Сумської державної обласної адміністрації. – [Електроний ресурс] – Режим доступу: sm.gov.ua

3. Офіційний сайт Міністерства екології та природних ресурсів України. – [Електроний ресурс] – Режим доступу: www.menr.gov.ua

4. Чупіс А. В. Впровадження засад сталого землекористування в АПК Сумської області / А. В. Чупіс, С. В. Нєсвєтова. – [Електроний ресурс] – Режим доступу: http://www.confcontact.com/2013-problemi-novoj-ekonomiki/10-chupis.htm.





-75%
Курсы повышения квалификации

Методика обучения биологии в условиях реализации ФГОС

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Збереження біологічного і ландшафтного різноманіття (27.78 КB)
