Материал на украинском языке.
Мета:
Вправляти учнів у застосуванні способу округлення чисел; вдосконалювати обчислювальні навички; удосконалювати вміння учнів розв’язувати прості та складні задачі на додавання і віднімання, використовуючи природничий матеріал; мовою математичних виразів розширити знання дітей про життя птахів; виховувати любов до птахів, бажання допомагати їм.
Обладнання: ПК, підручник, ілюстрації птахів, картки для групової роботи, таблиця розрядів.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Організація класу.
- «Доброго ранку!» - мовим за звичаєм.
Здоров`я доброго кожному зичимо.
-Кому дозволено першим сісти?
-Спочатку - краса, а потім – сила.
1. Запис числа в зошити.
II. Актуалізація опорних знань.
- Розвяжіть приклади.
103 х 7 =721-х
220 х 4 = 880 -а
230 х 3 = 690- т
1800 : 2 = 900-и
840 : 2 = 420-п
-Запишіть отримані результати в порядку зростання.
-Яке слово отримали? (Птахи)
III. Мотивація навчальної діяльності.
1. Оголошення теми і мети уроку.
2. Вступна бесіда.
- Ви здогадалися, про кого ми сьогодні будемо говорити.
- Які зміни відбуваються в житті птахів з приходом осені?
- Щоб хотіли дізнатися?
- Яку мету ви можете поставити перед собою на сьогоднішній урок?
Птахи – окраса природи. Вони прикрашають і оживляють її. У світі налічується майже 10000 видів пташок. У лісі, на луках, у полі, в парку, саду, біля житла – скрізь вони привертають нашу увагу. Ми спостерігаємо за ними, як у пошуках їжі стрибають по землі, милуємося польотом, захоплюємося їхнім співом. Не можемо уявити собі лісу без співу пташиного, чарує нас пісня солов*я та жайворонка. Сьогодні спробуємо мовою математики розказати про птахів.
3. Робота над загадкою.
Перший я приніс весну,
Пробудив усе від сну.
Заспіваю під вікном,
Звуть усі мене . . . (шпаком) .
4. Усний рахунок.
Шпак – перший вісник весни. Ці птахи можуть переймати голос інших птахів. Навіть вимовляти окремі слова. Трішечки більше про шпаків мовою математики.
666-560= 106 – видів шпаків
1000:4 = 250 – кількість разів, що прилітає до гнізда
100 – 5 ∙ 5 = 75 – швидкість польоту
600 – 250 = 350 – гусені знищує за літо сім*я шпаків
5. Математичний диктант.
- Чи знаєте ви, що в світі існує близько 100 млрд. птахів. А це за різними підрахунками від 8600 до 9000 видів птахів. З них 43%, а це близько 226 видів птахів, знаходиться під загрозою зникнення з 70-х - 80-х років XX століття. Багато видів птахів, такі як чорний стриж, шпак, вівчарик зникають з наших міст катастрофічно швидкими темпами.
Саме про це ви дізнаєтесь далі. .
Запишіть числа в яких :
3 сот. , 6 дес. - В Україні стільки видів пташок. (360)
1 од. III розряду, 6 од. II розряду. - Стільки видів пташок зникло за 800 років. (160)
4 сотні. - Стільки видів стали рідкісними. (400)
6 од. III розряду, 5 од. I розряду. - Стільки видів під загрозою знищення. (605)
Перевірка математичного диктанту. 360, 160, 400, 605.
IV. Вивчення нового матеріалу з використанням ПК
1. Підготовча вправа.
Птахи – це одні з найвеличніших створінь у природі. Їх світ не перестає дивувати. Кожний день людство відкриває для себе щось нове. Ось і ми з вами сьогодні відкриємо спосіб округлення чисел при додаванні та відніманні
- Згадайте, які числа ми називаємо круглими?
- До кожного числа назвати найближче кругле число.
128( 130) г- маса синиці
2498 (2. 500) г- маса полярної сови
14999 (15. 000) г- маса лебедя
2. Пояснення учителя.
- Щоб скласти два числа більш зручним способом, можна користу¬ватись способом округлення. Наприклад:.
Округлимо 27 до 30, 30 + 17 = 47. Тепер із суми заберемо 3 — це те число, яке ми додавали, щоб округлити число. Отримаємо 47 – 3 =44.
Перевіримо: 27+17=44 тривалість життя чайки
3. Первинне закріплення.
- За оцінками екологів, в даний час загальна чисельність орла в світі складає близько 170 тисяч особин .
Довжина тіла орла 76 + 17 =93 см, (80 + 17=97-4=93) ;
розмах крил 164+ 76=240 см (170+76=246-6=240)
4. Робота за підручником прикладів № 374 .
- З чисел 1, 3, 5, 8, 10 вибери ті значення букви х, для яких правильна нерівність
30 * х > 100 240 : х < 120
(5, 8, 10) (10, 8, 3)
5. Фізкультхвилинка.
V. Закріплення нового матеріалу та розвиток математичних знань.
1. Робота над задачами.
Загадка
Швидко скрізь цей птах літає,
Безліч мошок поїдає,
За вікном гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує. (Ластівка)
Задача 1. (усно)
1. Ластівка за день приносить корм 400 разів, а соловей на 150 разів менше.
Скільки разів на день приносить корм соловей ?
Задача 2.
За час будування гнізда пара ластівок приносить у дзьобі 350 грамів глини.
Скільки грамів глини принесуть дві пари ластівок ? (для учнів середнього рівня)
Скільки грамів глини принесуть 5 ластівок ?
- Одним з найшановніших, так би мовити, в Україні птахів є ластівка. Це − Божа пташка, створена вона Богом із землі. Благословив її Господь за те, що, коли розпинали Христа, ластівки крали цвяшки. . .
- Ще одна легенда. Колись на землі жив страшний змій, який живився кров'ю тварин. Змій послав комара куштувати у тварин кров: язик у комара на той час був довшим, аніж тепер. Комар, помандрувавши по світу, повідомив змія, що найсолодша кров у коня. Змій посилає його на пошуки вдруге. Через якийсь час комар прилітає й каже, що людська кров солодша за кров усіх тварин на світі. Не встиг комар скінчити мови, як до нього підлетіла ластівка й відірвала в нього язика, щоб він не говорив на людину. Комар злетів і запищав. Змій розгнівався на ластівку і схопив її за хвіст. Ластівка вирвалась із рук змія, лишивши в них середину хвоста, і залишився в ластівки хвіст назавжди в такому вигляді, в якому він є нині.
Задача 3
На території заповідника гніздяться сотні тисяч птахів. Пари ластівок і пари дятлів у день приносять своїм пташенятам 1 340 гусениць, а пари дятлів і пара шпаків разом приносить 2680 гусениць. Усього всі ці птахи разом приносять 3 015 гусениць. Скільки гусениць приносить кожна пара птахів?
Робота над задачею.
Про кого говориться в задачі? (про ластівок, дятлів, шпаків)
Скільки гусениць приносить пари ластівок і пари дятлів? (1 340 гусениць)
Скільки гусениць приносить пари дятлів і пари шпаків? (2 680 гусениць)
Скільки всього гусениць приносять всі ці птахи разом? (3 015 гусениць)
Що треба довідатися в завданні? ( Скільки гусениць приносить кожна пара птахів?)
Що виходить, кожна з пари птахів?
Складання короткого запису.
Складання короткого запису.
Ластівки -? 1 340 р.
Дятли -? 3 015 р.
Шпаки -? 2 680 р.
Що можна довідатися, знаючи, що ластівки й дятли разом приносять 1 340 гусениць, а всі ці птахи разом приносять 3 015 гусениць? (скільки гусениць приносять шпаки)
Якою дією? (вирахуванням, 3 015-1 340 = 1 675)
Як тепер довідатися, скільки гусениць приносить дятел, якщо ми знаємо, дятли й шпаки разом приносять 2 680 гусениць? (2 680-1675=1 005)
А тепер довідайтеся, скільки гусениць приносять ластівки. (1 340-1005=335)
Яку користь приносять ці птахи? Як допомогти птахам узимку?
Запис на дошці та у зошити.
4. Рішення рівнянь
- Шишкар – птах трохи більший за горобця, но менший за шпака. Довжина тіла до 17 см.
Вирішив наступні рівняння, ви зможете дізнатись масу тіла шишкаря восени та взимку.
694+ X =714 а– 23 =217 – 200
Х=20г а=41г
- Як ви думаєте, яка маса тіла у птахів восени, а яка взимку?
- Як ми зможемо птахам пережити сувору зиму?
5. Геометрична задача
- У таблиці запропоновані різні моделі годівниць, але однієї не вистачає. Вам необхідно знайти закономірність і закінчити таблицю.
(Діти малюють годівницю в порожній комірці таблиці. Пояснюють, доводять, звіряють)
- Зараз на кожну парту я роздам заготовки для годівниць, які ви створите самі для птахів, але на початку знайдемо периметр підстави годівниці.
- Як називається фігура, яка попалася вашій парі?
- Чому так вирішили?
- Що таке периметр?
- Якою буквою позначається периметр?
- На дошці записані формули, виберіть ту, яка підходить для вашої фігури.
6. Практична робота.
- Виміряйте сторони ваших фігур, обчисліть периметр даної фігури.
6. Робота по рядах (групах)
780-200+420=1000 580-0-100=480 370+30-100=300
680-80-100=500 260+160-20=400 170-70+100=200
6+410-16=400 400+320+0=720 6+410-16=400
492-200+8=300 819-19-600=200 397-300+3=100
-Знайдіть і запишіть суму відповідей для кожного стовпчика.
- Які відповіді вийшли?
- Що загального в цих чисел? (кінчаються нулем)
- Як ще можна назвати числа, які закінчуються на нуль?
2100г-2кг100г– маса гуся
1800мм-180 см – розмах крил гуся
1000 мм-100см - розмір гнізда у гуся
VI. Підсумок уроку.
- Що нового дізналися на уроці?
- Чого ми навчилися ?
- Що повторили ?
19 березня – відзначають День птахів. За даними Міжнародної спілки охорони природи у всьому світі під загрозою перебуває близько 600 видів пташок, які занесені до Червоної книги. Міжнародний день птахів веде свій відлік ще з 1906 р. Саме тоді з ініціативи ООН було підписано Міжнародну конвенцію з охорони птахів. З 1995 р. Українське товариство охорони птахів проводить акцію "Птах року". Так, її "героями" були: сиворакша (1995) , чайка (1996) , рибалочка (1997) , боривітер (1998) , шпак (1999) , лелека білий (2000) , ластівка сільська (2001) , сова вухата (2002) , соловейко східний (2003) , посмітюха (2004) , вільшанка (2005) , синьошийка (2006) .
- А який птах є птахом року у 2012році?(одуд)
- Одуд— єдиний представник родини одудових. Цей птах невеликий з вагою тіла (приблизно 70 г) , завдовжки 25-29 см і розмахом крил 44-48 см. Голос - глухий, злегка гортанний трьох – пятискладний, крик "уп-уп-уп" або "уд-уд-уд" (звідки і отримав назву)
VII. Оцінювання.
VIII. Домашнє завдання
Стр. 59 №379, 380
Весь материал – смотрите документ.