Пәні: Әдебиеттік оқу | Сыныбы: 6«б» | Күні: 10.03.2018 |
Тақырыбы: Ыбырай ата | ||
Мақсаты: 1. Оқушыларға Ы.Алтынсариннің өмірін үлгі ете отырып,оқудың пайдасы туралы әңгімелейді.Өлеңді түсініп оқуға,талдауға үйренеді. 2. Оқушылардың оқуға деген ниет-ынтасы дамиды. | ||
Күтілетін нәтижелер: Мәнерлеп оқи алады, пікірлерін айтып және қорытынды жасай алады.. Сипаттай алады, сүреттейді, түсіндіреді, мәнерлеп оқи алады, қорғайды, үйретеді. |
Сабақ этаптары | Уақыт | Мұғалімнің әрекеті | Оқушы әрекеті | Бағалау | Дерек көздер |
Ұйымдастыру | 3мин
| а) оқушылармен амандасу, оларды түгендеу. ә) Ынтымақтастық атмосфераны құру мақсатында балаларды «Шаттық шеңберіне» шақырамын. | Оқушылар мұғаліммен амандасады. Сабаққа дайындалады. Бір-біріне жылы лебіздерін жеткізеді. |
|
|
Сабақтың тақырыбын айқындау. | 3мин | а/ Ы.Алтынсарин туралы түсінік. Ы.Алтынсарин 1841-1889 Қостанай облысында туған. Ол – қазақтан шыққан тұңғыш ұстаз. «Қазақ хрестоматиясы» деген оқулық жазды. ә/ өлеңді мәнерлеп оқу,іштей оқу,тізбектей оқу, жеке-жеке оқу. А) І-топ сұрақ-тапсырмалары: 1. Өлең не туралы? Неше бөлімнен тұрады? 2.Білім не үшін керек? 3.Ы.Алтынсарин оқудың пайдасы туралы не айтты? | Көреді, ойланады. Өз ойын еркін айтады. Өлеңін жатқа айтады
|
| Слайд №1 |
Топтық жұмыс | 10мин
| Ә) ІІ топ сұрақ-тапсырмалары: 1.Өзіңнің мектепке алғаш келген кезіңді есіңе түсіріп әңгімеле. 2.Оқу білім туралы қандай мақал-мәтел білесің? Б)ІІІ топ сұрақ-тапсырмалар: 1.Өлеңнінің әр бөлігін берілген атаулардың бірімен ата.Неге солай аталғанына мән бер. (Білім керек бәріне:ата-ана:оқудың пайдасы:сауысқанның тамағы:оқудың зияны) | Топпен жұмыс (бөліседі, айтады, жазады) Әңгіме жүреді. | "Екі жұлдыз, бір тілек"
формативті | флипчарт, түрлі-түсті маркерлер, стикерлер.
|
Сергіту сәті | 2мин | Иiлiп оңға бiр, иiлiп, солға бiр. Жаттығу жасаймын. Оң аяқ, сол аяқ, оң аяқ , сол аяқ Жаттығу оңай-ақ. | Оқушылар денелерін жаттықтырады. |
| АКТ |
Жеке жұмыс топтық жұмыс жұптық жұмыс | 10мин | Кітаппен жұмыс 3 минут өлеңді өздері жеке оқып шығады. Әр топтан 2 оқушыға оқытам Жұптық жұмыс. Тақырыпқа байланысты топтастыру жасау.(диалог) Топқа сұрақ қояды. Ыбырай Алтынсарин несімен ұнады? Сұрақ-жауап: Бүгінгі сабағымызда кім жайлы оқыдық? Ол кім? Ыбырай қандай адам?Неге олай ойлайсың? | Жеке жұмыс істейді.
Жұптық жұмыс
Жауап береді, ойланады, талқылайды жинақтайды. | формативті
өзін-өзі бағалау
бір-бірін бағалау
|
фильм №2 |
Үйге тапсырма | 1мин | Ыбрай Алтынсарин туралы мәлімет жинау | Күнделіктеріне жазады. |
| АКТ |
қорытындылау | 10мин | Шығармашылық жұмыс арқылы сабақты қорытындылау Әр топтан 2ден оқушыға оқыту | Жеке жұмыс
| формативті бағалау
|
|
рефлексия | 2мин | үнаған, үнамаған жақтарын жазады |
|
| Киелі ағашқа ұнағанын жапсырады |