5 клас Техніка
Тема уроку. Техніка. 5 клас.
Практична робота 3. Виконання машинних швів.
Мета:
формування навичок керування швейною машиною з нитками, виконання машинних швів (зшивного на ребро, із розпрасуванням, з запрасуванням, подвійного, швів упідгін з відкритим та закритим зрізами);
розвиток уваги, логічного мислення;
виховання охайності, дбайливого ставлення до обладнання, свідомого виконання правил з техніки безпеки;
Обладнання: швейні машини з ручним та ножним приводами; таблиці: «Правила безпечної праці», «Види машинних швів», зразки ручних та машинних швів
Інструменти і матеріали: нитки, ножиці.
Основні поняття: машинні шви (зшивні: на ребро, із розпрасуванням, з запрасуванням, подвійні, крайові: шви упідгін з відкритим та закритим зрізами).
Тип уроку: комбінований.
Структура уроку
Організаційний момент 1 хв.
Мотивація навчальної діяльності 5 хв.
Оголошення теми та мети уроку 1 хв.
Вивчення нового матеріалу 23 хв.
Практична робота. Вправи з керування швейною машиною 45 хв.
5.1. Вступний інструктаж 3 хв.
5.2. Поточний момент 40 хв.
5.3. Заключний інструктаж 2 хв.
Узагальнення та систематизація знань. 9 хв
VІІІ. Оцінювання 5 хв.
ІХ. Домашнє завдання 1 хв.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Перевірка наявності учнів і готовності їх до уроку.
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Будь-який виріб виготовляється з окремих деталей. Які ви знаєте способи з’єднання конструкційних матеріалів (склеюванням, болтами з гайками, цвяхами, різьбою, заклепками, шурупами, зварюванням, зшиванням, зчепленням та ін..)
Назвіть способи з’єднання деталей з тканини. (Ниткове, клейове, зварне, заклепкове)
Із запропонованих зразків швів виберіть шви, якими можна з’єднувати окремі деталі.
Визначте, якими способами вони отримані (Прошиті вручну, виконані на машинці)
Окрім швів, призначених для з’єднання деталей, які ще, на ваш погляд, потрібні для пошиття наволочки (для обробки країв та оздоблення виробу)
Учні висувають різні гіпотези, але в процесі дискусії доходять висновку, що всі шви можна поділити на певні групи.
Результати проведеної роботи учні фіксують у зошиті у вигляді схем:
КЛАСИФІКАЦІЯ РУЧНИХ ШВІВ
КЛАСИФІКАЦІЯ МАШИННИХ ШВІВ
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.
Виконання машинних швів.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
Термінологія ручних і машинних робіт при пошитті виробів.
Строчки утворюються рядом стібків. Ручні стібки виконують за допомогою ручних голок, а машинні - на швейній машині. Нитковий спосіб з'єднання не перешкоджає тканині згинатися, розтягуватися у певних межах. Проте, досить часто ниткове з'єднання є недостатньо міцним і зазнає розриву у процесі використання. Виконання ниткових швів потребує багато часу, зусиль і складного швейного обладнання.
Стібки ниткових швів можуть мати різну форму і довжину. Найпростішою є ручна строчка прямого стібка.
Стібок – ниткове з’єднаня виробів між двома проколами голки
Довжина стібка - мал. а, мм
Строчка – послідовний ряд стібків.
Шов – одна або кілька строчок, накладених для скріплення або обробки частин виробу.
Ширина шва – відстань від краю виробу до строчки
Розглянуті види з'єднань застосовуються під час виконання монтажних робіт у процесі виготовлення виробів.
Монтаж - це добір і з'єднання окремих частин у єдине ціле (машину, споруду, іграшку тощо). Цей процес складається з окремих технологічних операцій.
Технологічна операція - це сукупність робіт, які виконує робітник на одному робочому місці. Кожна операція є закінчена частина технологічного процесу. Наприклад, технологічний процес пошиття сукні включає такі операції: вшивання рукавів, пришивання коміра, підшивання низу виробу тощо. Кількість операцій виготовлення виробів може бути різною. Тому, наприклад, щоб пошити простирадло чи рушник, достатньо виконати 2 чи 3 операції, а чоловічий піджак - понад 400 операцій.
Зметування – тимчасове з'єднання нитками двох або кількох деталей, приблизно однакових за розмірами
Приметування – тимчасове з'єднання нитками малої деталі з великою.
Заметування - тимчасове закріплення нитками підігнутого краю деталі або виробу
Зшивання – з’єднання нитками двох або кількох деталей, приблизно однакових за розміром
Пришивання - з'єднання нитками різних за розмірами деталей
Застрочування – прокладання строчки для закріплення підгорнутого краю деталі чи виробу.
Машинні шви.
Усі машинні шви відповідно до державних стандартів мають умовне позначення.
Під час пошиття постільної і столової білизни найчастіше застосовують такі шви: зшивний; подвійний; упідгин.
Д V.
Виконання машинних швів
Мета роботи: ознайомлення з технологією виконання зшивного, подвійного швів та швів упідгин; формування навичок виконання вищезазначених швів
Обладнання: швейна машина, тканина, голка, нитка, наперсток, нитковтягувач
5.1. Вступний інструктаж
1. Завдання на урок.
Виконання машинних швів: зшивного, подвійного, упідгін з відкритим зрізом, упідгін з закритим зрізом
2. Правила безпеки праці.
Сьогодні ми будемо працювати з ножицями, голками, швейними машинами, то перш ніж ми почнемо виконувати практичну роботу, давайте повторимо правила безпечної роботи з цими інструментами та обладнанням.
Додатки №1, 2
3. Демонстрування прийомів роботи.
Робота за інструкційними картами
Щоб полегшити виконання ручних, машинних і волого-теплових робіт у процесі виготовлення виробу використовують різні види документації. Одним із видів документації є інструкційна карта. В інструкційній карті відображають послідовність виконання робіт, найчастіше у вигляді таблиці. Усі операції пронумеровані в порядку їх виконання, записнім словесно і поряд зображені графічно.
Інструкційна карта 1. Виконання зшивного шва на ребро
№ з/п | Послідовність виконання роботи | Графічне зображення |
| Скласти деталі виробу лицьовим боком всередину, зрівнюючи зрізи. Зметати деталі на відстані 1 см від зрізів |
|
| Зшити деталі на швейній машині. Щоб нитку зметування легко було видаляти, машинну строчку прокладати поряд із зметувальною з боку зрізу тканини | |
| Видалити зметувальну строчку | |
| Припрасувати шов |
Інструкційна карта 2. Виконання подвійного шва
№ з/п | Послідовність виконання роботи | Графічне зображення |
1. | Скласти деталі виробу виворотнім боком всередину, зрівнюючи зрізи. Зметати деталі на відстані 0,5 см від зрізів |
|
2. | Зшити деталі на швейній машині. Щоб нитку зметування легко було видаляти, машинну строчку прокладати поряд із зметувальною з боку зрізу тканини | |
3. | Видалити зметувальну строчку | |
4. | Припрасувати шов
| |
5. | Вивернути деталі і виправити шов
| |
6. | Зметати деталі швом шириною 0,7 см
| |
7. | Зшити деталі на швейній машині
| |
8. | Видалити змету вальну строчку
| |
9. | Припрасувати шов
|
Інструкційна карта 3. Виконання шва упідгин з закритим зрізом
№ з/п | Послідовність виконання роботи | Графічне зображення |
1. | Підгорнути зріз виробу на виворітний бік на 0,5 см і заметати |
|
2. | Ще раз підігнути деталь на 0,5 см і заметати | |
3. | Застрочити на відстані 0,1…0,2 см від краю першого підгину | |
4. | Видалити зметувальні строчки.
| |
5. | Шов припрасувати
|
Інструкційна карта 4. Виконання шва упідгин з відкритим зрізом
№ з/п | Послідовність виконання роботи | Графічне зображення |
1. | Підгорнути зріз виробу на виворітний бік на 0,5…0,7 см і заметати |
|
2. | Застрочити підгорнутий зріз на відстані 0,1…0,3 см від згину | |
3. | Видаліть наметку |
|
4. | Шов припрасуйте |
5.2. Поточний момент:
1. Обхід робочих місць з метою проведення індивідуального і фронтального інструктажів.
2. Виконання учнями завдання.
3. Контроль за організацією робочих місць та дотриманням учнями правил безпеки праці.
5.3. Заключний інструктаж:
Аналіз характерних помилок, загальна оцінка виконаної роботи.
VІІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ.
З якими машинними швами ми ознайомилися на уроці?
Які висуваються вимоги до якості виконання цих швів?
Їх умовне позначення (3 учні біля дошки малюють схеми швів)
Де застосовуються ці шви?
Гра «Аукціон»
Для повторення термінології ручних, машинних та прасувальних робіт, учням необхідно за певний час (5 хв.) записати якомога більше термінів з їх поясненням.
VІІІ. ОЦІНЮВАННЯ.
ІХ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Підготувати інструменти і матеріали для пошиття наволочки. §22, 23, 24 підручника
Додаток 1
ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ ПРИ РУЧНОМУ ШИТТІ №2
ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПЕРЕД ПОЧАТКОМ РОБОТИ.
1.1. Правильно одягніть спецодяг (застебніть його на всі ґудзики, сховайте волосся під головний убір).
1.2. Ретельно підготуйте своє робоче місце до безпечної роботи.
1.3. Уважно вислухайте вчителя й отримайте завдання на урок.
1.4. Підготуйте до роботи свій інструмент і пристрої, впевнившись у їх справності.
1.5. Забороняється розпочинати роботу без дозволу вчителя.
ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС РОБОТИ.
2.1. Під час практичної роботи учні виконують тільки ті види робіт, які доручив учитель.
2.2. Використовуйте справний, добре налагоджений інструмент.
2.3. Використовуйте інструмент за призначенням. Інакше можна не тільки зіпсувати його, але й отримати травму.
2.4. Зберігайте голки і шпильки в спеціально відведеному місці.
2.5. Не залишайте голки на робочому місці.
2.6. Не беріть голки та шпильки до рота.
2.7. Не користуйтеся для шиття іржавими голками.
2.8. Виконуйте шиття з наперстком.
2.9. Не відволікайтесь під час роботи і не відвертайте увагу інших.
2.10. Утримуйте робоче місце в чистоті.
2.11. Дбайливо ставтесь до устаткування, приладів, інструментів.
2.12. Інструменти загального користування беріть із дозволу вчителя і відразу після користування повертайте їх.
ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ.
3.1. Упорядкуйте робоче місце, приберіть деталі, матеріал, сміття, відходи.
3.2. Приведіть інструменти у справний стан.
3.3. Старанно приберіть робоче місце.
3.4. Покладіть інструменти в порядок, установлений учителем.
3.5. Приведіть до ладу свій одяг і залиште майстерню з дозволу вчителя.
3.6. Після виходу учнів чергові розпочинають прибирання приміщення.
Додаток 2
ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ ПРИ РОБОТІ НА ШВЕЙНІЙ МАШИНЦІ №1
ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПЕРЕД ПОЧАТКОМ РОБОТИ.
1.1. Правильно одягніть спецодяг. Волосся обов'язково приберіть під косинку. Не допускайте звисаючих кінців галстуків, фартухів та ін.
1.2. Перевірте надійність заземлення електричної швейної машинки.
1.3. Ретельно підготуйте своє робоче місце до безпечної роботи.
1.4. Уважно вислухайте вчителя й отримайте завдання на урок.
1.5. Підготуйте до роботи свій інструмент і пристрої, впевнившись у їх справності.
1.6. Перед роботою переконайтеся у відсутності на лінії шва голок та шпильок.
1.7. Забороняється розпочинати роботу без дозволу вчителя.
ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС РОБОТИ.
2.1. Під час практичної роботи учні виконують тільки ті види робіт, які доручив учитель.
2.2. Використовуйте справний, добре налагоджений інструмент.
2.3. Використовуйте інструмент за призначенням. Інакше можна не тільки зіпсувати його, але й отримати травму.
2.4. Не нахиляйтеся близько до обертових частин.
2.5. Не тримайте пальці рук занадто близько до лапки, щоб голка їх не проколола.
2.6. Не відволікайтесь під час роботи і не відвертайте увагу інших.
2.7. Утримуйте робоче місце в чистоті.
2.8. Дбайливо ставтесь до устаткування, приладів, інструментів.
2.9. Інструменти загального користування беріть із дозволу вчителя і відразу після користування повертайте їх.
ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ.
3.1. Упорядкуйте робоче місце, приберіть деталі, матеріал, сміття, відходи.
3.2. Приведіть інструменти у справний стан.
3.3. Старанно приберіть робоче місце.
3.4. Покладіть інструменти в порядок, установлений учителем.
3.5. Приведіть до ладу свій одяг і залиште майстерню з дозволу вчителя.
3.6. Після виходу учнів чергові розпочинають прибирання приміщення.
Додаток 3
ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ ПРИ РОБОТІ З ПРАСКОЮ №3
ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПЕРЕД ПОЧАТКОМ РОБОТИ.
1.1. Правильно одягніть спецодяг (застебніть його на всі ґудзики, сховайте волосся під головний убір).
1.2. Ретельно підготуйте своє робоче місце до безпечної роботи.
1.3. Уважно вислухайте вчителя й отримайте завдання на урок.
1.4. Підготуйте до роботи свій інструмент і пристрої, впевнившись у їх справності.
1.5. Забороняється розпочинати роботу без дозволу вчителя.
ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС РОБОТИ.
2.1. Під час практичної роботи учні виконують тільки ті види робіт, які доручив учитель.
2.2. Використовуйте справний, добре налагоджений інструмент.
2.3. Використовуйте інструмент за призначенням. Інакше можна не тільки зіпсувати його, але й отримати травму.
2.4. Вмикайте і вимикайте праску сухими руками.
2.5. Не залишайте ввімкнуту праску без нагляду.
2.6. Ставте праску на спеціальну підставку.
2.7. Стежте за тим, щоб підошва праски не торкалася шнура.
2.8. Слідкуйте за відповідним режимом роботи праски, який відповідав би матеріалу виробу.
2.9. У приміщенні з бетонною підлогою під час прасування стійте на гумовому килимку.
2.10. Не відволікайтесь під час роботи і не відвертайте увагу інших.
2.11. Утримуйте робоче місце в чистоті.
2.12. Дбайливо ставтесь до устаткування, приладів, інструментів.
2.13. Інструменти загального користування беріть із дозволу вчителя і відразу після користування повертайте їх.
ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ.
3.1. Упорядкуйте робоче місце, приберіть деталі, матеріал, сміття, відходи.
3.2. Приведіть інструменти у справний стан.
3.3. Старанно приберіть робоче місце.
3.4. Покладіть інструменти в порядок, установлений учителем.
3.5. Приведіть до ладу свій одяг і залиште майстерню з дозволу вчителя.
3.6. Після виходу учнів чергові розпочинають прибирання приміщення.