Бекітемін: Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары Е. Байдрахманов
| Күні: 14.12. 2017ж Сынып: 1 «А» | Қатысқандар саны: 25 Қатыспағандар саны: |
| Пәні: | Сауат ашу |
| Мұғалімнің есімі: | Орынбаева М |
| Сабақтың тақырыбы: | Мен және табиғат Үү дыбысы мен әрпі № 82-сабақ |
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарла масына сілтеме) | 1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіреді. 1.2.1.2 Оқудың түрлерін қолдану 1.1.7.1 Тыңдалған мәтінге өз көзқарасын жай сөйлеммен білдіру. |
| Сабақтың мақсаттары: | Барлық оқушылар: Үү дыбысының жіңішке , дауысты дыбыс екенін біледі. Берілген сөздерге дыбыстық талдау жасайды. Оқушылардың асым көпшілігі: Берілен сөздерге сұрақ қоя алады. Жекелеген оқушылар: Сөйлем құрай алады. Сөйлем жаза алады. |
| Жетістік критерийлері | Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.Нақты сөйлейді. Түсінгенін айта алады. |
| Алдыңғы оқу | Менің отбасым. Кк дыбысы мен әрпі № 81 сабақ |
| Бастапқы білімі | Сөйлем, сөз, дыбыс, әріп анықтамасын біледі. Сөз,сөйлемдерді сызба арқылы сыза алады. Сөйлем соңына нүкте, сұрау, леп белгісі қойылатынын біледі. |
| Құндылықтарды дарыту | Жалпыға Ортақ Еңбек Қоғамы: |
| Пәнаралық байланыс | Дүнитану |
| АКТ қолдану дағдылары | теледидар |
| Сабақ барысы | |||||||||
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Бағалау | Ресурстар | ||||||
| Сабақтың басы 2 мин | Сергіту сәті Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Біздер тату баламыз, Өсіп алға барамыз. Әріптерді үйреніп, Білімді шәкірт боламыз. |
Мадақтау |
| ||||||
| 3 мин | Ой қозғау Мазайка (Қағаз қиындыларын құрастыр) Ненің суреті шықты? -Үкі -Дыбыстық талдау жаса. -Үү дыбысы қандай дыбыс деп ойлайсыңдар? -Үү жіңішке, дауысты дыбыс Сөз ойла, көп ойла -Үү дыбысы бар сөздар айтыңдар Қорытынды жасаңдар. ҚБ: оқу нәтижесін айқындау үшін жұлдызша арқылы ынталандырамын. |
| Етіе, есік суреті
Сөздер | ||||||
| Сабақтың ортасы 30 мин | Жаңа материалды меңгерту бөлімі Қолдану, талдау Оқулықпен жұмыс 1.Тыңдалым Қандай жақсы! -Бұл әңгіме ма, өлең жолдары ма? -Өлең не туралы? -Өлең саған ұнады ма ? Неліктен Дос қандай болуы керек? ҚБ: оқу нәтижесін айқындау үшін шапалақ ұру арқылы ынталандырамын.
2.Бағандағы сөздерді тізбектей оқыту Үн үш сүт күшік түлкі Күн күш күт күміс күлкі *Берілген сөздерге сұрақ қой. Кім? Сұрағына жауап беретіндей сөз ойла. ҚБ: оқу нәтижесін айқындау үшін жұлдызша арқылы ынталандырамын.
Сергіту сәті
3.Дәптермен жұмыс *Ауада жаздыру *Тақтаға жаздыру *Дәптерге жаздыру Әдемі жазған оқушыларды мадақтау.
4. Топтық жұмыс 1-топ Кім ? не? Сұрақтарына жауап беретін сөздерді екі бағанға бөліп жаз. Маса, күшік, Марал, кесе, ата, елік, іні, отын, тышқан, ұста, ана, 2-топ Екі буынды сөздерді дөңгелекте Үн , үш ,сүт, кеме, ұтқыр, күшік ,түлкі, ұршық, керемет, керемет, елік , ін, күш , күт,
3- топ Көп нүктенің орнына тиісті әріпті қой С....т , күш....к , т......лкі, кү....іс, кү....кі, к.....ремет, кере.....ет, 4-топ Адасқан әріптерден сөз құра Кмісү, ткіүл, үкшік, ексе, треке, ұшқа
ҚБ: оқу нәтижесін айқындау үшін шапалақ ұру арқылы ынталандырамын. |
Мадақтау
Мадақтау |
Оқулық
Сюжетті сурет Ее әрпі Баспа, жазба
Мәтін
Суреттер кесте
| ||||||
| Сабақтың соңы 2мин | Оқушылардың орындаған жұмыстарын талдау – жинақтау. Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары Тапсырма 1.Дауысты дыбыстан басталып тұрған сөздерді бірінші бағанға, дауыссыз дыбыстан басталып тұрған сөздерді екінші бағанға жаз.
Үш,кесе, ұшық, кеме, қалақ, маса, үн, ел, ін, лақ, үкі
|
|
| ||||||
| 3 мин | Оқушылардың орындаған жұмыстарын талдау – жинақтау. «Екі жалған бір шындық» әдісі Үү дыбысы дауыссыз, қатаң *Кк дыбысы тек сөздің ортасында кездеседі. *Күшік сөзінде 1 буын, 1 дауысты дыбыс бар. Рефлексия «Бір ауыз сөз» (ұнады, қажет, пайдалы, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым) |
|
| ||||||
|
|
|
|
| ||||||
| Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Үү дыбысы мен әрпін таныстырып, жаздырамын. Үү дыбысы кездесетін сөздерді айтамын. Сөздерге дыбыстық талдау жасатамын. Үү дыбысы бар сөздерден сөйлем құратамын. | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||
| Қолдау көрсету Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. | Оқушыға көңілді смайликтер моделін ұсынып, жұлдызшалармен бағалап тырамын. | Партада отыру қадағалаймын. Жазу барысында партада отыру, дене, басты қалыпты ұстауын ескертемін, жазу барысында дәптерді сол жаққа қарай сәл бұруын сұраймын. | |||||||
1-топ
Кім ? не? Сұрақтарына жауап беретін сөздерді екі бағанға бөліп жаз.
Маса, күшік, Марал, кесе, ата, елік, іні, отын, от, ұста, ана.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2-топ Екі буынды сөздерді дөңгелекте
Үн , үш ,сүт, кеме, ұтқыр,күшік,түлкі, ұршық, керемет, керемет,
елік , ін, күш, күт.
3- топ Көп нүктенің орнына тиісті әріпті қой
С...т , күш....к ,т...лкі, кү....іс, кү....кі,к.....ремет, кере.....ет,
4-топ Адасқан әріптерден сөз құра
Кмісү, ткіүл, үкшік, ексе, треке, ұшқа
1.Дауысты дыбыстан басталып тұрған сөздерді бірінші бағанға, дауыссыз дыбыстан басталып тұрған сөздерді екінші бағанға жаз.
Үш,кесе, ұшық, кеме, қалақ, маса, үн, ел
, ін, лақ, үкі
|
|
|
|
|
|
Тапсырма Аты:------------------------------------
1.Дауысты дыбыстан басталып тұрған сөздерді бірінші бағанға, дауыссыз дыбыстан басталып тұрған сөздерді екінші бағанға жаз.
Үш,кесе, ұшық, кеме, қалақ, маса, үн, ел, ін, лақ, үкі
|
|
|
|
|
|
Тапсырма Аты:------------------------------------
1.Дауысты дыбыстан басталып тұрған сөздерді бірінші бағанға, дауыссыз дыбыстан басталып тұрған сөздерді екінші бағанға жаз.
Үш,кесе, ұшық, кеме, қалақ, маса, үн, ел, ін, лақ, үкі
|
|
|
|
|
|
Тапсырма Аты:------------------------------------
1.Дауысты дыбыстан басталып тұрған сөздерді бірінші бағанға, дауыссыз дыбыстан басталып тұрған сөздерді екінші бағанға жаз.
Үш,кесе, ұшық, кеме, қалақ, маса, үн, ел, ін, лақ, үкі
|
|
|
|
|
|
Тапсырма Аты:------------------------------------
1.Дауысты дыбыстан басталып тұрған сөздерді бірінші бағанға, дауыссыз дыбыстан басталып тұрған сөздерді екінші бағанға жаз.
Үш,кесе, ұшық, кеме, қалақ, маса, үн, ел, ін, лақ, үкі
|
|
|
|
|
|
Тапсырма Аты:------------------------------------
1.Дауысты дыбыстан басталып тұрған сөздерді бірінші бағанға, дауыссыз дыбыстан басталып тұрған сөздерді екінші бағанға жаз.
Үш,кесе, ұшық, кеме, қалақ, маса, үн, ел, ін, лақ, үкі
|
|
|
|
|
|
Тапсырма Аты:------------------------------------
1.Дауысты дыбыстан басталып тұрған сөздерді бірінші бағанға, дауыссыз дыбыстан басталып тұрған сөздерді екінші бағанға жаз.
Үш,кесе, ұшық, кеме, қалақ, маса, үн, ел, ін, лақ, үкі
|
|
|
|
|
|
Тапсырма Аты:------------------------------------
1.Дауысты дыбыстан басталып тұрған сөздерді бірінші бағанға, дауыссыз дыбыстан басталып тұрған сөздерді екінші бағанға жаз.
Үш,кесе, ұшық, кеме, қалақ, маса, үн, ел, ін, лақ, үкі
|
|
|
|
|
|
Тапсырма Аты:------------------------------------
1.Дауысты дыбыстан басталып тұрған сөздерді бірінші бағанға, дауыссыз дыбыстан басталып тұрған сөздерді екінші бағанға жаз.
Ара,кесе, ұшық, кеме, қалақ, маса, мол, ел, ін, лақ
|
|
|
|
|
|
Тапсырма Аты:------------------------------------
1.Дауысты дыбыстан басталып тұрған сөздерді бірінші бағанға, дауыссыз дыбыстан басталып тұрған сөздерді екінші бағанға жаз.
Ара,кесе, ұшық, кеме, қалақ, маса, мол, ел, ін, лақ
|
|
|
|
|
|
Тапсырма Аты:------------------------------------
1.Дауысты дыбыстан басталып тұрған сөздерді бірінші бағанға, дауыссыз дыбыстан басталып тұрған сөздерді екінші бағанға жаз.
Ара,кесе, ұшық, кеме, қалақ, маса, мол, ел, ін, лақ
|
|
|
|
|
|
Тапсырма Аты:------------------------------------
1.Дауысты дыбыстан басталып тұрған сөздерді бірінші бағанға, дауыссыз дыбыстан басталып тұрған сөздерді екінші бағанға жаз.
Ара,кесе, ұшық, кеме, қалақ, маса, мол, ел, ін, лақ
|
|
|
|
|
|
Тапсырма Аты:------------------------------------
1.Дауысты дыбыстан басталып тұрған сөздерді бірінші бағанға, дауыссыз дыбыстан басталып тұрған сөздерді екінші бағанға жаз.
Ара,кесе, ұшық, кеме, қалақ, маса, мол, ел, ін, лақ
|
|
|
|
|
|
Тапсырма Аты:------------------------------------
1.Дауысты дыбыстан басталып тұрған сөздерді бірінші бағанға, дауыссыз дыбыстан басталып тұрған сөздерді екінші бағанға жаз.
Ара,кесе, ұшық, кеме, қалақ, маса, мол, ел, ін, лақ
|
|
|
|
|
|
Тапсырма
1.Дауысты дыбыстан басталып тұрған сөздерді бірінші бағанға, дауыссыз дыбыстан басталып тұрған сөздерді екінші бағанға жаз.
Ара,кесе, ұшық, кеме, қалақ, маса, мол, ел, ін, лақ
|
|
|
|
|
|
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары
1.Бір буынды сөзді дөңгелекте
Қала, от, шана, құлын, от, ол, шортан, Ұлан, құмыра, он
2. Берілген сөздерді буынға бөліп жаз
| Шана- | Қалақ- | Алма- |
| Қала- | Маса- | Мата- |
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары Аты:------------------------------------
1.Бір буынды сөзді дөңгелекте
Қала, от, шана, құлын, от, ол, шортан, Ұлан, құмыра, он
2. Берілген сөздерді буынға бөліп жаз
| Шана- | Қалақ- | Алма- |
| Қала- | Маса- | Мата- |
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары Аты:------------------------------------
1.Бір буынды сөзді дөңгелекте
Қала, от, шана, құлын, от, ол, шортан, Ұлан, құмыра, он
2. Берілген сөздерді буынға бөліп жаз
| Шана- | Қалақ- | Алма- |
| Қала- | Маса- | Мата- |
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары Аты:------------------------------------
1.Бір буынды сөзді дөңгелекте
Қала, от, шана, құлын, от, ол, шортан, Ұлан, құмыра, он
2. Берілген сөздерді буынға бөліп жаз
| Шана- | Қалақ | Алма |
| қала | маса | мата |
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары Аты:------------------------------------
1.Бір буынды сөзді дөңгелекте
Қала, от, шана, құлын, от, ол, шортан, Ұлан, құмыра, он
2. Берілген сөздерді буынға бөліп жаз
| Шана- | Қалақ- | Алма- |
| Қала- | Маса- | Мата- |
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары Аты:------------------------------------
1.Бір буынды сөзді дөңгелекте
Қала, от, шана, құлын, от, ол, шортан, Ұлан, құмыра, он
2. Берілген сөздерді буынға бөліп жаз
| Шана- | Қалақ- | Алма- |
| Қала- | Маса- | Мата- |
Марат, ор, тара, құмыра, тон, марал,қасық, асық,қошақан , құм, томар, сатушы, сауыншы, дала, долана, Дулат,малтатас.
Марат, ор, тара,құмыра, тон, марал,қасық, асық, қошақан, құм, томар, сатушы, сауыншы, дала, долана, Дулат,малтатас.
Марат, ор, тара,құмыра,тон, марал, қасық, асық,қошақан, құм, томар, сатушы, сауыншы, дала, долана, Дулат,малтатас.

Үү дыбысы мен әрпі (90.96 KB)

