Тема уроку: Конституційні права і обов’язки громадян України, 10 клас Сл
Мета уроку: сформувати уявлення про права людини та громадянина, формувати поняття права, свободи та обов’язки людини і громадянина; визначити класифікацію прав і свобод громадян України; називати основні міжнародно-правові акти з прав людини; удосконалити навички опрацювання і практичного використання нормативних актів; формувати навички групової роботи; вміння аналізувати та оцінювати факти; уміння співпраці, розвивати комунікативну, інформаційну, пізнавальну компетенції учнів; виховувати світогляд, повагу до прав людини, розуміння важливості їх дотримання
Очікуванні результати: після цього уроку учні зможуть:
створити уявлення про особливу роль прав, свобод і обов’язків людини з державою;
визначити класифікацію прав і свобод громадян України;
розвивати навички опрацювання і практичного використання нормативних актів;
висловлювати думку про відповідальність людини перед державою і суспільством;
прогнозувати власну роботу на уроці і вміти оцінювати її.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Форма уроку: урок з використанням ІКТ та інтерактивних методів навчання.
Обладнання: Правознавство: підруч. Для 10 кл. загальноосвіт. навч. закл.: рівень стандарту, академ. рівень/ С.Б.Гавриш, В.Л.Сутковий, Т.М.Філіпенко. – К: Генеза, 2010. – 416 с., Конституція України, презентації до уроку, роздатковий матеріал, Загальна декларація прав людини, Конвенція ООН про права дитини.
Основні поняття: громадянство, права, свободи, обов’язки людини та громадянина.
Структура уроку
№ | Етап | Хвил. | Методичні прийоми, форми роботи, які використовуються на даному етапі |
1. | Організаційний момент | 2 | Психологічне налаштування на роботу, притча про талант людини. |
| Актуалізація опорних знань, умінь, уявлень учнів | 5 | Вправа «Понятійна розминка», інтерактивна вправа «юридичні пазли» |
2. | Мотивація навчальної діяльності. | 3 | Слово вчителя, бесіда |
4. | Оголошення теми й мети уроку, очікувані результати | 1 | Оголошення теми, мети, завдань уроку, метод «Незакінченого речення» |
5. | Вивчення нового матеріалу | 15 | Евристична бесіда, робота з підручником, робота з документами, групова робота, індивідуальна творча робота, міні-диспут, заповнення таблиці, створення колажу |
6 | Осмислення нових знань та вмінь | 3 | Метод «Мозковий штурм». |
6. | Закріплення вивченого матеріалу | 10 | Групова робота з роздатковим матеріалом. |
7. | Підсумок уроку | 3 | Інтерактивна вправа «Щоденник уроку» |
8. | Домашнє завдання та інструктаж його виконання | 1 | Творче пошукове завдання. Інструктаж учителя щодо їх виконання |
9. | Рефлексія | 2 | Зіставлення очікуваних результатів |
План уроку
Міжнародні документи в галузі прав людини.
Громадянство України
Принципи прав людини та класифікація прав люди.
Загальна характеристика прав и свобод громадянина України.
Обов’язки громадян України.
Хід уроку:
І. Підготовчий етап.
Організаційний момент, налаштування на позитивну та творчу атмосферу на уроці.
Людина – найдосконаліше творіння на Землі. Бог створив для неї світ, наділив її розумом, силою, талантами. У Біблії є одна притча.
«Покликав один багатій до себе 3 рабів і дав одному з них 5 талантів (давні гроші), а другому – 2, третьому ж – лише 1. Через деякий час повернулися до свого господаря раби, і той, що мав 5 талантів, дістав ще 5, той, що 2, - ще 2, а третій загубив і той талант, що мав: нічого не здобув. Покарав його господар вічною темрявою, сказавши: «Тому, хто має, ще додається, а хто нічого не має, то втратить і те, що мав».
Отже, кожна людина наділена якимсь даром, талантом, має певні задатки, які потрібно розвивати, удосконалювати, бо без праці таланту немає, і хто не працює над собою, ніколи нічого не досягне. Недаремно кажуть:
Багато особистостей на світі,
Та кожна, безперечно, діамант,
Життя обточить всіх, воно покаже,
Хто варт чого, а хто не варт.
У нашому класі кожен учень – особистість. Тут навчаються діти, які наділені розумом, талантом,творчими здібностями. Але ніщо не возвеличує людину так, як праця, у нашому випадку – навчання. Наші учні вміють працювати і, як говориться у притчі, вони мають і їм ще додається.
Актуалізація опорних знань, умінь, уявлень учнів
Завдання 1. Понятійна розминка.
Конституція це - (основний Закон держави, що приймається в особливому порядку, має найвищу юридичну силу та регулює найважливіші суспільні відносини)
Конституційне право це - (провідна галузь національного права, що э сукупністю правових норм, які регулюють відносини народовладдя, встановлюючи організацію публічної влади та гарантії основних прав і свобод громадянина.)
Завдання 2. Юридичні пазли.
Має вищу юридичну силу ст.1,2,5
Визначає ідеал розвитку суспільства ст.15
Характеризується підвищеною стабільністю як закон ст.1,3
Є базою для розвитку законодавства і прийняття нових законів ст.155,156
Врегульовує найбільш важливі відносини в українському суспільстві ст.157
Мотивація навчальної діяльності (Слайд 5)
«…На права людини частіше за все посилаються політики, прагнучи довести свої, інколи протилежні погляди. Між тим, права людини стоять над політикою, вони універсальні. Неможливо ділити їх на буржуазні, соціалістичні, християнські чи ліберальні. Права людини визначають, чого не має права робити влада з підлеглою їй людиною, при чому неважливо, хто тримає владу - король, диктатор, єдина партія чи демократичний парламент. Права людини завжди вказують межі їх влади.» Це слова відомого правозахисника Марека Новицького.
Запитання до класу:
Як ви гадаєте, про що піде мова на уроці?
Як ви розумієте цей вислів?
Які речення в тексті відображають суть прав і свобод людини?
Оголошення теми, мети уроку та очікувані результати. (Слайд 3,4)
Після оголошення теми учні протягом хвилини на окремих аркушах відповідають на питання («Метод незакінченого речення»)
Про що я хотів дізнатися на уроці…
Що я хочу зрозуміти після уроку…
Чому я хочу навчитись на уроці….
Учитель називає очікувані результати від уроку та порівнює з очікуваннями учнів.
ІІ. Основна частина.
Вивчення нового матеріалу.
Міжнародні документи в галузі прав людини
Учитель: Права, свободи та відповідальність - це фундамент без якого неможливо побудувати жодну будівлю соціальної організації від колективу до держави. Історія свідчить, до яких трагедій може призвести зневажання та нехтування правами людини. І якщо загальнолюдським і свідомим стане прагнення створити суспільство, де люди будуть вільні від страху та злиднів, матимуть свободу слова та переконань, то одним із шляхів реалізації цих прагнень буде правова свідомість та правова культура кожної людини. У традиційному міжнародному праві відносини між людьми та державою звичайно визначалися як національні інтереси держави. Тільки в ХХ столітті з’являється міжнародне регулювання прав людини.
Показ презентації «Міжнародні документи в галузі прав людини» (додаток 1). Показ презентації супроводжується розповіддю учителя, під час якої учні складають схему.
Статут ООН
Загальна декларація прав людини (10 грудня 1948 рік)
Міжнародний пакт про громадянські та політичні права (1966)
Міжнародний пакт про економічні , соціальні та культурні права (1966)
Конвенція про статус біженців (1951)
Конвенція про статус апатридів (1954)
Міжнародна конвенція про ліквідацію всіх форм расової дискримінації (1965)
Конвенція про права дитини (1989 р)
Конвенція про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок (1979)
Учитель: Названі документи стали підґрунтям для законодавчого закріплення прав людини в головному нормативному акті нашої державі - Конституції України.
Міні - диспут
Назвіть асоціації, які у вас виникають до слів «права людини»?
Як ви вважаєте чи є права людини індивідуальним проявом чи характеризує приналежність до спільноти особистостей, об’єднаних поняттям «громадянин», «населення країни».?
Пригадайте визначення понять «права», «свободи», «обов’язки» . учні пригадують та записують в зошит.
Права людини – це захищена і гарантована державою можливість щось робити і здійснювати. (Слайд 9)
Свобода- суб’єктивне право особи, яке проявляється в способах її можливої поведінки. (Слайд 10)
Обов’язок – об’єктивно обумовлена вимога держави до особи діяти чітко визначеним у законі чином або утримуватись від здійснення певних дій. (Слайд 11)
Громадянство України.
Завдання. Запишіть на дошці словесний ряд до поняття громадянство. (Наприклад, країна, батьківщина, паспорт, права і обов’язки тощо.)
Учні разом з учителем формують визначення поняття «громадянство».
Громадянство--це правовий зв'язок між фізичною особою і країною, що знаходять свій вияв у взаємних правах та обов’язках. Поняття записується до зошита. (Слайд 6)
Принципи прав людини та класифікація прав люди.
(Слайд 7, 12)
Групова робота.
Перша група. Робота з документом Конституція України, Розділ другий.
Завдання: Визначте основні принципи прав людини і громадянина України. Випишіть їх та поясніть два з них.
- рівноправність
- єдність прав і обов’язків
- гарантованість прав і свобод
- взаємна відповідальність людини та держави
Друга група Працює з текстом підручника (параграф15 сторінка 168)
Завдання: визначити класифікації прав за різними підставами та дати характеристику правом за черговістю їх включення до правових документів.
За обсягом: загальні та особливі.
За змістом: особисті, політичні, соціально-економічні, культурні, екологічні.
За суб’єктом:права людина та права громадянина
За генезисом: природні та набуті
За черговістю до включення прав до правових документів права поділяються:
А) права першого покоління – громадянські та політичні права
Б) права другого покоління - соціальні, культурні, економічні
В) права третього покоління – солідарні або колективні права, існування яких пов’язане з глобальними проблемами.
Третя група. Навести власні приклади невід’ємних та набутих прав.
Загальна характеристика прав и свобод громадянина України. (Слайд 13 – 17)
Комп’ютерна презентація супроводжується розповіддю учителя. Після ознайомлення з характеристикою прав. (Варіант перший). Учням пропонується об’єднатися в малі групи та оформити колаж на один з видів права.(учням вже запропоновані картинки,вони обирають потрібні та створюють колаж.)
Варіант другий.
Працюючи в групах з другим розділом Конституції ,заповнити таблицю. Кожна група заповнює свою групу прав.
Групи права | Статті конституції | Зміст 1-2 статей |
Громадянські права | | |
Політичні права | | |
Соціально-економічні права | | |
Культурні права | | |
Екологічні права | | |
| | |
Обов’язки громадян України. (Слайд 18)
Індивідуальна робота: Розділіть аркуш на дві частини в одній запишіть свої права, а в іншій свої обов’язки. Намагайтесь враховувати свої права як дитини,людини, учня. Учні виконують завдання. Що було складніше визначити права чи обов’язки? Чому? (як правило дітям складніше визначати свої обов’язки)
Учитель: Основні права людини нерозривно пов’язані з їхніми обов’язками. Щоб людина мала можливість успішно реалізовувати свої права, вона повинна виконувати покладені на неї обов’язки, які як і права записані в основному законі України.
Група учнів заздалегідь підготувала презентацію «Обов’язки громадянина України». Завдання: визначте обов’язки, які зашифровані в презентації та кваліфікувати їх.
Представлення результатів роботи. Перевірка виконання за допомогою відповідних статей Конституції України .
Осмислення набутих знань та вмінь:
Учитель: Ми розглянули основні права та обов’язки громадян. Держава не лише надає нам права та свободи але і захищає їх (Конституція України ст..3, ст.. 22), а громадяни повинні сприяти здійсненню цих прав.
«Мозковий штурм» що ви можете зробити, щоб допомогти державі і суспільству захищати наші права.
Можливі ідеї учнів
Цікавитися суспільним життям
Відстоювати свої права
Приймати активну участь у громадській діяльності
Не порушувати права інших піклуватись один про одного .
Систематизація та узагальнення нових знань і умінь.
Завдання: Які права громадян закріплені цим положеннями? У яких життєвих ситуаціях вони можуть бути важливими та корисними? (Роздатковий матеріал)
Перша група.
А. із конституції України, ст.40 Усі мають право направляти індивідуальні чи колективні звернення особисто або звертатися до органів державної влади, що забовязані розглянути звернення та дати ґрунтовну відповідь у визначений законом термін | |
Друга група.
Б. із закону України «Про зверенння громадян» Ст.1. громадяни україни мають право звернутись до органів державної влади, місцевого самоврядування, обєднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадовим особам відповідно до їх функціональних обов’язків із зауваженнями , скаргами і пропозиціями, що стосуються іхньої діяльності чи заявою клопотанням про реалізацію своїх соціально-економічних, політичних і особистих прав і скарг про їх порушення. | |
Третя група.
В. із конституції України ст. 55 Права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право після використання всіх національних засобів правового захисту звертатися за захистом до відповідних міжнародних судових установ чи до відповідних органів міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна. | |
Представлення результатів роботи груп.
ІІІ. Підсумковий етап.
Підсумки уроку. Рефлексія.
Учні заповнюють «щоденник уроку» та співвідносять очікувані результати уроку з тим, що вони досягли на уроці.
Було цікаво | Не до кінця зрозумів | Хотів би доповнити |
| | |
Домашнє завдання та інструктаж.
Прочитати параграф 15, на сайті Європейського союзу з прав людини www.есhr.coe.int найдіть одну справу з участю держави України. Проаналізуйте в чому полягало правопорушення прав людини та як була вирішена справа.
Оцінювання учнів. Обґрунтування оцінок.