Меню
Разработки
Разработки  /  ИЗО  /  Уроки  /  10 класс  /  Урок МХК на тему "Тарас Григорович Шевченко - художник з душею поета"

Урок МХК на тему "Тарас Григорович Шевченко - художник з душею поета"

Материал на украинском языке. Разработка знайомить учнів з творчою діяльністю Т.Г.Шевченка як видатного художника, його найвідомішими творами.
21.05.2014

Описание разработки

Материал на украинском языке.

Тип уроку: урок - уявна екскурсія, з елементами групової та індивідуальної роботи.

Мета: Ознайомити учнів із творчою діяльністю Т.Г.Шевченка як видатного художника,його найвідомішими творами; розкрити внесок Т.Г.Шевченка у розвиток української культури 19 ст. та сучасності;

Розвивати вміння самостійно отримувати знання, творчо їх використовувати, сприймати та аналізувати твори образотворчого мистецтва;

Формувати загальнокультурну компетентність, інтерес до культурної спадщини; Виховувати повагу і любов до людей мистецтва, дбайливе ставлення до пам’яток української культури, художньо-естетичний смак;

Методи: словесні, наглядні, активні, практична самостійна робота, дослідницько-пошуковий, пояснювально-ілюстративний, інтерактивні методи.

Технології: мультимедійні, розвиваючого навчання, інтерактивного навчання, критичного мислення - осмислення, роздум, рефлексія.

Форми: групові, індивідуальні, фронтальні.

Межпредметні зв’язки: історія, образотворче мистецтво, література, психологія.

Обладнання: комп’ютерна презентація : «Т.Г.Шевченко – відомий і невідомий», виставка художньої та науково-популярної літератури, малюнки учнів до літературних творів Т.Г.Шевченка, ілюстрації.

Дивитися і не малювати - це така мука, яку зрозуміє тільки справжній художник. Т.Г Шевченко

Хід уроку:

І. Організаційна частина Привітання,перевірка присутніх та готовності учнів до уроку. Створення позитивного емоційного настрою учнів Вчитель: « Щоб наше заняття було цікавим і захоплюючим потрібно звільнитися від страху, посміхнутися один одному із гарним настроєм працювати на уроці.»

2.Актуалізація опорних знань та вмінь учнів. Бесіда. Звучить пісня «Бандуристе орле сизий ».

1.Діти назвіть автора тексту пісні?

2. Що ви знаєте про Т.Г.Шевченка?

3. Мотивація навчання. Повідомлення теми та мети уроку. Слово вчителя. Відома сторінка - Шевченко - поет. Але що нам відомо про Шевченка –художника ? Тема нашого уроку сьогодні присвячена ушануванню пам’яті Тараса Гигоровича Шевченка з нагоди 200- річчя від Дня народження великого Кобзаря. Друг Тараса Григоровича художник Іван Сошенко (1807-1876) переконливо стверджував: «Якщо б він покинув свої вірші, то був би ще більшим живописцем, ніж поетом» Тому сьогодні ми спробуємо розкрити на уроці тему: « Тарас Григорович Шевченко – художник з душею поета»

4. Подання нового матеріалу.

1.Вступне слово вчителя. З культурною спадщиною Т.Г.Шевченка можна познайомитися у багатьох музеях світу - це в Україні, Росії,Казахстані, Польші, США. А сьогодні я вас запрошую до уявної - екскурсії до музею Т.Г.Шевченка. Шевченко - художник зажив слави раніше за Шевченка поета. Справжній розквіт українського образотворчого мистецтва починається із творчості Т.Г.Шевченка. Тарас Григорович був одним із засновників критичного реалізму. У його творах уперше з великою силою зазвучали нові теми,що порушували найгостріші проблеми тогочасної дійсності. Становлення Тараса Григоровича Шевченка як художника, поета і громадянина припадає на епоху романтизму.

5. Актуалізація олорних знань.. Життя і творчість Т. Г. Шевченка Слово вчителя.Ознайомитися із життям і творчістю Т.Г.Шевченка нас запрошують творчі групи.

1).Завітати до « біграфічної зали» нас запрошують (творча група «біографи») Додоток 1 2). До галереї картин портретного жанру нас запрошують (творча група «мистецтвознавці» ) Додоток 2 3). До галереї картин історичного та побутового жанру нас запрошують (творча група « екскурсоводи») Додоток 3 Повідомлення учнів (кожен виступ супроводжується слайдами 4). Інтерактивна вправа «Емпатія». Вчитель пропонує учням розповісти про одну із картин Т.Г.Шевченка. ( перегляд репродукцій картин художника І V. Підсумок уроку. Наша екскурсія закінчується. Проведемо. Інтерактивну вправу : « І я там був…» Вчитель пропонує учням висловитися від імені Т.Г.Шевченка -художника його думку про те, що саме хотів увіковічити великий майстер пензля у своїх картинах Вчитель:Шевченко увійшов до світу мистецтва як художник. Сьогодні знову і знову ми відкриваємо для себе все нового і нового, Шевченка-художника з душею поета. Оглядаючи творчий шлях Шевченка переконуємося,що це був шлях видатного,всебічно обдарованого художника. Іван Франко говорив про Т.Г.Шевченка так : «Він був сином мужика і став володарем у царстві духа. Він був кріпаком і став велетнем у царстві людської культури». Рефлексія. Гра «мікрофон.» А зараз я хочу, щоб ви поділилися своїми враженнями від уроку. Що запам’яталось на уроці? З життя Шевченка? Що сподобалось з його мистецьких творів? (Учні по черзі передають мікрофон та висловлюють свої враження від уроку)

V. Домашнє завдання. Намалювати ілюстрацію до літературного твору Т.Г Шевченка

Інтерактивна вправа « Емпатія » -( гуманне ставлення до інших людей,сприйняття почуттів, психічних станів іншої особи.)

Картина «Автопортрет»

Автопортрет - це портрет на якому художник зображує себе. Що по-вашому хотів передати людям автор? ( виступи дітей)

Слово вчителя: його автопортрет овіяний духом романтизму. Ми бачимо молоду людину, енергійну, сповнену творчої наснаги з натхненим блиском в очах. Автопортрет Шевченка є чудовим зразком психологічного самоаналізу.

Картина «Селянська родина» написана у 1843 році.

1. Спробуйте розкрити сюжет картини?

2. Які почуття ви відчуваєте вдивляючись в картину? Слово вчителя: картина «Селянська родина» - це не уривок із життя конкретної селянської родини, а узагальнення образу родини, її внутрішня сутність. Не маючи своєї родини, Шевченко вбачав у ній вершину людських взаємовідносин, теплоту і захист.

Картина «Катерина» У 1842 році Шевченко створив велике живописне полотно «Катерина» - своєрідну ілюстрацію до однойменної поеми.

Які враження та відчуття викликає у вас цей живописний твір?

Слово вчителя: в композиції картини простежуються традиції українського іконопису, мистецтва бароко та народної картини. Шевченко першим в образотворчому мистецтві возвеличив образ жінки. Емоційність, колористична виразність, благородство провідної ідеї ставлять картину «Катерину» до ряду найвизначніших творів українського живопису 19 сторіччя.

Весь материал – смотрите документ.

Содержимое разработки

Художня культура, 10 клас

Тема уроку: Тарас Григорович Шевченко - художник з душею поета.

Тип уроку: урок –- уявна екскурсія, з елементами

групової та індивідуальної роботи.

Мета: Ознайомити учнів із творчою діяльністю Т.Г.Шевченка як видатного художника ,його найвідомішими творами; розкрити внесок Т.Г.Шевченка у розвиток української культури 19 ст. та сучасності;

Розвивати вміння самостійно отримувати знання, творчо їх використовувати , сприймати та аналізувати твори образотворчого мистецтва ;

Формувати загальнокультурну компетентність,інтерес до культурної спадщини;

Виховувати повагу і любов до людей мистецтва, дбайливе ставлення до пам’яток української культури, художньо-естетичний смак;



Методи: : словесні,наглядні, активні, практична самостійна робота,

дослідницько-пошуковий, пояснювально-ілюстративний, інтерактивні методи.



Технології : мультимедійні, розвиваючого навчання, інтерактивного навчання ,критичного мислення - осмислення,роздум,рефлексія.

Форми : групові, індивідуальні,фронтальні. Межпредметні зв’язки: історія, образотворче мистецтво, література, психологія.

Обладнання : комп’ютерна презентація : «Т.Г.Шевченко – відомий і невідомий»,виставка художньої та науково-популярної літератури,малюнки учнів до літературних творів Т.Г.Шевченка ,ілюстрації.



Дивитися і не малювати - це така мука, яку зрозуміє тільки справжній художник. Т.Г Шевченко

Хід уроку:

І.Організаційна частина Привітання ,перевірка присутніх та готовності учнів до уроку. Створення позитивного емоційного настрою учнів Вчитель: « Щоб наше заняття було цікавим і захоплюючим потрібно звільнитися від страху, посміхнутися один одному із гарним настроєм працювати на уроці.»

2.Актуалізація опорних знань та вмінь учнів. Бесіда. Звучить пісня «Бандуристе орле сизий ».

1.Діти назвіть автора тексту пісні?

2. Що ви знаєте про Т.Г.Шевченка?

3. Мотивація навчання. Повідомлення теми та мети уроку. Слово вчителя. Відома сторінка - Шевченко - поет. Але що нам відомо про Шевченка –художника ? Тема нашого уроку сьогодні присвячена ушануванню пам’яті Тараса Гигоровича Шевченка з нагоди 200- річчя від Дня народження великого Кобзаря. Друг Тараса Григоровича художник Іван Сошенко (1807-1876) переконливо стверджував: «Якщо б він покинув свої вірші , то був би ще більшим живописцем , ніж поетом» Тому сьогодні ми спробуємо розкрити на уроці тему: « Тарас Григорович Шевченко – художник з душею поета»

4. Подання нового матеріалу.

1.Вступне слово вчителя. З культурною спадщиною Т.Г.Шевченка можна познайомитися у багатьох музеях світу - це в Україні, Росії,Казахстані, Польші, США. А сьогодні я вас запрошую до уявної - екскурсії до музею Т.Г.Шевченка. Шевченко - художник зажив слави раніше за Шевченка поета . Справжній розквіт українського образотворчого мистецтва починається із творчості Т.Г.Шевченка. Тарас Григорович був одним із засновників критичного реалізму. У його творах уперше з великою силою зазвучали нові теми ,що порушували найгостріші проблеми тогочасної дійсності. Становлення Тараса Григоровича Шевченка як художника , поета і громадянина припадає на епоху романтизму. 5.Актуалізація олорних знань.. Життя і творчість Т. Г. Шевченка Слово вчителя .Ознайомитися із життям і творчістю Т.Г.Шевченка нас запрошують творчі групи .

1).Завітати до « біграфічної зали» нас запрошують (творча група «біографи») Додоток 1 2). До галереї картин портретного жанру нас запрошують (творча група «мистецтвознавці» ) Додоток 2 3). До галереї картин історичного та побутового жанру нас запрошують (творча група « екскурсоводи») Додоток 3 Повідомлення учнів (кожен виступ супроводжується слайдами 4) . Інтерактивна вправа «Емпатія». Вчитель пропонує учням розповісти про одну із картин Т.Г.Шевченка. ( перегляд репродукцій картин художника І V. Підсумок уроку . Наша екскурсія закінчується. Проведемо. Інтерактивну вправу : « І я там був…» Вчитель пропонує учням висловитися від імені Т.Г.Шевченка -художника його думку про те, що саме хотів увіковічити великий майстер пензля у своїх картинах Вчитель:Шевченко увійшов до світу мистецтва як художник. Сьогодні знову і знову ми відкриваємо для себе все нового і нового , Шевченка-художника з душею поета. Оглядаючи творчий шлях Шевченка переконуємося ,що це був шлях видатного ,всебічно обдарованого художника. Іван Франко говорив про Т.Г.Шевченка так : «Він був сином мужика і став володарем у царстві духа. Він був кріпаком і став велетнем у царстві людської культури». Рефлексія. Гра «мікрофон.» А зараз я хочу, щоб ви поділилися своїми враженнями від уроку. Що запам’яталось на уроці? З життя Шевченка? Що сподобалось з його мистецьких творів? (Учні по черзі передають мікрофон та висловлюють свої враження від уроку)

V. Домашнє завдання. Намалювати ілюстрацію до літературного твору Т.Г Шевченка





Інтерактивна вправа « Емпатія » -( гуманне ставлення до інших людей,сприйняття почуттів , психічних станів іншої особи.)

Картина «Автопортрет»

Автопортрет - це портрет на якому художник зображує себе . Що по-вашому хотів передати людям автор? ( виступи дітей)

Слово вчителя: його автопортрет овіяний духом романтизму. Ми бачимо молоду людину , енергійну, сповнену творчої наснаги з натхненим блиском в очах. Автопортрет Шевченка є чудовим зразком психологічного самоаналізу.



Картина «Селянська родина» написана у 1843 році.

1.Спробуйте розкрити сюжет картини?

2.Які почуття ви відчуваєте вдивляючись в картину? Слово вчителя: картина «Селянська родина» - це не уривок із життя конкретної селянської родини , а узагальнення образу родини, її внутрішня сутність . Не маючи своєї родини , Шевченко вбачав у ній вершину людських взаємовідносин, теплоту і захист.

Картина «Катерина» У 1842 році Шевченко створив велике живописне полотно «Катерина» - своєрідну ілюстрацію до однойменної поеми .

Які враження та відчуття викликає у вас цей живописний твір?

Слово вчителя: в композиції картини простежуються традиції українського іконопису, мистецтва бароко та народної картини. Шевченко першим в образотворчому мистецтві возвеличив образ жінки. Емоційність, колористична виразність , благородство провідної ідеї ставлять картину «Катерину» до ряду найвизначніших творів українського живопису 19 сторіччя.

.







-80%
Курсы повышения квалификации

Профессиональная компетентность педагогов в условиях внедрения ФГОС

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Урок МХК на тему "Тарас Григорович Шевченко - художник з душею поета" (54 КB)
