Мета уроку: ґрунтуючись на знаннях учнів про білки (отриманих в курсі біології), а також на відомих учням даних про амінокислоти і їх властивості, водневому типу хімічного зв'язку, пептидному зв'язку, розглянути будову і властивості білкових молекул, використовуючи сучасні технології навчання.
Тип уроку:
по хімії - урок пояснення нового матеріалу;
по інформатиці - урок удосконалювання знань, умінь і навичок.
Устаткування:
комп'ютери з локальною мережею;
файли з варіантами завдань;
аркуші з роздруківками файлів завдань;
на демонстраційному столі - зразки продуктів: м'ясо, куряче яйце, творіг, молоко, горох, гречка, а також шматочки вовни і пера птахів.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Повідомлення теми уроку Учитель хімії. Учні, сьогодні в нас незвичайний урок - ви будете вивчати нову тему по хімії, використовуючи знання, отримані на уроках інформатики.
II. Актуалізація теми по хімії
Учитель хімії. Учні, на столі ви бачите зразки добре знайомих вам продуктів. Тут представлені продукти і рослинного, і тварини походження. Крім продуктів ви можете бачити шматочки вовни, пера птахів. Як ви думаєте, що може поєднувати всі ці предмети? (У них багато білка.)
Коли ми говоримо "білок", те відразу представляємо білок курячого яйця -білий і твердий, якщо яйце варене, чи напівпрозорий і рідкий, якщо воно сире. Хіміки в слово "білок" вкладають не кулінарний, а більш широкий зміст. Білки - вища ступінь розвитку речовини в природі, що обумовила появу життя. "Білки" - це тема нашого сьогоднішнього уроку.
Початкові відомості про білки ви одержали в курсі біології. До сьогоднішнього уроку у вас було завдання - повторити матеріал, вивчений на уроках біології. Задача нашого уроку - розширити представлення про білки, будову та властивості білкових молекул.
Сьогоднішній урок буде побудований у виді самостійного збору інформації з запропонованої теми. Про те, що вам буде потрібно для цього, розповість вчитель інформатики.
III. Актуалізація опорних знань по інформатиці
Вчитель інформатики. Отже, поставлена задача: "Знайти інформацію про білки". Давайте згадаємо: де може зберігатися інформація? (Інформація зберігається на носіях інформації. Ними можуть бути книги, газети, щоденник, зошит, компакт-диски і т.д.)
Де ми можемо шукати потрібну інформацію? (Якщо, наприклад, забув формулу під час контрольної роботи - можна запитати її в сусіда по парті; визначення якогось терміна можна знайти в словнику, енциклопедії, в Інтернету, у власній голові.")
Як можна знайти необхідну інформацію на комп'ютері? (За
допомогою Провідника; за допомогою команди Пуск, Знайти, Файли і Папки;
за допомогою Іпіетеі Ехріогег і пошукової системи.)
Що ми використовуємо для пошуку інформації в Інтернету? (Програми-
навігатори, пошукові каталоги, пошукові машини.)
Яке словосполучення ми будемо шукати? (Хімічний білок.)
Як правильно побудувати запит, щоб обмежити число знайдених сайтів?
(Треба використовувати знак конкатенації або лапки.)
А якщо я просто напишу: "хімія білок"? (Будуть знайдені всі сайті, що містять слово "хімія" чи слово "білок".)
IV. Самостійна робота на комп'ютері
Вчитель інформатики. Зараз ви будете працювати за комп'ютером . Кожному учню насамперед необхідно знайти на своєму комп'ютері файл із завданням. Ім'я файлу містить слово "хім" і номер вашого комп'ютера. Знайшовши файл, ви уважно читаєте його зміст, тобто текст завдання, і відповідаєте на поставлені питання, використовуючи зазначені джерела інформації. На виконання завдання вам дається 20 хвилин. Після закінчення цього часу файли з відповідями необхідно по моїй вказівці передати по мережі на викладацький комп'ютер, де вони будуть оформлені для роздруківки. Після закінчення 20 хвилин, коли усі файли передані на викладацький комп'ютер, один з учнів одержує завдання від вчителя інформатики: об'єднати усі відправлені на викладацький комп'ютер файли в єдиний текст, відформувати його і записати кожному учню на дискету. Крім того, по 1 екземпляру тексту роздруковується і вручається кожному учню.
Примітки.
Учні уміють використовувати локальну мережу класу для передачі інформації, тому ця частина матеріалу не повторюється.
Якщо учні швидко виконають завдання і скопіюють із зазначених сайтов чи дисків усю наявну інформацію з теми, то до закінчення 20 хвилин вони можуть шукати необхідну інформацію за допомогою пошукових систем.