Мета: дати уявлення про процес розвитку капіталістичних відносин у США в першій половині XIX століття, рух аболіціоністів; причини та наслідки Громадянської війни; ознайомити з процесом формування політичних партій, давати оцінку історичним постатям та зовнішній політиці США; формувати поняття демократія та виховувати загальнолюдські якості гуманізм, справедливість. Основні поняття: аболіціонізм, господарство плантації, «доктрина Монро», територіальна експансія, громадянська війна, гомстеди, конфедерація, реконструкція. Тип уроку: урок набуття та засвоєння нових знань, умінь та навичок Обладнання: карта США, сходинки до інтелектуальної досконалості, думки в подарунок, плакати для вправ Форма уроку: інтегрований Девіз уроку: «Вчора - це історія, завтра - таємниця сьогодні, теперішнє - це дарунок життя...» Хід уроку І. Мотивація навчальної діяльності Сьогоднішній весняний день надає нам можливість використати дарунок життя з метою підвищення власного інтелекту, розвинути свої творчі здібності, удосконалити вміння. А для цього давайте спільно виробимо формулу успіху: Вільно висловлюю свою думку Хочу знати Думаю Налаштована на добро |
Аналізую | |
Для того, щоб реалізувати свої мрії і здібності нам необхідне, в першу чергу, моральне і фізичне здоров’я. А без знань не буде поступу вперед ні державі, ні особистості. Сьогодні ми будемо з вами підніматися на вершину знань, а підтримкою на уроці буде плече товариша і позитивна енергетика потиску його рук (учні обмінюються енергією потиску рук)
я
Підніматись до вершини інтелекту нам допоможуть «кроки до досконалості» та карта путівник уроку, де ви будете відмічати свої досягнення у балах від одного до трьох за кожну сходинку.
Вправа «Гроно» Перевтілення або постать у часі
Вправа «Альтернатива»
Ділова гра «Точка зору»
Інформаційне дослідження Історичний аукціон
Вікно в Америку
Занурення в епоху
Формула успіху
Ми маємо пройти по цим сходам, здобути цінний досвід історії США І половини XIX століття, і знання щодо проблем рабства у цій країні, причин громадянської війни та ії наслідків. Темою нашого уроку - дослідження є процес розвитку капіталістичних відносин у США І половини XIX століття, навчитися розвивати історичні, політичні та громадянські компетенції, А для того, щоб наші уявлення стали більш уявними давайте «зануримось в епоху».
Актуалізація опорних знань учнів
Прийом «занурення в епоху»
Назвіть, які європейські держави до середини XIX ст. мали високий рівень економічного розвитку? (Англія)
Чому? (Відбувся промисловий переворот. Англія стала «майстернею світу».)
Що таке промисловий переворот?
Коли були утворені Сполучені Штати Америки? (У 1776 році Конгрес прийняв «Декларацію про незалежність - заяву про відокремлення від Англії та повну самостійність колонії, які створюють нову державу)
Коли була прийняти конституція США? ( У 1787 році зібрання представників штатів у Філадельфії прийняли Конституцію СІІІА)
Демонстрація слайдів, яка розкриває суть територіальної експансії США.
Довідкове бюро - експансія США, це захоплення території з метою встановлення панування над ними.
Причиною територіальної експансії з боку Півночі була фермерська система господарювання. З початком XIX ст. захоплення американських територій
відбувалося у двох напрямках: промислова північ - у бік західних земель і Канади, плантаторський південь - у Південо-східному і південому напряках.
Формування демократичного устрою США сягає своїм корінням у другу половину XVIII ст. Події першої половини XIX ст. відзначені бурхливим суспільно-політичним розвитком США.
Краще зрозуміти історію Америки минулих століть допоможе сьогоднішня Америка.
Телепрограма «Вікно в Америку» - учнівська презентація телепрограми за планом:
Америка сьогодні
Національні святині США
Реклама
Етап навчально-пізнавальної діяльності
Поет, на мою думку, досить влучно сказав:
«Вчерашний день, минувший год
Не умирают в человеке.
Прошедший век - он в нашем веке.
Еще звенит, еще поет –
Живут высокие велениья
Ума и сердца преждних лет,
Давно участия, волненья
Еще отбрасывают свет
И фотографии в альбоме,
Мемориалы за окном
И тишина на бранном поле
Твердит о времени ином».
І хоч від Американського континенту надто великий шлях пролягає до села Орлове, та все ж таки до нас на урок сьогодні потрапили речі саме з цієї далекої країни.
Я пропоную вам прийняти участь в «історичному аукціоні». Для цього підійдіть до столу та виберіть річ, власником якої ви хочите стати, а розмінною монетою стануть ваші знання.
( На столі лежать: електрична лампочка, телефон, гума, стрічка з написом «Чудні діла твої, Господи», фото «Бруклінський міст», індіанська лялька-оберіг, книга Маргарет Мітчелл «Унесенные ветром», прайс із музею-меморіалу А. Лінкольна)
Який висновок ми можемо зробити із виступів учасників торгу?
"З -
У США на початку XIX ст. відбувався бурхливий соціально-економчний розвиток. Промисловий переворот, що розпочався в І половині XIX ст. прискорив розвиток промисловості транспортної мережі.
«Думка в подарунок»: тож не випадково Д. Лоуренс говорив «Один американець - індивідуаліст, двоє американців - фірма, троє американців - монополія».
Пропоную групам прийняти участь у «Інформаційному дослідженні» - піднятись на ще одну сходинку інтелектуальної досконалості.
Перед вами знаходиться на партах інформаційний блок № 1. Прочитайте його у парі і скажіть: Що сприяло швидкому розвитку США?
Тепер перегляньте джерело № 2 інформаційного блоку № 1
Про які явища розвитку країни вони свідчать?
Які особливості промислового розвитку США?
(Використання наукових досягнень, винаходів, машин і кваліфікаційної робочої сили. Нерівномірний характер економічного розвитку США внаслідок промислового перевороту: Північ характеризується промисловим розвитком, а Південь залишався сільськогосподарським регіоном.)
Вчитель: Так, дійсно, нерівномірний розвиток Півдня і Півночі ускладнив суспільно-політичну ситуацію США. У 1861-1865-х роках територію США охопила війна. Це був не захист від зовнішнього втручання - це була громадянська війна.
«Інформаційне бюро» пояснює поняття громадянська війна
.(війна між громадянами країни - Південні штати прагнули вийти із складу США - Північні зберегти єдність країни).
Звернимось до інформаційного блоку № З
Що заважало подальшому розвитку США?
«Інформаційне бюро» пояснює, що таке аболіціонізм.
В якому становищі перебували раби в Америці?
Демонстрація слайдів
«Думка в подарунок» «Всяка людина, народжена врабстві, народжується для рабства, ніщо не може бути вірніше цього. В оковах раби втрачають все, геть до бажання від них звільнитися».
Ці слова належать французькому філософу-просвітителю Жан Жаку Руссо.
Чи існують виключення із цього правила?
Виключення, на яких тримається історія?
Чи згодні ви з точкою зору Жан Жака Руссо?
- А -
Прошу сформувати власну позицію у групі і висловити її, прийнявши участь у діловій грі «точка зору» тобто піднятись ще на одну сходинку нашої досконалості. (Учні виступають, захищаючи власну точку зору)
Наявність двох соціально-економічних систем у США, вільного ринкового капіталістичного господарства на Півночі і рабовласницького Півдня були головною причиною громадянської війни.
Як не прикро, але у людей як і політиків склався стійкий стереотип, що основним методом розв’язання конфліктів є силовий «війна погрози», за підрахунками вчених, якщо весь час існування людства умовно прийняти за добу, то мирним з них було 6 секунд.
Вправа «Альтернатива» Чи могли США уникнути громадянської війни?
Висловіть свою позицію і аргументуйте її. (Учні обговорюють проблему за алгоритмом і захищають її)
Держсекретар Уїльям Сьюард сказав: «Війна була випадковістю. Через економічні причини рабство повинно було зникнути само собою протягом 50 років».
Робота з підручником
Завдання: Ознайомитись з ходом громадянської війни у США, склавши хронологію найважливіших подій цього періоду?
Відмітьте на полях олівцем знаком оклику.
Що вас найбільше вразило!
Про що ви хотіли більше дізнатися?
♦
Етап узагальнення та систематизації знань
Я вам пропоную піднятися ще на одну сходинку досконалості шляхом проведення «гімнастики розуму».
Використовуючи знання хронології цього періоду побудувати модель американського годинника часу, поставивши зазначені події в хронологічній послідовності. (Від кожної групи працюють по два представника)
Як ви думаєте, чому американський годинник часу отримався у вигляді статуї Свободи?
- Це символ демократії, торжества прав усіх громадян суспільства,
формувався протягом всього періоду громадянського суспільства у США.
Саме в період громадянської війни був прийнятий закон «про гомстеди», та відмінено рабство в США.
Кому із історичних постатей цього часу належить заслуга закладення основ демократичного суспільства у цій державі? (Аврааму Лінкольну)
Вправа «Перевтілення» або «Постать у часі».
Думка в подарунок: Дж. Міль говорив: «Гідність держави залежить від особистостей, які її складають»
Дійсно А. Лінкольн був непересічною особистістю, своїми рішеннями на посту Президента США, змінив подальшу долю багатьох американців.
Піднятись на наступну сходинку досконалості допоможе наша вправа. У своїй уяві ми можемо повернути годинник часу назад. Ви можете сьогодні зустрітися з
А. Лінкольном і задати йому запитання.
Учні задають запитання до історичної особи (учня в образі Лінкольна)?
Чому, не будучи аболіціоністом, ви пішли на відміну рабства у США?
Інтереси якої політичної партії ви представляли, будучи обраним Президентом?
Що у вашій уяві значить демократія?
Представлення проекту учня про музей- меморіал А. Лінкольна у США.
«Число прожитих років ще несвідчить про довжину життя, життя людини вимірюється тим, що вона в ній зробила.»
Авраам Лінкольн - державний діяч і національний герой, прожив не так
Багато, як би цього хотіли американці. У 1865 році він був вбитий на замовлення
«
рабовласників Південних штатів у театрі Джоном Буцом, так вони помстилися за розгром конфедерації і розгром Південних штатів, але Лінкольн назавжди ввійшов в істрію США, як велика людина і політик, який вніс непересічний вклад в утвердження демократії і розвиток американської нації.
А. Лінкольн говорив: «Демократія - це народне правління, яке здійснюється народом та для народу».
У сучасному політичному житті немає більш популярного поняття, ніж демократія. Можливо, це лише прекрасний ідеал на зразок «золотого яблука» на розкішному дереві людської цивілізації.
-А -
Вправа «Гроно»
Виберіть ті складові, які на вашу думку в більшій мірі відповідають поняттю
Звернемось до «Думки в подарунок»:
А. Камю сказав «Демократія - це не влада більшості, а захист меншості».
Здійснюючи нашу подорож через століття, ми побачили, як розвивалася демократія на американському континенті. Кожна епоха вносить свої зміни у це поняття. Але ідея побудови демократичного суспільства і сьогодні хвилює розум тих, хто прагне створити у власній державі раціональний політичний устрій. Демократія є гідною метою політичного розвитку людського суспільства. І те, що сьогодні президентом США є Барак Обама - виходець із афроамериканської сім’ї, чорношкірий - є свідченням високого рівня розвитку демократії у американському суспільстві.
Демократія відіграє прогресивну роль у розвитку всіх країн світу. Від її повноти залежить успіх усіх сфер громадянського життя. Кожна людина - творець демократії. У нашій країні демократія стоїть на шляху утвердження. Якою ж буде наша Вітчизна, залежить від нас, оскільки ви і є її майбутнім.
Рефлексія Вправа «Незакінчене речення ».
Дізнався...
Зрозумів...
Навчився...
Повторив...
Запам’ятав...
Зацікавився...
Підсумок уроку та оцінення знань учнів
(учні підраховують свої бали, набрані на кожній сходинці досконалості)
VII. Домашнє завдання Використовучи технологію «Щоденник подвійних нотаток» занотуйте Міркування і відчуття щодо історичних подій, які ми вивчали | Над чим змушує замислитись та схвилюватись історія США І половини XIX століття? Ваш коментар |
Яби істрорію творили ви, щоб ви зробили по-іншому? |