Меню
Разработки
Разработки  /  Английский язык  /  Уроки  /  4 класс  /  Урок английского языка "Is London worth seeing?"

Урок английского языка "Is London worth seeing?"

Урок способствует развитию готовности к коммуникации на основе предложенного речевого материала, развитию способности к сопоставлению и сравнению предметов, самостоятельности, умению сотрудничать, к логическому изложению, к формированию выводов.
20.08.2014

Описание разработки

Тип урока: комбинированный, урок - обобщения и систематизации знаний с применением ИКТ.

Межпредметная связь: страноведение

 Регулятивные УУД:

развивать умение устанавливать целевые приоритеты;

развивать умение оценивать учащимися того, что уже усвоено и что еще не подлежит усвоению;

развивать умение самостоятельно контролировать своё время и управлять им.

Общеучебные УУД:

развивать умение извлекать необходимую информацию из предложенных материалов.

Логические УУД:

развивать умение строить логическую цепь рассуждения.

Коммуникативные УУД:

развивать умение учитывать разные мнения и стремиться к координации различных позиций в сотрудничестве;

развивать умение аргументировать свою точку зрения;

развивать умение работать в группе; устанавливать рабочие отношения, эффективно сотрудничать и способствовать продуктивной кооперации.

Образовательные задачи:

1. совершенствовать лексические навыки в устной речи;

2. развивать навыки аудирования;

3. развивать навыки чтения текста с извлечением необходимой информации.

Развивающие задачи:

1. развивать коммуникативные и интеллектуальные способности;

2. развивать способность к сравнению, сопоставлению, догадке, распределению внимания;

3. развивать память, логическое мышление;

4. расширять кругозор учащихся;

5. формировать глубокий и устойчивый интерес к предмету;

Воспитательные задачи:

 воспитывать культуру общения: умение выслушивать; собеседника;

формировать потребность в коллективной работе, готовность участвовать в межкультурной коммуникации.

Оборудование к уроку:

ПК, проектор, мультимедийная презентация, магнитофон и др.

Организационный момент.

 - Good morning, children! (Morning. )

 - I am glad to see you. (We are glad to see you too. )

 - How are you today? (I am fine/ great/pretty well, thank you. And how are you?)

 I am OK, thank you.

 Фонетическая гимнастика.

T……………ar S……. . re

The T……. r of L……. . n

The H……. es of P………t

B…g B…. n

W……. . er A……. y

Wh……. e T……. er

B………. m P……. e

L……. n E…. e

C……nt G…. n

L……. n B……. ge

Речевая разминка.

Проведена игра в виде «Интервью».

Do you like to travel?

How do you like to travel?

Who do you like to travel with?

When do you prefer to travel?

When did you travel last?

Where did you go?

What did you see there?

Have you ever been to London?

Would you like to go there?

 - P1: Yes, I would.

 - P2: Sure.

 - P3: Yes, of course.

 - Why would you like to go to London?

Let me see…. I would like to see Beg Ben.

 I`d to visit….

I`d to see…. .

I`d to practice…. .

What is the topic of speaking for the lesson?

During the lesson we are having a talk about London as an amazing city.

( Учитель называет тему урока и настраивает детей на беседу по теме «Достопримечательности Лондона». )

As you know London is one of the most beautiful cities in the world. It has a lot of interesting historical and modern places to visit. Today we are going to visit some interesting places in London. You can see these places, read and listen to the information about them. And can do some tasks.

But first of all let me to find out what you know about London?

Students should agree or disagree with the following statements.

Correct the wrong sentences.

Yes, I agree. ……….

No, I disagree. …………

London is small and new city.

It stands on the river Thames.

The Romans built a town on the River Thames.

The first name of the town was Londinium.

The Tower of London was a museum in Roman times.

The Queen of England lives in White Tower.

Big Ben is a church.

London is a capital of England.

Do you agree with me that London is one of the most famous and beautiful cities in the world?

And what is it famous for? Look at the blackboard and answer this question.

Презентация с достопримечательностями Лондона, парками галереями…. .

На доске написана часть предложения, с которой ученики начинают свои ответы.

P1: London is famous for its …. . (parks , museums, galleries etc. )

P2: Sightseeing, Big Ben , etc.

 Физкультминутка.

Up and down, Up and down

Which is the way to London town?

Where? Where?

Up in the air,

Close your eyes and you are there.

Тренировка навыков аудирования.

Просмотр фильма о достопримечательностях Лондоне: London Eye, Covent Garden,

Piccadilly Circus.

Now you`ll watch the film about London.

Afterwards we`ll make up a list of sightseeing which is worth seeing every tourist visiting London.

We start doing it together and then you`ll continue to make up the list.

Тренировка навыков чтения с пониманием прочитанного.

Учащимся предлагается презентация с эффектом «шторок».

Read the letter and guess which the names of the places of interest you`d put down in the text.

We walked through London's streets. We saw …. where all members of Parliament discuss the Kingdom’s problems. Near this place we saw a very wonderful tower with a clock, …. , a beautiful bridge - … which connect two banks of the river Thames.

 Of course, we couldn’t miss …. , the residence of the Queen and …. where many queens and kings were married or buried there.

 At the last we saw … This building was used as a tower, as a prison but now it’s a museum.

Big Ben, Westminster Abbey, Tower Bridge, Buckingham Palace,

the Tower of London, the Houses of Parliament.

После выполнения задания, ответы проверяются, посредством открытия шторок.

Развитие навыков монологической речи.

If you are in London now which place you’ll choose to visit.

Prove your choice.

Ученики пользуются опорой для составления рассказа и начинают свои сообщения со слов:

1. I would like to visit London because…

Примерное начало высказывания:

It is one of the most famous and beautiful cities in the world.

 London is the capital of Great Britain.

It`s a center for business and tourism.

2. It is famous for its ….

3. I would like to see…. because…. . ( краткое описание выбранной достопримечательности)

Сильные учащиеся могут расширить высказывания.

Рефлексия.

What are your emotions today? Choose one statement and write it.

 - Our lesson was good.

 - I was a very good pupil!

 - I am a happy person!

 - I could help my friends.

 - I worked very well.

 - I was interested in the lesson.

I worked hard.

 - My knowledge (знания) is bad.

 - The theme was not interesting for me.

 - I have negative emotions.

Домашнее задание

 Your home task will be tell about London using our plans which you have been given this lesson. Более сильным учащимся предложить выполнить презентацию по теме, как иллюстрацию своего рассказа.

Содержимое разработки

Чернова Виктория Борисовна,

преподаватель английского языка,

МБОУСОШ №6 с углубленным изучением английского языка,

г. Апатиты, Мурманской обл.


Тема урока: « London is worth seeing”.

Тип урока: комбинированный, урок- обобщения и систематизации знаний с применением ИКТ.

Межпредметная связь: страноведение

Регулятивные УУД:

развивать умение устанавливать целевые приоритеты;

развивать умение оценивать учащимися того, что уже усвоено и что еще не подлежит усвоению;

развивать умение самостоятельно контролировать своё время и управлять им.

Общеучебные УУД:

развивать умение извлекать необходимую информацию из предложенных материалов.

Логические УУД:

развивать умение строить логическую цепь рассуждения.

Коммуникативные УУД:

развивать умение учитывать разные мнения и стремиться к координации различных позиций в сотрудничестве;

развивать умение аргументировать свою точку зрения;

развивать умение работать в группе; устанавливать рабочие отношения, эффективно сотрудничать и способствовать продуктивной кооперации.


Образовательные задачи:

1. совершенствовать лексические навыки в устной речи;

2. развивать навыки аудирования;

3. развивать навыки чтения текста с извлечением необходимой информации.

Развивающие задачи:

1.развивать коммуникативные и интеллектуальные способности;

2 .развивать способность к сравнению, сопоставлению, догадке, распределению внимания;

3.развивать память, логическое мышление;

4.расширять кругозор учащихся;

5.формировать глубокий и устойчивый интерес к предмету;

Воспитательные задачи:

воспитывать культуру общения: умение выслушивать; собеседника;

формировать потребность в коллективной работе, готовность участвовать в межкультурной коммуникации.

Оборудование к уроку:

ПК, проектор, мультимедийная презентация, магнитофон и др.


Организационный момент.

-Good morning, children! (Morning.)

- I am glad to see you. (We are glad to see you too.)

-How are you today? (I am fine/ great/pretty well, thank you. And how are you?)

I am OK, thank you.

Фонетическая гимнастика.

T……………ar S……..re

The T…….r of L……..n

The H…….es of P………t

B…g B….n

W……..er A…….y

Wh…….e T…….er

B……….m P…….e

L…….n E….e

C……nt G….n

L…….n B…….ge


Речевая разминка.

Проведена игра в виде «Интервью».

Do you like to travel?

How do you like to travel?

Who do you like to travel with?

When do you prefer to travel?

When did you travel last?

Where did you go?

What did you see there?

Have you ever been to London?

Would you like to go there?

- P1: Yes, I would.

- P2: Sure.

- P3: Yes, of course.


-Why would you like to go to London?


Let me see…. I would like to see Beg Ben.

I`d to visit….

I`d to see…..

I`d to practice…..


What is the topic of speaking for the lesson?

During the lesson we are having a talk about London as an amazing city.


( Учитель называет тему урока и настраивает детей на беседу по теме «Достопримечательности Лондона».)


As you know London is one of the most beautiful cities in the world. It has a lot of interesting historical and modern places to visit. Today we are going to visit some interesting places in London. You can see these places, read and listen to the information about them. And can do some tasks.

But first of all let me to find out what you know about London?

Students should agree or disagree with the following statements.


Correct the wrong sentences.

Yes, I agree. ……….

No, I disagree. …………


London is small and new city.

It stands on the river Thames.

The Romans built a town on the River Thames.

The first name of the town was Londinium.

The Tower of London was a museum in Roman times.

The Queen of England lives in White Tower.

Big Ben is a church.

London is a capital of England.


Do you agree with me that London is one of the most famous and beautiful cities in the world?

And what is it famous for? Look at the blackboard and answer this question.


Презентация с достопримечательностями Лондона, парками галереями…..

На доске написана часть предложения, с которой ученики начинают свои ответы.


P1: London is famous for its ….. (parks , museums, galleries etc.)

P2: Sightseeing, Big Ben , etc.

Физкультминутка.

Up and down, Up and down

Which is the way to London town?

Where? Where?

Up in the air,

Close your eyes and you are there.


Тренировка навыков аудирования.

Просмотр фильма о достопримечательностях Лондоне: London Eye, Covent Garden,

Piccadilly Circus.

Now you`ll watch the film about London.

Afterwards we`ll make up a list of sightseeing which is worth seeing every tourist visiting London.

We start doing it together and then you`ll continue to make up the list.


Тренировка навыков чтения с пониманием прочитанного.

Учащимся предлагается презентация с эффектом «шторок».


Read the letter and guess which the names of the places of interest you`d put down in the text.

We walked through London's streets. We saw …. where all members of Parliament discuss the Kingdom’s problems . Near this place we saw a very wonderful tower with a clock, …. , a beautiful bridge - … which connect two banks of the river Thames.

Of course, we couldn’t miss …., the residence of the Queen and …. where many queens and kings were married or buried there.

At the last we saw … This building was used as a tower, as a prison but now it’s a museum.


Big Ben, Westminster Abbey, Tower Bridge, Buckingham Palace,

the Tower of London, the Houses of Parliament.

После выполнения задания, ответы проверяются, посредством открытия шторок.


Развитие навыков монологической речи.

If you are in London now which place you’ll choose to visit.

Prove your choice.

Ученики пользуются опорой для составления рассказа и начинают свои сообщения со слов:

1. I would like to visit London because…

Примерное начало высказывания:

It is one of the most famous and beautiful cities in the world.

London is the capital of Great Britain.

It`s a center for business and tourism.


2. It is famous for its ….

3. I would like to see….because….. ( краткое описание выбранной достопримечательности)

Сильные учащиеся могут расширить высказывания.

Рефлексия.

What are your emotions today? Choose one statement and write it.

- Our lesson was good.

- I was a very good pupil!

- I am a happy person!

- I could help my friends.

- I worked very well.

- I was interested in the lesson.

I worked hard.

- My knowledge (знания) is bad.

- The theme was not interesting for me.

- I have negative emotions.

Домашнее задание

Your home task will be tell about London using our plans which you have been given this lesson. Более сильным учащимся предложить выполнить презентацию по теме, как иллюстрацию своего рассказа.

-75%
Курсы повышения квалификации

Интерактивные методы в практике школьного образования

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Урок английского языка "Is London worth seeing?" (61.5 КB)
