ТЕМА: HELP YOURSELF
MY FAVOURITE FOOD
МОЯ ЛЮБИМАЯ ЕДА
Предмет: английский язык
Класс:6
Тип урока: комбинированный
Цель: Создать условия для развития коммуникативной компетенции учащихся.
Задачи:
Совершенствование навыков устной речи :
разыграть мини-диалоги по заданной ситуации,
рассказывать о любимом блюде,
комментировать действие, изображенное на картинке;
Совершенствование навыков письма:
Развитие навыков аудирования.
Совершенствование слухопроизносительных навыков.
Развитие грамматических навыков:употребление some, a, much, many, a little,a few
Развитие навыков чтения.
Планируемые результаты освоения основной образовательной программы
Личностные:
Формирование мотивации изучения иностранных языков и стремление к самосовершенствованию в образовательной области «Иностранный язык»
Регулятивные: Планирование своего действия в соответствии с поставленной задачей и условиями ее реализации, в том числе во внутреннем плане.
Коммуникативные: Работа в паре и группе в соответствии с нормами общения, взаимопонимания, правилами поведения и этикета.
Познавательные: Обучающиеся выделяют необходимую информацию; осознанно строят речевое высказывание в устной форме; находят ответы на вопросы в иллюстрациях; делают выводы в результате совместной работы класса и учителя; овладевают при поддержке учителя учебно-организационными, учебно-информационными и учебно-коммуникативными умениями.
Оборудование:
грамматическая таблица «Времена английского глагола»
мяч для игры в слова;
тематические картинки «Продукты»;
фотографии и картинки для описания;
материалы для творчества: фломастеры, бумага;
раздаточный материал
аудиозаписи:
упр. 38,стр. 57,
упр. 41,стр. 58,
упр. 46,стр. 60,
Ход урока
I. Организационный этап.
Ученики приветствуют учителя
- Good morning, my dear boys and girls!
Good morning, good morning!
Good morning to you!
Good morning, dear children!
I am glad to see you! (Good morning, good morning! Good morning to you! Good morning, dear teacher! We are glad to see you!)
Let’s begin our lesson.
- We shall learn the new words on the topic «Food» and find out what you like and don't like to eat.
It's time to say «Hello!» (Hello!) And start our lesson.
— Sit down, please. We shall discuss the typical Russian food.
II. Организационно-мотивационный этап.
Мотивация учебной деятельности обучающихся.
Введение в сюжет урока.
На доске размещены картинки по теме «Продукты»,
Учитель привлекает внимание детей к изображениям на доске
Постановка цели и задач урока.
T: What is the topic of our lesson?
P1: I think that today we are going to speak on the topic “…”.
P2: We think the topic of our lesson is “…”.
P3: Today we shall have a talk about food, winter.
T: We have a lot of photos.
Can we tell about our favourite food?
Can we create a shopping list?
Дети формулируют тему урока.
3.Формулировка темы урока
«Creating a school album for British friends’’
4.Поиск способов достижения цели
T P1
P2
What things do we need?
Photos
Glue
Scissors
Felt-tip pens
Paper
What do we need for making our purpose real?
We need
-to create captions under the photos
-to know English well
-to know words
-to know grammar rules
-to pronounce the words in a proper way
-to work in groups
III. Актуализация лексических, аудитивных и фонетических навыков
Игра в слова
-Let's practise the English sounds and words on the topic «Food».
Match the words and the pictures.
a) orange juice
b) milk
c) strawberry jam
d) apricot jam
e) yoghurt
f) bacon
g) pizza
h) hamburger
i) biscuits
j) cornflakes
k) pudding
1) fried eggs
m) pasta
Выполнение упр. 38, стр. 57
Listen, repeat and read. Совершенствование слухопроизносительных навыков. Развитие навыков чтения и произношения
- Will you open your textbooks. Let's repeat some words after the speaker and learn to read them.
Ученики повторяют за диктором слова из упражнения. После работы с аудиозаписью учащиеся читают слова в парах и индивидуально.
[эu] — go, toast, tomato, potato
[л] — butter, pub, mushroom, supper
[аз] — jam, scrambled, sandwich, pasta, hamburger
[o] — apricot, porridge, sausage, restaurant, common, yoghurt
[o:] — morning, strawberry, cornflakes
[a:] — fast, glass, marmalade, tomato
[ei] — apricot, marmalade, potato, bacon, takeaway
[ai] — buy, fried, type, China
- I will show you the English sounds and you will name the word with this sound.
Учитель показывает транскрипционные значки, а дети называют слова с данными звуками.
[ai]-pie[pai];
[i] - biscuit ['biskit];
[w] - sandwich
[d] - salad ['salad];
[s] - soup [su:p];
[nj- pudding ['puding];
[p] -pizza ['pitsa].
IV. Развитие орфографического навыка
— It's time to look at the blackboard and complete some words.
Учитель привлекает внимание детей к словам на доске и предлагает записать данные слова в тетрадь, вписывая необходимые буквы. Ученики по очереди выходят к доске и вписывают пропущенные буквы, остальные дети проверяют свои записи в тетради.
Выполнение упр. 15, стр. 36 по рабочей тетради
Fill in the missing letters: ui, иr, еа, аи, ои.
tourist, j_____ce, s_____sage, pi____sant, bisc____t, tak_____way, yogh____t, br_
kfast, vari____s, hamb____ger, m____1, delici_____s, rest__rant, inst_d
V. Речевая разминка
- Jane wants you to make up some sentences using the words from the table.
Используя первую строчку таблицы, составьте утвердительные предложения.
(/ like to cook soup. My mother drinks milk for lunch.)
— Используя вторую строчку, составьте вопросительные предложения!
(Would you like to eat pies? Do you want to drink?)
- Используя третью строчку таблицы, составьте отрицательные предложения.
(I don 't like to eat pudding. I didn 't want soup. I biscuits will not cook tomorrow.)
VI. Совершенствование навыков устной речи по теме «Продукты»
- I want you to work in groups of four.
Choose which food you think is better to have for breakfast and say why. Use the picture in Ex. 37.
Ask your classmates what they usually have for breakfast, lunch and dinner. Complete the table.
What do you usually have for breakfast (lunch, dinner)? |
Meals / Names | Sergei | Marina | Olga | Oleg |
Breakfast | a cup of coffee a ham sandwich | | | |
Lunch | | | | |
Dinner | | | | |
Look at the table and say:
a) what a typical breakfast (lunch, dinner) for the students of your class is.
b) whether lunch or dinner (supper) is the main meal of the day.
c) whether your classmates eat too many sweets, cakes or too much chocolate or fast food.
VII Физкультминутка.
VIII.Развитие грамматических навыков:употребление some, a, much, many, a little,a few
Выполнение упр. 41, стр. 58
Complete the sentences with much / many I a little I a few.
Yorkshire pudding
Mrs Wilson: I'm going to make some Yorkshire pudding. Will you help me?
Alice: Yes, of course. What do we need for it?
Mrs Wilson: Just some oil1, flour2, eggs and milk.
Alice: How ... flour do we need?
Mrs Wilson: A cup of flour. Get some eggs and milk from the fridge.
Alice: Oh! How ... eggs shall I get out? There's ...milk and ... eggs in the fridge. Mrs Wilson: We need 3 eggs and a cup of milk for the pudding.
Alice: Here you are. Anything else? Sugar? Salt?
Mrs Wilson: Some salt, please. There isn't any sugar in Yorkshire pudding. Alice: How ... salt shall I get?
Mrs Wilson: Just .... Hm. The batter3 is ready.
Now let's cook them.
IX.Развитие навыков аудирования
Выполнение упр. 42, с. 60
Listen to the dialogue and find out if you were right.
Выполнение упр.46, с. 60
Listen to the members of the Explorers' Club. Match the speakers with their favourite food. There is an extra photo. Complete the table.
X Совершенствование грамматических навыков и навыков устной речи :
Выполнение упр. 47, с. 60
Say who:
a) is a vegetarian.
b) is from Italy.
c) likes fast food.
d) prefers meat to fish.
e) has a sweet tooth.
f) has a granny who is a fantastic cook.
g) knows a recipe for a delicious pie.
Выполнение упр. 48, с. 60
Say what your favourite food is. Who cooks it for you? Listen to your classmates. Do any of your classmates like the same food?
Выполнение упр. 49, с. 60
Work in pairs. Match the questions (1-6) and the answers (a-f). Act out the dialogues with your classmate.
1. Would you like some marmalade?
2. Could I have some more strawberry jam?
3. This cake is delicious. Can you give me the recipe?
4. Can I help you?
5. Would you like some tea or coffee?
6. Could you pass me the salt, please?
a) Certainly. I'm glad you like it.
b) Yes, I'd like some chocolate ice cream, please.
c) Black coffee, please. d)Yes, please. I'd love some.
e) Yes, of course. Here you are.
f) Yes, of course. Help yourself.
1d2f3a4b5c6c
Драматизация диалогов
Выполнение по рабочей тетради упр.
16 a) Match the words and make word combinations.
a bottle a glass a cup a piece a box a slice | of | Cheese apple juice chocolates tea milk biscuits coffee pizza bread cake Coke mineral water |
Read the menu and complete the dialogues.
1. — Hello!
— Hello! Can I have___________________., please?( Hamburger and chips Ckicken Green salad Pizza)
— Anything to drink?
— Would you like_______or_________please.( Apple pie Cheese cake)
— Anything else?
— No, thanks.
2. — It's a nice cafe, isn't it?
— Yes, we like eating here.
— Can you recommend anything?
— They have a tasty_________. You can also try___________________if you are hungry.( Ice cream Apricot yoghurt)
— OK, I'll try the
— And I'll take and a glass of (Coca Tea: green and black Orange juice)
XI. Объяснение домашнего задания:
рабочая тетрадь, стр. 37, упр. 18
XII Подведение итогов урока
Our conclusions:
AT THE LESSON … We have learnt We have read about… We have known We have spoken |
Дети совместно с учителем подводят итог урока, оценивают свою работу.
It's time to say «good-bye». You worked well during the lesson. Will you stand up?
Mind the clock
And keep the rule:
Try to come
In time to school.
- Our lesson is over. Good-bye, boys and girls!