Меню
Разработки
Разработки  /  Биология  /  Уроки  /  8 класс  /  Ұрықтану. Ұрықтың дамуы

Ұрықтану. Ұрықтың дамуы

- Ұрықтану. Ұрықтың дамуын біледі;

- Ұрықтың дамуының негізгі кезеңдері туралы, жүктілік кезең туралы анықтайды;

30.05.2018

Содержимое разработки

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Адамның көбеюі және жеке дамуы

Мектеп: № 274 орта мектеп

Күні:

Мұғалімі: А.Б.Жанузакова

Сынып: 8

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ұрықтану. Ұрықтың дамуы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

- Ұрықтану. Ұрықтың дамуын біледі;

- Ұрықтың дамуының негізгі кезеңдері туралы, жүктілік кезең туралы анықтайды;

Жетістік критерийлері

Дағдылар:

түсіну, анықтау, білімін қолдану, талдау,

- Ұрықтану. Ұрықтың дамуын біледі;

- Ұрықтың дамуының негізгі кезеңдері туралы, жүктілік кезең туралы анықтайды;

Тілдік мақсаттар


Оқытудың тілдік мақсаты:

Ұрықтану, зигота, эмбриология, ұрық, ұрықтық дамуы, нәрестелік дамуы, ұрықжолдас (плацента), кіндікбау.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Талқылауға арналған тапсырмалар:

Ұрықтану қандай процесс?

Сіз неліктен ......... екенін айта аласыз ба ?

Ұрықжолдас дегеніміз не, ол қайдан түзіледі? Ұрық үшін оның қандай маңызы бар?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Ұрықтану, зигота, эмбриология, ұрық, ұрықтық дамуы, нәрестелік дамуы, ұрықжолдас (плацента), кіндікбау термин сөздерді жазады

Пәнаралық байланыстар

география

АКТ қолдану дағдылары

Интер белсенді тақта, электрондық оқулық, ғаламтордағы ресурстар

Бастапқы білім

Қорытынды

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер


Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин



10 минут


















Сабақтың ортасы

20 минут




































Рефлексия

3 минут

І. Ұйымдастыру кезеңі

Шаттық шеңберін құру. Бүгінгі сабағымызға сәттілік тілеп, жақсы көңіл күй тілейміз.

Оқушыларды түгендеп, сабаққа назарын аудару;

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау

Сұрақ- жауап

«Ой қозғау»

«Жыныс мүшелерінің құрылысы жайлы» (нені білеміз?)

ІІ.Биологиялық диктант.
1. Ұрықтанудан бастап нәресте туылғанға дейінгі кез ............(жүктілік) деп аталады.

2. Жүкті әйелге................ (спирттік ішімдік ішуге, темекі тартуға), мүлде болмайды.......

3. (7 - 8)...... сағат ұйықтау, таза ауада серуендеу, үйреншікті жеңіл жұмыстарды жасау, кең әрі жылы киім кию, т. б. жүкті әйелге қойылатын.............. (талаптарға) жатады.

4. 4 апталы ұрықта нелер дами бастайды ............(құлақ, көз, мұрын нышаны)

5. 8 ші аптада ұрықтың ұзындығы........... (2, 5 см)
6. Қай кезде ұрық шарана деп аталады ..........(8 ші аптада)
7. Ана құрсағында нәресте неше күн жатады......... (280)

ІІІ.Жаңа сабақ

Мәтінді толық оқып, меңгереді.

Оқушылар мәтінді оқып болған соң постер жасайды. Анық, толық, түсінікті жазылу керек. Постерге мәтіннен негізгі сөздер теріп жазылады. Негізгі сөздер белгі, сурет, ассоциация түрінде беруге болады.

Постер қорғайды

1.Ұрықтану 2.Зигота

3.Эмбриология

4.Ұрықтың дамуы

«Басбармақ» арқылы бағалау.

Төменде қай пікір дұрыс екенін тексеріңдер!

1.Көп жағдайда жұмыртқа жасушасымен тек бір ғана сперматозоид қосылады. (иә)

2.Ұрықтану жатыр түтігінде жүреді.(иә)

3. Бала жолдасы ұрық қабықшаларынан және жатырдың шырышты қабықшасынан түзіледі.(иә)

4. Ұрықтың қаны ана қанымен араласып, жалпы бір қан арнасына бірігеді. (жоқ)

5. Кіндіктегі тамырлар ұрықтың қан тамыр жүйесінің бір бөлігі болып табылады. (жоқ)

6. Адамның ұрығы өзінің  дамуы барысында хордалылардың тарихи даму жолын қысқаша қайталап өтеді. (иә)

7. Ұрықтың барлық мүшелері 7 айға қарай қалыптасады. (жоқ)

8. Жүктілік кезінде ішкі секрецияның көптеген бездері гормон бөлуді тоқтатады. (жоқ)

9.Қалыпты жағдайда жүктілік 7 айға созылады. (жоқ)

10. Жүкті әйелдің тағамдық рационында құрамында кальций, темір тұздары бар өнімдер болуы қажет. (иә)

11. Жүкті әйелге «екеуі үшін» тамақтану қажет. (жоқ)

12. Ұрық жатырдан басымен шығады. (иә)

13. Босану кезінде жамбас сүйектерін ұстап тұратын байламдар босайды, жамбас кеңейеді. (иә)

14. Нәрестенің алғашқы жылауы тыныс алу орталығының көмірқышқыл газымен қозуына байланысты болады. (иә)


кері байланыс аламыз.

Нені білемін?

2. Нені білдім?

3. Нені білгім келеді?

Оқулық

Фломастер, А3 форматында-ғы қағаздар, стикерлер, үлестірмелі қағаздар.



Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақ барысында белсенді оқыту әдістерін қолданудан бұрын оқушылар-дың көңіл күйлеріне назар аудару


Сабақтың соңы

2 минут

Үйге тапсырма: §56оқу. 131- сурет салу

Бағалау.




-80%
Курсы повышения квалификации

Исследовательская деятельность учащихся

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Ұрықтану. Ұрықтың дамуы (17.44 KB)
