Қысқа мерзімді сабақ жоспары
САБАҚ: Қазақ тілі | Мектеп: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Бейсенова А.М | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім атауы: | Қазақстандағы ұлттар достастығы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Ұлттар достығы-басты байлығымыз | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың түрі | Жаңа білім беру | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жүзеге асатын оқу мақсаттары | 7.О4. Идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбын, құрылымын, мақсатын, аудиториясын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау 7.ӘТН4.3. Шылау түрлерін ажырата білу, орынды қолдану. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар:мәтіндерді салыстырады; - идеясы мен стилін анықтайды; - шылау түрлерін біледі. Оқушылардың көбісі:мәтіндерді салыстырады; - ұқсастығы мен айырмашылығын ажыратады; - идеясы мен стилін анықтайды; - шылау түрлерін біледі, мәтінде таба алады Кейбір оқушылар:мәтіндерді салыстырады; - ұқсастығы мен айырмашылығын ажыратады; - идеясы мен стилін анықтайды; - тілдік құралдарды ажыратады, - шылау түрлерін ажырата алады, мәтінде таба алады, орынды қолдана алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дескриптор |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік міндеттер | Лексикалық минимум жанр, стиль, стильдің тілдік ерекшеліктері, көркемдегіш құралдар, халықтар достығы, басты байлық, бірлігі жарасқан, бауыр басу, шаттығы таусылмайтын, арманға жетелейтін; бірлік болмай,тірлік болмас; тілі басқа болса да, тілегі бір; атасы басқа болса да, Отаны бір; жүзі басқа болса да, жүрегі бір т.б. Сөйлеу мәдениетін жетілдіру үшін қолдануға ұсынылған тілдік оралымдар Менің ойымша, біріншіден, сонымен қатар, қорытындылай келе т.б. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ҚҰНДЫЛЫҚТAРҒA БAУЛУ | Шығaрмaшылық және сын тұрғысынaн ойлaу, қaрым-қaтынaс жaсaу қaбілеті, өмір бойы білім aлу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ОЙЛАУДАҒДЫЛАРЫНЫҢ ДЕҢГЕЙІ | Түсіну, қолдaну, тaлдaу, жинaқтaу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
AЛДЫҢҒЫ ОҚУ | Ұлттар достығы-басты байлығымыз. 7. Т/А6. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Қазақстан тарихы, әдебиет | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөздер | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин | І. Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу, оқушыларды түгендеу. Психологиялық ахуал қалыптастыру: 3 минут Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз! Ұйымшыл боламыз десек 2 рет шапалақтаймыз! Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз! Сыныпты «Пазл» әдісі 4 топқа бөлу.
Достық, бірлік, ынтымаққа байланысты мақал-мәтелдерді құрастырумен басталады: «Байлық байлық емес, бірлік – байлық», «Тату елдің тамағы таусылмайды», «Бірлік болмай, тірлік болмас» |
Мақал-мәтелдер жазылған қима қағаздар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5 мин
20 мин
10 мин | 1.Оқылым алдындағы тапсырма. Мұғалім оқушыларға бейнефильмнен үзінді ұсынады. Ассамблея. Қазақстан Халқының татулығы. Бұл үзінді мен алдарындағы мақал-мәтелдерді біріктіріп, «Болжау» стратегиясы арқылы сабақтың тақырыбын ашу(топтық жұмыс).
Дәйектеме: Оқылым алдындағы тапсырмаға «Болжау» стратегиясын алдым, себебі мәтін тақырыбын ашу үшін визуалды ақпаратты ұсынған тиімді деп ойлаймын, сондықтан бейнефильмнің үзіндісін қолдандым. Бұл әдіс оқушылардың болжау, ой қорыту дағдыларын жетілдіреді. Кері байланыс.ҚБ « Қoлпaштaу 2.Оқылым кeзiндегі тaпcыpмa.Топтық жұмыс. Кестемен жұмыс. А,Ә мәтіндерді салыстыру Мұғалім оқушыларға идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі екі мәтін ұсынады. А мәтіні: «Бақ-дәулет - бірлікте» тақырыбындағы мақала Ә мәтіні: М. Мағауиннің «Бір атаның балалары» көркем шығармасынан үзінді. Оқушылар екі мәтінді түсініп оқиды, салыстырады. Салыстыру үшін арнайы кесте ұсынылады.
ҚБ.« Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. 3.Оқылымнан кейінгі тапсырма «Неліктен» әдісі. Шарты: әр топ мәтіндердің мазмұны бойынша 2 сұрақ құрастырады. Сұрақ «Неліктен» деп басталу керек. Дәйектеме: Бұл әдіс мәтіндердің мазмұнын оқушылардың қаншалық түсінгенін тексеру, проблемалық сұрақтарды құрастыру дағдыларын қалыптастырады. Мұғалімнің сырттай бақылауы, кері байланысы ҚБ.«Жұлдыздар» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағаланады. Қызыл түс – келіспеймін, сары түс – жауапты толықтырамын, ақ түс – толықтай келісемін. Дәйектеме: Бұл әдіс оқушылардың алған білімдерін бағалау, қолдау көрсету үшін алынды. 4. Жазылым. Берілген мәтіннің біреуінен шылауларды теріп жазыңдар, түрлерін ажыратыңыздар, олармен 1-2 сөйлем құрастырыңыздар.
ҚБ.« Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. | https://www.youtube.com/watch?v=CJ4jlEPCTR4 АҚТ –ны қолдану
А мәтіні http://akikat.kazgazeta.kz/?p=5738 Ә мәтіні http://akikat.kazgazeta.kz/?p=5738
Топтық бағалау - келіспеймін - жауапты толықтырамын - толықтай келісемін Жеке жұмыс
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин | Pефлекcия. «Білім қоржыны» әдісі. Тақтаға «Білім қоржыны» ілінеді. Оқyшылaр өздерінің білімдерін бағалап, қоржындардың біреуіне стикерді жапсырады.
Дәйектеме: бұл әдic оқу бойынша қopытынды жүргiзу, оқуды біріктipу, келесі деңгеймен байланыстыруды көздеп отыр Үйге тапсырма: «Қазақстандағы ұлттар достастығы!» тақырыбында эссе жазу. (100-120 сөз) | Жeкe жұмыс. Түрлі-түсті стикерлер |