Меню
Разработки
Разработки  /  Алгебра  /  Уроки  /  10 класс  /  "Туынды тау ережелері"

"Туынды тау ережелері"

10 сынып оқушыларымен "Туынды табу ережелері" тақырыбында ашық сабақ әзірлемесі.

05.02.2019

Содержимое разработки

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп: Жақсы №1 орта мектебі

Күні:17. 01.2019

Мұғалімнің аты-жөні: Кенжебаева Айгерим Камалжанқызы

Сынып: 10

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Туында табу ережелері. Есептер шыгару

Сабақтың мақсаты

  • Туындыны табудың ережелері және дәрежелік функцияның туындысын табу формуласын өздеріне қорытып шығарту;

  • Оларды есеп шығаруда қолдануды үйретіп, туынды ұғымы бойынша білімдерін кеңейту;


Құндылықтарға баулу



Мәңгілік ел құндылығы: Қазақстанның Тәуелсіздігі және Астана


Алдыңғы білім


Туынды табу ережелері


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

  1. минут

1.Сәлемдесу.

2.Психологиялық ахуал

3.Үй жұмысын тексеру. (сұрақ-жауап арқылы)

  1. Осімше дегеніміз не?

  2. Туындының анықтамасы?

  3. 1-ереже

  4. 2-ереже

  5. 3-ереже

  6. Дәрежелік функцияның туындысы

(u+v)=u+v




1-мысал: f(x)=x-x+5 функциясының туындысын табайық. 1-ережені қолданамыз, яғни

Салдар: Егер f(x) функциясының х нүктесінде туындысы бар болып, ал С-тұрақты сан болса, онда Сf(x) функциясының осы х нүктесінде туындысы бар және ол

(2)

Формуласымен анықталады.


(u∙v)=uv+uv!


2-мысал: f(x)=x(х-5) функциясының туындысын 2-ереже бойынша анықтайық.

3-ереже: Егер u және v функцияларының х нүктесінде u, v туындылары бар болса, онда функциясының х нүктесіндегі туындысы бар



Интербелсенді тақта





Сабақтың ортасы

Оқулықпен жұмыс































Графикалық органайзер

Топтық жұмыс

































Ұялы телефонмен жұмыс





Сергіту сәті.























«Пазл» әдісі












































Оқулықпен жұмыс. №176, №178 есеп

















































І топ.«Ақпаратты сүзіп алу» әдісі

дұрыс теңдіктерді сүзгіде қалдырады.



  1. f(x)= (x2-2x+x-5) =2x-1

  2. f(x)= (3x3-4.5x2) =9x2-9

  3. f(x)= (5x4-8x3-9x2) =20x3-24x2-18x

  4. f(x)= (9x4-15x3) =36x3-45x2

  5. f(x)= (5x4-9x2) =20x3-24x2

  6. f(x)= (8x3-9x2) =20x3-18x

  7. f(x)=3x² - 16x + 5= 6x-16   

  8. f(x)=4х³ - 6x²+5x =12x2-12x +5                        





ІІ топ. «Түймедақ гүлі» есептің жауабын тауып түймедақ гүлін құрап шыгады.



  1. f(x)=7x³(3x+2) = 42x2(2x +1)                                          

  2. f(x)= 4x²(5x+3) = 12x(5x+2)                 

  3. f(x)= (5x² - 6x)/3x³ = 5x-12/3x3                                      

  4. f(x)= (6x²-3x)/4x³ = 3(1-x)/2x   

  5. f(x)= 5x – 3 = 5

  6. f(x)= 6x + 1=6

  7. f(x)=5x² - 9x³ = 45x-27x2

  8. f(x)= 4x³ + 7x²= 12x2 +21x

  9. f(x)=9x- x3 =9-3x2

  10. f(x) =x4-12x2 = 4x3-24x  

Екі топ бір-бірінің жұмыстарын тексереді.

Қате болган есептерді талдаймыз







Жеке жұмыс. Әр оқушы оз телефондарында bilimland сайтынан онлайн тапсырмаларды орындайды.Дәптерге түртіп алады.





Сергіту сәті.
















Берілген фигуралардан белгілі бір зат бейнені құрап шыгу.


Астананың керемет гимараттарын құрастыру керек.Келесі бетінде есеп бар оны шешімін табу.












































1. f(x)=1/x +5x8-25

2. f(x)=12х5 - 8x²+ 

3. f(x)=3x-2/5x+8                       



                      



Оқулық



Плакаттар, стикерлер

























Плакаттар, қагаз қиындылары



























Ұялы телефон



















Кесілген фигуралар





















Суреттер

Сабақтың соңы

«Хат келді»


Қорытындылау.

Тапсырма: «хат келді» әдісі арқылы оқушылардың деңгейіне қарай тапсырма дайындап, конвертке салып оқушыларға беріп сабақты қортындылаймын.

Формулалар

Үй жұмысы.

Кері байланыс.Смайликтер арқылы.Бүгінгі сабақтан алган коңіл күйлерін білдіру үшін қысқаша оз ойларын жазады.





Конверт, кеспе қагаздар



















Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау





Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?





-80%
Курсы дополнительного образования

Основы HTML

Продолжительность 72 часа
Документ: Cвидетельство о прохождении курса
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
"Туынды тау ережелері" (1.26 MB)
