Цикл уроків з географії. «Північна Америка»
Відділ освіти Павлоградської міської ради
Павлоградська ЗШ І – ІІІ ступенів № 9
З М І С Т
1. Анотація 2
2. Урок 1. Північна Америка. Загальні відомості. Географічне положення. Історія відкриття та освоєння 3
3. Урок 2. Геологічна будова та рельєф Північної Америки. Корисні копалини 7
4.Урок 3. Клімат Північної Америки……………………………...............11
5. Урок 4. Води суходолу……………………………………..……..............15
6. Урок 5. Природні зони. 19
7. Урок 6. Населення та політична карта Північної Америки 25
8. Урок 7. Країни Північної Америки 29
9. Урок 8. Узагальнення та систематизація знань 31
10. Цікавинки Північної Америки 35
11. Додатки 38
Анотація
Даний методичний посібник містить цикл уроків з географії у сьомих класах, які відображають цілісну систему роботи вчителя Копил Т.В. над темою «Північна Америка». У широкому спектрі представлені різноманітні форми і методи роботи на уроках: бесіда, робота з підручником, вправи, прийоми, самостійні і практичні завдання, географічний диктант, різноманітні географічні ігри, групова робота, метод «Мікрофон» - які сприяють активізації навчальної та пізнавальної діяльності учнів, формуванню свідомого ставлення до вивчення географічної науки, розширенню кругозору, сприяють розвитку творчих здібностей учнів та умінню працювати з географічними джерелами. Запропоновані матеріали, ставлять на меті розширення методичного забезпечення роботи педагогів в рамках вивчення географії у 7 класах.
Географія 7 клас
Урок № 1. Північна Америка. Загальні відомості. Географічне положення. Історія відкриття та освоєння.
Мета:
сформувати в учнів вміння давати фізико – географічну характеристику материка за типовим планом;
поглибити та систематизувати знання про особливості географічного положення, елементи берегової лінії, дослідження Північної Америки;
закріпити вміння учнів працювати з тематичними картами, додатковою літературою, показувати на карті об'єкти географічної номенклатури;
виховувати пізнавальний інтерес до географічної науки, творче мислення, культуру спілкування. самостійність та націлити учнів на вивчення курсу.
Обладнання: підручник географії, зошит для практичних робіт, атлас, фізична карта світу, фізична карта Північної Америки.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
Перша тридцятка
Організаційний момент
Що необхідно мати до уроку:
1) Географічний атлас;
2) Зошит робочий для 7-го класу;
3) Підручник;
4) Зошит для практичних робіт;
Актуалізація опорних знань учнів
Бесіда за запитаннями
Яка паралель називається Північним полярним колом?
Чим цікава ця умовна лінія?
Де починається течія Гольфстрім?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Гра «Пляшкова пошта»
Дати учням можливість самостійно визначити назву материка, який буде вивчатись. Учні отримують пошту.
SOS | SOS | SOS | SOS |
7 ° пн. ш; 81° зх. д | 72 ° пн. ш; 95° зх. д | 65 ° пн. ш; 168° зх. д | 52 ° пн. ш; 56° зх. д |
м. Мар´ято | м. Мерчісон | м.Принца Уельського | м. Сент - Чарльз |
Вступне слово вчителя
Північна Америка розташована в Північній півкулі. На північний схід від материка розташований найбільший острів світу — Гренландія. Береги Північної Америки омивають безліч заток, серед яких «розпечена сковорідка» (Мексиканська затока) і «мішок із льодом» (Гудзонова затока) біля берегів континенту відзначені найвищі припливи — затока Фанді (ви сота підйому — до 18 м).
Друга тридцятка
Вивчення нового матеріалу
Північна Америка – просто клас
Ти дізнаєшся про неї
не лише від нас
Там і ріки, і гори і моря
Хоч не рідна – гарна ця земля!
Прийом «Географічна лабораторія»
Використовуючи план характеристики материка (Додаток 1) даємо оцінку ФГП Північної Америки. (робота з атласом)
Розповідь вчителя.
Площа 20,36 млн. км2, разом з о-вами 24,25 млн. км2 (великі о-ви - Гренландія, Канадський Арктичний архіпелаг, Вест-Індія, Алеутські о-ви, архіпелаг Олександра).
Населення - 442 млн. чол. Материк омивається Тихим океаном з Беринговим морем, затоками Аляска і Каліфорнійською, Атлантичним океаном, Карибською і Мексиканською затоками, Північним Льодовитим океаном з морями Бофорта, Баффіна, Гренландською і Гудзоновою затоками.
На материку знаходяться великі держави: Канада, США, Мексика, а також сім невеликих держав: Беліз, Гватемала, Гондурас, Коста-Ріка, Нікарагуа, Сальвадор, Панама; в Карибському регіоні (Вест-Індія) - Куба, Гаїті, Ямайка, Тринідад і Тобаго, Барбадос, Багамські о-ви, Гренада, Домініканська Республіка, Домініка, Сент-Люсія, Сент-Вінсент і Гренадини, Антигуа і Барбуда, а також володіння ряду держав на островах.
Північна Америка розташована в Північній і Західній півкулях; основна частина материка розташована в субарктичному, помірному, субтропічному й тропічному поясах; на сході й півночі материка берегова лінія сильно порізана; координати мису Мерчисон — 71°50' пн. ш. І94°45' зх. д., мису Мар'ято — 7°12' пн. ш. і 80°52' зх. д., мису Сент-Чарлз — 55°40' зх. д. і 52°24' пн. ш., мису Принца Уельського — 168°05' зх. д. і 65°35' пн. ш.; відзначають близькість Північної й Південної Америки (Панамський перешийок) і Євразії (Беринґова протока), указують, що поблизу східних берегів материка проходить тепла течія Гольфстрім, а назустріч їй — холодна Лабрадорська течія, біля західних берегів протікають тепла Аляскінська течія і холодна Каліфорнійська.
Завдання 1.
Порівняйте географічне положення Північної та Південної Америки Відповідь подайте у вигляді таблиці.
Таблиця 1
План характеристики географічного положення | Північна Америка | Південна Америки | |
Положення щодо екватора й нульового меридіана |
|
| |
У яких географічних поясах розташована |
|
| |
Найближчі материки |
|
| |
Океани, моря та затоки, що омивають материк |
|
| |
Характер берегової лінії |
|
| |
Довжина материка з півночі на південь та із заходу на схід |
|
| |
Найбільші течії, що впливають на клімат материка |
|
| |
Спільні риси | |||
| |||
Відмінні риси | |||
Північна Америка | Південна Америка |
Завдання 2
Задача: визначити довжину Північної Америки в градусахі кілометрах:
а) від берегів Північного Льодовитого океану до берегів Тихого океану за 100° зх.д.:
67° -15°= 52°;
111 км • 52 = 5772 км;
б) від берегів Тихого океану до берегів Атлантичного океану за 40° пн. Ш., якщо довжина 1° дорівнює 85,4 км:
124° - 74° = 50°
85,4 км • 50=4270 км.
Третя тридцятка.
Розповідь учителя
Майже за 500 років до X. Колумба, наприкінці X ст., нормани на чолі 3 Ейріком Рудим побували біля північно-східних берегів Північної Америки. Героїчні народні сказання — саги — свідчать, що нормани висаджувалися на узбережжя півострова Лабрадор і острів Ньюфаундленд. Однак у Європі майже нічого не знали про мандрівки вікінгів і їхні відкриття, тому вони не вплинули на розширення знань людей про різноманіття світу.
Колонізація материка почалася в епоху Великих географічних відкриттів. У 1497—1498 рр. англійська експедиція під керівництвом Дж. Кабота пройшла вздовж східного берега Північної Америки, через 15 років іспанець В. Нуньєс де Бальбоа перетнув Панамський перешийок і першим Вийшов до Тихого океану. У 1519—1521 рр. Е. Кортес відкрив, а потім завоював величезну країну — сучасну Мексику. У 1534—1535 рр. французька експедиція під керівництвом Ж. Картьє обійшла з півночі острів Ньюфаундленд і відкрила південно-східний берег півострова Лабрадор і річку Св. Лаврентія.
Із Північною Америкою пов'язані багато відкриттів англійців. Англійські мандрівники Дж. Дейвіс і Г. Гудзон досліджували північний край материка, у тому числі береги моря Баффіна й Гудзонову затоку.
Закріплення вивченого матеріалу
Завдання 3
Робота з картою
Учні працюють із картою. Вони мають знайти географічні об'єкти, названі іменами дослідників Північної Америки і позначають їх на контурній карті.
Підсумок уроку.
Оцінювання учнів.
Домашнє завдання
1. Прочитати текст підручника.
2. Виконати практичну роботу в друкованому зошиті.
3. Вивчити географічну номенклатуру (Додаток 4)
Географія 7 клас
Урок № 2. Геологічна будова та рельєф Північної Америки. Корисні копалини.
Мета:
дослідити взаємозв’язок між тектонічною будовою і рельєфом Північної Америки;;
поглибити та систематизувати знання про особливості географічного положення, порівняти рельєф Північної та Південної Америки;
закріпити вміння учнів працювати з тематичними картами, додатковою літературою, показувати на карті об'єкти географічної номенклатури;
виховувати пізнавальний інтерес до географічної науки та націлити учнів на вивчення курсу.
Обладнання: підручник географії, зошит для практичних робіт, атлас, фізична карта Північної Америки, ілюстрації із зображенням різних форм рельєфу .
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
Перша тридцятка
Організаційний момент
1.Організація трудової дисципліни.
2 Що необхідно мати до уроку:
3. Географічний атлас;
4. Зошит робочий для 7 - го класу;
5. Підручник;
6. Зошит для практичних робіт;
Актуалізація опорних знань учнів
Бесіда за запитаннями
Дати за планом характеристику географічного положення материка Північна Америка. (Додаток 1)
Які процеси стали причиною виникнення найдовшої гірської системи у світі?
Мотивація навчальної діяльності
Вступне слово вчителя
Сьогодні ми мандруємо Північною Америкою. Ми побуваємо на вершині Мак – Кінлі з висотою 6194 м і опустимось в Долину Смерті на 86 м нижче рівня моря, помандруємо Великим каньйоном.
Друга тридцятка
Вивчення нового матеріалу
Робота з підручником
За допомогою тексту підручника й карти «Будова земної кори» учні досліджують взаємозв’язок між тектонічною будовою материка і рельєфом.
Прийом «Продовження речення»
В основі материка лежить…….(Північно - Американська платформа).
Виходи на поверхню кристалічних порід утворюють…..( Канадський кристалічний щит.)
На заході, унаслідок зіткнення Тихоокеанської та Північно-Американської літосферних плит, сформувалася область …(Альпійської складчастості) що простяглася з півночі на південь на 9000 км.
На сході до платформи прилягає область давньої та найдавнішої складчастості — гори…( Аппалачі )заввишки до 2000 м (максимальна висота — гора Мітчелл, 2037 м).
Розповідь учителя
Північно-східна частина платформи під масою давнього льодовика в деяких місцях прогнулася. Прогини, заповнені пізніше водою, утворили Гудзонову затоку й більш дрібні затоки й протоки, що відокремили від материка Канадський Арктичний архіпелаг. Унаслідок розломів від платформи відокремився острів Гренландія. Під час льодовикової епохи клімат Північної півкулі був більш суворим, ніж зараз. Гігантський льодовик, розділений на окремі блоки, повільно сповзав, захоплював цілі брили гірських порід і ніс їх із собою. На південній окраїні льодовик підтавав, численні річки й струмки виносили з-під льоду гальку, пісок, частки глини. Іноді такі водні потоки довго текли в льодовику, утворюючи своєрідний тунель, і тоді накопичувалися вузькі й довгі піщані та глиняні вали. Під дією талих вод утворилися піщані наноси, простяглися вузькі поздовжні піднесення, на всій території опинилися «розкидані» величезні валуни, талі, води заповнили виорані льодовиком зниженню та утворили численні озера. Так виник ландшафт, характерний для областей давнього заледеніння.
Завдання 1.
Установіть спільні та відмінні риси в геологічній будові Північної Південної Америки.Далі вчитель разом з учнями дає характеристику рельєфу материка. Учні визначають місце розташування великих форм рельєфу та його найхарактерніші риси: переважання рівнин; розташування гір, що за площею займають третину материка, уздовж західного та східного узбережжя. Учитель звертає увагу на найважливішу рису розташування великих форм рельєфу Північної Америки: поздовжнє простягання гір і рівнин, що по-перше, визначає меридіональний характер переміщення повітряних мас, можливості їхнього глибокого проникнення як із півдня на північ, так і з півночі на південь, а, по-друге, послаблює вплив Тихого океану.
Третя тридцятка
Завдання 2
Робота в групах або за варіантами.
Об'єднати учнів у групи (поділити на варіанти) й запропонувати порівняти рівнини материка (перша — Центральні рівнини, друга — Великі рівнини, третя — Примексиканську низовину).
Таблиця 1.
Спільні риси Відмінні риси | |
Центральні рівнини | Великі рівнини |
Алгоритм порівняння рівнин: знайти рівнину на карті, установити, у якій частий материка вона розташована, із якими географічними об'єктами межує, допомогою масштабу визначити її довжину та ширину, установити за допомогою шкали висот переважаючі висоти, знайти райони з максимальною мінімальною абсолютною висотою, порівняти з подібними формами рельєф й на цій основі оцінити її основні характеристики. По закінченні роботи представники груп знайомлять решту зі своїм описом.
Великий каньйон річки Колорадо має глибину до 1800м Гори Аппалачі
Розповідь учителя
Надра материка багаті на різноманітні корисні копалини. Найбільше значення мають поклади руд кольорових металів (міді, свинцю, цинку і коштовних металів. Найбільші родовища розташовані в межах Канадського кристалічного щита, золото — у Каліфорнії та на Алясці. На північному заході Канади протікає річка Клондайк, у басейні якої розташований один із всесвітньо відомих районів золотодобування. Із паливних корисних копалин є великі поклади вугілля, нафти й природного газу. Із нерудних корисних копалин велике значення мають сірка, фосфорити, калійна й кухонна солі.
Монумент президентам США: Вашинґтону, Гори Кордільєри
Джефферсону, Теодору Рузвельту, Лінкольну.
(Гора Рашмор Південна Дакота)
Закріплення вивченого матеріалу.
Завдання 3.
Назвіть основні форми рельєфу Північної Америки та покажіть їх на карті.
Підсумок уроку.
Оцінювання учнів
Домашнє завдання
1. Прочитати текст підручника , усно відповісти на запитання.
2. Назвати ознаки на підтвердження того, що Аппалачі є давніми горами.
3. Закінчити виконання практичної роботи.
4. Вивчити географічну номенклатуру (Додаток 4)
Географія 7 клас
Урок № 3. Клімат Північної Америки.
Мета.
навчити учнів давати характеристику особливостей розміщення кліматичних поясів материка;
сформувати в учнів систему знань про причини формування різних типів клімату на території материка;
закріпити вміння учнів працювати з тематичними картами, додатковою літературою, показувати на карті об'єкти географічної номенклатури;
виховувати пізнавальний інтерес до географічної науки та націлити учнів на вивчення курсу.
Обладнання: підручник географії, атлас, кліматична карта Північної Америки, фізична карта Північної Америки, картки червоного і синього кольору.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
Перша тридцятка
Організаційний момент
Що необхідно мати до уроку:
1) Географічний атлас;
2) Зошит робочий для 7 - го класу;
3) Підручник;
4) Зошит для практичних робіт;
Актуалізація опорних знань учнів
Прийом«Гронування»
Які чинники впливають на формування клімату?
Бесіда за запитаннями.
1. Що називають кліматом? (це багаторічний режим погоди, що сформувався на даній місцевості)
2. Що називають кліматичним поясом? (широтні смуги, кожна з яких має відповідний тип клімату)
3. Що називають типом клімату? (стала сукупність кліматичних показників, характерних для тривалого періоду часу на певній території)
Мотивація навчальної діяльності
Прийом «Вірно – невірно»
( Якщо вірно діти піднімають червоні картки, а не вірно –сині)
1. В Північній Америці є вулкани ( Вірно)
2. Кордильєри – найдовші гори ( Вірно)
3. Великий каньйон – це витвір річки Маккензі ( не вірно, річки Колорадо)
4. У східній частині Північної Америки знаходяться Аппалачі ( Вірно)
5. Найвища вершина Кордильєр г. Елберт ( Не вірно , г. Мак Кінлі)
6. Гори Аппалачі багаті родовищами нафти ( Не вірно, кам’яного вугілля)
7. На півночі знаходиться Примексиканська низовина ( Невірно, на півдні)
8.Напівночіматерикафундаментдавньоїплатформивиходитьнаповерхню(Вірно)
Друга тридцятка.
Вивчення нового матеріалу
П л а н:
1. Формування клімату материка.
2. Кліматичні пояси та області.
Розповідь учителя.
1.Формування клімату материка.
А) Розміри материка - оскільки Північна Америка дуже витягнута з півночі на південь, спостерігається велика різниця в температурних показниках її північної і південної частин. Це пов’язане із збільшенням кута падіння променів сонця на земну поверхню. Кількість сонячної радіації зменшується з півночі на південь зі 180 ккал/см2 на рік до 50 ккал/см2. Тому на півночі навіть у липні середні температури на материку не перевищують 0 ... +8 °С, а на півдні середньорічні температури вищі +20 °С.
Б)Повітряні маси - на більшій частині материка панує західне перенесення – постійні вітри помірних широт. Воно несе насичене вологою повітря з Тихого океану. Південна частина материка зазнає впливу північно-східного пасату з Атлантичного океану. З півночі протягом року проникають північно-східні вітри, які приносять холодне й сухе повітря з Арктики.На сході материка на межі суходолу й океану формуються малопотужні сезонні вітри – мусони.
На більшій частині материка панує західне перенесення – постійні вітри помірних широт. Воно несе насичене вологою повітря з Тихого океану.
Південна частина материка зазнає впливу північно-східного пасату з Атлантичного океану. З півночі протягом року проникають північно-східні вітри, які приносять холодне й сухе повітря з Арктики.
В) Течії -значно впливають на клімат узбережжя морські течії. Так, холодна Каліфорнійська течія викликає на південно-західному узбережжі материка посушливу й спекотну погоду. Навпаки, теплі Аляскинська течія на північному заході і Гольфстрім на сході сприяють надходженню на материк вологих повітряних мас.
2. Кліматичні пояси та області.
Завдання1 (Робота з атласом та підручником.)
За картою «Кліматичні пояси та області Північної Америки» визначте, в яких кліматичних поясах лежить Північна Америка. Які пояси займають найбільші території?
1. Які з кліматичних поясів є основними, які перехідними.
2. Які типи повітряних мас панують в межах різних кліматичних поясів Північної Америки?
1. Арктичний кліматичний пояс
2.Субарктичний кліматичний пояс
3.Субекваторіальний кліматичний пояс
4. Помірний кліматичний пояс
- морський
- помірно – континентальний
- континентальний
- мусонний
5. Субтропічний кліматичний пояс
- середземноморський
- континентальний
- вологий
6.Тропічний кліматичний пояс
- тропічний пустельний
- тропічний вологий
Завдання 2. (Робота в групах.)
Об'єднати учнів у шість груп (за кількістю кліматичних поясів) і за картами атласу схарактеризувати тип (типи) клімату окремих кліматичних поясів і подати відповідь у вигляді таблиці (за зразком). Для роботи використовуємо план характеристики кліматичного поясу (Додаток 2)
Назва поясу | Розташування на території Північної Америки | Особливості клімату (формування різних типів клімату) | Причини, що обумовили ці кліматичні умови |
Арктичний | Північне узбережжя материка, майже до Полярного кола, Канадський Арктичний архіпелаг та острів Ґренландія | Переважають арктичні повітряні маси, температури повітря в січні опускається до -40 °С, у липні для середньої частини Ґренландії температура від'ємна, на Арктичному архіпелазі й на узбережжі материка вона піднімається вище за 0 °С. У середньому випадає 200—250 мм опадів, узимку часто трапляються снігові бурі, улітку небо вкривають хмари, спостерігаються тумани. Значна частина території вкрита льодовиками | Узимку Сонце майже півроку заховане за горизонтом, у літній період кут падіння сонячних променів невеликий, і хоча Сонце кілька місяців не заходить, основна частина променів відбивається льодами й снігом |
Третя тридцятка.
Підсумки уроку
Бесіда за запитаннями.
В якому кліматичному поясі розташована велика частина материка?
Яка циркуляція повітряних мас переважає на материку?
В якому кліматичному поясі не лежить Північна Америка?
Якими чинниками визначається різноманітність кліматичних умов Північної Америки?
Встановіть взаємозв’язок між кліматом і течіями в океані?
Гра « Подорож»
Маршрут1
ЗдійснітьуявнуподорожзНью–ЙоркадоМехіко. Опишітьзміникліматичнихпоказниківпідчасруху.
Маршрут2
ЗдійснітьуявнуподорожзДоусонадоСан - Франциско. Опишітьзміникліматичнихпоказниківпідчасруху.
Маршрут 3
ЗдійснітьуявнуподорожзВінніпегадоМонтеррея. Опишітьзміникліматичнихпоказниківпідчасруху.
.
Маршрут 1
ЗдійснітьуявнуподорожзНью–ЙоркадоМехіко. Опишітьзміникліматичнихпоказниківпідчасруху.
Підсумки уроку
Домашнє завдання
Прочитати текст підручника, усно відповісти на запитання.
Виконати практичну роботу в зошиті.
Підготувати повідомлення про Ніагарський водоспад іМіссісіпі.
Вивчити географічну номенклатуру (Додаток 4)
Географія 7 клас
Урок № 4. Води суходолу.
Мета:
з'ясувати основні риси річкової та озерної мережі Північної Америки;
показати роль снігового й льодовикового живлення у водному режимі;
удосконалювати навички роботи з картами атласу;
виховувати зацікавленість у вивченні курсу географії.
Обладнання: підручник географії, зошит для практичних робіт, атлас, кліматична карта Північної Америки, фізична карта Північної Америки, комплексна карта Північної Америки, карта господарства Північної Америки.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
Перша тридцятка
І. Організаційний момент
Що необхідно мати до уроку:
1) Географічний атлас;
2) Зошит робочий для 7 - го класу;
3) Підручник;
4) Зошит для практичних робіт;
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Географічний диктант.(Учні визначають, якому кліматичному поясу відповідають характеристики, що зачитує вчитель).
1. Займає північне узбережжя і більшу частину Канадського арктичного архіпелагу. Влітку температура не піднімається вище за +5 °С.(Арктичний)
2. Тут протягом року панує тепле і жарке сухе повітря, завдяки якому клімат дістав назву «клімат вічного літа».(Тропічний)
3. У межах поясу на материку виділяються чотири кліматичні області.(Помірний)
4. У цьому поясі переважають узимку вологі помірні повітряні маси, а влітку надходять сухі тропічні повітряні маси.( Субтропічний)
5. У цьому поясі розміщена південна частина материка.Улітку панують вологі екваторіальні повітряні маси.(Субекваторіалний)
6. Узимку надходять арктичні повітряні маси, а улітку повітряні маси з помірного поясу і температура підвищується до +10°(Субарктичний)
Прийом «Інтелектуальна розминка»
Що відноситься до вод суходолу?
Від чого залежить багатство материка на водні об’єкти?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Розповідь вчителя.
На сьогоднішньому уроці ми ознайомимось з цікавинками про внутрішні води Північної Америки. У Північній Америці розташована найбільша прісноводна водойма світу — озеро Верхнє. Разом з іншими Великими озерами воно утворює найбільше скупчення прісних вод — це «внутрішнє море» материка, що з'єднано з океаном річкою Св. Лаврентія. Найважливіша й найбільша водна артерія материка — Міссісіпі. На материку розташований найбільший річковий каньйон — Великий каньйон на річці Колорадо, один із найбільших водоспадів — Ніагарський.
Ніагарський водоспад «Вода, що гуркоче». Шум води можна почути на відстані 25км, а водяний пил підіймається на 100м. Має форму підкови.
Друга тридцятка.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Прийом «Мозковий штурм».
1. Як ви вважаєте, Північна Америка багата на внутрішні води? Підтвердьте свою думку, проаналізувавши фізичну карту Північної Америки.
Завдання 1. (Робота в парах.)
За допомогою підручника охарактеризуйте:
І ряд – річки басейну Атлантичного океану
ІІ ряд – річки басейну Тихого та Північно - Льодовитого океану
ІІІ ряд – Великі озера
Розповідь вчителя.
Річка Міссісіпі бере початок від невеликого озера в штаті Міннесота. У верхів'ях вона протікає через невеликі озера й болота, утворюючи пороги й кам'яні перекати. Режим Міссісіпі дуже складний, що пов'язане з великим різноманіттям природних умов на території її басейну. Максимум витрати води припадає на весну через танення снігів у верхній частині басейну та літо у зв'язку з дощами в горах. До кінця літа Міссісіпі сильно міліє. Великі глибини зберігаються тільки в нижній течії.
Третя тридцятка.
Прийом «Мозковий штурм»
1. Де на материку розповсюджені озера?
2. Де знаходяться Великі американські озера?
3. Причини виникнення озер?
4. Чому на південному сході материка багато безстічних і солоних озер?
Робота в парах
Учні в парах характеризують Великі озера. Вони мають указати назви озер і їхнє географічне положення, розміри, річки-протоки, що з'єднують озера, особливості режиму. Відзначаючи великий перепад води між озерами Ері й Онтаріо, один з учнів читає повідомлення про Ніагарський водоспад.
V. Підсумки уроку
Прийом «Скринька».
Учні по рядах записують головні особливості річок: перший ряд — Міссісіпі; другий ряд — Маккензі; третій ряд — Колорадо. Учні записують особливості річок (бурхлива течія, повноводна…).
Річка Місісіпі
Річка Юкон (довжина – 3700 км) бере початок у Північних Кордильєрах кількома витоками (головним витоком вважається річка Льюїс), протікає по однойменному плато і впадає у затоку Нортон Берингова моря, тобто належить до тихоокеанського басейну стоку. І справа, і зліва річка приймає численні притоки. На річці яскраво виражена літня повінь (максимум витрат припадає на червень), внаслідок пізнього танення снігів і льодовиків у горах. Висока вода тримається з травня по жовтень. Межень спостерігається взимку, оскільки майже на півроку Юкон вкривається льодом, а можливості грунтового живлення незначні із-за широкого розвитку багаторічної мерзлоти. Судноплавству перешкоджають пороги у середній течії річки.
Річка Маккензі (довжина – 1770 км) бере початок із Великого Невільничого озера, протікає по Лаврентійській височині вздовж однойменних гір і впадає у затоку Маккензі моря Бофорта Північного Льодовитого океану, утворюючи велику дельту. Названа на честь відомого дослідника американської півночі, шотландського мандрівника Олександра Маккензі. В 1789 р. він на 4-х каное першим із європейців проплив по річці Невільнича до Великого Невільничого озера і далі по річці, яка згодом була названа його іменем. Річка характеризується сніжно-дощовим живленням, весняною повінню, нерідко катастрофічною, взимку замерзає на 6-7 місяців. У верхній течії сильно порожиста і має значні запаси гідроенергії, які широко використовуються.
Гірське озеро влк. Катмай
VI.Домашнє завдання
1.Прочитати текст підручника
2. Нанести на контурну карту найбільші річки та озера.
3. За типовим планом скласти комплексну характеристику річки Маккензі.
4. Вивчити географічну номенклатуру (Додаток 4)
Географія 7 клас
Урок № 5. Природні зони Північної Америки.
Мета.
навчити учнів давати характеристику особливостей розміщення природних зон материка;
наводити приклади типів ґрунтів, рослинного й тваринного світу Північної Америки, визначати вплив господарської діяльності людей на природу;
закріпити вміння учнів працювати з тематичними картами, додатковою літературою, показувати на карті об'єкти географічної номенклатури;
виховувати пізнавальний інтерес до географічної науки та націлити учнів на вивчення курсу.
Обладнання: підручник географії, атлас, кліматична карта Північної Америки, фізична карта Північної Америки, карта природних зон, ілюстрації із зображенням представників рослинного й тваринного світу континенту.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
Перша тридцятка
І. Організаційний момент
Що необхідно мати до уроку:
1) Географічний атлас;
2) Зошит робочий для 7 - го класу;
3) Підручник;
4) Зошит для практичних робіт;
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Бесіда за запитаннями
Що таке вічна (багаторічна) мерзлота?
У яких районах материка кліматичні умови найбільш сприятливі для утворення річок? Чим це пояснюється?
Де проходить головний вододіл континенту?
Як давнє заледеніння вплинуло на утворення озер на території континенту?
Що вам відомо про походження льодовиково-тектонічних озер?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Вступне слово вчителя
Рослинний і тваринний світ Північної Америки має багато спільного з Євразією. Ця схожість пояснюється існуючими в минулому сухопутними зв'язками між цими материками. На цей зв'язок указує наявність спільних видів ссавців (північні олені, лосі, ведмеді, рисі, росомахи, вовки, лисиці, горностаї, ласки, бобри). Але тут є й унікальні представники флори й фауни. Північна Америка — батьківщина секвої. Це найдавніший представник рослинного світу. Окремі дерева живуть близько 4000 років. Один із видів секвої — мамонтове дерево — заввишки сягає 100 м.
Друга тридцятка.
Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя.(Учні заповнюють таблицю в зошиті) Таблиця 1.
Зона арктичних пустель займає більшу частину Ґренландії та Канадського Арктичного архіпелагу. На сході зони великі простори зайняті крижаними, а на заході — кам'янистими пустелями. У зоні мало тепла, рослинність відсутня або представлена мохами й лишайниками, ґрунти розвинені слабко.
Зона тундри.
Нетривале та прохолодне літо й багаторічна мерзлота обумовлюють утворення тут бідних тундрових ґрунтів. У тундрі поширені болота й озера. Із рослинності характерні мохи й лишайники, болотні трави, деякі чагарники й карликові дерева. У лісотундрі з'являються хвойні дерева — ялина, бальзамічна туя, а на півдні — модрина.
Зона тайги сформувалась на півночі помірного кліматичного поясу в умовах прохолодного літа й надмірного зволоження. Тут ростуть переважно хвойні дерева — модрина, сосна, чорна ялина, ялиця, є також листяні породи — береза, осика, тополя. У лісах водяться хижі звірі — ведмеді, вовки, лисиці, зустрічаються олені, лосі, єноти, ондатра (водяний пацюк), бобри, норка. Ґрунти в тайзі малородючі: мерзлотно-тайгові й підзолисті.
Зона мішаних лісів із пануванням бурих лісових і дерново-підзолистих ґрунтів займає область Великих озер. У її межах поєднуються масиви хвойних, дрібнолистих (береза, тополі) і широколистих лісів.
Зона широколистих лісів
розташована на південь і південний схід від мішаних лісів. Ґрунти тут бурі лісові. Видовий склад лісів досить різноманітний: дуб (білий, чорний, північний, червоний), липа, бук, платан, каштан, тюльпанне дерево, листопадна магнолія.
На південь від тайги і на захід від мішаних і широколистих лісів, у районах із недостатньою кількістю опадів (400-500 мм), розташовані лісостепи й степи. У Північній Америці їх називають преріями. Колись вони були вкриті високими травами — ковилою й іншими злаками. Ближче до Кордильєр опадів випадає ще менше, тому рослинність стає біднішою.
Субтропічні вологі вічнозелені мішані ліси ростуть на жовтоземах і червоноземах. У лісах переважають дуб, магнолія, бук, сосна, на заболочених ділянках — болотний кипарис.
Пустелі й напівпустелі займають окремі простори на узбережжі Тихого океану й між хребтами Кордильєр. Вони характеризуються сухістю клімату, інтенсивним фізичним вивітрюванням, засоленістю ґрунту й слабким розвитком рослинності.
На заході субтропічного поясу розміщена зона твердолистяних лісів і чагарників. У лісах на західних схилах гір поширені вічнозелені дуби, сосни, секвої, які належать до реліктів.
На Примексиканській і Приатлантичній низовинах та на півострові Флорида розташовані мусонні й перемінно-вологі ліси. Тут, на жовтоземах і червоноземах, ростуть сосни, дуб, магнолія. Із тварин зустрічається опосум, рись, видра, ондатра.
Третя тридцятка.
Завдання 1
Робота з підручником
Учні самостійно опрацьовують матеріал підручника «Охорона природи», складають його план, наводять приклади впливу господарської діяльності людей на природу.
Природа Північної Америки сильно змінена в результаті господарської діяльності людини. Із 170 млн. га лісів залишилось 9 млн. га. З метою збереження природних ландшафтів, рідкісних рослин і тварин створено кілька десятків охоронних територій: національних парків, заповідників, резерватів. Найвідомішими природоохоронними територіями Північної Америки є Великий каньйон на річці Колорадо, Мамонтова печера, парк Секвоя в горах Сьєрра-Невада.
V. Підсумки уроку
Бесіда за запитаннями
1.Порівняйте природу Північної і Південної Америки.
2.Який материк найбільш витягнений із півночі на південь — Північна чи Південна Америка?
3.На якому материку більш різноманітний тваринний і рослинний світ?
4.Які гори є довшими — Кордильєри чи Анди?
5.Чому і в Північній, і в Південній Америці пустелі розташовані на заході?
VI. Домашнє завдання
Прочитати текст підручника, усно відповісти на запитання. Схарактеризувати природу районів висотної поясності.
Виконати практичну роботу в зошиті.
Вивчити географічну номенклатуру (Додаток 4)
Таблиця 1.
План характерис- тики | Природні зони | |||
Тундра | Широколисті ліси | |||
Географічне положення | У субарктичному кліматичному поясі. Північне узбережжя материка й прилеглі до нього острови, південна межа зони на заході розташована на північ від Полярного кола, на сході вона заходить у більш 1 південні широти, охоплюючи північну частину півострова Лабрадор. Межує з арктичними пустелями й лісотундрою | У помірному кліматичному поясі. На південь від Великих озер, в основному в районі Аппалачів. Межує із зоною лісостепів, мішаних лісів, мусонних і перемінно-вологих лісів | ||
Основні форми рельєфу | Рівнини. Лаврентійська височина | Рівнини, гори (Аппалачі) | ||
| середня температура липня (°С) | 0...+10 | + 18...+23 | |
Клімат | середня температура січня (°С) | -20...-35 | +5...0 | |
| річна кількість опадів (мм) | 100—300 | 600—1200 | |
| режим випадання опадів | Цілий рік | Літній максимум | |
Внутрішні води | Озера, річки, болота | Озера Мічіґан і Ері, річка Огайо | ||
Рослинність | Мохи, лишайники, болотні трави, чагарники, карликові дерева (верба, береза) | Різні види дуба, бук, клен, липа, в'яз, платан, горіх, каштан, дика яблуня | ||
Тваринний світ | Лемінг, песець, північний олень — карибу, полярний вовк, вівцебик, росомаха. На узбережжі влітку гніздиться багато птахів, у прибережних водах живуть тюлені, моржі | Олень, ведмідь, дикобраз, вовк, куниця, лисиця, ласка, бобер, опосум (єдиний вид сумчастих на материку). Багато представлені птахи: лунь, дикі індики, жовтушники, дятли | ||
Ґрунти | Тундрові | Бурі лісові | ||
Діяльність людини | Полювання, рибальство, видобуток корисних копалин | Вирубування цінних порід дерев, вирощування сільськогосподарських рослин і тварин, видобуток корисних копалин, промислове виробництво | ||
Спільні риси | ||||
В обох зонах виражені пори року (у широколистих лісах їх чотири), ростуть дерева (у тундрі — карликові), є подібні види тварин, наприклад олені, вовк. | ||||
Відмінні риси | ||||
Тундра | Широколисті ліси | |||
Мало опадів, вічна мерзлота, бідність рослинного й тваринного світу, низь рівень освоєння людиною | Достатня кількість опадів, різноманіт- ний рослинний і тваринний світ, висо- кий кий рівень освоєння людиною |
Географія 7 клас
Урок № 6. Населення та політична карта Північної Америки.
Мета:
навчити учнів давати характеристику населення Північної Америки, його сучасний склад;
закріпити вміння учнів працювати з тематичними картами;
додатковоюлітературою,показуватинакартіоб'єктигеографічноїноменклатури;
виховуватипізнавальнийінтересдогеографічноїнаукитанацілитиучнівнавивченнякурсу.
Обладнання: підручник географії, зошит для практичних робіт, атлас, політична карта Північної Америки, комплексна карта Північної Америки.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
Перша тридцятка.
Організаційний момент.
Що необхідно мати до уроку:
1) Географічний атлас;
2) Зошит робочий для 7 - го класу;
3) Підручник;
4) Зошит для практичних робіт;
Актуалізація опорних знань учнів
Географічний диктант. (взаємоперевірка)
Зачитати твердження, а учні позначають, яким природним зонам вони відповідають: арктичні пустелі (1), тундри й лісотундри (2), широколисті ліси (3), лісостепи й степи (4).
Із рослинності в цій природній зоні найбільше представлені мохи, лишайники, карликові дерева.
Для цієї зони характерні різні види дуба, бук, клен, липа, в'яз, платан, горіх, каштан, дикі яблуні.
Із тварин у цій природній зоні широко представлені різні гризуни, зараз її територія є розораною.
Ця зона розташована на південь від тайги й на захід від мішаних і широколистих лісів, у районах із недостатньою кількістю опадів (400— 500 мм).
Рослинність цієї природної зони надзвичайно бідна, деякі тварини живуть у прибережних водах.
У цій природній зоні в минулому переважав трав'яний покрив із невеликими групами дерев і чагарників.
У цій природній зоні живуть лемінги, песець, північний олень — карибу, полярний вовк, вівцебик, росомаха.
Ця природна зона займає більшу частину Гренландії та Канадського Арктичного архіпелагу.
(Відповіді: 2, 3, 4, 4, 1, 4, 2, 1.)
Друга тридцятка
Мотивація навчальної діяльності
Вступне слово вчителя
У Північній Америці явно виділяються три держави — Канада, що посідає друге місце у світі за площею; США, що займає перше місце у світі за рівнем економічного розвитку, третє місце за кількістю населення та четверте — за площею, і Мексика, що посідає 11-е місце у світі за кількістю населення. При цьому на континенті розташовано багато невеликих, насамперед острівних держав.
Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя
Корінні жителі Америки — ескімоси й індіанці, які належать до американської гілки монголоїдної раси. Під назвою індіанці об'єднані численні етноси, які відрізняються за зовнішнім виглядом, культурою, мовою. До приходу європейців індійські племена перебували на різному рівні розвитку. На вищому щаблі стояли народи Мексики й Центральної Америки — майя, ацтеки. У середні віки майя вже будували міста, мали свою писемність і систему лічби, володіли технологією обробки металу. Ацтеки прийшли на Мексиканське нагір'я з півночі, де заснували місто Теночтитлан. Спочатку більшість ацтеків жили в цьому місті та його околицях, створивши своєрідне місто-державу. Потім було створене політичне об'єднання, що складалося з ацтеків і деяких сусідніх народів.
Від XV ст. на материк стали прибувати переселенці з Європи. Іспанці на чолі з Е. Кортесом завоювали сучасну Мексику. На початок XVII ст. великою територією на східному узбережжі материка володіла Англія. У долині річки Св. Лаврентія жили французи.У 1619 р. до Америки прийшов перший корабель із чорними невільниками з Африки. Сьогодні нащадки рабів — афроамериканці — становлять понад 12 % населення США.
Метод «Мікрофон»
Учні висловлюють власну точку зору за кожним із запропонованих запитань. При цьому забороняється перебивати або виправляти того, хто виступає. Час на виступ — 1 хв.
Що свідчить про те, що перші люди прийшли в Північну Америку з Азії?
Чому європейцям удавалося перемагати індіанців, маючи менші сили?
Чи можна сказати, що існує точна подібність між представниками монголоїдної раси, що живуть в Азії та Америці?
Чому в Мексиці й державах Центральної Америки частка індіанців з населенні є вищою, ніж у США?
Третя тридцятка.
Завдання 1
Робота з підручником
Учні мають знайти відповіді на запитання:
Чому в країнах материка державними є англійська, французька, іс панська мови?
Де проживають представники корінних народів континенту — індіанці й ескімоси?
Якими є особливості розміщення сучасного населення континенту?
Чому Північну Америку іноді називають «материком міст» ?
Підсумки уроку.
На території якої країни розташована «Долина смерті»?
Територія якої країни розташована в різних частинах континенту?
Територія якої країни включає найбільший півострів континенту?
На території якої країни розташована найвища точка Північної Америки?
На території якої держави розташоване нагір'я, яке називають «країною кактусів»?
Завдання 2
Учитель називає країну, а учні мають написати в зошиті географічні об'єкти (форми рельєфу, річки, озера), які є на її території.
Завдання 3
Учитель називає країну, а учні мають перелічити держави, із якими вона межує, та океани (моря, затоки), до яких має вихід (можна користуватися картою).
Домашнє завдання
1. Прочитати текст підручника , усно відповісти на запитання.
2. Випереджальне завдання. Підготувати повідомлення про одну з країн Південної чи Північної Америки.
3. Вивчити географічну номенклатуру (Додаток 4)
Географія 7 клас
Урок № 7. Країни Північної Америки.
Мета:
навчити учнів характеризувати країни Північної Америки;
закріпити знання про природу материка.
виховуватипізнавальнийінтересдогеографічноїнаукитанацілитиучнівнавивченнякурсу.
Обладнання: підручник географії, атлас, політична карта Північної Америки, плакати учнів.
Тип уроку: розширення та поглиблення знань (урок-вікторина).
Хід уроку
Перша тридцятка.
Організаційний момент
Вступне слово вчителя
Познайомити учнів із темою й завданнями уроку-вікторини. Звертає увагу на те, що учні, які покажуть кращі результати, одержать тематичну оцінку з теми «Північна Америка».
Урок-вікторина
Представники від кожної команди презентують повідомлення про одну з країн материка за планом (Додаток 3)
Друга тридцятка
Завдання 1
Представникам команд треба визначити географічний об'єкт (річку, озеро) за стислим описом.
Солоність води в цьому озері в дев'ять разів вища, ніж в океані. (Велике Солоне озеро.)
Річка протікає Центральними рівнинами та Примексиканською низовиною. (Міссісіпі.)
Озеро з'єднане з Атлантичним океаном річкою Св. Лаврентія. (Онтаріо.)
Річка з'єднує озера Ері й Онтаріо. (Ніаґара.)
Найбільше з Великих Озер. (Верхнє.)
Назву річці, що в перекладі означає «червона», дали іспанці, які були вражені червонуватими кольорами її мутних вод. (Колорадо.)
Річка бере початок у Скелястих горах і несе свої води до Берингового моря. (Юкон.)
Річка, що протікає на півночі Канади, свою назву дістала на честь дослідника цих місць, а індіанці називають її «Великою річкою». (Маккензі.)
Третя тридцятка
Завдання 2.(робота з контурною картою)
Представники команд отримують перелік географічних об'єктів, які слід позначити на контурній карті відповідними цифрами в місці їх розташування.
Острів Куба. 2. Гудзонова затока. 3. Острів Гренландія. 4. Півострів Лабрадор. 5. Країна Панама. 6. Мексиканська затока. 7. Острів Ньюфаундленд. 8. Півострів Флорида. 9. Великі рівнини. 10. Гора Мак-Кінлі.
Підсумки уроку
Учитель підбиває підсумки вікторини, відзначає кращих учнів.
Домашнє завдання
1. Повторити параграфи підручника
2. Підготуватися до тематичного оцінювання.
3. Вивчити географічну номенклатуру (Додаток 4)
Географія 7 клас
Урок № 8. Узагальнення та систематизація знань.
Мета:
навчити учнів характеризувати країни Північної Америки;
закріпити знання про природу материка.
Виховуватипізнавальнийінтересдогеографічноїнаукитанацілитиучнівнавивченнякурсу.
Тип уроку:урок перевірки та оцінювання набутих знань і умінь.
Хід уроку
Перша тридцятка.
І. Організаційний момент.
Що необхідно мати до уроку:
1) Географічний атлас;
2) Зошит робочий для 7 - го класу;
3) Підручник;
4) Зошит для практичних робіт;
II. Повідомлення теми, мети уроку.
ІІІ. Проведення оцінювання.
Учням пропонуються різнорівневі контрольні запитання і завдання тестового і теоретичного характеру, які оцінюються певною кількістю балів. Враховуються правильність, обґрунтованість, повнота відповіді та творчість учня.
ТЕМАТИЧНЕ ОЦІНЮВАННЯ «ПІВНІЧНА АМЕРИКА»
І варіант | ІІ варіант | ІІІ варіант |
І рівень (4 запитання по 0,5 бала за кожне) | ||
1. Форма рельєфу, що має найменші відносні висоти і ступінь розчленованості рельєфу... а) Кордільєри; б) Аппалачі; в) Центральні рівнини; г) Великі рівнини | 1. Літосферні плити, на межах яких розташовані Кордільєри: а) Північноамериканська та Індо-Австралійська; б) Індо-австралійська та Тихоокеанська; в) Тихоокеанська та Північноамериканська | 1. Північна Америка розташована у всіх кліматичних поясах: від арктичного до... а) тропічного; б) субекваторіального; в) екваторіального; г) антарктичного |
2. Річки басейну Північного Льодовитого океану мають змішане живлення з переважанням... а) снігового; б) дощового; в) льодовикового; г) підземного | 2. Каньйоноподібні долини характерні, в основному, для річок басейну... океану а) Тихого; б) Індійського; в) Атлантичного; г) Північного Льодовитого | 2. Річка Міссісіпі... а) замерзає у верхній течії; б) замерзає в нижній течії; в) замерзає на всьому протязі течії; г) не замерзає |
3. Озерні улоговини півночі материка за походженням: а) тектонічно-льодовиті; б) залишкові; в) вулканічні; г) тектонічні | 3. Найбільша річка басейну Північного Льодовитого океану: а) Колорадо; б) Міссісіпі; в) Юкон; г) Маккензі | 3. Країна, на території якої спостерігаються виверження вулканів: а) Мексика і Канада; б) США; в) США і Мексика; г) Канада |
4. Океан, з якого більша частина Північної Америки одержує вологу: а) Тихий; б) Індійський; в) Атлантичний; г) Північний Льодовитий | 4. Мова, якою говорить більша частина населення Північної Америки: а) французька; б) англійська; в) іспанська; г) португальська | 4. Унікальні природні об’єкти, які розташовані в США: а) Мамонтова печера і затока Фанді; б) каньйон Колорадо і вулкан Орісаба; в) долина Смерті, Мамонтова печера і каньйон Колорадо; г) долина Смерті і затока Фанді . |
ІІ рівень (3 запитання по 1 балу за кожне) | ||
5. Вам відомо, що на карті зустрічаються назви, які були дані помилково, через непорозуміння. Назва якого півострова Північної Америки означає «я вас не розумію» | 5. Назвіть затоку біля берегів Північної Америки, якій підходить назва «крижаний мішок» | 5. В преріях Північної Америки мешкає багато птахів. Серед них дикий предок відомої всім свійської птиці, що розповсюдилась звідси по всьому світові. Назвіть її |
6. Велика різниця в температурі і тиску між холодними і теплими повітряними масами сприяє утворенню сильних вітрів. Назвіть їх | 6. У 1874 році спеціальним законом було створено національний парк, відомий своїми гейзерами. Назвіть його | 6. Назвіть країни, на кордоні яких розташовано найбільш відомий у Північній Америці Ні- аґарський водоспад |
7. Назвіть кліматичний пояс, в межах якого не розташована територія материка | 7. Назвіть природну зону, в межах якої ведеться найбільш інтенсивне вирубування лісів | 7. Назвіть кліматичний пояс материка, що має сувору зиму та холодне літо |
III рівень (2 запитання по 2 бали за кожне) | ||
8. Річки: Ріо-Ґранде, Юкон. До басейнів яких океанів вони належать? Поясніть чому | 8. Течію Ґольфстрім. Поясніть її вплив на формування клімату | 8. Гори Кордільєри. Поясніть їх вплив на формування клімату центральної частини материка |
9. Дайте визначення поняттю «каньйон» | 9. Дайте визначення поняттю «торнадо» | 9. Дайте визначення поняттю «черноземи» |
IV рівень (одне запитання — 3 бали) | ||
10. Проаналізуйте вплив Кордільєр на формування клімату материка | 10. Проаналізуйте рівень захисту навколишнього природного середовища на материку | 10. Проаналізуйте особливості розміщення населення на території материка |
IV. Підсумки уроку.
V. Домашнє завдання.
Повторити план характеристики материка, поняття та геологічну структуру землі.
Цікавинки Північної Америки
Мальовнича лісоферма в Орегоні.
Ця мальовнича лісова ферма знаходиться в окрузі Морроу, штат Орегон. Фермою володіє компанія GreenWood Tree Farm Fund, а керує нею команда лісорубів з Портленда. Лесоферма розташована на території в 10 117 га і складається з тисяч і тисяч гібридних тополь. Дерева тут акуратно ростуть рівними рядами на однаковій відстані одне від одного.
Маяк острова Боді (США)
Маяк Боді розташований на території однойменного півострова (Північна Кароліна, Сполучені Штати Америки), в даний час він є чинним і служить орієнтиром для моряків. Висота маяка становить 48 метрів. Назва Боді виникла не випадково, так іменували колись невеликий острів, відокремлений від обмілини Керрітук протокою. В даний час його територія з’єдналася з континентом і є продовженням півострова
Державний парк Уоткінс Глен, і його химерні пейзажі та дивовижні водоспади в ущелині, США.
Державний парк Уоткінс Глен (розташований недалеко від однойменного міста в штаті Нью-Йорк, на озері Снека в регіоні Пальчикових озер. Перші відвідувачі парку змогли побачити всю красу цього місця в 1863 році. Зараз парк Уоткінс Глен є пам’яткою історії. Центральною частиною парку є 400-метрова ущелина, глибина якого досягає 120 метрів.
Супервулкан і Національний Парк Єллоустон
Національний парк Єллоустоун заснований американським Конгресом і затверджений президентом Грантом 1 березня 1872р.. Єллоустон, який, як широко вважають, був першим національним парком в світі, відомий його дикою природою і геотермічними особливостями, особливо гейзером Олд Фейсфул.
Національний парк Пасифік-Рим, Канада.
Національний парк Пасифік-Рим – це величні і дикі ландшафти північно-західного узбережжя Тихого океану, що змінюють цивілізацію в південній частині острова Ванкувер. Мандрівники з усього світу приїжджають сюди на початку літа, щоб спробувати подолати знамениту стежку Уест-Коуст-Трейл. Її протяжність дорівнює 76 км.
Гранд-Каньйон або Великий каньйон, США
Гранд-Каньйон – один з найглибших каньйонів у світі. Він знаходиться на плато Колорадо в штаті Арізона на території однойменного національного парку. Каньйон прорізаний річкою Колорадо в товщі вапняків, сланців і пісковиків. З 1979 року Гранд-Каньйон входить до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Капітолій – символ США, місцеперебування Конгресу США
Капітолій– місцеперебування Конгресу США, головного органу законодавчої влади країни.Капітолій знаходиться в самому центрі Вашингтоні, на вершині Капітолійського пагорба, у східній частині Національної Алеї. Будівництво його було сплановано П’єром Ланфаном, французьким архітектором.
Міст «Золоті Ворота» візитна картка США та символ Сан-Франциско
Сан-Франциско – одне з найбільш популярних міст в світі. Головною його пам’яткою є знаменитий міст Золоті Ворота, перекинутий через однойменний протоку, що з’єднує затоку Сан-Франциско з Тихим океаном. Міст Золоті Ворота з’єднує південну частину каліфорнійського округу Марін і місто Сан-Франциско, розташований на півночі однойменного півострова. Золоті Ворота – це висячий міст.
Червоні скелі Седона в Арізоні
Захоплюючі дух червоні скелі Седона – група з кількох гірських формувань вапняку, розташованих біля міста Седона в Арізоні, США. Скелі стали знаменитими завдяки неймовірному яскраво-червоному і помаранчевому світінні, яке вони випромінюють на сході і на заході сонця. Найвідоміші формування – це скеля Собору, природна арка під назвою Чортів міст і кілька інших знаменитих скель.
Бруклінський міст, один із символів Нью-Йорка
Бруклінський міст у Нью-Йорку є найстарішим висячим мостом у США. Він проходить над протокою Іст-Рівер і сполучає два райони – Манхеттен і Бруклін. Будівництво мосту тривало тринадцять років – з 1869 по 1883. Унікальний проект з’єднання двох історичних районів Нью-Йорка належав геніальному інженеру Джону Реблінгів. Саме він вперше запропонував використовувати замість чавуну сталь.
Долина монументів
За великим рахунком Долина монументів – це відкритий для туристичного відвідування ділянка долини, одноманітність пустельного пейзажу якого порушують фантастичних обрисів скелі. Це місце по праву вважається одним з найкрасивіших у світі! Долина монументів – один із національних символів Сполучених Штатів Америки.
Парк Долина Смерті та камінці що самі пересуваються по ній.
Серед цього голого простору розкидані валуни – на вигляд звичайнісінькі, розмірами від футбольного м’яча до півтонни вагою. І камені ці мають властивість міняти своє місце розташування, залишаючи видимі сліди свого пересування. Долина Смерті (Death Valley) вважається найбільшим парком на території США..
Додаток 1
План характеристики материка
1. Загальні відомості про материк.
а) площа;
б) протяжність;
в) особливості форми;
г) характеристика берегової лінії.
2.Фізико-географічне положення.
а) екватора.
б) нульового меридіана.
в) тропіків та полярних кіл.
г) морів та океанів.
д) крайні точки материка та їх географічні координати.
3. Історія відкриття, дослідження та вивчення.
4. Особливості рельєфу. Корисні копалини, їх розміщення.
5. Клімат.
6. Внутрішні води.
7. Переважаючі типи ґрунтів.
8. Особливості рослинності та тваринного світу.
9. Природні зони.
10. Природні країни.
Додаток 2
План характеристики кліматичного поясу
1. Назва кліматичного поясу
2.Географічне положення
3.Панівні повітряні маси
4.Кліматичні області
назва кліматичної області;
географічне положення;
ізотерми січня, температура;
ізотерми липня, температури;
кількість опадів ;
Додаток 3
План
Економіко - географічної характеристики країн світу
I. Загальні відомості: ( Державний прапор, площа, населення, столиця, офіційна мова, грошова одиниця, основна релігія, форма державного правління, форма державного устрою)
II. Географічне положення країни:
1. Фізико - географічне положення.
2. Економіко - географічне положення.
3. Політико - географічне положення:
III. Природно - ресурсний потенціал країни.
IV. Населення.
V. Характеристика господарства країни.
1. Загальна характеристика господарства.
2. Промисловість.
3. Сільське господарств.
VI. Транспорт.
VII. Зовнішньо - економічна діяльність країни. ЇЇ членство в міжнародних організаціях, об’єднаннях та групах країн.
Додаток 4
Географічна номенклатура
«Північна Америка»
Океани:Атлантичний, Тихий, Північний Льодовитий
Моря: Баффіна, Берингове, Бофорта, Чукотське, Карибське
Затоки: Гудзонова, Мексиканська, Каліфорнійська, Аляска, Святого Лаврентія
Протоки:Берингова, Гудзонова, Данська, Девіса, Флоридська, Юкатанська
Теплі течії: Аляскінська, Антильское, Гольфстрим
Холодні течії: Каліфорнійська, Лабрадорська
Канал: Панамський
Острови: Алеутські, Баффінова Земля, Ванкувер, Гренландія, Канадський Арктичний архіпелаг, Ньюфаундленд, Святого Лаврентія, Великі (Ямайка, Гаїті, Куба, Пуерто-Ріко) і Малі Антильські
Півострови: Аляска, Каліфорнія, Лабрадор, Флорида, Юкатан
Крайні точки: м. Мерчінсон, м. Мар’ято, м. Принца Уельського, м. Сент-Чарльз
Гори: Аппалічі, Кордільєри, Сьєрра-Невада, Скелясті гори, г. Мак-Кінлі
Вулкан: Орісабо, Попокатепетль, Санфорд
Річки: Міссісіпі, Міссурі, Макензі, Юкон, Святого Лаврентія, Ріо-Гранде, Колорадо, Нельсон.
Озера: Верхнє, Гурон, Мічіган, Велике Ведмеже, Велике Невільниче, Ері, Вінніпег, Онтаріо, Нікарагуа, Атабаска.
Водоспади: Ніагарський, Ріббон.
Пустелі: Чіуауа, Сонора, Мохаве.